Brooks Pure Flow 6 – lekki i naturalny but treningowo-startowy

24 maja 2017 5  min czytania
Brooks Pure Flow 6 - amortyzacja

Z wyglądu niepozorny. Na nodze lekki i bardzo naturalny jak na buta o takiej amortyzacji. Niski drop i elastyczność to zdecydowanie jego atuty. Jedyne co tą naturalność psuje to sztywność zapiętka. Ale ponoć nie można mieć wszystkiego.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 459 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: obniżony
4 mm
waga: lekka
288 g

Przeznaczenie

Brooks Pure Flow 6 to lekki but treningowo-startowy przeznaczony przede wszystkim na twarde nawierzchnie. Może być też używany jako but do codziennych treningów przez lżejszych biegaczy (tak do 80 kg), którzy w butach szukają lekkości.

Wreszcie to bardzo dobra propozycja dla tych którzy szukają buta z jednej strony miękkiego, a z drugiej stosunkowo naturalnego. Niski 4 mm drop i spora elastyczność temu sprzyjają.

Jest dostępny w Sklepie Biegacza zarówno w wersji męskiej jak i damskiej.

Brooks Pure Flow 6

Brooks

W samym Brooksie i pokazanym jakiś czas temu StrideSignature model Pure Flow razem z Pure Cadence znajduje się w ćwiartce czucie oraz elastyczność. I to też dobrze opisuje tego buta. Elastyczność bo najzwyczajniej w świecie jest bardziej elastyczny od większości butów biegowych. Czucie z racji niskiego dropu oraz stosunkowo niskiej podeszwy.

Nie miałem okazji mieć na nogach Pure Cadende ale jednym z butów do których Pure Flow jest podobny jest Neuro.

Stride Signature - buty Brooks Running

Alternatywy

Pierwszą i najbardziej naturalną alternatywą jest Brooks Neuro. Drugą w kolejności jest Saucony Kinvara a także New Balance Zante v3. Czwartą alternatywą, choć aktualnie wycofaną i trudno dostępną jest Nike Lunar Tempo. Zastanawiałem się czy ją tu umieszczać, ale jeśli ktoś szuka alternatywy dla właśnie Lunar Tempo to czemu nie Pure Flow?

MODELWAGADROPCENA
Brooks Neuro320 g6 mm549 zł
Brooks Pure Flow 6288 g4 mm459 zł
New Balance Zante v3280 g6 mm449 zł
Nike Lunar Tempo219 g8 mm499 zł
Saucony Kinvara 74 mm499 zł

Waga

Podając za stroną brooksrunning.com Pure Flow6 waży 252 gram (8.9 uncji). To mniej niż ta sama strona podaje dla Pure Flow 5. Poprzednik ważył 262 gramy (9.2 uncji). Wynika z tego, że nowa edycja jest o 10 gramów lżejsza!

Nie mogę tego sprawdzić bo nie mam poprzedniej wersji tego buta w ręku ale Pure Flow 6 w rozmiarze 12 US waży 288 gramów. Nadal niedużo jak na but do biegania i choćby z racji niedużej wagi jest to but zaliczany do lekkich treningowych czy też treningowo-startowych.

Brooks Pure Flow 6 - tyłem

Podeszwa jak foremka do lodu

Podeszwa wygląda bardzo ciekawie. Wykonana jest z pianki BioMoGo DNA LT. BioMoGo DNA to mieszanka stosowana w Brooksach od jakiegoś czasu. To mieszanka klasycznej pianki i materiału nienewtonowskiego. Ten drugi ma bardzo ciekawe właściwości. Przy lekkim nacisku jest miękki i plastyczny. Przy szybszym twardszy i bardziej sprężysty. Używany jest w bardzo wielu modelach szczególnie tych dobrze amortyzowanych.

Jedyną zmianą jest oznaczenie LT, które oznacza lżejszą wersję BioMoGo DNA. Czy faktycznie jest lżejszy, ciężko ocenić. But jako całość jest lekki.

Brooks Pure Flow 6 - amortyzacja

Ciekawe jest też ukształtowanie bieżnika. Po pierwsze co widać szczególnie pod piętą podeszwa jest bardzo obła co ma na celu poprawę przetaczania i nie hamowania stopy podczas ruchu. Pod przednią częścią stopy ma natomiast postać piankowych „kostek” połączonych ze sobą. Za każdym razem biorąc go w ręce mam nieodparte wrażenie że mam formę do lodu w ręku.

Przerwy i nacięcia w materiale poprawiają przede wszystkim elastyczność podeszwy i wpływają na bardziej naturalne doznania w PureFlowach. Przez takie nacięcia podeszwa jest elastyczna właściwie niemal na całej długości poza piętą. Tam nie ma nacięć, tam pianki i amortyzacji jest najwięcej.

Brooks Pure Flow 6 - elastyczność

Podewszwa poza dużą elastycznością ma też niski drop. Wynosi on 4 mm co jest niską wartością i co czuć po założeniu. W Pure Flowach nie ma tradycyjnego dla większości butów 10 czy 12 mm obcasa a stopa leży przyjemnie płasko.

Dla osób szukających buta z jednej strony miękkiego a z drugiej stosunkowo naturalnego PureFlow będzie dobrą alternatywą.

REKLAMA

Bieżnik

Bieżnik wynika tutaj z charakterystycznego ponacinania podeszwy. Większość kostek pod przednią częścią stopy jest pokryta twardą gumą węglową. Część pod piętą również, ale nie w całości. Jest sporo miejsc, które nie są pokryte gumą i to one najprawdopodobniej będą się zużywać jako pierwsze.

Jest to też bieżnik przeznaczony głównie na asfaltowe, twarde drogi. W teren nie ośmieliłbym się ich brać bo patrząc na rozmiary przerw i dużą elastyczność podeszwy zaraz byłaby zapchana wszystkim tym co na leśnych ścieżkach leży.

Brooks Pure Flow 6 - bieżnik

Cholewka

Cholewka w Pure Flow 6 jest dobrze i bezszwowo wykonana. Z zewnątrz gładka. Wewnątrz prawie gładka. Podoba mi się dopracowanie jej w środku bo poza jednym płaskim szwem całe wnętrze jest gładkie. Język został wszyty wręcz wzorowo bez żadnych odstających skrawków materiału czy nitek. Sam język, choć nie jest zintegrowany z cholewką to jest też płasko i miękko wykończony na krawędziach, co daje niesamowity komfort. Gdyby nie lekko wyczuwalna krawędź wzmocnienia w czubku buta to myślę, że można by pokusić się o bieganie bez skarpet.

Brooks Pure Flow 6 - cholewka

W cholewce mamy (lub nie mamy) też kilka ciekawych drobiazgów.

Do dodatkowej dziurki w butach wiele osób już się przyzwyczaiło i nie trzeba im tłumaczyć do czego ta dodatkowa dziurka służy. W Pure Flowach mamy tych dziurek jeszcze więcej. Są dwie po każdej stronie i są umieszczone niżej od tych normalnych. Dla osób, które potrzebują sobie dostosować buta sznurowaniem do stopy to świetne rozwiązanie. Reszta biegaczy może natomiast tego nawet nie zauważyć.

Drugą rzeczą która jest to odblaski. Odblaskowe jest logo na przedniej części buta. Odblaskowy jest element na zapiętku. Nie zwolni to nas z zakładania innych odblasków ale są.

Rzeczą której nie ma jest wzmocnienie na dużego palucha. Materiał użyty w cholewce wygląda na solidny ale jak ktoś ma tendencję do zadzierania palucha i robienia dziur w butach to tutaj dodatkowego wzmocnienia nie ma.

Jedyne co w cholewce nie pasuje trochę do tej odchudzonej i naturalnej specyfiki Pure Flowa to zapiętek. Jest solidnie usztywniony i sztywny jak w klasycznym, ciężkim i bardzo miękkim bucie treningowym. Będzie stopę mocno i solidnie trzymał ale po „naturalnym” Pure Flow spodziewałem się bardziej miękkiego zapiętka.

Brooks Pure Flow 6 - zapiętek

Plusy

  • niska waga,
  • bezszwowa, dopracowana i wygodna cholewka,
  • niski drop,
  • duża elastyczność.

Minusy

  • sztywny zapiętek nie współgra z resztą „naturalnego” charakteru buta
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments