Nike Lunar Tempo – nowa startówka na Lunarlonie

Lunar Tempo to nowość w ofercie marki Nike. To but przede wszystkim zbudowany na piance Lunarlon znanej przede wszystkim z takich modeli jak LunarGlide czy LunarEclipse. Lunar Tempo jest do nich podobny ale jest butem startowym. To but którego najbardziej porównywać można z inną startówką na Lunarlonie – Nike LunarRacer.

REKLAMA

To też but który w tej chwili dostępny jest tylko w sieci Sklepu Biegacza. W innych sklepach będziecie mogli znaleźć go dopiero za jakiś czas.

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – obniżony
8 mm
 
 
▪ waga – ultralekka
219 g
 
 
▪ cena katalogowa – 499 zł
499 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Cholewka

Cholewka robi dobre wrażenie. Z wyglądu but przypomina Flyknita. Flyknitem jednak nie jest. Cholewka to dwie warstwy siateczki meshowej, laserowo ponacinanej i z wierzchu mającej fakturę podobna do Flyknita.

Z topowymi modelami, Lunar Tempo łączy też technologia Flywire czyli te cienkie żyłki po bokach cholewki, mające poprawiać trzymanie śródstopia. W chwili obecnej Flywire to technologia występująca we wszystkich wcześniej wspomnianych butach na piance Lunarlon.

Nike Lunar Tempo

Osobiście też nie przeceniałbym Flywire jako systemu trzymającego śródstopie. Kwestię dobrego trzymania stopy w tym miejscu tak naprawdę zależy od profilu samej cholewki. To ona ma trzymać stopę a Flywire może tylko pomóc. Dlatego warto przymierzyć bo może się okazać że masz tak ja w LunarGlide – Flywire jest, ale cholewka jest na tyle szeroka, że słabo stopę trzyma. Za słabo.

Cholewka jest miękka i elastyczna. Po wyjęciu prawideł taka trochę kapciowata. Bez dodatkowych usztywnień czy to w palcach czy w śródstopiu. Zapiętek również jest zdecydowanie bardziej miękki niż w typowych butach treningowych. Łatwo go złożyć czy to do środka:

Nike Lunar Tempo - zapiętek

czy złożyć w dziubek:

Nike Lunar Tempo - zapiętek

Poza tym jak w większości Nike cholewka wykonana jest w technologii bezszwowej tak z wierzchu jak i w środku. Obcierać tutaj nie ma co.

Odblaski

Startowe buty raczej nie muszą mieć odblasków ale tutaj są. Są sprytnie zamaskowane w nacięciach na zapiętku i występują po obydwu jego stronach.

Nike Lunar Tempo - tył

Podeszwa

Podeszwa w Lunar Tempo to klasyczny Lunaron. Pianka znana przede wszystkim z flagowego modelu LunarGlide. Ale nie tylko. Poza nim pianka ta występuje w takich modelach jak treningowy LunarEclipsce, treningowo-startowy Flyknit Lunar oraz w startówckach LunarRacer czy LunarSpider.

W Lunar Tempo z Lunarlona wykonana jest całość podeszwy. To jeden wielki kawał tej pianki bez żadnych dodatków. W bieżniku pod piętą i pod przodostopiem jest trochę gumy węglowej aby podeszwa w tych miejscach zbyt szybko się nie zużyła. Natomiast pod łukiem stopy mamy tylko i wyłącznie Lunarlon a więc niczym nie zabezpieczoną piankę. To miejsce najszybciej będzie się w Lunar Tempo zużywać.

Nike Lunar Tempo - podeszwa

Waga

Skoro to but startowy to powinna być lekka i jest… lekka. But w moim rozmiarze 11,5 US waży dokładnie 219 gramów. Bardzo mało jak na but do biegania i choć podeszwy w nim jest całkiem sporo to pod względem lekkości może śmiało konkurować z innymi startówkami.

Nike Lunar Tempo - waga

Cena

Pierwsza cena LunarTempo to 499 złotych co jest ceną z górnych pułapów butów startowych.

Przeznaczenie i wnioski

Suma sumarum z racji sporej jak na buty startowe amortyzacji jest to startówka przede wszystkim na dystanse półmaratonu i maratonu. Na szybkie piątki będzie za miękka i za mało dynamiczna. Na szybkie dychy już można ją zabrać, bo o ile nie biegasz poniżej 35 minut i potrzebujesz jeszcze szybszych butów to lekkość LunarTempo może ci się przydać. Natomiast jak chcesz powalczyć o dobry wynik w półmaratonie i maratonie to LunarTempo będzie na pewno dobrą propozycją.

Osobiście gdybym miał w tych butach biegać to stanęłyby gdzieś między Streak LT, które są demonami na najkrótsze dystanse a Flyknit Lunar, których używam na maratonach i które mają jeszcze więcej amortyzacji i są cięższe od LunarTempo.

REKLAMA

7 komentarzy do “Nike Lunar Tempo – nowa startówka na Lunarlonie

 • 30.10.2015 o 14:59
  Permalink

  Witam!
  kupiłem te buciki mimo wielu opinii o niskim „nosku”. I niestety wszystkie te komentarze okazały sie prawdą. Buty mega lekkie, czuć miękkość – nie wiem jak z dynamiką bo buty odesłalem bo mają naprawdę dziwną konstrukcję czubka – schodzi on mocno w doł nie dając wystarczajaco dużo miejsca na palcami (przede wszsytkim nad dużym palcem). Niestety kupienie większego rozmiaru oznacza tak naprawdę za dużego buta (za długiego i za luźnego w śródstopiu). Tak więc przestrzegam – jesli nie macie mozliwości przymiarki czy też zwrotu butów to ostrożnie – ten przod jest wyjątkowo nieprzemyślanie zaprojektowany. A szkoda bo mam wrażenie że buty byłyby świetne…

  Odpowiedz
 • 02.04.2016 o 16:09
  Permalink

  A ja właśnie dzisiaj kupiłem, bo po różnych przymiarkach te okazały się najlepsze 🙂

  Odpowiedz
 • 26.06.2016 o 07:30
  Permalink

  Jak na ich wczorajszy dziewiczy start na 6ke sprawdziły się.
  Teraz zobaczymy co będzie dalej.

  Odpowiedz
   • 29.08.2016 o 17:45
    Permalink

    Już jest w nich zrobiona ponad 100 – ta. Najlepszą przyczepność mają na bieżni (stadion. Można na pełnej prędkości wchodzić w łuki). Na nawierzchni bitumicznej, czy tam asfalcie też są bardzo dobre. Elegancka amortyzacja i przyczepność. Gorzej im idzie na „kostce” chodnikowej i strasznie na „płytach” chodnikowych.
    W czasie deszczu lub po, gdy te nawierzchnie są mokre to na chodniku zachowują się prawie jak na lodzie (jest ślisko).
    Ogólnie biegam w nich po parkach (ścieżki w parkach Bangkoku są pokryte 'asfaltem’). Temperatura tutaj nie schodzi poniżej 28°C prawie przez cały rok. Czyli nawierzchnia, po której się biega ma jeszcze więcej °. A kupione zostały za około 210 zł.

 • 05.05.2017 o 08:53
  Permalink

  Cześć Paweł,

  Czytałem wiele dobrego o tych butach. One są ze starszej kolekcji i obecnie nie mogę ich nigdzie znaleźć.
  Czy Nike ma obecnie coś równie fajnego w obecnej kolekcji lub z r. 2016 ?

  Odpowiedz
  • 05.05.2017 o 22:00
   Permalink

   A patrzyłeś Lunar Tempo czy Lunar Tempo 2? Druga wersja jest niemal taka sama jak pierwsza.

   Z obecnej kolekcji to fajny jest Elite 9 – bardzo mocno go odchudzili w stosunku do starych wersji przy czym jest dalej nieźle amortyzowany. Także przeznaczenie ma podobne do Lunar Tempo.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.