Buty do biegania z maksymalną amortyzacją – przegląd 2023

26 kwietnia 2023 7 min czytania
Buty do biegania - maksymalna amortyzacja

Ważysz więcej niż statystyczny biegacz? Biegasz więcej i dłużej? A może z innych względów poszukujesz butów biegowych, które zapewnią Ci najwięcej amortyzacji i będą najbardziej miękkie pod stopami? Dobrze trafiłeś. Przedstawiam tutaj kilka propozycji maksymalnie amortyzowanych butów do biegania.

REKLAMA

Dla kogo?

Technicznie są to najlepiej amortyzowane buty do biegania na rynku. Wybrałem po jednym modelu z danej marki. Zazwyczaj są to najlepiej amortyzowane modele w swoich markach. Przeznaczone są dla biegaczy:

  • ważących dużo, czyli nawet do około 100 kilogramów masy ciała,
  • biegających najwięcej i tych, dla których pokonywanie dystansów 20+ kilometrów nie stanowi problemu,
  • szukających buta do codziennego biegania po twardych nawierzchniach,
  • szukających największego komfortu i miękkości pod stopą.

W kolejności alfabetycznej są to:

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Ultraboost Light31/2110299262949
Asics Gel-Nimbus 2541/338299260939
Brooks Glycerin 2034/2410286258799
Diadora Atomo V700041/37
5250200829
Hoka Bondi 8
33/294306252799
Mizuno Wave Sky 636/288325265764
New Balance 1080 v1234/268292232849
Nike Invincible 3
40/318310258879
Saucony Triumph 2037/2710275244779
Salomon Aero Glide37/2710254220709

adidas Ultraboost Light

adidas Ultraboost Light

Odchudzona edycja najbardziej miękkiego buta do biegania od marki adidas, czyli Ultraboosta. W porównaniu z poprzednikiem w podeszwie zastosowano lżejszą wersję pianki boost, czyli Boost Light. Pozwoliło to na zmniejszenie wagi buta przy zachowaniu tego samego wysokiego poziomu amortyzacji. Jednakże o ile ilość amortyzacji pod piętą w Ultraboostach jest wysoka (choć nie aż tak jak sugeruje widoczna z zewnątrz ,,buła”), to pod przodostopiem nie jest to dobrze amortyzowany but. Zaletą jest też cholewka. Wykonana w formie skarpety z tkanego Primeknitu. Bardzo dobrze dopasowuje się do stopy i oplata ją wokół.

Wysokość podeszwy: 31/21 mm
Drop: 10 mm
Waga: 299 g męski, 262 g damski
Cena: 949 PLN

Asics Gel-Nimbus 25

Asics Gel-Nimbus 25

Najlepiej amortyzowany i bezpieczny z butów biegowych Asicsa został w tym roku wyniesiony na zupełnie nowy poziom. Ma więcej pianki, a co za tym idzie, więcej odczuwalnej miękkości pod stopą. Można powiedzieć, że poziom amortyzacji w Nimbusach także się zwiększył. Dodatkowo nowa konstrukcja jest mniej ,,toporna” i bardziej plastyczna pod stopą. Zapewnia zupełnie inne doznania co poprzednik. Do tego zupełnie nowa tkana, elastyczna cholewka. To największa zmiana w tej linii butów od lat i duży krok w stronę jeszcze większej amortyzacji.

Wysokość podeszwy: 30/22 mm
Drop: 8 mm
Waga: 299 g męski, 260 g damski
Cena: 939 PLN

Brooks Glycerin 20

Brooks Glycerin 20

Glycerina, w gronie ,,poduszkowców”’, wyróżnia się dosyć klasyczną formą i nieprzerośnięciem podeszwy środkowej. Choć but ten też się oczywiście zmienia. Główną zmianą jest DNA Loft v3, czyli pianka domieszkowana azotem. To właśnie ten gaz odpowiada za lekko gąbczastą strukturę pianki oraz za nieco większą miękkość niż w poprzedniku. Nieco niższa podeszwa niż w konkurencyjnych modelach, szeroka podstawa i usztywniony zapiętek sprawia, że jest to jeden z bardziej stabilnych ,,poduszkowców” na rynku. Cholewka z klasycznej technicznej siatki wypełniona w środku jest dużą ilością gąbek i miękkości, co zapewnia dużo komfortu i dosyć sporo miejsca wewnątrz. Model dla osób szukających czegoś bardzo miękkiego a zarazem klasycznego w swojej formie.

Wysokość podeszwy: 34/24 mm
Drop: 10 mm
Waga: 286 g męski, 258 g damski
Cena: 799 PLN

Diadora Atomo V7000

Diadora Atomo V7000

Limuzyna ,,made in Italy”. Jedyny but z tego zestawienia produkowany w Europie. Dokładniej we Włoszech. Pod stopą bardzo dużo pianki DD Anima co sprawia, że to najbardziej miękki but do biegania marki Diadora i do tego z całkiem przyjemnym przyspieszeniem i przetoczeniem. Wokół stopy dużo miękkości i dopasowania. Nieco mniej przestrzeni przez co dla osób o szerszych stopach może okazać się za wąski. Do tego dużo stabilności. Atomo V7000 to nowy gracz w tym segmencie, ale godny uwagi.

Wysokość podeszwy: 41/37 mm
Drop: 5 mm
Waga: 250 g męski, 200 g damski
Cena: 829 PLN

Hoka Bondi 8

Hoka Bondi 8

Najbardziej miękki z najbardziej miękkich, czyli spośród Hok (choć Cliftonowi 9 niewiele brakuje). But z bardzo dużą ilością pianki pod stopą zapewniającą dużo amortyzacji i bezpieczeństwa. But z podeszwą w lekko kołyskowym kształcie, aby zapewnić łatwość przetaczania z pięty na palce. But, w którym stopa trochę ,,wpada” w podeszwę, dzięki czemu podeszwa trzyma stopę w ryzach. Wreszcie but, w którym drop, czyli różnica między wysokości podeszwy pod piętą i pod śródstopiem, wynosi 4 mm. Oznacza to bardziej naturalne ułożenie stopy w bucie oraz… większą ilość amortyzacji pod przednią częścią stopy.

Wysokość podeszwy: 33/29 mm
Drop: 4 mm
Waga: 306 g męski, 252 g damski
Cena: 799 PLN

Mizuno Wave Sky 6

Mizuno Wave Sky 6

Największy ,,poduszkowiec” od Mizuno mający w nazwie Wave, ale bez klasycznej płytki Wave w swojej konstrukcji. Zamiast tego mamy dwie warstwy miękkich pianek – Mizuno Enerzy i Mizuno Enerzy Core ułożone ,,falowo” jedna na drugiej. Dają bardzo miękką, wygodną i pluszową amortyzację. Powtórzę to co pisałem rok temu – gdyby nie Nike Invincible to on mógłby być w odczuciu największym ,,poduszkowcem” na rynku. Cholewka dosyć sztywna, ale stabilna w części tylnej.

Wysokość podeszwy: 36/28 mm
Drop: 8 mm
Waga: 325 g męski, 265 g damski
Cena: 764 PLN

New Balance 1080 v12

New Balance 1080 v12

Najlepiej amortyzowany but marki New Balance od kilku lat. Zbudowany na najbardziej miękkiej piance tej marki, czyli Fresh Foam X. Daje dużo, ale nieco bardziej responsywnej, miękkości i amortyzacji. Największą zaletą i wyróżnikiem tego modelu jest natomiast cholewka. Hypoknit, bo tak się nazywa, to tkany i bardzo elastyczny materiał, który ma nadzwyczajne możliwości dopasowania się do stopy. Jeśli szukasz nie tylko maksymalnej amortyzacji, ale w dodatku masz szeroką stopę lub np. haluksy, to jest to numer jeden z tego zestawienia. Oczywiście elastyczny materiał występuje w części przedniej i w części środkowej. Z tyłu mamy klasyczny, trzymający stopę zapiętek.

Wysokość podeszwy: 34/26 mm
Drop: 8 mm
Waga: 292 g męski, 232 g damski
Cena: 849 PLN

Nike Invincible 3

Nike ZoomX Invincible Run 3

Trzecia edycja buta, który jest zdecydowanie najbardziej miękkim butem do biegania od Nike, a przez wielu biegaczy uważany jest za najbardziej miękkie buty biegowe na rynku. W podeszwie znajduje się najbardziej miękka, a jednocześnie sprężysta pianka ZoomX, co daje zarówno bardzo miękkie, zapadające się wręcz doznania pod stopą jak i odrobinę sprężystości. Pewnym minusem może być tylko stabilność, która nie jest tutaj rewelacyjna a but potrafi nieco ,,pływać” na boki. Zwraca uwagę też duża ilość miejsca na palce, aczkolwiek nie jest to but dla osób o szerokich stopach, gdyż rejon wokół sznurowadeł i pięty jest dosyć wąski i doprze trzyma stopę.

Wysokość podeszwy: 40/31 mm
Drop: 8 mm
Waga: 310 g męski, 258 g damski
Cena: 879 PLN

Saucony Triumph 20

Saucony Triumph 20

Maksymalnie amortyzowany model od Saucony, łączący amortyzację opartą na piance PWRRUN+ z dynamiką, którą zapewnia lekkie wyprofilowanie. Zapewnia dużo amortyzacji w części tylnej oraz całkiem sporo (jak na ,,poduszkowce”) dynamiki w części przedniej. Pod tym kątem jest to chyba najbardziej dynamiczny but z tego zestawienia. Może być bardzo przyjemną opcją dla lżejszych biegaczy, którzy biegają dużo i nie szukają buta wyłącznie maksymalnie amortyzowanego, ale nieco szybszego, który nie będzie ich ,,zamulał”.

Wysokość podeszwy: 37/27 mm
Drop: 10 mm
Waga: 275 g męskie, 244 g damskie
Cena: 779 PLN

Salomon Aero Glide

Salomon Aero Glide

Od niedawna również marka Salomon (kojarzona przede wszystkim ze sprzętem trailowym) ma w swojej ofercie buty o tak dużym poziomie amortyzacji. Mowa o modelu Aero Glide zbudowanym na potężnej ilości pianki Energy Foam. Daje bardzo duży poziom amortyzacji, aczkolwiek but ten ma w sobie też troszkę dynamiki. Pewnym minusem może być cholewka, która wokół kostki jest bardzo wysoka i jeśli masz problem z tym że buty obcierają Cię w tym miejscu, to może nie być to najlepsza propozycja. Ale warto zmierzyć!

Wysokość podeszwy: 37/27 mm
Drop: 10 mm
Waga: 254 g męskie, 220 g damskie
Cena: 709 PLN

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ernest
Ernest
1 miesiąc temu

Dzień dobry, potrzebuje porady. Który but będzie miał najlepszą amortyzację zastanawiam się nad Mizuno Wave Sky 6, Mizuno Wave Neo Ultra oraz Nike Invincible. Ważę około 85kg, mam problemy z ostrogami pietowymi. Obecnie biegam w ultraboostach 20 ale nie były one dla mnie nigdy miękkie. Chodzę na codzień w Mizuno Wave Sky Neo i Neo2 i są o niebo bardziej miękkie niż Ultraboosty. Pozdrawiam.

Wojtass
Wojtass
24 dni temu

Mam Invicible 3 , od miesiąca . Bardzo szybko się ściera podeszwa , przy butach za niespełna 1k to bardzo duża wada. Jeśli mowa o wygodzie, to te buty nie mają konkurencji . Gdy stawiam stopę to czuję jakbym chodził po materacu piankowym. Pod kątem miękkości REWELACJA , pod kątem trwałości DRAMAT.

Last edited 24 dni temu by Wojtass
Ryszard
Ryszard
1 miesiąc temu

Cześć, jestem po pięcioletniej przerwie od ambitniejszego biegania, włącznie z zawodami. Obecnie męczę drugą parę fajnych, aczkolwiek ciężkich Adidas Supernova Glide 7 (313g), które na rynku zadebiutowały pod koniec 2014 r. Swego czasu uchodziły za dobrze amortyzowane. Jak się ma ich amortyzacja 27/17mm do Brooks Hyperion Tempo 31/23mm, który w moim rozmiarze 43 waży 207g? To aż 106g różnicy, a i tak Brooks Hyperion Tempo ma grubszą warstwę pianki. Pianka piance nierówna, czy rzeczywiście jest teraz trend ku większej amortyzacji, nawet w lekkich butach?

Ważę 60kg, biegam ze śródstopia, moja kadencja to 178 WB1, 183 WB2. Równocześnie trenuję tylko na twardych nawierzchniach, zwłaszcza chodnikach. Czy jest sens iść w coś cięższego niż Brooks Hyperion Tempo jako but do codziennych treningów, w założeniu że przecież na tej redukcji wagi jakieś rzeczy tracę?

Piotrek
Piotrek
1 miesiąc temu

Cześć, rozglądam się za zastępstwem na moje Ghosty 14, które mają już 700km. Przed nimi biegałem w Nike React Millerach 3, ale chyba troszkę za małe mam lub po prostu są za wąskie, bo po półmaratonie 2 paznokcie zeszły. Jako startówki mam Asics Magic Speed 2. Podczas biegów zimowych zdarzało mi się, że odzywało się lewe kolano. Dlatego szukam czegoś o dobrej amortyzacji, by przy treningach po asfalcie\kostce\tartanie uniknąć problemów z kolanem. Aktualna waga jest w okolicy 85 kg, ale powoli spada. Rozważam wybranie Nimbusów 25, na ewentualne warunki deszczowe\mokre używać jeszcze dających rade Ghostów i ewentualnie w przyszłości na coś je wymienić oraz dodatkowo zakupić coś typowo w teren. Co sądzisz o tym? Może jednak lepiej inne buty wybrać?

Jan
Jan
23 dni temu

Dzień dobry, mam problem z płaskostopiem poprzecznym. Biegając odczuwam dyskomfort objawiający się bólem śródstopia (powyżej dystansu 20km). Zastanawiam się czy iść w kierunku miękkich butów, mocno amortyzujących stopę, czy z twardą podeszwą ale mających podparcie w formie wkładki. Ma Pan jakieś doświadczenia w tym zakresie? Ewentualne wiedzę gdzie mogę szukać pomocy. Pozdrawiam

Paweł
Paweł
15 dni temu

Witam, a który z powyższych butów będzie miał najlepszą wentylację (tak aby dało się biegać w ciepłe letnie dni)?

Tom
Tom
10 dni temu

To u góry, to stare i sprawdzone konstrukcje, a teraz po asfalcie to super biega się w Pumch Devitate Nitro 2. Można w nich biegać, szybko, długo i nic nie boli, a i cena do tych kapci u góry lepsza. Jednak płytka robi swoje, nie tylko pianka 🙂