Diadora Frequenza 2 – włoski styl, lekkość i komfort

25 marca 2025 6  min czytania
Diadora Frequenza 2

Diadora Frequenza 2 to buty, które łączą włoski styl z biegowym komfortem. Ale nie tylko. To też but, który łączy lekkość z dynamicznym odbiciem. Karbonu tu nie znajdziesz, ale to właśnie jego atut – bardziej naturalna i bezpieczna praca. Choć ma w sobie dużo pokładów dynamiki może być też doskonałym butem do biegania na co dzień. Pod warunkiem, że preferujesz lekkie i bardziej sprężyste konstrukcje.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Diadora
  • rok premiery: 2025
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 819 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
36/28 mm
drop: klasyczny
8 mm
bieżnik: płaski
1,4 mm
szerokość cholewki: wąska
102,8 mm
waga: lekka
265 g

Przeznaczenie

Diadora Frequenza 2 to but treningowo-startowy stworzony do szybszych treningów i bardziej dynamicznego biegania po twardych nawierzchniach. Łączy szybkość z responsywnością, dzięki czemu świetnie sprawdzi się także na mocnych treningach i zawodach – od 5 km aż po maraton. To też bardzo dobry wybór dla lżejszych biegaczy na różnym poziomie zaawansowania którzy szukają lekkiego i bardziej dynamicznego buta do biegania na co dzień.

Diadora Frequenza 2
  • bardzo dobra dynamika,
  • płynne przetoczenie z pięty na palce,
  • przyjemna elastyczność podeszwy,
  • elastyczna, przewiewna cholewka
  • dobre dopasowanie cholewki.
  • nie aż tak „szybki” jak startówki z karbonem,
  • może być mało stabilny w przypadku biegania „z pięty”.

Buty do biegania Diadora – co jest co?

Diadora Frequenza jest jednym z dwóch szybkich butów w ofercie marki. Najszybszą propozycją jest Gara – zaawansowany but startowy z karbonową płytką, oraz Frequenza 2, która łączy cechy buta startowego i treningowego, oferując lekkość i responsywność z dużą dozą bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć więcej o poszczególnych modelach? Sprawdź nasze pełne zestawienie butów do biegania Diadora!

STARTOWETRENINGOWO-
STARTOWE
największa
dynamika
Diadora Gara Carbon 2
Gara Carbon 2
duża
dynamika
Diadora Frequenza 2
Frequenza 2

Alternatywy dla Diadora Frequenza 2

Alternatywy dla Frequenzy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to buty bez płytki karbonowej, które – podobnie jak Frequenza – oferują świetną dynamikę, niewiele ustępując modelom z karbonem. Druga opcja to treningowo-startowe modele z karbonową lub innego tego typu płytką, które zapewniają jeszcze większy zwrot energii.

Który wariant wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli karbonowe buty nie do końca Ci odpowiadają, warto spróbować czegoś bez tej technologii. Obie opcje mają swoje zalety i są warte przetestowania.

Więcej o alternatywach dla Frequenzy znajdziesz w naszym zestawieniu butów treningowo-startowych.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Boston 1237/30,56,5267227749
Asics Magic Speed 443,5/35,57242207849
Asics Noosa Tri 1634,5/29,55215185699
Brooks Hyperion Max 236/306255193699
Diadora Frequenza 236/288220175819
Hoka Mach X 244/395266227899
Nike Zoom Fly 642/348265214749
Nike Pegasus Plus35/2510245205829
Saucony Kinvara 1436/284198198629
REKLAMA

Amortyzacja lekka i miękka

Pod względem konstrukcji Frequenza 2 to niemal bliźniaczy model względem pierwszej wersji. Kluczową rolę odgrywa tu pianka ANIMA N2 – jedna z najbardziej responsywnych i dynamicznych pianek stosowanych przez Diadorę. Jej wyjątkowe właściwości to zasługa domieszki azotu (stąd symbol N2), co przekłada się na lekką, sprężystą strukturę i świetny zwrot energii.

W praktyce Frequenza 2 oferuje bardzo ciekawą kombinację trzech cech. To po pierwsze miękkość – na tyle wyraźna, że nawet ciężsi biegacze (do 90 kg) czy osoby biegające nieco wolniej poczują się komfortowo. Pod tym względem but nie odbiega od modeli stricte treningowych. Po drugie to responsywność – przyjemne sprężynowanie pianki jest wyczuwalne, zwłaszcza w przedniej części stopy i pod śródstopiem, co sprzyja dynamicznemu wybiciu. Wreszcie to elastyczność – która jest pochodną tego że to but bez płytki z włókna węglowego. To właśnie ten aspekt odróżnia Frequenzę od karbonowych butów treningowo-startowych. Podczas biegu but zachowuje się bardzo naturalnie i nie wymusza zmiany techniki biegu.

Diadora Frequenza 2 - pianka amortyzująca

Jednak to, co dla jednych będzie atutem, dla innych może okazać się wadą. Miękkość i elastyczność mają swoją cenę – stabilność. Przy mocnym lądowaniu na pięcie but może wydawać się zbyt giętki, wręcz lekko niestabilny. Dlatego jeśli szukasz buta wyłącznie do spokojnych treningów i często biegniesz „z pięty”, może to nie być najlepsza opcja. Buty treningowe o większej stabilnosci będą lepszym wyborem. Wśród modeli Diadory warto wted zwrócić uwagę na takie modele jak Nucleo czy Volo.

Grubość podeszwy w Frequenza 2 jest typowa dla dobrze amortyzowanych butów biegowych. Pod piętą mamy 36 mm, a pod przednią częścią stopy 28 mm. To wystarczająco dużo, by zapewnić komfort i miękkość podczas biegu. Drop wynosi 8 mm, co także jest standardową wartością dla butów do biegania.

Diadora Frequenza 2 - przód buta

Przyczepność i trwałość – jak sprawdza się podeszwa?

Podeszwa zewnętrzna Diadora Frequenza 2 to także niemal kopia rozwiązania z pierwszej edycji tego modelu. Została wykonana z gumy Duratech 5000, strategicznie rozmieszczonej w kluczowych miejscach dla zwiększenia trwałości. Tam, gdzie można zredukować wagę buta, bieżnika po prostu nie ma.

Faktura podeszwy jest umiarkowanie agresywna, a głębokość bieżnika (faktura gumowych elementów) wynosi maksymalnie 1,4 mm. To w zupełności wystarcza do biegania po asfalcie i utwardzonych nawierzchniach.

W przedniej części buta można zauważyć oznaczenie Soft Rubber, co sugeruje zastosowanie miększej gumy. Taki materiał często poprawia przyczepność, zapewniając lepszy kontakt z podłożem. Co jest istotne jeśli biegamy szybciej i mocniej angażujemy przednią część stopy. A Frequenza taka ma być – szybsza. Z kolei twardsza guma w tylnej części podeszwy przekłada się na zwiększoną trwałość pod piętą, co ma wpływ na dłuższą żywotność buta

Diadora Frequenza 2 - bieżnik

Przewiewność i dopasowanie – tego oczekujemy od cholewki

W przeciwieństwie do podeszwy, cholewka w Frequenza 2 przeszła zauważalne zmiany w porównaniu do pierwszej edycji. Nie jest już luźno tkaną, ażurową „firaną” – teraz to bardziej klasyczna, gęściej tkana konstrukcja. Nadal zapewnia dobrą wentylację, choć nie jest już tak bardzo przewiewna jak w poprzedniej wersji. Na materiał naniesiono subtelne wzmocnienia, które pełnią zarówno funkcję estetyczną, jak i strukturalną, zwiększając trwałość cholewki. Choć straciła nieco na przewiewności, może za to lepiej znosić długie treningi i intensywne użytkowanie.

Jeśli chodzi o przestronność, wewnątrz buta znajdziemy raczej standardową ilość miejsca. W moim rozmiarze 12 US szerokość cholewki wynosi 102,8 mm, co plasuje ją nieco poniżej średniej. W praktyce but nie jest bardzo przestronny ale daje poczucie przyjemnego dopasowania. Jest trochę lepiej dopasowany niż poprzednik, ale różnica nie jest duża. Dla większości biegaczy o dość standardowych stopach będzie odpowiedni i dobrze dopasowany. Miękkość cholewki też zapewnia przyjemne dopasowanie. Pod kątem odczuć to but mający więcej treningowego komfortu niż startowego sznytu.

Diadora Frequenza 2 - czubek buta

Zapiętek jest klasycznie usztywniony, co zapobiega nadmiernemu przechylaniu pięty na boki. To jedno z rozwiązań – obok szerokiej podstawy podeszwy – które pozytywnie wpływa na ogólną stabilność. Niemniej jednak należy pamiętać, że podeszwa we Frequenzach jest bardzo miękka i plastyczna i w przypadku biegaczy mocno koślawiących kostki, ten but będzie niewystarczający. Nie zapewni optymalnego trzymania.

Lekki, tak jak trzeba

Zgodnie ze specyfikacją Diadory, męska wersja Frequenza 2 waży 220 g, a damska 175 g. To nieco mniej niż poprzednik i bardzo mało jak na buty do biegania/ W moim rozmiarze 12 US but waży natomiast 265 g, co też jest nieco niższą wartością niż ta w poprzedniku. To też nieco mniej niż średnia dla butów treningowo-startowych. W tym segmencie butów Diadora Frequenza 2 znajduje się w 28% najlżejszych. Czyli jest dobrze i lekko!

Diadora Frequenza 2 - cholewka

Podsumowanie

Diadora Frequenza 2 to dynamiczny, lekki but treningowo-startowy, który łączy świetną amortyzację z wysoką responsywnością, oferując przy tym naturalne i elastyczne przetoczenie. Największe plusy to komfortowa, dobrze wyważona pomiędzy amortyzacją a responsywnością pianka ANIMA N2, dobre dopasowanie oraz niska waga, dzięki której but sprawia wrażenie jeszcze lżejszego na nodze. Minusem może być mniejsza stabilność dla biegaczy lądujących mocno na pięcie, a także nieco mniej przewiewna cholewka w porównaniu do pierwszej edycji.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments