Diadora – przegląd butów do biegania lato 2024

7 maja 2024 5 min czytania
Diadora - lato 2024

Marka Diadora jest stosunkowo nową marką obuwia do biegania na polskim rynku, ale jej historia sięga aż do 1948 roku i w dużej mierze jest związana z bieganiem. Od poprzedniego sezonu na rynku można znaleźć model Atomo, V7000, który jest jednym z niewielu modeli butów do biegania produkowanych w Europie. Równie ciekawą propozycją jest model Equipe Nucleo. choć istnieje jeszcze kilka innych. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich.

REKLAMA

Diadora, jak każda marka ma w swojej ofercie buty zarówno treningowe, startowe i terenowe. Jednakże póki co to oferta butów treningowych jest największa i najszersza. W segmencie ,,szybkim” oraz terenowym modeli jest znacznie mniej. Choć w przypadku terenu jest to propozycja jedna, ale za to bardzo interesująca.

Buty treningowe

POZIOM
AMORTYZACJI 
LEKKIE
TRENINGOWE
TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZAJĄ
największaAtomo V7000 2
bardzo dużaNucleoVortice 9Vigore 2
dużaVolo 4

Diadora Atomo V7000 2

Najwygodniejszy i najlepiej amortyzowany but do biegania w ofercie marki Diadora. Jedyny produkowany we Włoszech, w fabryce niedaleko Treviso. Opiera się na podeszwie wykonanej w technologii DD Anima. Ten model buta jest szczególnie polecany dla osób o większej wadze (nawet do około 100 kg) oraz dla tych, którzy poszukują maksymalnego komfortu. Pierwszą edycję tego buta porównywałem do luksusowego Maserati – ma umożliwiać spokojną, dostojną jazdę, ale jak trzeba ,,depnąć” to też zrobi to komfortowo.

 • Waga: 275 g męski, 220 g damski
 • Drop: 5 mm
 • Cena: 899 PLN

Diadora Equipe Nucleo                 

Diadora Equipe Nucleo

Czarny koń w ofercie marki Diadora i jedna z najciekawszych konstrukcji. Equipe Nucleo to but, który oferuje dwie kluczowe cechy, zależnie od tego, czego szukamy. Zapewnia treningową, codzienną miękkość i komfort, a także lekkość, szybkość i przyjemną dynamikę. Choć to typowa treningówka to z mocno zaznaczonym ,,szybkim” pierwiastkiem. Pod tym kątem to but bardzo kompromisowy w codziennym bieganiu a jednocześnie w przystępnej cena.

 • Waga: 275 g męski, 210 g damski
 • Drop: 5 mm
 • Cena: 699 PLN

Diadora Mythos Blueshield Vortice 9

Diadora Blushield Vortice 9

Teoretycznie drugi najlepiej amortyzowany but w ofercie Diadory. Piszę teoretycznie, gdyż praktyka biegowa trochę od tego odbiega a but nie jest w odczuciu aż tak miękki jak Atomo V7000 czy Nucleo. Jego amortyzacja oparta jest o system Blueshield – czyli platformę składająca się z dziesiątek stożkowych elementów, które działają jak malutkie sprężynki uginające się pod ciężarem biegacza. To but o dość małej dynamice, ale za to dosyć dużym trzymaniu stopy. Sprawdzi się jako stabilny miejski but do codziennego „klepania” kilometrów.

 • Waga: 320 g męski, 255 g damski
 • Drop: 11 mm
 • Cena: 729 PLN

Diadora Mythos Blueshield Vigore 2                   

Diadora Mythos Blushield Vigore 2

Bliźniaczy model w stosunku do modelu Vortice, jednakże o jeszcze większym poziomie stabilności i stabilizacji. Podeszwa także korzysta z systemu Blueshield jednak układ jej elementów ma zapewniać większe wsparcie stopy, ograniczając jej przechylanie na boki. Dzięki temu but ten jest zarówno bardzo dobrze  amortyzowany, jak i dodatkowo stabilny. Sprawdzi się doskonale zarówno u osób z nadmierną pronacją stóp, jak i tych, które poszukują dodatkowej stabilności.

 • Waga: 325 g męski, 260 g damski
 • Drop: 11 mm
 • Cena: 779 PLN
REKLAMA

Diadora Mythos Blueshield Volo 4

Diadora Blushield Volo 4

Blueshield Volo to najbardziej klasyczny but w ofercie marki Diadora, idealny dla lżejszych biegaczy i tych którzy nie lubią pod stopą przesadnej miękkości. Zapewnia dużą, ale zrównoważoną amortyzację. Dodatkowo, są to chyba najszersze buty do biegania w ofercie marki, co sprawia, że szczególnie zainteresować się nimi powinni posiadacze nieco szerszych stóp. To też dobry wybór dla osób szukających swoich pierwszych profesjonalnych butów biegowych.

 • Waga: 285 g męski, 225 g damski
 • Drop: 10 mm męski, 9 mm damski
 • Cena: 679 PLN

Buty startowe

POZIOM
DYNAMIKI
STARTOWETRENINGOWO-
STARTOWE
największyGara Carbon
bardzo dużyFrequenza

Diadora Gara Carbon

Diadora Gara Carbon

Gara Carbon to najszybszy i najbardziej dynamiczny but, który swoją dynamikę zawdzięcza elementowi z włókna węglowego, który działa jak trampolina, poprawiając wydajność każdego kroku. Przy każdym kroku delikatnie oddaje energię, którą stopa włożyła w chwili lądowania. Drugim elementem jest responsywna pianka ANIMA PBX, który zwiększa o 55% odbicie podeszwy środkowej, jednocześnie zmniejszając wagę o 40%. Na razie niedostępny w Polsce.

 • Waga: 285 g męski, 225 g damski
 • Drop: 5 mm
 • Cena: 1199 PLN

Diadora Frequenza

Diadora Frequenza

Nowość w ofercie, a jednocześnie but z pogranicza butów treningowych i startowych. Wykorzystuje piankę ANIMA N2 – zwiększającą o 40% odbicie podeszwy środkowej, jednocześnie zmniejszając wagę o 40%. To drugi najlżejszy i najszybszy but biegowy Diadory tuż za modelem Gara. Jednocześnie to but idealny na szybsze treningi i biegi tempowe. Dla mniej wymagających biegaczy posłuży jako doskonała startówka na dystanse półmaratonu i maratony. Stanowi jednocześnie jeden z najlepszych modeli butów w swojej kategorii w segmencie produktów bez płytki karbonowej.

 • Waga: 230 g męski, 225 g damski
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 679 PLN

Buty terenowe

Diadora Equipe Sestriere XT

Diadora Equipe Sestriere XT

Jedyna propozycja marki w segmencie butów terenowych. Jego minusem jest dosyć wysoka waga, ale w zamian oferuje bardziej niż przyzwoite parametry. To but terenowy, łączący wysoki poziom amortyzacji (dużą ilość pianki DD Anima), odpowiedni nawet na biegu ultra z wysokim bieżnikiem. To połączenie nie jest oczywiste w butach terenowych, które często stawiają tylko na jedną z tych dwóch cech. Sestriere bez trudu poradzi sobie na trasach kamienistych, błotnistych a nawet na łatwych leśnych trasach, wszędzie zapewniając komfort biegu.

 • Waga: 340 g męski, 275 g damski
 • Drop: 5 mm
 • Cena: 759 PLN
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments