Fakty i mity o butach biegowych

Kiedy pytacie się o takie rzeczy jak „Czy można prać buty w pralce?” albo „Czy się rozejdą?” to nie znając całej sytuacji odpowiem że „Nie nie można prać” lub „Tak, trochę się do stopy ułożą”. Prawda natomiast leży najczęściej gdzieś pośrodku i na większość pytań odpowiedz zaczyna się od „to zależy”…

REKLAMA

Buty do biegania można prać w pralce

Oficjalnie, żaden producent tego nie zaleca. Na metkach niektórych modeli widnieje nawet stosowna informacja. Podobno od prania buty tracą swoje właściwości amortyzujące. W rzeczywistości amortyzacji od prania but na pewno nie straci. Szybciej za to mogą ucierpieć materiały cholewki. Może się coś rozkleić lub odkleić, a regularne pranie może spowodować jakieś odkształcenia czy szybsze przecieranie się materiału.

Może, ale nie musi. To zależy jak będziesz traktował pranie w pralce. Jeśli jako ostateczność, a buty w pralce wylądują raz na kilka miesięcy to prawdopodobnie nic im się nie stanie. Sam przyznaję się, że czasami wrzucam buty do pralki, ale rzadko i nic z tego powodu im się nie stało. Natomiast jeśli będą lądowały w pralce co tydzień to mogą długo tego nie wytrzymać.

Buty bezszwowe są lepsze

Szwy, którymi wykańczane są cholewki butów są „kozłem ofiarnym” wszystkich obtarć i podrażnień. Faktem jest, że jeśli taki gruby szew wypada w miejscu gdzie obciera twoją stopę to możesz mieć problem. Dlatego jeśli podczas przymiarki czujesz z tego powodu dyskomfort, szukaj innych butów. Takich które nie będą Cię uwierały lub będą… bezszwowe.

Bezszwowość szczyci się tym, że cholewka nie ma grubych szwów i jest maksymalnie wygodna. W takim butach nie ma co zastanawiać się nad szwami bo… ich nie ma. Buty z bezszwowymi cholewkami wyglądają też lepiej i są lżejsze. Natomiast nawet w butach z bezszwową cholewką może Ci coś przeszkadzać i spowodować otarcie. Dlatego to wygoda i komfort powinna być wyznacznikiem czy cholewka i cały but będzie komfortowy, a nie szwy lub ich brak. Pisałem to zdanie wielokrotnie ale napiszę je po raz kolejny. Znam i mam równie dużo butów wykończonych szwami jak i bezszwowych i żaden nie sprawił problemu moim stopom.

Buty z czasem „rozejdą się”

Tak. Buty biegowe trochę się do stopy układają. Wykonane są w środku z miękkich materiałów, które maja możliwość dopasowania się do stopy. Po dosłownie kilku treningach są już w środku „wygniecione” w twój własny indywidualny sposób. Co za tym idzie, czujesz się w nich jeszcze bardziej komfortowo niż podczas pierwszej przymiarki.

Nie można natomiast zwalać na „ułożą się” wszelkich wątpliwości w ich doborze. Coś cię uwiera z boku małego palca? Język drażni ci wierzch stopy? Lepiej nie czekać aż but się ułoży i wybrać inny model. Bo co jak się nie ułoży? Zostaniesz z butami w których będziesz mógł biegać.

Buty powinny być większe

To największa prawda, co do której nie ma wątpliwości. Buty powinny być o 0,5-1,0 cm większe niż stopa mierzona na stojąco. Z przodu powinieneś czuć luz i swobodę. Ten luz to miejsce na to aby stopa mogla podczas biegu pracować. Jego brak to najczęściej czarne „schodzące” paznokcie. A przyda się tym bardziej im dłuższe dystanse będziesz pokonywać.

Istnieją buty uniwersalne

Wiem, że najlepiej byłoby kupić i posiadać tylko jedna parę „uniwersalnych” butów. Takich w których da się pobiec zarówno szybką piątkę jak i pobiegać po Beskidach podczas urlopu. Każdy z tych przypadków wymaga jednak buta o zupełnie innej specyfice.

Dlatego nie ma czegoś takiego jak but do wszystkiego. Są buty do szybkiego biegania, są do biegania po górach, są bardzo przewiewne ale są też wodoodporne, są mniej i są bardziej przyczepne. Poszczególne cechy często się wykluczają. Nie jest możliwe aby zmieścić wszystko w jednym bucie. Jest to technicznie niemożliwe. Szukając takiego modelu zawsze musisz iść na kompromis i z czegoś zrezygnować.

Jak przyjdziesz do mnie do sklepu po buty które mają „mieć wszystko” to zapytam się „Na czym najbardziej Ci zależy?„.

REKLAMA

3 komentarze do “Fakty i mity o butach biegowych

 • 15.01.2018 o 23:24
  Permalink

  Mam proste (chyba pytanie) na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Otóż temat dotyczy cyfr na językach obuwia Adidas Terrex – np. Agravic czy Skychaser. Tak, wiem , że to waga, ale.. na półce stoją dwa identyczne (teoretycznie) modele – ten sam rozmiar, oczywiście nie GTX -w tym przypadku to inny kolor BB0941 i BB0940. Jeden ma na języku​ 330 drugi 350. Podobnie spotkałem w Agravic -np. 310 i 330. Możesz rozjaśnić mi ten temat?​​ Z góry dziękuję​

  Odpowiedz
  • 21.01.2018 o 08:06
   Permalink

   Na tą chwilę nie jestem Ci w stanie powiedzieć nic ponad to co już sam wiesz. Ale postaram się zasięgnąć języka.

   Odpowiedz
 • 23.01.2018 o 09:42
  Permalink

  Piorę swoje biegówki regularnie i nic im się nie stało a mam ten komfort, że biegam w czystych butach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *