Hocki Klocki – czyli z czego składa się Asics Gel-Kayano 30

23 lipca 2023 4 min czytania
Asics - cholewka

Kayano 30 to jeden najlepiej amortyzowanych i stabilizowanych butów w ofercie marki Asics. W tym roku przeszedł gruntowną metamorfozę. GEL przestał być już widoczny w formie warstwy pomiędzy piankami pod piętą. Sama pianka zmieniła się, a podeszwa składa się w jej jednego dużego elementu. Wreszcie zmienił się system stabilizacji.

REKLAMA

Jak but wygląda w całości możecie zobaczyć w sklepach oraz we wcześniejszym tekście. Jak wygląda wewnątrz?

Wpadł mi w ręce prawie rozczłonkowany Kayano 30. Piszę ,,prawie”, bo elementy gumy bieżnika są zlane w dwa płaskie elementy, podczas gdy faktycznie bieżnik dzieli się na więcej części. O tym fakcie warto pamiętać czytając dalsze cyferki. Wszystkie elementy buta razem to natomiast 307 gramów różnych tworzyw i materiałów:

  • 132 gramy, czyli 43% wagi buta to cholewka, na którą składa się materiał cholewki, zapiętek, wkładka i sznurówki.
  • 111 gramów, czyli 36% wagi buta to podeszwa środkowa, na którą składa się pianka FF Blast+, Pure Gel oraz system stabilizacji 4D.
  • 64 gramy, czyli 21 % wagi buta waży podeszwa zewnętrzna, czyli guma Ahar. W przypadku modelu, który mam jest to wartość nieco zawyżona (pisałem o tym wyżej).

Materiał cholewki

Na górze mamy cholewkę. Otacza ona stopę dookoła, gdyż materiał znajduje się także od spodu. W tej formie przytwierdzana jest do podeszwy. O cholewce z najnowszego modelu Kayano 30 producent mówi niewiele. Znajdziemy informacje, że wykonana jest z technicznej dzianiny. Jest też w 100% wykonana z poliestru pochodzącego z recyklingu. Oddzielona od reszty elementów buta nie wygląda atrakcyjnie.

Waży 92 gramy co stanowi 70% masy cholewki i 30% masy całego buta.

Asics - cholewka

Wkładka wewnętrzna

Wkładka wewnętrzna znajduje się wewnątrz materiału cholewki. W Kayano 30 jak w zdecydowanej większości butów jest ona wyjmowalna. Można zastąpić ją dowolną inną, stabilizującą, wkładką.

Waży 27 gramy co stanowi 20% masy cholewki i 9% masy całego buta.

Asics - wkładka

Wewnętrzny zapiętek

Wewnętrzny zapiętek to element normalnie schowany pomiędzy warstwami materiału. W Kayano 30 jest to najsztywniejszy element buta biegowego. Jego kształt oraz sztywność mają za zadanie trzymanie pięty w miejscu i zapewnianie stabilności całej konstrukcji. To jeden z ważniejszych elementów wpływających na stabilność butów biegowych.

Waży 11 gramów co stanowi 8,3% masy cholewki i 3,6% masy całego buta.

Asics - zapietek

Sznurówki

Chyba najmniej skomplikowany element konstrukcji buta. Niemniej jednak ważny, bo pozwalający na odpowiednie dopasowanie buta do stopy.

Ważą 2 gramy, co stanowi 1,5% masy cholewki i 0,7% masy całego buta.

Asics - sznurówki

Pianka FF Blast+

Podeszwa w Kayano 30 została zupełnie przebudowana. Warstwowa konstrukcja została zastąpiona jednolitą. W tym przypadku mamy duży element z pianki FF Blast+. W porównaniu do poprzednika mamy tu 20% pianki więcej. Wykonana jest też w co najmniej 20% z biomateriałów ze źródeł odnawialnych. W części przedniej widać poprzeczne nacięcia poprawiające elastyczność podeszwy pod przednią częścią stopy. Z tyłu widać miejsce na aplikację Pure GELu.

Waży 102 gramy co stanowi 92% masy podeszwy środkowej i 33% masy całego buta.

Asics - FF Blast+
REKLAMA

Tworzywo Pure GEL

W najnowszym Kayano element GEL został zastąpiony Pure GEL. Jak mówi producent PureGEL jest bardziej miękki i lżejszy niż poprzednia technologia. W najnowszym Kayano 30 znajduje się tylko pod częścią piętową. W porównaniu do poprzednich konstrukcji nie jest widoczny z zewnątrz. Znajduje się też bliżej stopy niż we wcześniejszych modelach co powinno mieć wpływ na komfort w części piętowej.

Waży 5 gramów co stanowi 4,5% masy podeszwy środkowej i 1,6% masy całego buta.

Asics - PureGEL

4D Guidance System

Nowy system stabilizacji i nowy kształt elementu wspierającego nadmierną pronację. Znajduje się w przyśrodkowej części podeszwy i jego zadaniem jest ograniczenie nadmiernej pronacji. A dokładniej to ,,czwarty wymiar” w systemie 4D oznacza czas. System 4d Guidance ma za zadanie skracać czas, który stopa spędza w fazie nadmiernej pronacji.

Waży 4 gramy co stanowi 3,6% masy podeszwy środkowej i 1,3% masy całego buta.

Asics - 4D Guidance System

Guma AHAR

Wreszcie bieżnik, czyli wykończenie podeszwy z gumy AHAR. Składaja się z wielu mniejszych aplikacji, które razem tworzą bieżnik buta. W przypadku sampla, który Wam pokazuję elementy te nie zostały do końca rozdzielone więc ważą więcej niż w gotowym modelu. Objętościowo bieżnik nie zajmuje dużo przestrzeni ale jest to stosunkowo ciężki element buta.

Waży 64 gramów co stanowi 21% wagi całego buta.

Asics - bieżnik AHAR
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments