Jak rozpoznać buty do biegania ze stabilizacją?

25 grudnia 2023 4 min czytania
Buty ze stabilizacją

Poszukując obuwia do biegania, możesz napotkać podział na buty neutralne oraz stabilizujące. Jakie są zasadnicze różnice między nimi? Jak można je zidentyfikować wśród licznych modeli butów do biegania dostępnych na rynku? Czy istnieje jakieś charakterystyczne oznaczenie? Jak dokładnie działają, i który z nich może być najlepszy dla Ciebie?

REKLAMA

Niestety, ale nie istnieje jedno jednoznaczne oznaczenie dla obuwia ze stabilizacją i trudno jest określić stopień stabilizacji, czyli siłę korekty nadmiernej pronacji. Brak konkretnych cyfr i symboli sprawia, że ocena tego, jak skutecznie dany but przeciwdziała nadmiernej pronacji, jest wyzwaniem. Można to w pewnym stopniu zrobić w ramach poszczególnych marek, ale już pomiędzy nimi będzie ciężko wskazać, który but kontroluje nadpronację bardziej. Często też granica pomiędzy butem neutralnym a stabilizującym jest bardzo cienka. Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy but oznaczony jako neutralny okazuje się być bardziej stabilny niż ten, który został sklasyfikowany jako stabilizowany.

Oznaczenia

Zacznijmy więc od oznaczeń. Czyli jak rozpoznać buty ze stabilizacją na stronach internetowych lub po oznaczniach na pudełku.

Oznaczenia w sklepach internetowych

Oznaczenie w sklepie internetowym czy dany but jest butem neutralnym czy stabilizującym, znajdziemy w niemal każdym specjalistycznym sklepie biegowym. W sklepach ogólnosportowych najczęściej tej informacji w karcie produktu nie ma. Informacja ta najczęściej przemycona jest w tym dla jakiego typu stopy przeznaczony jest dany model buta. Dla stóp nadmiernie pronujących (zwanych czasami dla uproszczenia pronująymi) są buty ze stabilizacją dla stóp neutralnych są buty neutralne. Taki opis wyglądać może tak:

  • rodzaj (stabilizacja lub neutralne)
  • typ stopy (pronacja lub neutralna)
  • typ buta (stabilność lub neutralny)

Tam gdzie mamy informację, że jest to ,,stabilizacja” lub but jest dla stopy ,,pronującej” jest to but z kategorii stabilizujących,

Oznaczenia na pudełkach

Na pudełkach można znaleźć różne oznaczenia: rozmiar, płeć dla jakiej buty są przeznaczone, często szerokość, ale bardzo rzadko także typ wsparcia. W marce Brooks na pudełkach możemy znaleźć odpowiednie oznaczenie:

  • NEUTRAL – w przypadku buta neutralnego
  • SUPPORT – w przypadku buta stabilizującego

W pozostałych przypadkach i w innych markach przydaje się znajomość modeli i tego który należy do którego segmentu. Dla uproszczenia tak nazywają się najpopularniejsze linie i modele butów do biegania ze stabilizacją:

Różnice konstrukcyjne

Buty z kategorii stabilizujących wyróżniają się też kilkoma elementami konstrukcyjnymi.

Blok stabilizacji w podeszwie

To rozwiązanie najstarsze i uchodzące za tradycyjne. Polega na tym, że wewnętrzna strona podeszwy (a czasem i cholewki) jest sztywniejsza niż zewnętrzna. Może być to osiągnięte w różny sposób. Może być to element ze sztywnego tworzywa. Może być element z twardszej, mniej uginającej się pianki. Są też modele w których cała przyśrodkowa strona podeszwy jest sztywniejsza niż odśrodkowa.

Sztywniejsze elementy ograniczają ruch stopy do środka. Tym samym ograniczają nadmierną pronację. Słowo nieco jest tu kluczowe. But może nadmierną pronację skorygować tylko w niewielkim zakresie.

Asics Gel-Kayano 30 - 4D Guidance
jeden z piankowych elementów stabilizujących w butach do biegania Asics

Pianka to nie jedyne tworzywo z których wykonane są elementy stabilizujące. Mogą być też wykonane z innych sztywnych tworzyw. Szczególnym przypadkiem są tu buty Mizuno, które często mają w konstrukcji podeszwy pofalowaną płytkę z tworzywa. W przypadku butów ze stabilizacją po stronie przyśrodkowej płytka z tworzywa jest szersza i sztywniejsza co ogranicza uginanie się buta do wewnątrz i stabilizuje go.

Mizuno Wave Inspire 19 - Wave
w butach do Mizuno system Wave jest znacznie grubszy od strony przyśrodkowej
REKLAMA

Szyna stabilizująca

Nowym podejściem do stabilizacji jest rozwiązanie jej w formie szyny stabilizującej. Zazwyczaj to dwie sztywne ,,szyny” umieszczone po obu stronach podeszwy. Mogą być wyższe lub niższe. Mogą ciągnąć się przez całą długość podeszwy a mogą znajdować się tylko pod piętą. Zasada jest taka sama. Dzięki temu, że szyna ogranicza ruch stopy na boki, zapewnia stabilność.

Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że zapewnia stabilność zarówno dla osób z neutralną stopą, jak i umiarkowanie nadpronujących. Tym samym sama obecność tego typu rozwiązania nie oznacza, że mamy w ręku czy na nogach but stabilizujący.

Brooks Adrenaline GTS 23 - GuideRails
szyna stabilizująca w butach do biegania Brooks

Podsumowanie

Producenci i sklepy internetowe (szczególnie te niespecjalistyczne) nie ułatwiają rozpoznania z jakiego typu butem mamy do czynienia – neutralnym czy stabilizującym. Dodatkowo granica ta jest, jak wspomniałem na początku, dosyć cienka. Buty ze stabilizacją charakteryzuje obecność stabilizacji w formie blokowej lub w formie szyny stabilizującej. Czasami te rozwiązania uzupełnione są dodatkowymi usztywnieniami zapiętka czy podeszwy. Jednak z racji tego, że rozwiązania te stosowane są w różnych konfiguracjach to czasami może być trudne rozpoznanie czy masz do czynienia z butem stabilizującym czy też nie.

Jeśli nie wiesz… Możesz zapytać w komentarzach pod postem.

PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w kwietniu 2018 roku.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
5 lat temu

Jakie sa modele dla pronatorów w Hoka? Nie znalazłem w tekście.

Sylwester
Sylwester
5 lat temu

Czy Saucony Iso ride są przeznaczone dla pronatorów?

hd
hd
5 lat temu

Kupilem Asics Gel fujiTrabuco 6 T7E4N-400 przymierzylem(jeszcze nie biegalem) i czuję się w nich niekomfortowo. Nie chodzi o rozmiar. Dla jakiej stopy sa dedykowane te buty, nie mogę znaleźć tej informacji. Buty od tyłu, ustawione obok siebie  wyglądają jak odwrocona litera Vczyli tak / \. Sa nachylone do środka. Wcześniej biegalem przez 3 lata w Asics FujiTrabuco 3 T4E2N-385 i nie miałem takiego odczucia.