Kolce lekkoatletyczne to buty do biegania, stworzone do ścigania się po tartanowej bieżni. Są nieodłącznym elementem zawodów, które oglądamy podczas Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata. To one dają sprinterom mocne wybicie, a długodystansowcom dodatkowo trochę bezpieczeństwa. W przypadku kolców lekkoatletycznych do biegów, kluczowym kryterium podziału jest dystans, na który zostały zaprojektowane.
Kolce do biegów lekkoatletycznych można z grubsza podzielić na trzy lub dwie grupy w zależności od tego do biegów na jakich dystansach są przeznaczone. W przypadku podziału na trzy grupy kolce dzielimy na:
- kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
- kolce do biegów średnich/uniwersalne, na dystansach od 800 do 1500 metrów,
- kolce do biegów długich, na dystansach od 3000 do 10000 metrów.
W przypadku podziału na dwie grupy, podział jest prostszy:
- kolce do biegów krótkich, na dystansach od 60 do 400 metrów,
- kolce do biegów długich, na dystansach od 800 do 10000 metrów.
Wwarto pamiętać, że nie są to sztywne granice. W kolcach sprinterskich pobiegniesz także 800 czy nawet 1500 metrów a w kolcach długodystansowych pobiegniesz też na 100 metrów. Przy czym znacznie wygodniej pobiec ,,setkę” w kolcach ,,długich” niż 5 000 lub 10 000 w kolcach sprinterskich.
Kolce lekkoatletyczne do biegów krótkich

Najlżejszy z tej trójki. Przeznaczony do startów na dystansach od 60 do 400 metrów.

Na takich dystansach biega się wykorzystując wyłącznie przednią część stopy. Nie ma tutaj czasu na kontakt pięty z podłożem. Dlatego też podeszwa pod piętą ograniczona jest do minimum. Nie ma tutaj pianki, a pod pięta znajduje się wyłącznie sztywne tworzywo lub odrobina gumy. Przód natomiast jest bardziej podniesiony, sztywny i wyprofilowany tak aby umożliwić jak najszybsze odbicie od podłoża. Kolce sprinterskie mają tez często cieńsze, ale za to sztywne cholewki, które mają na celu trzymanie stopy i ograniczanie jej ruchu w bucie do minimum. Cała siła ma być skierowana w jak najszybsze odbicie.
Kolce lekkoatletyczne do biegów średnich/uniwersalne

Kolce do biegów średnich to najbardziej uniwersalne kolce. Przeznaczone są na średnie dystanse od 800 do 1500 metrów. Sprawdzą się też np. w konkurencjach skokowych.

Na średnim dystansie zaczyna być już zauważalny kontakt pięty z podłożem. Dlatego też tył podeszwy ma już pewną warstwę pianki. Ma też zazwyczaj trochę grubszą cholewkę niż kolce sprinterskie. Z racji że są kompromisem między kolcami sprinterskimi i długodystansowymi są najbardziej uniwersalne i dlatego często określane jako „multi-use”. Ich przeznaczaniem są średnie dystanse od 800 do 1500 metrów, ale jak będzie potrzeba to pobiegniesz w nich także na 100 jak i na 5000 metrów. Nieźle spiszą się też w skokach w dal czy trójskoku.
Kolce lekkoatletyczne do biegów długich

Na najdłuższe biegi od 3000 do 10000 metrów zaleca się używanie kolców długodystansowych.

Na długich dystansach kontakt pięty z podłożem jest już mocno zauważalny i odczuwalny. Dlatego też pod piętą w kolcach do biegów długich mamy już całkiem sporo pianki. Daje ona znacznie więcej komfortu i bezpieczeństwa niż kolce średnie. Kolce do biegów długich też nie są aż tak bardzo wyprofilowane z przodu. Mniejsze znaczenie ma tu też ilość wkrętów w podeszwie. Dlatego też tak jak w kolcach sprinterskich i średnich możemy wkręcić po 7 czy 6 wkrętów, tak w kolcach długich jest to czasem tylko 5, a nawet tylko 4 wkręty.
co to za model ten do długich ?
Ten model to Nike Zoom Rival Distance
A jaka jest odpowiednia długość wkręta na bueznie tartanowa?
Witam jakie kolce dobrać dla dziewczynki 13 lat biega na średnich dystansach córka biega z pięty
Teoretycznie do biegów na średnich dystansach są kolce średniodystansowe. Jeśli dziewczynka biega z pięty to rozsądne byłyby w jej przypadku kolce na długie dystanse. One trochę bardziej chronią piętę.
Witam, przy jaki prędkościach warto używać kolców ? Czy dla kogoś kto chce złamać 12:00 lub 11:00 na 3000 m jest w ogóle sens używania kolców ? Drugie pytanie czy jest sens używania ich przy treningach dla takiego amatora w np interwałach 400-800 metrów.
Pozdrawiam
Przy takich prędkościach moim zdaniem raczej nie ma sensu używać kolcy. To jeszcze zbyt wolne bieganie a co za tym idzie jeszcze nie ta technika, by wyciągnąć z biegania w kolcach „to coś”. Czy jest sens na treningach interwałowych? Myślę, że w Twoim przypadku to na takich treningach mógłbyś spróbować biegać w kolcach. Przy okazji będziesz szlifował technikę, która naturalnie musi w kolcach być inna. To będzie zupełnie inny bodziec treningowy niż ten sam trening w asfaltowych butach.