Mizuno Wave Paradox 5 – maks wszystkiego

Jest taki paradoks. But biegowy zapewniający bardzo dużą i pluszową amortyzację. Z drugiej strony zapewnia bardzo dużo stabilności i niespotykaną w innych butach stabilizację. To właśnie Wave Paradox.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – maksymalna
6/6
 
 
▪ drop – klasyczny
12 mm
 
 
▪ waga – ciężka
412 g
 
 
▪ cena katalogowa – 629 zł
629 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Mizuno Wave Paradox to but treningowy do biegania po twardych nawierzchniach. To but o bardzo dobrej, właściwie to największej w Mizuno amortyzacji i stabilizacji. To but do codziennego biegania dla osób które szukają obydwu tych rzeczy i nie interesuje ich kompromis. Pod kątem typu przetaczania stopy jest to but dla osób o stopach nadmiernie pronujących.

Mizuno Wave Paradox 5

Mizuno – co i dla kogo?

Można powiedzieć, że biorąc pod uwagę dwa parametry – amortyzację i stabilizację Paradox daje wszystko na praktycznie maksymalnym poziomie. W samym Mizuno jego najbliższymi alternatywami są także dobrze stabilizowane – Inspire i Horizon. Ten pierwszy jest nieco mniej amortyzowany. Ten drugi jest amortyzowany jeszcze bardziej. Alternatywą może być to też maksymalnie amortyzowany ale neutralny (bez stabilizacji dla nadpronatorów) Wave Sky.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaWave Sky
Wave Prophecy
Wave Horizon
Wave Paradox
bardzo duża amortyzacjaWave Ultima
Wave Rider
Wave Inspire
duża amortyzacjaWave StreamWave Equate

Alternatywy

Wave Paradox to prawdziwy czołg. Zarówno pod kątem wagi ale też połączenia amortyzacji i stabilizacji. Większość jego konkurentów zapewnia albo nieco mniejszą amortyzację, albo mniejszą stabilizację. Biorąc pod uwagę te dwa parametry Paradox jest jednym z najlepszych butów na rynku.

modelwaga 9 USdropcena
adidas Solarglide ST318 g10 mm599 zł
Asics Gel-Kayano 25336 g10 mm759 zł
Brooks Transcend 6323 g10 mm649 zł
Mizuno Wave Paradox 5315 g12 mm629 zł
Saucony Hurricane ISO 4318 g8 mm699 zł

Co w bucie? Wszystko na maksa!

Przede wszystkim mamy tutaj całkiem solidną i całkiem grubą warstwę, a w zasadzie dwie warstwy pianki. Z zewnątrz być może tego aż tak nie widać przez dosyć powszechny zabieg pomalowania górnej warstwy pianki w kolorze cholewki. Pianka ta to U4ic czyli najbardziej miękka pianka stosowana w butach Mizuno. Mamy jej dużo a dużo w tym przypadku oznacza 32 mm pianki pod piętą i 20 mm pod śródstopiem. Ponad 3 cm pianki pod piętą to więcej niż w innych tak dobrze amortyzowanych butach i niemal tyle ile w Hokach.

Mizuno Wave Paradox 5 - przód

Pomiędzy dwoma warstwami pianek znajduje się Wave. Jest to sztywniejsza płytka uformowana w kształt fali. Przez pofalowany kształt odpowiada za amortyzację. Przez sztywność trzyma piętę od spodu zapewniając dodatkową stabilność. Tak można powiedzieć o każdym Wave.

Mizuno Wave Paradox 5 - wave

W Paradoxach jest to natomiast jedna z bardziej rozbudowanych wersji tego systemu. Przede wszystkim płytka ta jest poprowadzona dosyć znacznie pod przednią część stopy co usztywnia buta ale i powoduje ograniczanie ruchów skrętnych. Płytka ta jest także uformowana tak, że fala po wewnętrznej (przyśrodkowej) części buta jest dużo mocniej pofalowana i układa się w podwójną falę. Ma to na celu ograniczanie nadmiernej pronacji. Kiedy stopa chce nadmiernie uciec do wewnątrz to sztywniejszy element po wewnętrznej stronie ją blokuje.

Mizuno Wave Paradox 5 - stabilizacja

Warto też zauważyć, że obecnie wielu producentów odchodzi od takiego dużego i sztywnego elementu stabilizującego. Stabilizacja staje się bardziej subtelna, dynamiczna. W mojej ocenie nieco słabsza. Paradox to natomiast cały czas but który stopę stabilizuje bardzo mocno.

Bieżnik made in Mizuno

Bieżnika obecnego w Paradoxach nie sposób pomylić z inną marką. To ten sam kształt, takie samo uformowanie jak w innych modelach tej marki jak Wave Rider czy Wave Ultima. Charakterystyczna dla niego jest całkiem spora dziura pod piętą i kłamstwem, sprawdzonym w praktyce, jest że będziesz w niej przynosił z treningu szyszki i inne dary lasu.

Mizuno Wave Paradox 5 - bieżnik

Jest to bieżnik typowo na asfalt i ubite ziemne drogi. Im dalej w las czy błoto tym sprawdzi się gorzej i jeśli chcesz biegać w Paradoxach w głębokim błocie to wtedy faktycznie możesz skutecznie wypchać przestrzeń pod piętą błotem. Ale po co?

Cholewka? Przede wszystkim trzymanie!

Cholewka w Paradoxach wykonana jest z klasycznej siateczki meshowej. W części przedniej dość przewiewnej więc palce powinny mieć komfortowo. Na palcach znajduje się też dodatkowy naszyty element wzmacniający czubek buta.

Mizuno Wave Paradox 5 - cholewka

Dalej wszytko już zaprojektowane zostało aby trzymać stopę. Panel obejmujący stopę w rejonie sznurowadeł jest dosyć sztywny i solidny. Nie jest to już siatka, nawet wzmocniona a dodatkowy element z sztywniejszego tworzywa. Trzyma stopę solidnie. Dla niektórych może nawet zbyt solidnie. Wykonanie tego elementu z elementów niesiateczkowych sprawia, że nawet po czasie, kiedy but do stopy „ułoży się” to będzie ją dobrze trzymał.

Mizuno Wave Paradox 5 - wzmocnienia

Uzupełnieniem jest solidny i usztywniony zapiętek. Pierwsza część jego trzymania to już sam Wave, który jest taką platformą pod piętą, która ustawia stopę i nie pozwala jej przekoślawiać się na boki. Do tego wnętrze zapiętka wypakowane jest usztywnieniem które trzyma ją po bokach. Opakowane to wszystko jest oczywiście piankami (pod piętą) i gąbkami (po bokach) ale zapewnia bardzo dużą stabilność.

Mizuno Wave Paradox 5 - zapiętek

Waga też na maksa!

Paradoks nie jest najlżejszym butem. Bliżej mu nawet do tych najcięższych. W rozmiarze 12 US waży 412 gramów. Bardzo dużo jak na but do biegania, ale trzeba pamiętać o jednym. To jest but stworzony aby był maksymalnie amortyzowany, maksymalnie stabilny, maksymalnie bezpieczny. Dokładnie to w najnowszej edycji Paradoxa znajdziemy. Większą wagę można mu wybaczyć. Albo przymknąć na nią oko.

Plusy

 • bardzo dobra amortyzacja i komfort,
 • bardzo dobra stabilność i stabilizacja buta,
 • dobre trzymanie stopy,
 • uniwersalny bieżnik.

Minusy

 • wysoka waga,
 • wysoka cena.
REKLAMA

5 komentarzy do “Mizuno Wave Paradox 5 – maks wszystkiego

 • 30.03.2020 o 12:38
  Permalink

  Panie Pawle potrzebuję pomocy.
  Czy mógłby Pan krótko porównać ten but i Kayano 26?
  Szczególnie interesuje mnie, który but jest stabilniejszy, a który miększy.
  Kayano 26 już miałem okazję przymierzyć, a Mizuno nie, bo trudno jest go znaleźć w sklepach.

  Odpowiedz
  • 31.03.2020 o 12:27
   Permalink

   To buty na bardzo podobnym poziomie jeśli chodzi o stabilizację i amortyzację. Jeśli miałbym oceniać to nieco bardziej miękkim butem (jeśli chodzi o podeszwę) jest Paradox. Stabilizację i trzymanie stopy oceniam bardzo podobnie. Bez wskazania na którykolwiek z tych dwóch modeli.

   Odpowiedz
 • 30.03.2020 o 12:52
  Permalink

  Interesuje mnie również to, czy rozmiar w Kayano 26 jest identyczny jak w Paradox.

  Odpowiedz
  • 31.03.2020 o 12:33
   Permalink

   Mizuno ma specyficzną rozmiarówkę. Nie patrz na rozmiarówkę EU bo się nie pokrywa. Jak znasz swój rozmiar w Kayano to sprawdź według długości wkładki w centymetrach, ewentualnie według rozmiarówki US. W Mizuno powinien Ci wyjść rozmiar europejski EU o pół lub jeden mniejszy niż w Asicsach i to jest normalne.

   Odpowiedz
 • 16.12.2020 o 22:51
  Permalink

  Pytanie o maksymalną wagę biegacza – byłem zainteresowany Inspire, ale pisałeś, że jest przeznaczony dla biegaczy o wadze do 85-90kg, a mi się przybrało do prawie 100kg (z perspektywą zejścia do 90kg – to moja normalna waga), ale nie piszesz, na jaką wagę przewidziany jest Paradox.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.