Mizuno Wave – przegląd butów do biegania

Powiedzieć że mam buty Mizuno Wave to nic nie powiedzieć. Bo Wave to nazwa flagowej technologii amortyzującej stosowanej przez Mizuno i jednocześnie cała linia butów. Są w niej i modele treningowe dla ciężkich biegaczy i terenówki i startówki. Butów Mizuno Wave jest cała masa. Z resztą sam system Wave też się czasami znacząco różni w  poszczególnych butach.

REKLAMA

Co to jest Wave?

Wave opiera się na bardzo prostej zasadzie fali. Jego podstawowym elementem jest twarda płytka umieszczona w podeszwie, pomiędzy piankami. Płytka ta wykonana z tworzywa na bazie oleju roślinnego, ukształtowana jest w falę i tak jak fala się zachowuje. Pod wpływem ciężaru rozpręża się, rozprowadza energię i amortyzuje.

Wave w ten sposób, jako technologia amortyzująca jest bezpośrednim konkurentem dla Nike’owych poduszek gazowych Zoom, Asicsowego Gelu, adidasowego boosta, czy chociażby pianki Ignite, którego ostatnio pokazała Puma. Jest tylko jedna różnica. Wymienione rozwiązania z innych butów są tylko rozwiązaniami które amotyzują. Mizuno Wave jest też elementem który stabilizuje. W przypadku stabilizacji kluczowe jest tu ukształtowanie tej pofalowanej płytki. W przypadku osób ze stopą neutralną fale rozchodzą się równolegle. W przypadku osób z nadmierną pronacją fale nie są ułożone równolegle lecz lekko skręcają tak, że po wewnętrznej strony podeszwy ich amplituda (częstotliwość) jest większa. W ten sposób Wave ustawia stopę lekko na zewnątrz i w ten sposób poza amortyzacją również stabilizuje stopę.

A jeszcze wracając do różnych rozwiązań różnych producentów. Biegełem w Riderach. Mierzyłem Sayonara i Wave jako technologia jest twardszy i bardziej stabilny od konkurentów. W Mizuno czuć że jak już pięta wyląduje na ziemi to nie ma szans by uciekać na boki. To specyficzne uczucie, które występuje tylko w Mizuno. Dlatego właśnie trzeba buty przed zakupem mierzyć.

Przegląd butów

Całość butów Mizuno można ująć w jedną zgrabną tabelę:

NEUTRALSUPPORTTRAIL
Wave Prophecy
Wave Creation
Wave Enigma
Wave Ultima
Wave Paradox
Wave Connect
Wave Mujin
Wave Rider
Wave Legend
Wave InspireWave Kazan
Wave Kien
Wave SayonaraWave Hayate
Wave Hitogami

O kolumnach nie ma co wiele mówić:

 • NEUTRAL – to buty dla stopy neutralnej,
 • SUPPORT – to buty z dodatkową stabilizacją dla nadmiernych pronatorów,
 • TRAIL – to buty do biegania w terenie.

Wiersze natomiast to poziom amortyzacji. Patrząc od góry:

 • MAXIMUM – czyli te z największą amortyzacją i nastawione głównie na amortyzację. Są to modele od Prophecy (największa amortyzacja z możliwych) do Ultima w butach neutralnych, od Paradox do Connect w butach stabilizujących i Mujin w terenówkach.
 • MODERATE – czyli ze średnią amortyzacją. Taki kompromis między amortyzacją a dynamiką. W neutralach to modele Rider i Legend. W stabilizujących Inspire. W terenowych Kazan i Kien.
 • PERFORMANCE – czyli jeszcze mniejsza amortyzacja ale za to mała waga i dobra dynamika. To takie buty lekkie treningowe czy też treningowo-startowe. Zalicza się do nich Sayonara i Hayate
 • MINIMAL and RACING – czyli startówki

Buty do biegania z kategorii NEUTRAL

Mizuno Wave Prophecy

Mizuno Wave Prophecy 4

But dziwny. O największej z możliwych amortyzacji. Jeden z dwóch butów wykorzystujących najdziwniejszą z wersji Wave czyli Infiniti Wave. But który ilość pianki w podeszwie ma ograniczoną do minimum a całość podeszwy opiera się na dwuwarstwowym systemie Wave ciągnącym się od pięty aż po palce. Poza tym wypakowany wszystkimi najlepszymi rozwiązaniami marki Mizuno.

But tak dziwny, że aż bym się w nim przebiegł. Bezpośredni konkurent dla równie ciekawego i oryginalnie skonstruowanego adidas Springblade.

Waga: 350 g mężczyźni, 290 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Creation

Mizuno Wave Creation 16

Drugi z butów na Infiniti Wave i taki młodszy brat Prophecy. Z tym że w Creation, dwuwarstwowy Wave występuje tylko w tylnej części buta. Z przodu mamy już bardziej klasyczny Wave, otoczony i z góry i z dołu pianką U4iC. Jest to również but o bardzo dobrej amortyzacji. Konkurent takich modeli jak Asics Gel-Nimbus, Saucony Triumph czy Brooks Gliceryn

Waga: 335 g mężczyźni, 275 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Enigma

Mizuno Wave Enigma 4

Trzeci bardzo dobrze amortyzowany but Mizuno. Oparty na bardziej klasycznym systemie Wave niz modele Prophecy i Creation. Jako, że jest to but z bardzo dobrą amortyzacją Wave poprowadzony jest na całej długości podeszwy. Do tego but wyposażony jest w cała masę innych technologi i rozwiązań z najlepszą piasnką U4iC na czele. Alternatywa dla… Mizuno Wave Creation oraz Asics Gel-Nimbus, Saucony Triumph czy Brooks Glycerin.

Waga: 310 g mężczyźni, 250 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Ultima

Mizuno Wave Ultima 6

Ultima w tabeli stoi pomiędzy Enigmą a Riderem jednak według mnie bliżej jej do Riderów. Amortyzacja i konstrukcja podeszwy oparta jest tradycyjnie o system Wave lecz tylko pod piętą. Technologicznie zaawansowany lecz tym to co odróżnia go od Enigmy i Ridera to fakt, że zastosowano w nim nieco cięższą piankę ap+ zamiast U4iC. Dlatego też but jest od nich minimalnie cięższy i… tańszy.

Waga: 315 g mężczyźni, 265 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Rider

Mizuno Wave Rider 18

Klasyka wśród butów Mizuno. Rider to taki domyślny wybór, czyli jak nie wiesz od czego zacząć to zacznij od Riderów. Sam tak zrobiłem biegając w Wave Riderach 17. But z systemem Wave pod piętą i na piance U4iC. Technicznie zaawansowany, miękki, z dobrą amortyzacją, bardzo lekki jak na treningowy but do biegania i mający wszystko co w Mizuno najlepsze. Konkurent dla innych „domyślnych” butów jak Nike Zoom Pegasus czy Asics Gel-Cumulus.

Waga: 260 g mężczyźni, 220 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 24mm/12mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Legend

Mizuno Wave Legend 2

Najmniej zaawansowany spośród dobrze amortyzowanych butów dla stopy neutralnej. Z umiarkowaną amortyzacją, systemem Wave tylko pod piętą i na piance ap+. Alternatywa dla butów typu Saucony Jazz czy czy Asics Gel-Pulse lecz niestety od nich droższa.

Waga: 310 g mężczyźni, 260 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Poza tymi modelami w ofercie jest jeszcze kilka innych butów opartych o system Wave jednak bardziej podstawowych. Takich, których podeszwy wykonane są z jeszcze prostszych materiałów jak „zwykła” pianka EVA. Nie wrzucając zdjęć wymienię:

 • Wave Elevation,
 • Wave Resolute,
 • Wave Impetus.

Buty do biegania z kategorii SUPPORT

Mizuno Wave Paradox

Mizuno Wave Paradox

Najlepiej amortyzowane buty Mizuno przeznaczone dla stopy nadmiernie pronującej. Z systemem Wave na całej długości podeszwy i pianką U4iC. But mający wszystkie najlepsze rozwiązania Mizuno i jeden z niewielu obok modelu Sayonara wykonany w technologi bezszwowej. Odpowiednik modelu Enigma ale dla stopy nadmiernie pronującej. Alternatywą z innych marek dla tego modelu są takie modele jak Asics Gel-Kayano, Brooks Adrenaline czy Nike Zoom Structure.

Waga: 310 g mężczyźni, 265 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Connect

Mizuno Wave Connect 2

Connect to odpowiednik modelu Ultima ale dla stopy nadmiernie pronującej. Również o dobrej amortyzacji i konstrukcji podeszwy opartej na systemie Wave tylko pod piętą. Poza tym nie korzystający z pianki U4iC lecz cięższej ap+. Trochę cięższy i tańszy od modeli Paradox i Inspire. Alternatywa dla Asics GT-1000 czy New Balance 870.

Waga: 285 g mężczyźni, 245 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 25mm/13mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Inspire

Mizuno Wave Inspire 10

Trzeci z butów w kategorii Support. Odpowiednik neutralnego Wave Ridera. Zaawansowany technologicznie, z dobrą amortyzacją i stabilizacją dla nadmiernych pronatorów. Przy tym bardzo lekki. Alternatywa dla takich modeli jak Nike Lunarglide, Asics GT-2000 czy New Balance 870.

Waga: 260 g mężczyźni, 230 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 24mm/12mm
Drop: 12 mm

Buty do biegania z kategorii PERFORMANCE

Mizuno Wave Sayonara

Mizuno Wave Sayonara 2

Sayonara to to co tygryski lubią najbardziej. But z kategorii lekkich treningowych czy też treningowo-startowych. But o umiarkowanej amortyzacji ale bardzo dobrej dynamice. Bardzo lekki. Drugi po Wave Paradox wykonany w technologii bezszwowej. Alternatywa dla New Balance 890, Nike Zoom Elite czy Puma Ignite.

Waga: 230 g mężczyźni, 190 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 19mm/9mm
Drop: 10 mm

Buty do biegania z kategorii RACING

Mizuno Wave Hitogami

Mizuno Wave Hitogami

Co tu wiele pisać – rasowa startówka. Najlżejszy, najbardziej dynamiczny i jeden z niewielu butów Mizuno z dropem mniejszym niż 12 mm.

Waga: 220 g mężczyźni, 190 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 17mm/8mm
Drop: 9 mm

Buty do biegania z kategorii TRAIL

Tutaj przyznaję że wiem najmniej. Tych butów nawet nie miałem w rękach niemniej jednak aby zestawienie było pełne wypada abym je zamieścił:

Mizuno Wave Mujin

Mizuno Wave Mujin

Najlepiej amortyzowany i najcięższy model. But typowo w góry z dodatkowym wzmocnieniem (płytką) w podeszwie przeciw skałom i kamieniom. Dodatkowo cholewka Mujin wzmocniona została membraną. Najwyższa półka jeśli chodzi o buty terenowe. Alternatywa dla Saucony Xodusa czy Asicsa FujiTrabucco.

Waga: 300 g mężczyźni, 250 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 21mm/9mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Kazan

Mizuno Wave Kazan

Druga terenówka Mizuno. Poziom amortyzacji na tym samym poziomie co Mujin, z takim samym systemem Wave i tą samą pianką U4iC. Różnica w stosunku do Mujin to brak membrany, a także brak płytki wzmacniającej w podeszwie w przodostopiu.

Waga: 280 g mężczyźni, 235 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 21mm/9mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Kien

Mizuno Wave Kien

Najbardziej podstawowy but terenowy Mizuno. Bez rozbudowanych systemów czy rozwiązań. Zbudowany na prostej piance EVA przez co but jest cięższy i mniej amortyzowany. Propozycja dla początkujących biegaczy terenowych.

Waga: 315 g mężczyźni, 265 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 21mm/9mm
Drop: 12 mm

Mizuno Wave Hayate

Mizuno Wave Hayate

Ostatni z butów tego zestawienia. Najlżejszy i najbardziej dynamiczny but terenowy Mizuno. Taka terenowa startówka.

Waga: 270 g mężczyźni, 215 g kobiety
Wysokość pod piętą/przodostopiem: 16mm/7mm
Drop: 9 mm

I to wszystko. Wszystko jeśli chodzi o Mizuno.

REKLAMA

40 komentarzy do “Mizuno Wave – przegląd butów do biegania

 • 22.03.2015 o 20:18
  Permalink

  Jak zwykle odwaliłeś kawał dobrej roboty z tym zestawieniem. Wszystko jasno, ładnie i przejrzyście. Cały czas czekam aż rozpiszesz w ten sposób Nike.

  Odpowiedz
 • 30.03.2015 o 10:21
  Permalink

  Kiedyś kupiłem Mizuno Wave Precision 13.
  Jaki model z obecnie produkowanych jest następca tego buta?

  Odpowiedz
  • 01.04.2015 o 09:19
   Permalink

   Z tego co udało mi się dowiedzieć w samym Mizuno to Precision był lekką i szybką treningówką. Po raz ostatni dostępny był wiosną 2013 roku i równolegle do niej pojawiła się Sayonara, która wtedy była jego następcą. Natomiast do chwili obecnej tak zmniejszyła się masa Riderów, że Wave Rider również mógłby być alternatywą dla dawnego Precision (Precision 240g – Rider 260g).

   Podsumowując – jak potrzebujesz buta treningowo-startowego – Rider, natomiast jak startowo-treningowego z lepszym czuciem choć mniejszą amortyzacją – Sayonara.

   Odpowiedz
   • 03.04.2015 o 09:47
    Permalink

    Bardzo dziękuję!!!

 • 30.09.2015 o 12:19
  Permalink

  Mam mizuno ultima5. Biegam po asfalcie. Jestem z nich bardzo zadowolony. Przebiegłem w nich 600 km. Kiedy powinienem wg ciebie je wymienić ze względu na amortyzację (ważę niespełna 80 kg). Czy spróbować riderów czy raczej następne ultima.
  Pozdrawiam
  Romek

  Odpowiedz
  • 01.10.2015 o 21:05
   Permalink

   Skoro nie ważysz dużo to spokojnie możesz w nich jeszcze do 1000 km biegać. Dalej to już kwestia indywidualna ale but już nie będzie tak amortyzował jak na początku. A co do pytania czy Ultima czy Rider… W Riderach biegałem i sporo używałem ich potem na codzień, Ultima nie miałem w ręku. Porównać mi będzie je ciężko ale różnią się głównie pianką (w Riderach jest ta lżejsza i bardziej miękka) i wagą (Rider jest lżejszy) a poza tym to bardzo zbliżone buty i myślę że nawet jak zmienisz Ultimę na Ridera to nie będzie to kolosalna różnica.

   Odpowiedz
 • 22.10.2015 o 14:16
  Permalink

  Mizuno Wave Nexus już nie produkują, czy któryś model z grupy Support jest jego następcą?

  Odpowiedz
 • 01.11.2015 o 20:35
  Permalink

  Ok. Za duzo tego na moja biedna glowe. Ktore najlepsze dla grubaski 93 kilo z wysokim podbiciem??

  Odpowiedz
 • 02.12.2015 o 18:08
  Permalink

  Na początku biegałem w Asicsach.Potem przypadkowo wpadłem na Mizuno Wave Fortis.Były w porządku więc postanowiłem znów postawić na mizuno.Ostatni rok biegałem w Wave Rider 17 i to było jak przesiadka z malucha do prawdziwej wyścigówki.Zakochałem się w nich.Lekkie, dopasowujące się do stopy, z dobrą amortyzacją ale nie przesadną.Miałem na początku wątpliwości czy te buty wytrwają choćby miesiąc intensywnego biegania bo ich konstrukcja wydawała się być bardzo delikatna.Okazało się, że to najtrwalsze buty w jakich biegałem.Przebiegłem niemal cały rok przy treningu 5 razy w tygodniu po kilkanaście kilometrów dziennie.Dopiero po docelowym starcie zaczęły się robić dziury ale buty wykorzystałem do maximum.Teraz zastanawiam się czy postawić na Wave Rider 18 czy na Hitogami.

  Odpowiedz
  • 04.12.2015 o 20:15
   Permalink

   To zależy 🙂

   Rider to treningówka. Lekka, dobrze amortyzaowana ale nie przesadnie miękka. Zresztą jak biegasz to wiesz. Edycja 18 w stosunku do 17 zmieniła sie tylko w detalach więc możesz brać ją w ciemno. Hitogami to natomaist rasowa startówka. W porównianiu z Ridere bardzo mało amortyzacji ale za to piekielna dynamika. But ewidentnie do ścigania a nie do codziennego treningu. Dlatego jak chcesz jedne buty to zdecydowanie Rider.

   Odpowiedz
 • 06.02.2016 o 11:02
  Permalink

  A który byłby najbardziej podobny do Mizuno Mustang 7 – to był but, w którym najlepiej mi się biegało, teraz mam Sayonara na szybsze treningi, ale do tamtych mam sentyment 🙂

  Odpowiedz
 • 20.02.2016 o 07:23
  Permalink

  co myślisz o tych butach Mizuno Wave Ovation 2 8KN-21208 waze ok.81 kg i biegam co drugi dzien ponad 10km.

  Odpowiedz
 • 17.05.2016 o 16:24
  Permalink

  Cześć
  Jestem początkującym biegaczem i zastanawiam się nad zakupem butów Mizuno (znalazłem ostatnio dobrą promocję w 1 sklepie internetowym)
  Biegam głównie po asfalcie lub utwardzonym terenie – czasami zdarza się bieg w lesie.
  I moje pytanie czy zakup modelu „Wave Kien 2” to dobry pomysł czy lepiej poszukać czegoś innego?

  Moja waga to około 85kg, biegam 2-3 razy w tygodniu, dystans na początku około 6km z czasem planuję oczywiście go zwiększać 🙂

  Z góry wielkie dzięki za odpowiedź i radę

  Odpowiedz
  • 28.05.2016 o 09:41
   Permalink

   To trochę mniej zaawansowana terenówka od Mujina, z którego jestem zadowolony 🙂

   Przy Twoim bieganiu się sprawdzi.

   Odpowiedz
 • 15.06.2016 o 09:19
  Permalink

  Pawle, Bardzo fajny przegląd. Tylko pytanie. Gdzie w Polsce mogę zdobyć model Paradox? W Sklepie Biegacza brak, w innych też brak… :/

  Odpowiedz
  • 16.07.2016 o 13:07
   Permalink

   Radzę Ci poszukać w sklepach internetowych zagranicznych. Miałem ten sam problem, ale z Enigma 5 oraz ciuchami. Pisałem nawet do przedstawicieli. W Polsce RZADEN SKLEP! w naszym kraju nie zamawiał tego modelu w rozm. 46/30cm. Ani jednej pary w Polsce! Niestety przedstawiciel nie był w stanie takiego buta mi sprzedać. Żarty z potencjalnych klientów. Butów nie kupiłem. Natomiast ciuchy zakupiłem za granicą.

   Odpowiedz
   • 27.07.2016 o 15:46
    Permalink

    Dzięki – już sobie poradziłem – wyszedłem poza sklepy biegowe i kupiłem na zalando. Ja potrzebuję typowy rozmiar 44 wiec był. Czyli wniosek: jedynie trop internetowy. I jeszcze Mizuno mają na

 • 29.07.2016 o 11:34
  Permalink

  Witam, potrzebuję obuwia dla (chyba lekkiego) pronatora. Podeszwa obuwia codziennego wytarta na pięcie od zewnątrz, śródstopie na środku i do wewnątrz. Mam buty do biegania Kalenji Ekiden Prime i pianka już się zapada do środka na piętach, widać zniekształcenia. Moja waga 88kg, biegam co drugi dzień 8-10km. Od jakiegoś czasu podczas biegania odczuwam ból w kostkach – może to amortyzacja się kończy? Z góry dziękuje za pomoc!

  Odpowiedz
  • 01.08.2016 o 11:12
   Permalink

   Bardzo możliwe, że to brak amortyzacji. Z takich butów dla lekkich pronatorów może być właśnie coś z Mizuno np: Wave Rider lub Wave Legend. Specyfika neutralnych Mizuno będzie dobra dla lekkiej nadpronacji. Z innych modeli może to być New Balance B 870 lub Nike LunarGlide.

   Odpowiedz
 • 09.09.2016 o 15:29
  Permalink

  Cześć, biegam raczej sporadycznie, ale jak już to las, asfalt, żużlówka, znalazłem fajną promocję na mizuno wave kazan 2, waga 104 kg 190 cm, będą ok ?

  Odpowiedz
  • 09.09.2016 o 18:02
   Permalink

   Na takie sporadyczne bieganie (typu raz, góra dwa razy w tygodniu po kilka kilometrów) powinien wystarczyć, ale gdybyś chciał biegać więcej to będzie ci w nich brakowało amortyzacji.

   Odpowiedz
 • 13.09.2016 o 19:37
  Permalink

  Witam. Bardzo ciekawa strona i choć jestem absolutnym amatorem przyjaźnie i czytelnie do mnie przemawia treścią. Zacząłem przygodę z bieganiem 6 miesięcy temu, i trwam sukcesywnie zwiększając dystanse i częstotliwość. Aktualnie jestem po swoim piekielnym pierwszym maratonie, biegam 3 razy w tygodniu po ok 10 km w terenie mieszanym (102kg 196cm). Stare wymęczone kilkuletnie adidasy po 600 km w tym roku lekko bardziej wytarte od wewnątrz. Wynalazłem miejscowego sprzedawce który zaproponował mi od ręki w sumie już archiwalny model Mizuno wave nexus 7 za 300zł. Pytanie z rzędu średnio mądrych – czy warto inwestować w ten archiwalny model przy tej cenie a może jakaś rozsądna alternatywa? Planuje twardo przepracować zimę na podobnym poziomie zaangażowania jak mój aktualny. Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 • 20.10.2016 o 21:31
  Permalink

  Witam, przymierzam się do zakupu butów, wybieram pomiędzy mizuno wave inspire 12 a asics GT 2000, jakie buty Pan poleca dla osoby z dość dużą pronacją? Asics wydają się z opisu gorsze technologiczne ale lepsze dla głebszej pronacji
  waga około 75 kg, biegam 3 razy w tyg około 30 km

  Odpowiedz
 • 29.12.2016 o 09:39
  Permalink

  Witam. mam pytanie do Pawła moje pierwsze buty do biegania to Wave Mustang 6. Naprawdę dobrze dopasowane do stopy i z tego co doczytałem wspomagają odbicie z pięty. Niestety nie mogę już ich nigdzie dostać. Czy mógłbyś coś polecić z marki Mizuno? co zastąpiłoby w/w model. Biegam 3 razy w tygodniu ok 30-40 km, przeważnie po twardym podłożu. Z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz
 • 03.02.2017 o 23:37
  Permalink

  Mam pytanie:
  Oglądałem w sklepie buty firmy Mizuno a konkretnie model Wave Ultima 8 spotykam się z określeniem buty dla stopy neutralnej i lekkiego pronatora, a w innym że buty neutralne i dla supinatora. Jak to jest z tym modelem właśnie. Sprzedawca twierdzi że dla mnie (waga 84 kg, asfalt, supinator, bieganie 3-4 razy w tygodniu) te buty będą właściwym wyborem, a ja się zastanawiam czy jeśli je wybiorę to nie wpędzą mnie w jakąś kontuzję itp. ze względu na to że pisze też w opisach że są to buty dla pronatorów.

  Odpowiedz
  • 05.02.2017 o 13:45
   Permalink

   Odpowiedź jest prosta. Technicznie Ultima jest butem neutralnym. Nie ma po wewnętrznej stronie podeszwy elementu stabilizującego. Wave w podeszwie jest tak samo ułożony zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie. Gdybym ja miał opisać typ stopy do jakiego są przeznaczone to neutral/supinator.

   W konstrukcji Miznuno (nie tylko Ultimy) jest jednak haczyk. Wave poza amortyzacją daje też całkiem dobrą (jak na buty neutralne) stabilizację. Szczególnie pod piętą. Z tego też powodu dobrze trzymają stopę i radzą sobie z niewielką nadpronacją.

   W twoim przypadku nie przejmowałbym się stabilizacją dla pronatorów bo takowej w Ultimie nie ma.

   Odpowiedz
   • 06.02.2017 o 09:43
    Permalink

    Dzięki Pawle za szybką odpowiedź. Rozwiałeś moje wątpliwości. Z drugiej strony opisy butów powinny być wyszczególnione w instrukcji butów bo z opisów na stronach internetowych co sklep to inne dane i to dotyczy butów wielu firm. A amator jest zagubiony już na samym początku gdy chce dobrać pierwsze buty bądź zmienić model. Pozdrawiam Cię i wszystkich biegaczy.

 • 10.02.2017 o 11:03
  Permalink

  Witam. mam 190cm,98 kg, 53 lata , biegam 4x w tygodniu do 19km.Przygotowuję się do pierwszego 1/2maratonu w czasie 1.45.Potrzebuję porady! jaki dla mnie najlepszy but:Mizuno waveRajder 19,czy Sayonara 4,lub może jakieś inne. z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • 23.02.2017 o 06:42
  Permalink

  Witam !jestem tu przypadkiem ale chcialam tylko dodac o butach mizuno odkat biegamy czyli 6 lat tylko uzywamy mizuno wave prohibition biegamy codziennie caly Rok wymieniamy co roku nowe sa poprostu bezbledne maz mial wypadek narciarski no I udalo sie znowu biega a mial operacje na kolano I wymieniane sciegno I tylko w mizuno biega I jest ok !

  Odpowiedz
 • 22.03.2017 o 16:22
  Permalink

  Cześć Paweł.
  Mój problem wygląda następująco: ważę 102 kg przy wzroście 172 cm, stopa pronująca. Zamierzam biegać (co najwyżej 2 x w tygodniu) po terenie złożonym głównie ze ścieżek, rzadziej beton. Jakie buty byś mi doradził? Nie chcę rzucać się na najdroższe modele bo jeśli (odpukać) minie mi zapał, to nie chcę być mocno w plecy finansowo. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego, że tanio nie ma co kupować (zdrowie).
  Pozdrawiam.
  Jacek

  Odpowiedz
 • 24.05.2017 o 08:10
  Permalink

  Cześć Pawle.

  Mam szybkie pytanie. Obecnie kończę żywot modelu Wave Inspire 9 – najlepszych butów, w których kiedykolwiek biegałem.
  Szukam jakiejś alternatywy. Tego modelu niestety nie da się już kupić. Następcy są zbyt toporni – ponoć brak im dynamiki.
  Trafiłem w internecie na model Wave Catalyst. Sądzisz, że może to być dobry następca Wave Inspire 9?

  Dzięki za pomoc!

  Odpowiedz
  • 25.05.2017 o 20:45
   Permalink

   To jest na pewno jakaś opcja bo Catalyst to taki but treningowo-startowy od Mizuno ale ze wsparciem (Inspire to też but z tej kategorii). W Catalystach masz trochę mniej amortyzacji od Inspire, ale ma na pewno lepszą dynamikę. Podejrzewam, że Catalyst będzie bardziej dynamiczny od każdego czy starego (nr 9) czy nowego (aktualnie nr 13) Inspire.

   Odpowiedz
 • 05.08.2017 o 17:34
  Permalink

  Cześć,
  trafiłem jeszcze na taki model butów mizuno:
  Mizuno Wave Advance (również w wydanie Mizuno Wave Advance 2).
  Do jakiego grona je zaliczyć?
  Jest to prosty model z EVY, czy może to but z bardziej złożonymi systemami? Patrząc na to, że bywa tylko na promocjach a poszukując (nawet na stronie producenta) opisu nie znalazłem żadnych wzmianek o tym modelu zakładam, że to jakieś stara seria. Czy warte uwagi?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 06.08.2017 o 07:49
   Permalink

   Z tego co widzę w swoich źródłach to po raz ostatni w regularnej sprzedaży Advance 2 był w 2015 roku. Potem został wycofany z oferty. Dlatego teraz wszędzie gdzie można go znaleźć jest przeceniony.

   Advance to model ze średniej/niższej półki. Gdyby był w tym zestawieniu byłby pod modelami Paradox, Connect i Inspire. Advance to najprostszy model z kategorii stabilizującej. Trochę bardziej zaawansowany niż to co można nazwać „prosty model z EVY”, bo oparty już na Wave (najprostsze Mizuno nie mają Wave), z tak samo gładko wyprofilowanym bieżnikiem jak czołowe modele, dobrą amortyzacją i dobrą stabilizacją. Dla pronatora, który nie waży i nie biega bardzo dużo będzie OK.

   Odpowiedz
 • 10.10.2017 o 15:26
  Permalink

  Hej. Mega fajne zestawienie i rzeczowe odpowiedz -> gratuluję!
  Biegam o 7 miesięcy głównie po lesie. Kupiłem Mizuno Mujin 2 (rewelacyjne buty), lecz zaczęły mi się „przechylać” do środka, jak stoją na podłodze oraz przy bieganiu zaczynam mieć wrażenie, że stopy przechylają mi się za mocno do środka. Mam nie jakoś szczególnie mocno pronujące stopy, ale widać po Mujin, że chyba jednak potrzebuję większego wsparcia. Idzie jesień i zima oraz chcę przenieść się z bieganiem na asfalt. Znalazłem fajną opcję zakupu Mizuno Paradox 2, lecz ważę 74kg i zastanawiam się, czy te buty są dla mnie ok? Czytałem, że Paradox jest dla ciężkich i bardzo ciężkich biegaczy (od 80kg +) i czy z moją wagą te buty nie są dla mnie odpowiednie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
  Arek

  Odpowiedz
 • 04.12.2017 o 12:08
  Permalink

  Hej 🙂 super zestawienie!
  Mam pytanko. Szukam butów do biegania w zimie po lesie, znalazłam promocję na Mizuno Wave Kien 3 i Mizuno Wave Daichi. Które będą lepsze? Czym się różnią?
  Z góry dzięki i pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.