New Balance 1080 po raz piąty

13 maja 2015 6  min czytania
New Balance 1080 v5 - sznurówki

New Balance 1080 to nie to w ofercie NB co lubię najbardziej. Wolę lżejsze 890 czy 1980 Zante. Niemniej jednak 1080 to jeden z topowych butów w ofercie NB. Z bardzo dużą amortyzacją dla stopy neutralnej. Co jeszcze można powiedzieć o nowych 1080?

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: New Balance
  • rok premiery: 2015
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 499 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
353 g

Wizualnie

Na szczęście gust to rzecz względna. I dobrze bo nowe 1080 wizualnie nie rzucają mnie na kolana. Zresztą ja mam chyba jakiś niefart do tej linii bo poprzednie 1080 też były jednymi z tych które w ofercie NB podobały mi się mniej. Na szczęście każdy może mieć inne zdanie.

Nowy New Balance 1080 w Sklepie Biegacza dostępny jest w kolorystyce szaro-niebieskiej i zielonej. Ja mam w rękach wersję szaro-niebieską. Oldskulową bym powiedział bo kojarzy mi się z czasami kiedy to jeszcze buty nie krzyczały czerwienią, żółcią i zielenią a były szare, białe lub ewentualnie szaro-białe…

New Balance 1080 v5

Ale spokojnie. Bardziej kolorowe 1080 również są i będą.

Przeznaczenie

Na szczęście w modelu 1080 New Balance trzyma się swojej łatwo rozumianej numeracji, gdzie:

  • 10 oznacza buta o dużej amortyzacji,
  • 80 oznacza buta treningowego przeznaczonego dla stopy neutralnej.

Jak możemy zauważyć po języku linia ta nazywa się cushioning czyli amortyzacja.

New Balance 1080 v5 - język

Razem 1080 to buty o bardzo dobrej amortyzacji dla stopy neutralnej.

To alternatywa dla takich modeli jak:

  • Nike Zoom Vomero
  • Saucony Triumph
  • Mizuno Wave Enigma
  • Asics Gel Cumulus
  • adidas Supernova Glide Boost

Cholewka

Na cholewce z przodu znajdziemy oznaczenie tej samej technologii co w poprzedniku, czyli FantomFit, a więc jeśli chodzi o trzymanie stopy nie powinno się nic zmienić.

New Balance choć nie są butem wykończonym w pełni bezszwowo to nie mają też tych szwów bardzo dużo. Przeszyte jest wzmocnienie na czubku buta, przeszyte jest wzmocnienie zapietka oraz okolice ostatnich szlufek sznurówek. Najbardziej newralgiczny szew z przodu w palcach od spodu wykończony jest gładko.

New Balance 1080 v5 - sznurówki

Poza tym jestem zdania, że nie ma co demonizować szwów w butach. Biegałem w wielu butach i to czy są przeszyte nie robiło mi większej różnicy. Tu też nie powinno.

Ciekawiej jeśli chodzi o wykończenie wygląda za to środek buta. O szwie w rejonie palców pisałem. Ale mamy tu oczywiście szew na złączeniu części piętowej z częścią środkową. Taki szew występuje w bardzo wielu (nawet z wierzchu bezszwowych) modelach. Ciekawszy jest za to ten drugi. Ten bliżej palców i znajdujący się w połowie długości buta. Ten szew wykańcza wewnętrzny element cholewki. Ten element nie jest do cholewki doszyty tylko ot tak po prostu jest. A jak się zawinie? A jak gdzieś coś zacznie przeszkadzać? Mam wątpliwości co do takiego sposobu wykończania wnętrza buta.

New Balance 1080 v5 - wnętrze

New Balance 1080 ma też asymetryczny zapiętek. O co chodzi? Widać po tym gdzie załamuje się cholewka zaginając ją na wewnętrznym zapiętku.

Po zewnętrznej stronie zapiętek jest niższy:

New Balance 1080 v5 - zapiętek1

Po wewnętrznej wyższy:

New Balance 1080 v5 - zapiętek2

Dzieki temu choć nie jest butem dla osób z nadmierną pronacją to trochę lepiej stabilizuje stopę przed ewentualnym uciekaniem jej do wewnątrz. Poza tym zapiętek w NB 1080 wygląda bardzo klasycznie i podobnie do tego który był w poprzedniku. Jest sztywny i solidny i dobrze trzyma stopę podczas biegu.

W stosunku do poprzednika zmienione są też sznurówki. W 1080 sznurówki były klasyczne. Tak klasyczne że aż nie ma co o nich pisać. W 1080 v5 sznurówki są po pierwsze płaskie a po drugie jakby elastyczne. Podczas sznurowania delikatnie się rozciągają co sprawia fajne i inne wrażenie. Mam też wrażenie że nowy 1080 leży mi w śródstopi trochę lepiej niż poprzednik. Dzięki sznurówkom? Być może.

Podeszwa

New Balance we wszystkich swoich modelach bazuje na amortyzacji opartej na piankach. W 1080 jest to pianka N2 – ta najlepiej amortyzująca i wykorzystywana w najlepiej amortyzowanych butach jak właśnie 1080 czy 1260.

New Balance 1080 v5 - podeszwa

W 1080 występuje ona w dwóch odmianach:

  • N2 – pod piętą jako amortyzacja pierwszego uderzenia o podłoże
  • N2 Burst – bardziej sprężysta odmiana N2 pod śródstopiem czyli tam skąd stopa odbija się od podłoża.

Całość dwóch odmian N2 opakowana jest pianką ABSORB, która to stanowi większość materiału z którego wykonana jest podeszwa 1080.

Wszystkie pianki i konstrukcję widać bardzo dobrze od spodu gdzie widać z tyłu w zagłębieniu piankę N2 (jasna zielona), z przodu pod bieżnikiem N2 Burst (jasno zielona). Całość opakowana jest pianką ABSORB (biała) a elementy granatowe i pomarańczowe to twardsza guma odporna na ścieranie i zapewniająca dłuższą żywotność butów.

New Balance 1080 v5 - bieżnik

Takie rozwiązanie z  jest klasyczne dla bardzo dobrze amortyzowanych butów i dla butów przystosowanych przede wszystkim dla biegaczy biegających z pięty. Po założeniu tą miękkość pod piętą czuć wyraźnie. But z tyłu jest bardzo miękki i mam wrażenie, że jest bardziej miękki niż poprzednik. Pod przodostopiem natomiast amortyzacji i miękkości jest zdecydowanie mniej.

Powiewem naturalności w 1080 jest drop, który w stosunku do innych butów w swojej klasie jest obniżony do 8 mm. Przy tak dużej amortyzacji nie da się tego poczuć ale jak na tak dobrze amortyzowanego buta 8 mm to mało.

Bieżnik bez zmian. Wykonany jest z tej samej twardej gumy. Raczej asfaltowy aczkolwiek jest na tyle agresywny że spokojnie poradzi sobie również poza asfaltem na ziemnych drogach czy leśnych duktach.

Już nie MADE IN UK

Sporo można napisać o butach na temat tego co się w nich pojawiło nowego. Natomiast z 1080 zniknęła jedna rzecz. A mianowicie model 1080 już nie jest „MADE IN UK” a więc nie jest produkowany w Europie. Zamiast niego pojawił się znany wszem i wobec „Made In China” – pisany małymi literami.

New Balance 1080 v5 - metka

Z drugiej strony większość butów jest produkowana w Azji i biega się w nich świetnie.

REKLAMA

Waga

Waga mnie zastanawia. Otóż 1080 v5 w rozmiarze 12 US waza 353 gramy. Jak na buty z bardzo dużą amortyzacją – w normie.

Jak na 1080 – dużo. Dlaczego? Dlatego ze ich poprzednik czyli 1080 v4 waży 333 gramy, a więc całe 20 gramów więcej. I może nie byłoby w tym nic specjalnego gdyby nie fakt, że buty są do siebie podobne. Maja bardzo podobna podeszwę, wykonana z tej samej pianki, a co do cholewki trudno doszukiwać się tu jakichś wielkich zmian.

W ten sposób też zmienia się trochę postrzeganie tego modelu. Bo 1080 v4 z 333 gramami na wadze był jednym z najlższejszych butów w swojej klasie w 2014 roku. Teraz kiedy waży 353 gramy, 1080 v5 ląduje gdzieś w środku.

New Balance 1080 v4 vs v5

Cena

Pierwsza cena New Balance 1080 v się nie zmieniła w stosunku do poprzednika i wynosi 499 złotych. W stosunku do swojej bezpośredniej konkurencji (najlepiej amortyzujące buty do stopy neutralnej) z innych marek jest to dobra cena.

Podsumowując

New Balance 1080 v5 jest kontynuacją swojego poprzednika. Bardzo podobna cholewka, bardzo podobna podeszwa. Amortyzacja oparta na tych samych materiałach. Generalnie NB raczej nie próbował sprawiać niespodzianek. Jedyną niespodzianką (na minus) jest wykończenie buta wewnątrz, a dokładniej ten luźny obszyty element. Zmieniła się też waga, która wbrew bardzo podobnym rozwiązaniom wzrosła.

Niemniej jednak New Balance 1080 v5 nadal jest dobrą propozycją dla tych, którzy szukają bardzo dobrej amortyzacji za relatywnie niską cenę. Bo pod kątem amortyzacji nic się w 1080 nie zmieniło, nadal jest na bardzo wysokim poziomie, a wręcz jeszcze bardziej czuć miękkość pod piętą.

Tyle ode mnie na tą chwilę. Więcej mogliby dodać ci biegający w 1080 i znający ten model z treningów.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
13 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
9 lat temu

Witam
Zacząłem biegać w 1080 v2, teraz mam v4. W przerwie miałem Saucony Ride 5.
Odnośnie 1080 – jak dla mnie same zalety
– stosunkowo niski drop – więc dość szybkie
– waga w normie
– amortyzacja super
– bardzo duża trwałość – zrobiłem w v2 ponad 1500 km i wyglądają na mało używane
– bardzo dobre sznurówki
Saucony Ride 5 były dla mnie gorsze, co nie znaczy, że są złe. Ale fakt, że wróciłem do 1080 i jestem mega zadowolony.
BTW – w USA spore promocje na ten model na wyprzedażach 🙂 Za 65 dolców można kupić

Tomek
Tomek
9 lat temu

Słowa uznania dla prowadzącego za stronę, kupa fajnych informacji.
Co do 1080v4 to właśnie mi oddali kasę za buty, po 4 miesiącach i kilkuset kilometrach przetarła się siatka w obydwu butach. Masakra! acha i o obtarciach nie wspomnę! Chyba NB poszedł w masówkę i casual, po 5 zdartych modelach zmieniam markę.

Maciej
Maciej
9 lat temu

Im więcej czytam o butach do biegania tym jestem głupszy. Ale do rzeczy. Zastanawiam się czy laćki przeznaczone do biegania po asfalcie, posiadające dużą amortyzację będą odpowiednie na ubite leśne drogi?
Kiedyś biegałem, dosyć dużo. Ale to było dawno. Teraz ważę prawie 90 kg przy 175 cm wzrostu i przyszła ochota na bieganie. W butach kalenji crossover w ciągu tygodnia dorobiłem się zapalenia gęsiej stopki. Zaczynałem się ruszać po lesie. Kombinuję że z taką wagą potrzebuję dużej (bardzo dużej) amortyzacji. Równocześnie chciałbym sobie przypomnieć jak to się biega ze śródstopia. Duża amortyzacja-buty na asfalt. Ja asfaltu unikam, czy wybierając takie obuwie popełnię błąd? Teraz wiem że bieżniki się różnią i te na asfalt nie będą się najlepiej sprawować na ubitej drodze. Co powinienem wybrać by sobie nie zrobić krzywdy?
Pozdrawiam.

Szymon
Szymon
9 lat temu

Witam
Ja biegam średnio dużo, ale mam podobne doświadczenia z NB 1080 V4 jak Tomek. W pierwszej parze pretarła się saitka po zewnętrznej stronie buta po około 500 kilometrach. But poza tym prawie bez śladów zużycia. Stwierdziłem, że OK zdarza się najlepszym i po pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji kupiłem te same buty… i tu kolejne rozczarowanie. Już po około 300 km przetarła się siateczka w tym samym miejscu i to na obu butach 🙁 Szkoda bo but świetnie leży na stopie, jest bardzo elastyczny, lekki i fantastycznie czuje się w nim podłoże …

Arti
Arti
9 lat temu

Niestety NB zjechał z jakością butów :(. Swoje 1080v4 zareklamowałem po 300km. Tak samo jak u Szymona pękła siateczka na zewnętrznej stronie obydwu butów.

Rabidurbian
Rabidurbian
9 lat temu

Łojeju, a ja myślałem iż buty do biegania standardowo się zużywają. Biegałem w Nike Vomero 6 1,5 roku i siateczka była w strzępach ( na załamaniu palucha ). Kupiłem Vomero 8 i tutaj po 2 latach ( i jakiś 1500 km ) również siateczka już popękana. Teraz widzę iż mógłbym to reklamować…. 🙂

Artur
Artur
9 lat temu

Panie Pawle
Przygotowuje Pan świetne zestawienia, ale proszę o jeszcze jedno.
Zestawienie butów dla biegacza ze stopą szerszą niż mają inni „standardowi” biegacze. Bardzie ciężko mi znaleźć buty które nie cisną mnie po bokach. W sklepiebiegacza.pl rozpoznałem tylko jeden model NewBalance 1080v5 2E, który jest sprzedawany jako szerszy niż standardowy „D”. Czy inne firmy podają dane dotyczące szerokości buta w oznaczeniu? Ewentualnie jakie szersze/obszerniejsze modele mógłby Pan polecić? Jest po prostu załamany. Chciałbym zacząć biegać ale nie mam w czym.
Pozdrawiam
Artur

dudus55
dudus55
9 lat temu

Ja niestety nie mam dobrego zdania o butach jak i o reklamacji.Buty NB 1080v5 kupione we wrześniu 2015 i przebiegnięciu 1000km przeciera się siatka na palcu w prawym bucie oraz pęknięcia na środku podeszwy w obydwu butach i reklamacja odrzucona.Po pierwsze nie polecam i wszystkim wszem i wobec będę mówił żeby nie kupować NB bo podejście do klienta jest fatalne.Oczywiście sprawę oddaję dalej do rzecznika bo kto to widział żeby byty za 500 zł pękały gdy buty z lidla za 50 wytrzymują 4 rok i i około 4000 km

Marcin
Marcin
8 lat temu

Czy można do nich porównać New Balance VAZEE PACE? Ze względu na problemy z lędźwiami szukam butów z bardzo dużą amortyzacją w przystępnej cenie. Biegam rekreacyjnie dla podtrzymania formy.