Nike – przegląd butów do biegania 2021

W Nike jak zawsze dużo się dzieje. W butach treningowych możemy wybierać pomiędzy butami na poduszkach Zoom, Reactów i nowościami czyli Invincible. Ciężko wskazać pomiędzy nimi jednoznaczne różnice i przed zakupem wypadałoby przymierzyć i porównać kilka z nich. W butach startowych króluje cały czas włókno węglowe i modele Alphafly oraz Vaporfly. W terenie jest najprościej bo od kilku lat mamy trzy modele o dosyć jasno zdefiniowanym podziale.

REKLAMA

Treningowe czyli przede wszystkim amortyzacją

Zaczniemy od grupy najpopularniejszej i najobszerniejszej. Zazwyczaj buty w tej grupie dzielimy według dwóch kryteriów: amortyzacji i stabilizacji. Ostatni but ze stabilizacją czyli Zoom Structure 22 zniknął w ubiegłym roku. Od tego czasu buty biegowe można podzielić co najwyżej pod kątem ilości amortyzacji i stabilności, co nie jest tożsame ze starym podziałem na buty neutralne i ze stabilizacją. Nie może być za łatwo.

Można je też podzielić ze względu na budowę. Można wyróżnić buty zbudowane przede wszystkim na poduszkach gazowych Zoom, przede wszystkim na piance React oraz… na piance ZoomX. Buty z poszczególnych grup są do siebie dosyć podobne. Szukasz alternatywy dla Pegasusa? Sprawdź Vomero, Structure lub Rival Fly.

Można je cały czas też podzielić ze względu na poziom amortyzacji. Przy czym pojawienie się Invincible mocno zmieniło definicję „poduszkowca” i klasyfikację butów biegowych Nike.

 ZoomXZoomReact
największa amortyzacjaInvincible 
bardzo duża amortyzacja
Zoom VomeroMiler React
duża amortyzacjaZoom PegasusIninity React
umiarkowana amortyzacjaZoom Structure
Zoom Rival Fly

Nike ZoomX Invincible

Największa (dosłownie) nowość. Najbardziej miękki z miękkich. But który może aspirować do miana najbardziej miękkiego buta biegowego na świecie. Zasługa to pianki ZoomX, której jest masakrycznie dużo. Wygląda trochę jak ponton i zachowuję się jak ponton przez co czasami może brakujące mu stabilności. Ten plastikowy klips i usztywniona pięta to czasami za mało. Ale tylko czasami a miękkością wręcz urzeka. Ciężko mu znaleźć, nie tylko w Nike, równie miękkiego konkurenta.

Waga: 314 g męski, 253 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 799 PLN

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit

Nike React Miler 2

Miler za to urzeka stabilnością. Z grubsza jest to but podobny do Invicible ale jego podeszwa nie została wykonana z bardzo miękkiej pianki ZoomX a sztywniejszej React. Dzięki temu but stracił nieco na miękkości a zyskał dużo większą stabilność. Jest to moim zdaniem aktualnie najbardziej stabilny treningowy but Nike. Także ponadprzeciętnie szeroki w części przedniej.

Waga: 321 g męski, 257 g damski
Drop: 9,5 mm
Cena: 579 PLN

Nike React Miler 2

Nike Zoom Vomero 16

Od kilku lat Vomero coraz mniej przestaje być „poduszkowcem” a staje się szybką treningówką na codzień. Amortyzacji ten but cały czas ma dużo a w podeszwie wszystko po trochu: poduszkę Zoom, piankę React i piankę ZoomX (aczkolwiek tyle co kot napłakał). Nadal z jednej strony jest to but dla osób szukających bardzo dużej amortyzacji ale nie tej rozleniwiającej a „szybkiej”, lekkiej na nodze. Invincible i Milerom tej szybkości i lekkości na nodze brakuje.

Waga: 309 g męski, 230 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Nike Air Zoom Vomero 16

Nike Zoom Pegasus 38

Idealnie w połowie zestawienia znalazł się Pegasus. Któż go nie zna?! Pegasus to dobrze amortyzowany but treningowy o „szybszej” charakterystyce. Objawia się ona przeniesieniem amortyzacji i poduszek gazowych Zoom pod przednią częścią stopy. Objawia się węższym, bardziej smukłym kształtem. To jeden z tych butów dla biegaczy i biegaczek o wąskich stopach. Również jego waga jest raczej niska jak na buty o tym poziomie amortyzacji. Jedynym minusem może być stabilność. Przez odchudzanie buta jest to but o relatywnie wąskiej podeszwie pod pięta przez co nie jest butem bardzo stabilnym.

Waga: 261 g męski, 252 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 529 PLN

Nike Air Zoom Pegasus 38

Nike React Infinity Run 2

React w dynamicznej odsłonie. Dobra ale nieprzesadna amortyzacją. Dosyć mocne „kołyskowe” wyprofilowanie. Sprężystość panki React. Tak. Jest to but który bardzo przyjemnie „idzie” przy szybszym biegu a przy tym zapewnia odpowiednią amortyzację. Dodatkowym plusem jest przewiewność cholewki. Cienki, jednowarstwowy flyknit zapewnia jej bardzo dużo. Pod tym kątem to zdecydowanie najbardziej przewiewny but spośród butów treningowych Nike.

Waga: 302 g męski, 200 g damski
Drop: 9 mm
Cena: 729 PLN

Nike React Infinity Run Flyknit 2

Nike Zoom Structure 23

Do ubiegłego roku Structure był treningowym butem z dobrą amortyzacją i ze stabilizacją. Od najnowszej 23 edycji tej stabilizacji już nie ma. Teraz jest to tylko uniwersalny but treningowy z dobra amortyzacją. But o podobnej charakterystyce co Pegasusus i będący jego (niekoniecznie) tańszym zamiennikiem.

Waga: 288 g
Drop: 8 mm

Cena: 529 PLN

Nike Air Zoom Structure 23

Nike Zoom Rival Fly 3

Rival Fly to już co do zasady właściwie but treningowo-startowy. Choć nadal z poduszka gazową to ze znacznie mniejszą ilością pianki pod stopą i o dużo niższym „zawieszeniu”. Przekłada się to na jego umiarkowaną (niższą niż w poprzednich modelach) amortyzację, ale też lekkość. Może posłużyć jako pierwsza i niskobudżetowa „startówka” i but do szybszych treningów. 

Waga: 210 g męski, 240 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 529 PLN

Nike Air Zoom Rival Fly 3

Startowe, czyli carbonowa dynamika

To co tygryski lubią najbardziej i czym Nike namieszało na rynku butów biegowych ma się dobrze. Włókno węglowe i buty na carbonowych płytkach. O nich mowa. Mamy tutaj dwie carbonowe petardy oraz dwie ich „cywilne” wersje. Te petardy to oczywiście Alphafly i Vaporfly. Te cywilne treningowo-startowe ich wersja to Tempo Next i ZoomFly.

dynamikabuty startowebuty treningowo-startowe
bardzo dużaNike AlphaFly Next%,
Nike Vaporfly Next%

dużaNike Tempo Next%
Nike Zoom Fly 3

Nike Zoom Alphafly Next%

Numer jeden w kategorii zaawansowanych startówek. W podeszwie z pełnowymiarową płytką z włókna węglowego, dużą ilością bardzo miękkiej pianki ZoomX i co najważniejsze z dwoma poduszkami gazowymi Zoom pod przodostopiem. To właśnie one „robią robotę” i dają coś w rodzaju sprężyny w momencie wybicia. Aby z tego skorzystać trzeba być odpowiednio przygotowanym i szybkim. Tempa zaczynające się od cyfry „3” to jest to miejsce gdzie pokazują swój pazur. Minusem jest żywotność – 300, 400 kilometrów i but siada tak, że cała ta misterna sprężyna przestaje działać.

Waga: 227 g męskie, 210 g damskie
Drop: 4 mm
Cena: 1299 PLN

Nike Air Zoom Alphafly Next

Nike ZoomX Vaporfly Next% 2

Vaporfly to trochę bliźniak Alphafly lecz bez dodatkowych poduszek gazowych pod przodostopiem. Odbicie ma nieco mniejsze, ale przez to jest jeszcze o wiele lżejszy od Alphaflya i trochę łatwiej jest „nauczyć się w nim biegać”. To prawdopodobnie cały czas najlżejszy carbonowy but startowy na świecie. Drugi z tych obok Alphafly do których trzeba zasuwać po 3-coś aby go w pełni wykorzystać.

Waga: 160 g męski, 200 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 1179 PLN

Nike ZoomX Vaporfly Next 2

Nike Zoom Tempo Next%

Cywilna wersja Alphafly. Poduszki gazowe pod przednią częścią stopy są. Dynamika jest. Nie mamy tu włókna węglowego lecz materiał „niecarbobonowy”. Dzięki temu Tempo Next jest nieco bardziej elastyczny od Alphafly i Vaporfly a co za tym idzie zapewnia mniejsze odbicie i jest to but nieco wolniejszy. Przeznaczony dla tych dla których „szybko” to tempo 4-coś. Natomiast zastosowanie pianki React sprawia, że jest to but który wytrzyma dłużej. Co najmniej 2 razy dłużej od Alphafly.

Waga: 279 g męski, 225 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 879 PLN

Nike Air Zoom Tempo Next

Nike Zoom Fly 3

Ostatni z czterech. Cywilna wersja Vaporfly. W podeszwie płytka z włókna węglowego opakowana pianką React. Z czterech „szybkich” najwolniejszy, ale i tak aby go wykorzystać powinieneś biegać conajmniej w tempach 4-coś. But o dużej dynamice, niezłej wytrzymałości (800 km spokojnie) i taki w który jest dużo łatwiej wsiąść niż w Vaporfly.

Waga: 260 g męski, 210 g damski
Drop: 8 mm
Cena: 679 PLN

Nike Zoom Fly 3

Terenowe czyli poza miasto i ulice

Wreszcie terenowe. Bardzo łatwe do podzielenia. Pierwszy w lekki podmiejski trail, drugi w trudny trail na długie dystanse i trzeci w trudny trail na krókie dystanse.

bardzo duża amortyzacjaPegasus Trail
duża amortyzacjaWildhorse
mała amortyzacjaTerra Kiger

Nike Pegasus Trail 3

Pośrednik (hybryda) między butem miejskim a terenowym. Amortyzacji I miękkości bardzo dużo jak na terenówkę, co na pewno daje przyjemne wrażenie. Miejsca z przodu też raczej sporo. Bieżnika nie za wiele ale na mieszany podmiejski trail wystarczy. Dobry but do spokojnego komfortowego biegania po lasach i innych mniej wymagających terenowych ścieżkach.

Waga: 321 g
Drop: 9,5 mm
Cena: 579 PLN

Nike Pegasus Trail 3

Nike Wildhorse 7

Powiem , że to numer jeden wśród trailówek Nike. To już typowo terenowych but z terenowym bieżnikiem, który nie lubi nawet krótkich asfaltowych dróg. Mniej amortyzowany od Pegasus Trail, ale cały czas dobrze i wystarczająco o ile jest użytkowany w trudnym terenie. Brakuje mu płytki izolującej stopę przed ostrymi krawędziami, ale jest to dobry but zarówno w ten prostszy leśny trail jak i nawet w górski.

Waga: 290 g
Drop: 8 mm
Cena: 579 PLN

Nike Wildhorse 7

Nike Zoom Terra Kiger 7

Najbardziej „wycieniowany” z trzech terenowych butów Nike. Dla tych którzy lubią czuć co jest pod stopą. O umiarkowanej amortyzacji. Raczej nie dla tych którzy biegają długie dystanse a dla tych którzy szukają lekkiego i zwinnego buta terenowego.

Waga: 275 g
Drop: 4 mm
Cena: 619 PLN

Nike Air Zoom Terra Kiger 7
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *