Nike Terra Kiger 8 – ,,lekka” terenówka od Nike

18 sierpnia 2022 6 min czytania
Nike Terra Kiger 8

Słowa lekka w jej kontekście używam w cudzysłowie. Na stopie nie ciąży specjalnie, a ogólna charakterystyka sprzyja raczej szybszemu (ale krótszemu) bieganiu niż wolniejszemu, a dłuższemu. To przyjemny but na szybkie krosy czy nawet przełaje. Z drugiej strony jak na lekką terenówkę od Nike waży dużo, a nawet za dużo.

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: szybki trail

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość podeszwy: średnia
30/26 mm
drop: obniżony
4 mm
waga: średnia
351 g
cena: średnia
649 zł

Przeznaczenie

Nike Terra Kiger 8 to but o umiarkowanej amortyzacji, przeznaczony do biegania w trudnym terenie rozumianym jako las, przełaj, może nawet góry. To też but o szybszej specyfice i w trailu spisze się lepiej na szybkich odcinkach niż tych wolnych.

Nike Terra Kiger 8

Nike – co jest co?

Wspomniałem, że to lekka terenówka od Nike, a nawet najlżejsza. Przynajmniej jeśli spojrzymy na klasyczną terenową trójkę w tej marce. Składają się na nią:

  • Pegasus Trail 4  – uniwersalny but w niezbyt trudny trail (nie bojący się też asfaltu),
  • Wildhorse 8 – but terenowy w trudny trail na dłuższe dystanse,
  • Terra Kiger 8 – but terenowy na trudny trail na krótsze dystanse.

Alternatywy

Szukając podobnej specyfiki w innych markach warto zwrócić uwagę na takie modele jak:

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Brooks Catamount264 g6 mm649 zł
Dynafit Alpine280 g6 mm699 zł
Nike Terra Kiger 8300 g4 mm649 zł
Salomon Sense Ride 4 290 g8 mm519 zł
Saucony Peregrine 12275 g4 mm599 zł

,,Lekka” waga

Terra Kiger 8 jest lekki tylko z przeznaczenia. Według materiałów producenta but męski waży 300 gramów, a damski 230 gramów. To dużo jak na buta o ,,lekkim” przeznaczeniu. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 351 gramów i zdecydowanie nie jest to niska wartość. To mniej więcej tyle ile waży dobrze amortyzowana i mocno zabudowana terenówka o przeznaczeniu nawet na dystanse ultra. A w ręku mam cały czas ,,lekkiego” Terra Kigera.

Nike Terra Kiger 8 - tył

But zyskuje, a raczej ,,traci na wadze” po założeniu go na stopę. Jego trochę wycieniowana specyfika, nie za dużo rozleniwiającej miękkości, nie za dużo amortyzacji pod spodem i pewna twardość, mówi podświadomie, że to dosyć dynamiczny i lekki but. Zdecydowanie lżejszy na stopie niż pokazuje waga.

Szybsza charakterystyka

Szybszą charakterystykę tego buta widać w konstrukcji podeszwy. Wykonana jest ona przede wszystkim z pianki React – niekoniecznie najbardziej miękkiej w ofercie Nike, ale responsywnej. Jest jej całkiem dużo. To 30 milimetrów pod częścią piętową i 26 milimetry pod częścią przednią. To wartości porównywalne nawet z dużo bardziej amortyzowanymi butami a tu… skucha! Amortyzacji i miękkości nie ma wiele. Jest relatywnie twardo. Miękkość i amortyzacja skupiona jest przede wszystkim z przodu.

Nike Terra Kiger 8 - przód

Pod przednią częścią stopy w podeszwie buta schowaną mamy poduszkę gazową Zoom. Element ten naprawdę przypomina swoją konstrukcją poduszkę, a jego zadaniem jest zapewnienie dodatkowej amortyzacji. W tym przypadku w części przedniej, co docenią przede wszystkim Ci, którzy trail pokonują szybciej niż wolniej. Przy szybszym biegu, także w terenie, śródstopie pracuje mocniej.

Pod piętą nie ma poduszki gazowej, jest mniej miękko, a tego mogą nie polubić wolniejsi biegacze lądujący mocno na pięcie. Pod piętą znajduje się natomiast Rock Plate, czyli płytka chroniąca przed ostrymi krawędziami. Działa w ten sposób, że w przypadku nastąpienia na ostry kamień nacisk nie jest punktowy, a rozkłada się na większą powierzchnię buta. Dzięki temu stopa ma większy komfort.

Nike Terra Kiger 8 - Rock Plate

Finalnie tworzy to dość ,,surową” specyfikę, w której odnajdą się Ci szukający większej dynamiki i nieprzeładowania buta amortyzacją i innymi bajerami. Czucie podłoża nie jest może jakieś gigantyczne (w końcu to prawie 3 centymetry materiału pod stopą, ale nie powinno być źle. Tym bardziej w czasach, w których króluje maksymalizm.

REKLAMA

Bieżnik w Kigerach

Bieżnik w Kigerach jest dosyć agresywny i przyczepny. Charakterystyczna jodełka ułożona jest w zależności od miejsca buta. W części przedniej skierowana jest tak aby zapewniać przyczepność i ,,łapać się” nawierzchni podczas podbiegów. W części tylnej ułożona jest w przeciwny sposób, aby zapewniać przyczepność na zbiegach.

Obydwie części bieżnika wykonano też z gumy o różnej charakterystyce. Ta w części przedniej wykonana jest z gumy o oznaczeniu OG/RS 003. Jest to najbardziej miękka, a jednocześnie najbardziej przyczepna guma stosowana w trailowych butach Nike. Przy okazji jest też teoretycznie najmniej wytrzymała na zużycie.

Nike Terra Kiger 8 - bieżnik

W części tylnej mamy bardziej wytrzymałą gumę. W tym przypadku oznaczona jest symbolem OG/RS 002. Jest mniej miękka, a jednocześnie bardziej wytrzymała. Jej zastosowanie w części tylnej a nie przedniej ma sens, bo jest to miejsce jednak bardziej narażone na zużycie, niż przednia część buta.

Generalnie jest to bieżnik dosyć uniwersalny. Można się w nim wybrać na twardszy trail i kamieniste ścieżki, choć niekoniecznie na długi dystans, bo im dłuższy dystans tym bardziej może brakować amortyzacji. Można się też w nim wpakować w miękki trail i błoto i w takim nieco bardziej luźnym terenie, też powinien zapewnić sporo przyczepności.

Nike Terra Kiger 8 - bieżnik przód

Cholewka raczej swobodna

Cholewka sprawia dobre wrażenie. Z przodu wykonana jest z dwuwarstwowej siateczki. Dosyć sztywnej i szorstkiej po stronie zewnętrznej, co ma związek z trailowym przeznaczaniem buta i zwiększoną wytrzymałością. Oczka i przestrzenie cholewki są duże i nie powinno być najmniejszego problemu z przewiewnością nawet w ciepłe dni. Woda też raczej będzie mogła bez większych problemów przez siatkę wpadać i wypadać z wnętrza buta.

Nike Terra Kiger 8 - toebox

Szerokość w przedniej części umiarkowana. Nie za szeroko, nie za wąsko, ale komfortowo. Rozmiarówka też wypada w tym przypadku optymalnie, bo mój standardowy rozmiar 12 US jest dokładnie tym czego w Terra Kigerach potrzebuję. Nie mam potrzeby wybrania rozmiaru więcej lub mniej.

Wzmocnienie w części przedniej buta jest duże. Cały przód wraz z bokami został jakby ,,zalany” czymś w rodzaju gumy, co stworzyło duży ,,zderzak”, za którym bezpiecznie kryją się palce. To oczywiście zabieg w celu ich ochrony. Warto jednocześnie pamiętać o odpowiednim zapasie wewnątrz. Sztywny i zabudowany czubek buta nie wybacza braku zapasu na palce.

Nike Terra Kiger 8 - zapiętek

Tył buta jest relatywnie swobodny. W swojej konstrukcji zdecydowanie bardziej startowy niż treningowy. Zakończony jest płasko, bez przeładowania zapiętka dużą ilością miękkich gąbek. Zamiast tego wewnątrz po bocznych stronach znajdziemy miękkie poduszeczki mające za zadanie trzymać piętę w miejscu i nie pozwalać jej na nadmierne ruchy. Wewnątrz nie ma też sztywnego plastikowego usztywnienia zapiętka w formie klipsu obejmującego piętę z trzech stron. Materiały zapiętka są dosyć elastyczne i elastycznie trzymając piętę bez zbędnego usztywnienie.

Podsumowując

Terra Kiger to dobra propozycja dla osób, które niekoniecznie dobrze czują się w maksymalistycznych butach i szukają czegoś w czym będą bliżej terenu. W przypadku Kigera przerażać może tylko masa buta, która nijak się ma do lego lżejszej i szybszej specyfiki, którą czuć na nogach. Porównując go z innymi lekkimi trailówkami to niemal czołg. Niemniej jednak całkiem przyjemny, przyczepny i nieprzeładowany i mimo wszystko może być ciekawą alternatywą dla osób szukających czegoś lżejszego.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments