Nike Trail 2021 – co dla kogo?

20 października 2021 5 min czytania
Nike Trail 2021

Nike i bieganie w terenie? Nie wszystkim takie połączenie się podoba, ale faktem jest, że od kilku lat w Nike mamy w terenie jasny podział. Na lekki trail i służące do wszystkiego – Pegasus Trail. Na trudny trail i długie dystanse – Wildhorse. Na trudny trail i krótkie dystanse – Terra Kiger.

REKLAMA

Taki jest bardzo ogólny podział tych butów i nie jest to podział tylko na papierze. Każdy z tych butów jest zbudowany inaczej i każdy odpowiada swojemu przeznaczeniu. Tak więc po kolei. Główne różnice można zebrać w tabeli:

AMORTYZACJAGŁĘBOKOŚĆ
BIEŻNIKA
SZEROKOŚĆ
12 US
DROPWAGA
12 US
Pegasus Trail 3bardzo duża3 mm106 mm9,5 mm376 g
Wildhorse 7duża5 mm110 mm8 mm370 g
Terra Kiger 7mała5 mm108 mm4 mm342 g

A teraz bardziej szczegółowo…

Nike Pegasus Trail 3

Przeznaczenie: lekki trail, szutry, także asfaltowe drogi jeśli trzeba dobiec do lasu. Pegasus to w zasadzie synonim słowa ,,uniwersalny” i taki też jest Pegasus w wersji Trail. Idealny do wszystkiego, jeśli robi się to z umiarem, ale w góry bym go nie zabrał. Są lepsze buty.

Nike Pegasus Trail 3

Podeszwa: z pianki React – miękkiej i responsywnej. Miękkość i komfort to jest to, czego tym butom nie można odmówić. Kierując się tylko i wyłącznie kryterium komfortu, Pegasus Trail będzie zdecydowanie najbardziej miękkim i wygodnym butem z tego zestawienia. Amortyzacji wystarczy nawet dla ciężkich biegaczy. Podeszwa tworzy też szeroką, bardzo stabilną platformę. To but z najszerszą podeszwą zarówno pod piętą (96 mm) jak i pod przodostopiem (123 mm) w tym zestawieniu. Dzięki temu bardzo stabilny.

Bieżnik: umiarkowanie agresywny. Z płaskimi ząbkami o wysokości maksymalnie 3 mm. Zbyt mało, by pokusić się o bieganie w górach i trudnym trailu. Dodatkowo bieżnik wykonany jest z gumy o oznaczeniu OG/RS 001, a to najtwardsza, ale też najmniej przyczepna guma w ofercie Nike. To tylko potwierdzenie, że to but co najwyżej w niewymagający trail.

Nike Pegasus Trail 3 - bieżnik

Cholewka: cienka i przewiewna siatka ze wzmocnieniami w newralgicznych miejscach. Zapiętek klasyczny. Sznurówki klasyczne. W Pegasusach Trail, jak w jego asfaltowym bliźniaku, postawiono na klasyczne rozwiązania. Dzięki temu nie jest przekombinowany i tak dobrze leży na stopie.

Waga: 376 gramów w rozmiarze 12 US, czyli dużo jak na but do biegania. Pewnym usprawiedliwieniem jest tu poziom amortyzacji, który najczęściej wiąże się z większą masą buta. Jak na tak miękkie buty jest to wartość akceptowalna, ale mogłoby być lepiej i lżej.

Drop: 9,5 mm, czyli bardzo standardowo i uniwersalnie. Prawie 10 milimetrów różnicy między piętą a palcami to bardzo klasyczna wartość. Taka, że można w ogóle na to nie zwracać uwagi.

Nike Wildhorse 7

Przeznaczenie: trudny trail, szutry, góry i błoto, ale nie te bardzo głębokie. W zestawieniu z Terra Kigerem to but zdecydowanie na dłuższe dystanse w terenie.

Nike Wildhorse 7

Podeszwa: z pianki React – miękkiej i responsywnej. Uzupełniona wewnątrz płytką Rock Plate, chroniącą stopę przez ostrymi krawędziami. Nieco mniej amortyzowany od Pegasus Trail, ale również komfortowy na długich dystansach. Szerokość podeszwy umiarkowana (115mm/93mm), mniejsza od Pegasus Trail 3 i porównywalna z Terra Kiger 7. Stabilność w tylnej części podeszwy osiągnięta dzięki rozbudowanej ,,bule” wokół pięty.

Bieżnik: agresywny z kołkami o wysokości 5 mm pod przodostopiem i piętą oraz nieco niższych 3 mm w części środkowej. Wystarczająco przyczepny nawet w błotnisty teren. W części piętowej wykonany jest z gumy o oznaczaniu OG/RS 002, czyli nieco bardziej miękkiej, ale też bardziej ,,lepkiej”. W części przedniej mamy natomiast najbardziej miękką i przyczepną gumę oznaczoną OG/RS 003. Na błoto i mokry trail jak znalazł.

Nike Wildhorse 7 - bieżnik

Cholewka: cienka i przewiewna siatka ze wzmocnieniami w newralgicznych miejscach. Z zapiętkiem wykończonym miękkim kołnierzem chroniącym wnętrze buta przed niechcianymi kamykami i ziemią. To niestandardowe rozwiązanie może u niektórych powodować dyskomfort. To też zdecydowanie najszerszy but w ofercie trailowej Nike. Maksymalna szerokość w przedniej części wynosi 110 mm, czyli 11 cm dla rozmiaru 12 US. Wildhorse jest dla tych, którzy lubią dużo przestrzeni w bucie.

Waga: 370 gramów w rozmiarze 12 US, czyli raptem 6 gramów mniej niż najbardziej miękki i komfortowy Pegasus Trail. Tam, ta waga była akceptowalna, bo za nią szła amortyzacja. W przypadku Wildhorse 370 gramów to dużo jak na buty do biegania tej klasy.

Drop: 8 mm czyli prawie standardowy. Prawie, bo standardem jest 10-12 milimetrów różnicy między piętą a palcami. W Wildhorse jest nieco niżej, co z jednej strony ułatwia bieganie ze śródstopia, z drugiej nie jest zauważalne i przesiadka na Wildhorse jest bezproblemowa.

Nike Zoom Terra Kiger 7

Przeznaczenie: trudny trail, szutry, góry i błoto, ale nie te bardzo głębokie. W zestawieniu z Wildhorsem to but na krótsze dystanse w terenie.

Nike Zoom Terra Kiger 7

Podeszwa: podeszwa z pianki React – miękkiej i responsywnej z poduszką gazową Zoom pod przednią częścią stopy. Wewnątrz znajdziemy również płytkę Rock Plate, chroniącą stopę przez ostrymi krawędziami i kamieniami. Najmniej amortyzowany z butów trailowych Nike. Najniższy, co przekłada się na duże czucie podłoża nawet mimo zastosowania płytki Rock Palte. Szerokość podeszwy bardzo zbliżona do Wildhorse (117mm/93mm).

Bieżnik: agresywny z kołkami o wysokości 5 mm. Wystarczająco przyczepny nawet w błotnisty teren. Podobnie jak w Wildhorse wykonany jest strefowo. W części tylnej mamy gumę o oznaczaniu OG/RS 002 czyli tą bardziej ,,lepką”. W części przedniej, pod śródstopiem, mamy gumę o oznaczeniu OG/RS 003, czyli najbardziej przyczepną. Podobnie jak Wildhorse, Terra Kiger to but w wilgotny i błotnisty teren.

Nike Zoom Terra Kiger 7 - bieżnik

Cholewka: podobna do tej w poprzednikach – cienka i przewiewna siatka ze wzmocnieniami w newralgicznych miejscach. Zapiętek wykończony niewielką ilością gąbki, można rzec, że minimalistycznie, ale bez elastycznego kołnierza jak w Wildhorse. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu tylko o 2 mm mniejsza niż Wildhorse, ale odczuwalnie nie jest to tak szeroki but. Dopasowanie jest dobre.

Waga: 342 gramy w rozmiarze 12 US, czyli bez zaskoczenia Terra Kiger jest najlżejszym butem trailowym Nike. Nie jest natomiast butem lekkim, tym bardziej jak na ilość amortyzacji i to co oferuje. Podobnie jak w przypadku Wildhorse jest nieco przyciężki.

Drop: 4 mm co w połączeniu z niską i zapewniającą dużo czucia podłoża podeszwą daje nam dużo naturalności oraz dynamiki. Terra Kiger jest tym samym butem dość wymagającym i bez wątpienia nie dla każdego. Odnajdzie się na pewno na szybszych jednostkach w terenie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments