Nike #WeFly, czyli czterej szybcy muszkieterowie

Od czasów #breaking2 minęło trochę czasu a w tym czasie Nike rozwinęło pod szyldem #WeFly rozwinęło linię szybkich butów łącząc rekordowego VaporFly’a z popularnym Pegasusem. Między nimi mamy jeszcze dwie perełki: Zoom Fly’a oraz Pegasusa Turbo.

REKLAMA

Więc po kolei. Zacznijmy od tych „najwolniejszych”:

Nike Zoom Pegasus 35

Nowy Pegasus różni się od tych z ubiegłorocznych edycji. Od kilku lat but ten nabiera coraz szybszego charakteru objawiającego się coraz smuklejszym wyglądem i coraz niższą wagą. Miałem okazję ważyć wszystkie Pegasusy (rozmiar 12US) od wersji 30 i z roku na rok waga wskazywała coraz mniej: 358, 336, 331, 331, 324 a w najnowszej edycji 312 gramów.

Najnowsza 35 edycja została zmieniona nie tylko wizualnie. To także bo chociażby dorobiła się wystającego obcasa z tyłu podeszwy. Zmieniała się też w środku a dwie poduszki gazowe zostały zastąpione jedną ale ciągnącą się przez całą długość podeszwy.

Waga: 280 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Nike Zoom Pegasus 35

Nike Zoom Pegasus Turbo

Można powiedzieć, że to łącznik pomiędzy popularnym Pegasusem a butami startowymi ZoomFly i VaporFly. W porównaniu do „normalnego” Pegasusa został jeszcze bardziej odchudzony. Mamy w nim cieńszą cholewkę oraz zupełnie inną podeszwę niż w Pegasusie. Choć wygląda podobnie zbudowana jest z pianek React (znanej z modeli Epic React) oraz ZoomX (znanej z VaporFly 4%). Jest to też najbardziej elastyczny but z linii #WeFly.

Waga: 238 g męski, 195 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 759 PLN

Nike Zoom Pegasus Turbo - bokiem

Nike Zoom Fly

Pierwszy z szybkich. Oparty w całości na podeszwie z pianki React. Składa się z niej zarówno górna jak i dolna warstwa podeszwy. Pomiędzy nimi mamy sztywną nylonową płytkę działającą jak sprężyna. To właśnie z tego powodu but dziwnie zachowuje się przy niskich prędkościach – wtedy ta sprężynująca płytka nie działa. Działa dopiero kiedy rozpędzisz się do prędkości mniej więcej 4:15/km.

Waga: 244 g męski, 204 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Nike Zoom Fly Flyknit

Nike VaporFly 4%

But rekordowy w którym (prawie w którym bo Eliud biegł w VaporFly Elite) padł rekord świata. Podobnie sztywny do Zoom Fly’a ale nylonowa sztywna płytka została zastąpiona jeszcze lżejszą karbonową. Do tego bardzo lekka i sprężysta pianka ZoomX. VaporFly od samego początku produkowany jest też wyłącznie z cienką Flyknitową cholewką przez co jest jeszcze lżejszy. Podobnie jak ZoomFly nie jest to but dla każdego i trzeba być na prawdę bardzo szybkim biegaczem, aby dał poprawę wyniku o 4%.

Waga: 184 g
Drop: 10 mm
Cena: 999 PLN

Nike VaporFly 4%
REKLAMA

2 thoughts on “Nike #WeFly, czyli czterej szybcy muszkieterowie

  • 22.10.2018 o 18:41
    Permalink

    Bardzo lubię Pegasusa. Wygląda na to, że Turbo mógłby być dla mnie startówką. Niby to samo a jest od niego ponad 40 gramuw lżejszy!! To dużo. Chciałbym go kiedyś spróbować ale na razie cena powala…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *