Nike #WeFly, czyli czterej szybcy muszkieterowie

Od czasów #breaking2 minęło trochę czasu a w tym czasie Nike rozwinęło pod szyldem #WeFly rozwinęło linię szybkich butów łącząc rekordowego VaporFly’a z popularnym Pegasusem. Między nimi mamy jeszcze dwie perełki: Zoom Fly’a oraz Pegasusa Turbo.

REKLAMA

Więc po kolei. Zacznijmy od tych „najwolniejszych”:

Nike Zoom Pegasus 35

Nowy Pegasus różni się od tych z ubiegłorocznych edycji. Od kilku lat but ten nabiera coraz szybszego charakteru objawiającego się coraz smuklejszym wyglądem i coraz niższą wagą. Miałem okazję ważyć wszystkie Pegasusy (rozmiar 12 US) od wersji 30 i z roku na rok waga wskazywała coraz mniej: 358, 336, 331, 331, 324 a w najnowszej edycji 312 gramów.

Najnowsza 35 edycja została zmieniona nie tylko wizualnie. To także bo chociażby dorobiła się wystającego obcasa z tyłu podeszwy. Zmieniała się też w środku a dwie poduszki gazowe zostały zastąpione jedną ale ciągnącą się przez całą długość podeszwy.

Waga: 280 g męski, 255 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 499 PLN

Nike Zoom Pegasus 35

Nike Zoom Pegasus Turbo

Można powiedzieć, że to łącznik pomiędzy popularnym Pegasusem a butami startowymi ZoomFly i VaporFly. W porównaniu do „normalnego” Pegasusa został jeszcze bardziej odchudzony. Mamy w nim cieńszą cholewkę oraz zupełnie inną podeszwę niż w Pegasusie. Choć wygląda podobnie zbudowana jest z pianek React (znanej z modeli Epic React) oraz ZoomX (znanej z VaporFly 4%). Jest to też najbardziej elastyczny but z linii #WeFly.

Waga: 238 g męski, 195 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 759 PLN

Nike Zoom Pegasus Turbo - bokiem

Nike Zoom Fly

Pierwszy z szybkich. Oparty w całości na podeszwie z pianki React. Składa się z niej zarówno górna jak i dolna warstwa podeszwy. Pomiędzy nimi mamy sztywną nylonową płytkę działającą jak sprężyna. To właśnie z tego powodu but dziwnie zachowuje się przy niskich prędkościach – wtedy ta sprężynująca płytka nie działa. Działa dopiero kiedy rozpędzisz się do prędkości mniej więcej 4:15/km.

Waga: 244 g męski, 204 g damski
Drop: 10 mm
Cena: 679 PLN

Nike Zoom Fly Flyknit

Nike VaporFly 4%

But rekordowy w którym (prawie w którym bo Eliud biegł w VaporFly Elite) padł rekord świata. Podobnie sztywny do Zoom Fly’a ale nylonowa sztywna płytka została zastąpiona jeszcze lżejszą karbonową. Do tego bardzo lekka i sprężysta pianka ZoomX. VaporFly od samego początku produkowany jest też wyłącznie z cienką Flyknitową cholewką przez co jest jeszcze lżejszy. Podobnie jak ZoomFly nie jest to but dla każdego i trzeba być na prawdę bardzo szybkim biegaczem, aby dał poprawę wyniku o 4%.

Waga: 184 g
Drop: 10 mm
Cena: 999 PLN

Nike VaporFly 4%
REKLAMA

2 komentarze do “Nike #WeFly, czyli czterej szybcy muszkieterowie

  • 22.10.2018 o 18:41
    Permalink

    Bardzo lubię Pegasusa. Wygląda na to, że Turbo mógłby być dla mnie startówką. Niby to samo a jest od niego ponad 40 gramuw lżejszy!! To dużo. Chciałbym go kiedyś spróbować ale na razie cena powala…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *