Potrzebuję buty do biegania w terenie… ale czy na pewno?!

– Dzień dobry, potrzebuję buty do biegania w terenie.
– OK. A w jakim dokładnie terenie będzie pan biegał?
– No w każdym…
– A czy planuje pan biegać po górach?
– Nie…
– A po lesie?
– Nie, ja tylko tak amatorsko…
– Aha, W takim razie odpowiednie dla pana będą buty asfaltowe.
– Ale ja będę biegać w terenie…

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że jeœli nie mieszkasz w œśrodku lasu, gór, bezdroża a otaczają cię ulice, drogi i chodniki to Twoim głównym butem do biegania będzie wszytko to co jest po prostu butem do biegania. A dokładniej do biegania po asfalcie. Można takie buty też nazwać butami na twardą nawierzchnię.

Takie buty mają mniejszą lub większą amortyzację i umiarkowanie agresywny bieżnik, który sprawdzi się przede wszystkim na asfaltowej ulicy czy chodniku, ale także poza nim na duktach leśœnych czy szutrowych drogach… Tak uniwersalne są niemal każde buty do biegania i to niezależnie od tego czy szukasz w Nike, New Balance czy Asicsach. W każdej marce będziesz miał wybór jak stąd do… w każdym razie duży.

Co to są te buty terenowe?

Buty terenowe natomiast są to buty do biegania w (trudnym) terenie. Trudny teren to leœśne œścieżki poza głównymi i szerokimi duktami. Trudny teren to wszelkie bezdroża. Trudny teren to piaszczyste wydmy. Trudny teren to górskie szlaki. To między innymi jest trudny teren. Kiedy biegasz raz po asfalcie, a raz po leśnych duktach i potrzebujesz butów do biegania dużo lepsze będą te do biegania po asfalcie.

Buty terenowe mają więc mniejszą amortyzację bo w trudniejszym terenie bardzo duża amortyzacja nie jest potrzebna. Poza tym, kiedy stopa co chwilę ląduje pod różnymi kątami i musi pracować, przesadna amortyzacja zabija czucie podłoża i pewnoœć stawianych kroków.

Tak samo buty terenowe najcz궜ciej nie mają żadnych dodatkowych „stabilizacji dla pronatorów”. W terenie stopa i tak co chwilę ląduje trochę inaczej i co chwile trochę inaczej pronuje. Lepiej i bezpieczniej jest pozwolić by stopa pracowała po swojemu.

Wreszcie buty terenowe są solidniej wykonane. Mają trwalsze siateczki które teoretycznie ciężej rozerwać. Mają specjalne systemy sznurowań które można schować by ich nie rozerwać czy rozwiązać zaczepiając o pierwszy lepszy krzak. Mają też ciemniejsze kolory aby nawet utytłane w błocie, jakoœ tako wyglądały.

Adidas Kanadia TR 4 - na treningu

Więc kiedy buty terenowe są mi potrzebne?

 • kiedy chcesz biegać po górach,
 • kiedy chcesz biegać po błocie,
 • kiedy chcesz biegać na przełaj.

Generalnie wszędzie gdzie pod stopami będziesz miał coś innego niż komfortowa gładka nawierzchnia. Błoto, korzenie, kamienie, piach, trawa… to jest nawierzchnia dla butów terenowych. Tam wykorzystasz ich właściwości.

Kiedy niekoniecznie….

 • kiedy biegasz po lesie ale po głównych szerokich wygodnych duktach leśnych

Kiedy biegasz po lesie ale po głównych, ubitych szerokich duktach niekoniecznie potrzebujesz butów terenowych. Jeśli jest równo i szeroko to twoje bieganie nie różni się wiele od tego na asfalcie. Tak samo jak na asfalcie wykonujesz w kółko jeden i ten sam krok biegowy. W takim przypadku bardziej przyda ci się coś bardziej uniwersalnego. Czyli but do biegania po asfalcie.

A kiedy nie…

 • kiedy będziesz głównie biegał po chodnikach i asfalcie.

Wtedy, kiedy jesteś tą postacią ze scenki na początku której się wydaje, że to co jest za drzwiami domu/siłowni to już jest teren. Za drzwiami domu czy siłowni jest najczęściej chodnik, ulica i miasto. Na taki teren są buty do biegania na asfalcie. A nawet jeśli trafi się park czy dukty leśne to i tak jest to na tyle równy i spokojny teren że buty asfaltowe dadzą bez problemu radę.

REKLAMA

12 komentarzy do “Potrzebuję buty do biegania w terenie… ale czy na pewno?!

 • 29.07.2015 o 11:13
  Permalink

  Dziękuję za wpis. Na prawdę wiele dowiedziałam się o wyborze odpowiednich butów dopasowanych do terenu. Bo choć nigdy nie interesowały mnie przełaje, bezdroża a już na pewno nie błoto, to jednak warto wiedzieć i nie przepłacać! 🙂

  Odpowiedz
 • 29.07.2015 o 17:44
  Permalink

  Mnie buty do terenu (Adidas Canadian) sprawdzają się świetnie na asfalcie w zimie, gdy leży na nim sporo śniegu. Dzięki temu się nie ślizgam.

  Odpowiedz
 • 09.09.2015 o 14:43
  Permalink

  Pawle a co sądzisz o tych butach: https://www.salomon.com/pl/product/xa-pro-3d-gtx-1.html

  Potrzebuję obuwia nieprzemakalnego na okres jesień/zima. Czy te buty dały by radę również na asfalcie? (dodam że w większości biegam po lesie – na weekendowych wyjazdach a jeśli biegam w Wawie to kawałem muszę przebiec po asfalcie ok 1.5km żeby dostać się do lasu)

  Będę wdzięczny za podpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Jacek

  Odpowiedz
  • 26.09.2015 o 22:38
   Permalink

   Witam, nie jestem Paweł, ale kupiłem te buty z tego samego powodu co Ty chcesz, są prawie OK’nie przemakają, lekkie, wygodne tyle tylko, że nietrwałe, wytrzymały 2lat tyle co gwarancja… a nie biegałem w nich co dzień…

   Odpowiedz
   • 07.10.2015 o 12:58
    Permalink

    dzięki za info, w takim razie jakie Ty byś polecał ?

 • 29.01.2018 o 12:13
  Permalink

  Odgrzebuję wątek.
  Jestem biegaczem rekreacyjnym, biegam tylko w terenie, lasy, pola.
  Czasami biegam raz w tygodniu, czasami trzy raz, a czasami wcale.
  Pytanie do fachowca, które buty wybrać?

  Adidas kanadia 8.1
  Adidas terrex cmtk
  New balance MTGOBIGB
  New balance MT690LG2

  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • 04.02.2018 o 12:51
   Permalink

   Przyłączę się do pytania. Do listy dodam jeszcze Brooks Cascadia. Jestem w trakcie treningów do czerwcowego Rzeźnika, a właśnie do reklamacji poszły Hoka speedgoat (popękana po niedługim czasie siateczka). Myślę, że potrzebuję trochę amortyzacji – z tego względu nie biorę pod uwagę Inov8. Też zastanawiam się, jakie buty terenowe będą dobrym wyborem (typowo do biegania w górach, głównie chodzi mi o błotniste zbiegi). Z góry dziękuję za wszelkie rady – skłaniam się najbardziej ku Brooks Cascadia, czy to ma szansę okazać się dobrym wyborem?

   Odpowiedz
   • 08.02.2018 o 08:00
    Permalink

    Najwyraźniej autor bloga ma nas w nosie.
    Szkoda. Nie wrócę tu więcej.
    Buty już kupiłem.

   • 18.10.2018 o 11:20
    Permalink

    Witam. I które kupiłeś? Sam rozważam pomiędzy kanadia7, kanadia8 i terrex

 • 17.07.2018 o 15:09
  Permalink

  Witam. Potrzebuję porady. Nie jestem biegaczem. Pracuję jako inkasent wiec czasami chodzę 10-15km dziennie.Potrzebuję trwałe i wygodne obuwie do chodzenia w różnych warunkach powierzchniowych i pogodowych. Dużo asfaltu i klatki schodowe ale i wiejskie drogi, pola, trawy, las, błoto, deszcz. Jakich butów mam szukać (koniecznie wodoodporne) ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.