Pronacja – co to jest i jak ją ocenić?

Zacznijmy od tego ze pronacje tak na prawdę ma każdy. Ja, ty i każdy dowolny inny człowiek na ziemi. Pronacja to coś dobrego co stanowi element naturalnej amortyzacji stopy. Sprawa dopiero zaczyna się komplikować kiedy owa pronacja jest nadmierna.

REKLAMA

Co to jest pronacja?

Pronacja to inaczej rotacja wewnętrzna. W przypadku biegaczy domyślnie mówiąc o pronacji mówimy o pronacji stopy. W rzeczywistości, tak samo jak stopa, u każdego z nas pronuje również chociażby przedramię. Pronacja jest w ten sposób czymś zupełnie naturalnym i oczywistym dla naszego organizmu.

W przypadku stopy pronacja polega na ruchu (rotacji) stopy w stawie skokowym do wewnątrz. Ruch ten występuje w fazie przetaczania stopy z pięty na palce i jest naturalnym mechanizmem dostosowania się stopy do powierzchni, po której się porusza. Pronacja stanowi też element naturalnej amortyzacji stopy.

Nadmierna pronacja

Problem pojawia się, kiedy pronacja jest nadmierna, czyli kiedy stopa w stawie skokowym ucieka nadmiernie do środka. Wtedy też nie przetacza się optymalnie tylko bardziej po stronie wewnętrznej. To może prowadzić do przeciążeń, kontuzji i generalnie do problemów. Dla takich osób powstały buty ze stabilizacją, czyli dodatkowym elementem stabilizującym od strony wewnętrznej.

New Balance 860
Zielony element w podeszwie to stabilizacja.

Element ten sprawia ze buty po stronie wewnętrznej są twardsze i mniej uginają się pod stopą. Dzięki temu ograniczają ruch w stawie skokowym do wewnątrz.

Supinacja

Przeciwieństwem pronacji jest supinacja czyli rotacja zewnętrzna. W przypadku supinacji stopa przetacza się po swojej zewnętrznej krawędzi.

Dla stopy supinujacej nie ma specjalnej kategorii czy konstrukcji botów. Supinatorzy powinni biegać w tych samych butach co osoby ze stopą neutralną. Powinni się też wystrzegać jak ognia butów stabilizujących, czyli butów dla pronatorów. Stabilizacja w nich zastosowana będzie dodatkowo pogłębiać ruch na zewnątrz co może przyczynić się tylko (prędzej czy później) do kontuzji.

New Balance 880
W butach neutralnych brak jest elementów stabilizujących.

Tyle (uproszczonej) teorii.

Jak to sprawdzić?

A jak stwierdzić czy już mamy stopę nadmiernie pronującą?

Najlepiej u fizjoterapeuty

Tutaj nie mam wątpliwości, że najlepszym sposobem na określenie typu stopy jest wizyta u fizjoterapeuty. I to najlepiej takiego mającego już w swoich rękach niejednego biegacza. Dlaczego? Odpowiedz jest krotka – wiedza i doświadczenie.

Fizjoterapeuta zna się na biomechanice ludzkiej stopy najlepiej. Ma ją w małym palcu i nie patrzy tylko na twoje stopy. Spojrzy na ciebie szerzej. Bo może to, co wygląda na stopę nadmiernie pronującą wcale takie nie jest. Może to kwestia złego ustawienia kolan, miednicy, etc. Od fizjoterapeuty dowiesz się więcej niż tylko „ma pan stopę pronującą”. Fizjoterapeuta rozłoży Twoją biomechanikę na części pierwsze i oceni całość. I zrobi to najlepiej. Koniec kropka.

Wady tego rozwiązania są dwa: pieniądze i dostępność. Pierwsze, bo wizyta u fizjoterapeuty (mniej lub więcej) kosztuje i raczej nikt, kto chce zaczynać przygodę z bieganiem nie zaczyna jej od określania typu stopy u fizjoterapeuty. Ja też nie zaczynałem. Ale jeśli masz możliwość, aby pod tym kątem zbadał cię fizjoterapeuta to korzystaj. Da ci to dużo więcej niż badanie stopy przeprowadzone w profesjonalnym sklepie biegowym.

Poza tym nie każdy ma czy będzie miał możliwość skorzystania z badania fizjoterapeuty. Takich badań nie wykonuje się gdziekolwiek i najczęściej też trzeba na nie dojechać. W małych miejscowościach takich osób i badań zwyczajnie brakuje. A nie sądzę aby komuś chciało się jechać kilkadziesiąt kilometrów na badanie do fizjoterapeuty. Mi by się nie chciało i ciesze się, że mam pod ręką Piotrka Kostrzębskiego, który takie badania wykonuje.

Komputerowe badanie biomechaniki stóp

Profesjonalny sklep biegowy

Badanie stopy i określanie typu stopy można wykonać tez w profesjonalnych sklepach biegowych. W ten sposób w jednym miejscu masz możliwość i określenia typu stopy i od razu dobrania odpowiednich butów.

Metody badania są różne. Najczęściej polega ono na bieganiu po bieżni mechanicznej i jednoczesnym nagrywaniu kamerą jak układają się stopy podczas biegu. Obraz można później odtworzyć, zwolnić i obserwować klatka po klatce jak układa się stopa podczas przetaczania. To samo można też zrobić bez użycia bieżni. Wtedy kamerą są oczy pracownika sklepu. Obserwuje on pracę kostek, stóp, kolan… Wszystkie metody sprowadzają się do tego aby ocenić jak mocno stopa pronuje.

Wiele tutaj (tak jak wszędzie) zależy od czynnika ludzkiego. Bo jakiej metody by sklep nie używał, to zawsze ostateczną interpretację podejmuje pracownik sklepu. On na bazie własnej wiedzy, doświadczenia i wyszkolenia ocenia czy Twój stopień pronacji wymaga zastosowania butów stabilizujących czy też tych bez dodatkowej stabilizacji czyli neutralnych.

Badanie stopy

Pamiętajmy jednocześnie, że taka osoba, choć może posiadać nawet dużą wiedzę nie posiada wiedzy stricte specjalistycznej. Nie jest fizjoterapeutą i nie zna się aż tak dobrze na biomechanice ludzkiej stopy. W większości przypadków dokona dobrej oceny, ale w niektórych (bardziej skomplikowanych) przypadkach może popełnić błąd. Nie celowy. Błąd niewiedzy.

Zrób to sam, czyli test mokrej stopy

Samemu określić typ stopy jest najtrudniej. Samemu najczęściej możemy zrobić, co najwyżej test mokrej stopy. Polega on na odciśnięciu mokrej bosej stopy na czymkolwiek na czym woda zostawi swój ślad. Później w zależności od tego jak wygląda odcisk stopy, możemy z grubsza określić swój typ stopy.

Największą wadą tego testu jest fakt, że test mokrej stopy tak na prawdę określa tylko wielkość łuku stopy. Taki test mało, albo nic nie mówi o tym jak zachowuje się stopa, jak jest ustawiona i jak pracuje kostka.

Supinacja neutral pronacja
Od lewej wysoki łuk (supinacja), normalny łuk (neutral) i niski łuk (pronacja).

Ma on oczywiście spore powiązanie z typem stopy ale wyciąganie ostatecznych wniosków tylko na podstawie odcisku stopy to bardzo duże uogólnienie. Najczęściej osoby z wąskim odciskiem stopy, a więc wysokim łukiem stopy, będą supinatorami. Natomiast osoby o szerokim odcisku, a więc niskim łuku stopy, będą pronatorami. Tak jest najczęściej, ale nie zawsze. Może też być tak, że ktoś ma płaskostopie podłużne i poprzeczne i generalnie, tzw. platfusa, ale podczas ruchu jego stopa nie ucieka nadmiernie do wewnątrz. Wtedy ma stopę neutralną. Na podstawie tylko testu mokrej stopy, który sugerowałby pronację, wybrałby złe buty.

A jak nic nie wiesz i masz wątpliwości…

A co masz zrobić jak nie masz możliwości wizyty u fizjoterapeuty czy w profesjonalnym sklepie biegowym? Co jeśli nie chcesz popełnić błędu sugerując się testem mokrej stopy? Wybierz buty neutralne! Tak samo jak masz wątpliwości czy jesteś już nadpronatorem i potrzebujesz stabilizacji czy neutralem wybierz buty neutralne! W każdej wątpliwej sytuacji wybierz buty neutralne. Zdecydowanie!

Dlaczego? Kupując buty ze stabilizacją dla stopy neutralnej możesz sobie zrobić o wiele większą krzywdę niż kiedy jesteś pronatorem a biegasz w butach neutralnych. W butach stabilizujących neutralna stopa będzie nienaturalnie podpierana od wewnątrz i wyrzucana na zewnątrz co może powodować problemy i kontuzje. Natomiast w butach neutralnych po prostu pronująca (skręcająca do wewnątrz stopa) nie będzie miała tej stabilizacji po wewnętrznej stronie. Nadmiernie pronująca stopa będzie w tym bucie po prostu nadmiernie pronować. To też oczywiście może prowadzić do problemów. Ale rzadziej.

Dlatego jak przeczytałeś to wszytko i nadal nie wiesz jakie buty wybrać – wybierz neutralne!

REKLAMA

36 komentarzy do “Pronacja – co to jest i jak ją ocenić?

 • 03.02.2015 o 01:13
  Permalink

  Paweł, a co myślisz o butach neutralnych z wkładkami typu superfeet przy nadpronacji i mocno „rozpłaszczającej” się stopie przy jej obciążaniu? Jest to jakieś rozwiązanie dla nadmiernych pronatorów, którzy z jakiegoś powodu wolą wybrać buty neutralne?

  Odpowiedz
  • 07.02.2015 o 16:01
   Permalink

   Wkładki, czy to SuperFeetu czy inne to dobre rozwiązanie. Wkładki na pewno lepiej podtrzymują stopę niż klasyczny but ze stabilizacją bo działają bezpośrednio na stopę – przytrzymują piętę i zapobiegają nadmiernej pronacji. But ze stabilizacją w podeszwie, wewnątrz jest nadal płaski i mocno rozpłaszczająca się (nadpronująca) stopa nie ma tego podparcia pod łukiem stopy. Wkładka to podparcie i stabilizację daje. W ten sposób biegacze ze stopami nadmiernie pronującymi mogą jak najbardziej biegać w butach neutralnych.

   Kwestia tylko wybrać odpowiedni profil wkładki, która stopie pomoże i ją ustabilizuje, a nie będzie jej przeszkadzać.

   Odpowiedz
   • 03.06.2017 o 21:08
    Permalink

    A jak dobrac takie wkładki. Mi pieta ucoeka do środka do niszczy bit ale i przeszkadza w chodzeniu czy bieganiu.

   • 19.10.2018 o 21:51
    Permalink

    Witam, wkładki jak najbardziej…Osobiście polecam FootWave, polska dobra marka oparta na badaniach podiatrów. Nie tylko sprzedają wkładki, ale profesjonalnie podchodzą do tematu, dobrze tłumacząc zasadę biomechaniki stóp i wpływu wkładki na ich ustawienie. W formie obrazkowej jeszcze lepiej przyswaja się takie terminy jak pronacja czy supinacja

   • 22.11.2018 o 04:26
    Permalink

    Ja się zgadzam w kwestii wkładek. Sprawdziłem trzy firmy ale pozostałem przy tej polskiej marce footwave, o której pisze Klaudia. Używałem ich po kontuzji rozcięgna podeszwowego. Teraz mam dwa modele sports w których biegam i comfort do codziennego obuwia. Ustawiają odpowiednio stopę i chronią ją przed nadmierną pronocją i nadmierną supinacją i zgadzam się z Pawłem buty neutralne

 • 20.03.2015 o 14:48
  Permalink

  Biegałem w butach neturalnych i co jakiś czas mialem problemy z łydkiami
  Po badaniu w sklepie biegacza wyszło ze mam nadpronacje i polecono mi wkładki superfeet Od listopada biegam z nimi i wszystko gra. Od tego czasu nawet ból łydek mi się nie przytrafia.
  Wczesniej co miesiąc lub dwa na tydzien lub wiecej byłem wyłączony z biegania.
  Ja polecam te wkładki

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 21.03.2015 o 09:53
   Permalink

   Super! Cieszę się że się nasze wkładki pomogły 🙂

   Życzę wielu kilometrów i sukcesów już bez przerw na kontuzje!

   Odpowiedz
   • 21.03.2015 o 22:43
    Permalink

    Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć.
    Przyznam się, ze na początku byłem sceptycznie nastawiony. Będąc w Warszawie pomyślałem, że wstąpie po jakieś buty, Okazalo się że wyszedłem z nowymi butami NB 880, wkładkami SuperFeet i informacją, ze samodzielnie kupione Lunarglide+5 nie były dla mnie.
    Tak to jest jak sie samemu buty dobiera:)

    Pozdrawiam

 • 23.04.2015 o 22:37
  Permalink

  Witam,

  Takie może problemy laika i amatora, ale może pomożęcie: Zacząłem biegać rok temu. Kupiłem sobie najpierw buty Nike Dart 10. Ostatnio biegam trochę częściej i regularniej (około 25 km tygodniowo) i chciałbym zacząć biegać jeszcze więcej i przygotowywać się do półmaratonu. Postanowiłem zaszaleć z butami (jak na mnie :)) i kupiłem Adidas Supernova Glide 7. A potem dowiedziałem się o pronacji i supinacji… Sprawdziłem stopę (włożyli mi ją w Asicsie w coś co stopę zeskanowało) i wyszła mi pronacja (6%). Z domowych metod sprawdzania to z odcisku stopy powiedziałbym, że bliżej mi do supinacji, a ze ścierania butów to jednak typowa pronacja. Sprawdziłem obie pary butów – „do stopy neutralnej lub supinującej”… Jakieś rady co z tym robić? Jakieś wkładki? A może nie przejmować się przy tym ile i jak szybko biegam (10km w około 47 min.)?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 17.08.2015 o 14:57
  Permalink

  Witam, jestem biegaczem a także piłkarzem i mam problem z rozcięgnem w lewej stopie, dokładnie pięta (stan przedostrogowy). Byłem już u dwóch ortopedów, którzy byli średnio pomocni, ale jeden z nich zaproponował zabieg fali uderzeniowej. Jestem po jednym z nich (zabieg bolący, ale po zabiegu wszystko w porządku, nawet bólu nie ma), zobaczymy jaki efekt będzie po kilku następnych. Chciałbym się spytać czy istnieją wkładki, które można do sportu nosić profilaktycznie, a uchronią przed takimi bólami/ostrogami pięty? Podkreślam, że PROFILAKTYCZNIE, aby uchronić się na przyszłość przed taką kontuzją. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • 18.08.2015 o 10:41
   Permalink

   W tym przypadku to pytanie bardziej do fizjoterapeuty czy ortopedy bo wkładki wkładkom nie równe. Wiem natomiast, że wiele osób używa wkładek SuperFeet właśnie w celu profilaktyki przed problemami z rozcięgnem podeszwowym.

   Odpowiedz
 • 07.04.2016 o 12:06
  Permalink

  Cześć Paweł!
  Przygodę z bieganiem zacząłem niedawno, bo w lutym tego roku i jak to na laika przystało decyzje w sprawie butów podejmowałem samodzielnie, które raczej nie były trafione, bo obecnie mam przerwe spowodowaną bólem w prawej stopie pod kostką po zewnętrznej stronie stopy, ale do rzeczy. Przy zakupie butów nigdzie nie znalazłem informacji dla jakiego typu stopy są te buty przeznaczone, czy jesteś w stanie mi podpowiedzieć? Chodzi o adiddas glide 7, supernova oraz Salomon Speedcross 3. Ból o jakim mówiłem mogę śmiało porównać do znanego chyba wszystim nam bólu, kiedy niechcący stopa nam się obsunie i całym ciałem staniemy na zewnętrznej krawędzi stopy, nie boli mocno, po prostu jest uciążliwe dla psychiki. Serdecznie pozdrawiam, do zobaczenia na leśnych ścieżkach!

  Odpowiedz
  • 10.04.2016 o 20:06
   Permalink

   Cześć! Supernova Glide 7 to but zdecydowanie do stopy neutralnej. Salomon Speedcross występował kiedyś w wersji z kontrolą pronacji, ale obecne edycje już są przeznaczone typowo dla neutrali.

   Natomiast co do bólu pod kostką to nie mam pojęcia skąd się bierze. Może to jakieś lekkie naciągnięcie, może coś zmęczeniowego, a może coś innego. Jak nie przechodzi to dobrze by było alby to jakiś fizjoterapeuta zobaczył.

   Odpowiedz
 • 12.04.2016 o 22:08
  Permalink

  Witam
  Kupiłem w sobotę buty KAYANO 21 do biegania w sklepie ASICSa . Dość często mi się zdarza, że na lewej stopie dostaje od wewnętrznej strony odcisk. Pani w sklepie powiedziała, że to dlatego, że mam pronacje i, że ona już to widzi jak stawiam stopy. W sklepie długo przymierzałem buty i wydawało mi się, że są idealne.
  Niestety w niedziele po 7km treningu dostałem znowu odcisk :-(.
  Może jakieś rady???
  Jak patrze na teraz na test mokrej stopy to wg mnie mam stopę neutralną.

  Odpowiedz
  • 20.10.2017 o 22:34
   Permalink

   Cześć. Jestem koneserem butów z serii Kayano. Mogę ci odpowiedzieć na to pytanie. Zapewne odcisk powstaje z powodu Twojej neutralnej stopy. Jest to but wyjątkowo wygodny, kultowy, ale dla pronatorów.

   Odpowiedz
 • 18.04.2016 o 15:58
  Permalink

  Cześć Pawle,
  Niedawno kupiłem asicsy surveyor 4 na wyprzedaży Waszego sklepu na Expo.
  W sumie skusiła mnie kolorystyka i dobra cena tego buta. Wydaje mi się, że moja stopa układa się neutralnie podczas biegania( wcześniejsze buty to zamiennie lunarglide 6 lub mamut mtr201).
  Po pierwszym teście asicsów na podbiegach moje stopy trochę podeszły burchlami i niw iem czy to wina za mocnej eksploatacji jak na pierwszy raz, czy źle dobranego obuwia. Ważę 95 kg:)

  Odpowiedz
 • 20.06.2016 o 23:46
  Permalink

  Witam. Jestem pilkarzem, w moim przypadku wyglada to tak ze lewa stopa jest supinacja ( duzy łuk ) a prawa jest pronacja (mały łuk ). Stało sie tak poniewaz nie mialem rehabilitacji po zlamaniu V kosci srodstopia prawej nogi. jestem prawonozny i bardzo zalezy mi aby do mojej prawej stopy wrócił duzy łuk, jak to zrobić ? bardzo proszę o rady i pomoc, pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 10.07.2016 o 17:01
  Permalink

  Wzrost 180 waga 104kg -bieganie 1h 3 razy w tygodniu na biezni
  Prawa stopa normalna lewa ucieka na zewnatrz .
  Co poradzisz w takim wypadku ???
  Mialem nike wczesniej normalne -i napierdzielaly mnie piszczele plus czulem jak waga ciala atakuje moja lewa noge . Czulem ,ze stopa jest obciazona plus bol plecow .
  Teraz zamowilem sobie ASICS Gel-Innovate 7.
  Koles w sklepie stwierdzil ,ze beda dobre dla mnie.
  Moze do tego jakies wkladki ??? czy moze pojsc z butami znowu na bieznie z kamera i zobaczyc jak funkcjonuja.

  Odpowiedz
 • 12.12.2016 o 18:24
  Permalink

  Witam.
  Mam lewą nogę lekko pronującą a prawą lekko supinującą.Proszę o podanie butów ,które są ”najbardziej neutralne”.Dla szerokiej stopy.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 14.12.2016 o 14:11
   Permalink

   Nie ma czegoś takiego jak buty „najbardziej neutralne”. Szukaj w neutralnych, omijaj stabilizację i buty dla pronatorów. Ewentualnie przy dwóch różnych stopach możesz się zastanowić czy do butów neutralnych nie dobrać sobie wkładek.

   Co do szerokich butów to z neutralnych warto zerknąć na Mizuno Wave Rider czy Wave Ultima. Mizuno generalnie robi buty o szerokiej cholewce.

   Odpowiedz
 • 18.12.2016 o 21:09
  Permalink

  Cześć Paweł.
  Lewa stopa pronująca,a prawa neutralna. Buty Asics GT 2000. Czy dolegliwości z prawym biodrem mogą wynikać z pronacji lewej stopy? Jakie w przyszłości kupić buty? Ze stabilizacją ,czy neutralne+ jakieś wkładki? A jeśli już to jaki rodzaj tych wkładek? Gotowe,czy termo?

  Odpowiedz
 • 16.04.2017 o 05:25
  Permalink

  heeh ale wymyślili nazwy ciekawe ile ktoś za to kasy dostał, żeby platfusowi nie powiedzieć ,że ma platfusa to się zdrowych do kategorii neutralny przepycha i robi trzecią zdrowy inaczej , heh.

  Odpowiedz
 • 30.04.2017 o 21:23
  Permalink

  Cześć.
  Mam może dość nietypowe pytanie jak na tutejsze warunki, ale interesowałby mnie dobór butów dla dziecka z pronacją. Moja córka (11 lat) lubi biegać, a ma płaskostopie i pięty uciekają jej też na zewnątrz. Ma więc mega pronację. Czy dla dzieci istnieją w ogóle buty do biegania uwzględniające tego typu wady? Chciałbym jej kupić odpowiednie buty, aby sobie krzywdy nie zrobiła. Ewentualnie może jakieś wkładki.

  Odpowiedz
  • 03.05.2017 o 13:49
   Permalink

   W butach dla dzieci raczej nie ma butów dla pronatorów. Co prawda miałem kiedyś w ręku jeden model Asicsa właśnie ze stabilizacją pronacji, ale to raczej wyjątki. Poza tym nawet u dorosłych sam but nie da rady ustabilizować stóp które pronują tak bardzo. Ja bym córkę zabrał do specjalisty od wkładek. Najlepiej takiego który wykona je na zamówienie i dostosuje je do jej układu stóp. Może to nie będzie najtańsze rozwiązanie, tym bardziej, że stopa jej cały czas rośnie, ale to będzie rozwiązanie najlepsze.

   Odpowiedz
 • 24.05.2017 o 16:14
  Permalink

  Pawle,
  Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat na łamach swego bloga, i że napisałeś, ze najlepszą osobą do określania cech fizjologicznych naszych stóp jest FIZJOTERAPEUTA.
  Dodałbym od siebie: lub lekarz – ortopeda. Zadufanie sprzedawców „majęcych” w sklepie „sprzent” do badania nie zna granic! W Szczecinie w ogóle nie mieli „wontpliwości” co do swojej wiedzy wszelakiej na temat stóp (a umiałbym naśladować swój styl biegania sprzed 5 lat, zanim przeszedłem na śródstopie.. ), a synowi w Poznaniu sprzedali NIEWŁAŚCIWE buty! Skutek: bóle nóg, buty leżą w szafie, a syn nie biega… zraził się.
  Bieganie potęguje nasze problemy lub tendencje występujące podczas chodzenia! Wszystkich zarozumialców-speców od supi-pro wysłałbym na Marsa!
  biegowe pozdrowienia

  Odpowiedz
 • 01.06.2017 o 14:27
  Permalink

  Mam takie pytanie czy dla osób ze szpotawością kolan (ale nie bardzo nadmierną) i pronacją są zalecane jakieś konkretnego typu obuwia do biegania? Swoją drogą to nie wiem czy właśnie pronacja nie wpływa na kolana. Pytam dlatego, że ostatnio sobie uraziłem przy bieganiu więzadło poboczne piszczelowe i lekarz ortopeda stwierdził, że to szpotawość mogła się do tego przyczynić (choć oczywiście i inne czynniki mogły mieć na to wpływ, choćby pronacja). I teraz mam dylemat, bo chciałbym po wyleczeniu wrócić do biegania (amatorskiego) ale może dobrze byłoby mieć pewność co do doboru obuwia.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 05.07.2017 o 21:49
  Permalink

  Witam Pawle.

  Powiedz mi jak mogę ocenić jaką dokładnie wkładkę potrzebuje. Krótki case:
  – w kolarstwie prawa noga kręci „ósemki”
  – wiem że mam rotacje miednicy a jedna noga nieznacznie dluzsza.
  – sporo biegałem boso, naturalnie moja stopa biega tak jakby z pięty ( z całej stopy), na pewno nie z palców?
  – to dobrze czy źle , czy biegając warto to robić z palców czy tak jak to robie jest ok?

  Odpowiedz
 • 10.08.2017 o 23:41
  Permalink

  Za moich czasów to się nazywało płaskostopie, a nie pronacja i leczyło się to poprzez podnoszenie palcami stóp woreczka z grochem z podłogi.

  Odpowiedz
 • 07.11.2017 o 15:40
  Permalink

  Witam Paweł,
  Biegam od niedawna w butach o niezbyt dobrych parametrach:) Mam 105 kg i 195 cm. Pojawiły się klopoty z achillesem i biodrem.
  Chętnie skorzystałbym z rady fizjoterapeuty. Do Poznania trochę daleko,ale do Warszawy mam najblizej. Znasz moze kogos dobrego w stolicy?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 10.11.2017 o 20:50
  Permalink

  cześć,
  Czuję się jakbym się wypowiadał na forum dla AA 🙂
  „mam na imię Piotrek i pronuję od niedawna”

  U mnie pronacja pojawiła się po kilku latach biegania. Po prostu pewnego dnia po treningu poczułem ból z boku pięty a przy kolejnych wybieganiach wyraźnie czułem jak pięta ucieka do środka. Zaliczyłem fizjoterapeutę i 2 ortopedów szukając źródła bólu. Goście którzy wcześniej dobierali mi buty stwierdzili, że biegam inaczej niż 2 miesiące temu. Zostałem doposażony we wkładki do moich nimbusów i jakoś daję radę po asfalcie i leśnych ścieżkach.

  Pytanie co z butami trailowymi? Czy powinienem iść w buty neutralne czy wybrać coś z NB lub Trabuco ASICS’a ze stabilizacją? Szukam butów na Beskidy i zimowe wybiegania po lasach.

  Odpowiedz
 • 08.02.2018 o 20:48
  Permalink

  Witam
  Zaczynam dopiero swoją przygodę z bieganiem. Najpierw chciałabym zacząć od odpowiedniego obuwia. Po badaniu okazało się, że mam nadmierną pronację.
  Czy może Pan wskazać jakieś konkretne modele butów?
  Mam 170 cm i ważę 80 kg.

  Będę wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • 13.02.2018 o 20:43
   Permalink

   Tak na szybko Brooks Adrenaline, Mizuno Wave Inspire, Asics GT-2000.

   Najlepiej byłoby przymierzyć i porównać. Ewentualnie jeśli pronacja jest bardzo duża to można zastanowić się nad wkładkami stabilizującymi.

   Odpowiedz
 • 18.09.2018 o 05:31
  Permalink

  Cześć!
  czy mógłbyś doradzić mi w kwestii butów do biegania? Niedawno delikatnie skręciłam stopę będąc na obcasie i nadal gdzieś tam odczuwam mięśnie, które uległy nadwyrężeniu (głównie po zewnętrznej stronie), póki co robię sobie przerwę w bieganiu. Ostatnio ubrałam na spacer moje kilkuletnie, różowo szare Nike Lunarglide 4 (biegam w nich na bieżni) i poczułam duży dyskomfort, aż musiałam ubrać inne buty… Co się okazało – uświadomiłam sobie, że mam „zjechaną” zewnętrzną część pięty. Jestem więc chyba tym tzw. supinatorem… I teraz zastanawiam się jakie buty byłyby najlepsze 3 razy w tygodniu na bieżnię, zważywszy na tę moją supinację. Chciałabym aby były wagowo takie jak te Linarglide, choć pewnie to kwestia przyzwyczajenia, podobnie jak w kwestii wysokości (Lunarglide mają chyba 11). Umówiłam się do ortopedy, może poleci mi też jakieś wkładki… Wracając do butów, wpadły mi w oko następujące modele: New Balance W1080SP6, Nike Air Zoom Vomero 11, ADIDAS RESPONSE / CQ0020, NIKE AIR ZOOM PEGASUS 34 / 880560-006, NIKE ODYSSEY REACT / AO9820-004, Nike Air Zoom Structure 21. Waże 65 kg. Czy mogłabym Cię prosić o poradę? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. 😉
  Pozdrawiam,
  Marta

  Odpowiedz
 • 19.12.2018 o 10:48
  Permalink

  U mnie ten problem znalazły panie fizjoterapeutki w Krakowie. Poszedłem z bólem kolana po tym jak zacząłem biegać. No a tam dowiedziałem się, że tak na prawdę mam problem ze stopą. Odkąd zmieniłem buty po ich poradach to przestało boleć i kolano i w ogóle lepiej mi się biega. bardzo je polecam jak ktoś w krk mieszka rehabilitacje.org.

  Odpowiedz
 • 09.09.2019 o 10:16
  Permalink

  Witam,
  syn lat 18 od jakiegoś roku zaczął koślawić stopy a dokładnie pięty do środka , przez co bardzo niszczy buty , kolana tez wtedy jakoś tak dziwnie uciekaja mu troszke do środka
  na badaniu okazało sie że ma stopy pronujące
  pytam w sklepach sportowych o buty dla pronatorów to kady robi dziwne oczy i patrzy na mnie jak na kosmitkę , mówiąc nie mamy 😀
  Jak dobrać obuwie 1- do użytku codziennego najlepiej sportowe , 2-do szkoły na w-f ?
  jakie wkładki dokupić tak żeby było dobrze i te stopy tak nie uciekały
  dziękuję za każdą podpowiedź

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.