W rzeczywistości każdy z nas doświadcza mechanizmu pronacji. Pronacja stanowi nieodzowny element naturalnego absorbowania wstrząsów przez stopę, służąc nam, czy tego chcemy, czy nie. Sprawa zaczyna nabierać pewnej złożoności, gdy pronacja występuje w stopniu nadmiernym, która objawia się koślawieniem kostek. Wówczas mówimy o nadmiernej pronacji czy też, nadpronacji.
Co to jest pronacja?
Pronacja to nic innego jak rotacja wewnętrzna. Gdy mówimy o pronacji w kontekście biegaczy, zazwyczaj odnosi się to do pronacji stopy. Niemniej jednak, tak samo jak stopa, również inne elementy naszych kończyn (górnych i dolnych) ulegają pronacji. Pronacja jest więc zupełnie naturalnym ruchem dla naszego organizmu.
W przypadku stopy, pronacja oznacza ruch (rotację) stopy w stawie skokowym skierowany do wewnątrz. Ten ruch pojawia się podczas przetaczania stopy z pięty na palce. Ruch stopy podczas chodu i biegu w idealnej sytuacji wygląda tak, że najczęściej pierwszy kontakt z podłożem ma zewnętrzna krawędź pięty. Jako kolejne podłoża dotykają kolejno głowy piątej i pierwszej kości śródstopia. Następnie kiedy przenosimy ciężar ciała na daną kończynę następuje ugięcie się łuku stopu połączone z ruchem w stawie skokowym do wewnątrz. Kiedy zaczynamy odrywać stopę od podłoża i przenosić ciężar na drugą kończynę następuje ruch odwrotny a stopa wraca do swojego pierwotnego kształtu. Właśnie ten ruch uginania stopy zapewnia właściwości amortyzujące.
Nadmierna pronacja
Problem pojawia się, gdy mówimy o nadmiernej pronacji, czyli sytuacji, gdy stopa w stawie skokowym przemieszcza się zbyt nadmiernie do wewnątrz. W efekcie stopy nie przetaczają się optymalnie przez środek, lecz bardziej po stronie wewnętrznej. Wiąże się to też z ustawieniem kość piętowej w koślawej pozycji co często widać gołym okiem. Nadmierna pronacja może prowadzić do przeciążeń, kontuzji i ogólnych problemów zdrowotnych. Dla osób z tym problemem opracowano buty stabilizującw, aby skorygować tę nieprawidłowość.
Najczęściej buty te mają element po stronie przyśrodkowej buta wykonany z twardszego materiału, dzięki czemu są w tym miejscu twardsze i mniej uginają się pod stopą. Ograniczają ruch w stawie skokowym do wewnątrz i w pewnym stopniu przeciwdziałają koślawieniu kostek do środka.
Supinacja
Przeciwieństwem pronacji jest supinacja czyli rotacja zewnętrzna. Występuje w sytuacji kiedy ruch w stawie skokowym jest niedostateczny a kostka wychyla się na zewnątrz. W supinacji kość piętowa przyjmuje pozycję szpotawą. Często powiązana jest z tym także szpotawość kolan. W przypadku supinacji stopa przetacza się nie przez środek a po swojej zewnętrznej krawędzi.
Dla stopy supinujacej nie ma specjalnej kategorii butów. Osoby ze stopami supinującymi korzystają z tych samych butów co osoby ze stopą neutralną. Czyli tych pozbawionych w swojej konstrukcji elementów stabilizujących po stronie przyśrodkowej. Buty powinny być symetryczne co znaczy, że podeszwa po obydwu stronach ma taką samą budowę, a po stronie przyśrodkowej brak jest sztywnych elementów stabilizujących.
Można to sprawdzić u fizjoterapeuty
Nie mam wątpliwości, że najlepszym sposobem na określenie typu stopy jest wizyta u fizjoterapeuty. I to najlepiej takiego mającego już w swoich rękach niejednego biegacza. Dlaczego? Odpowiedz jest krótka – wiedza i doświadczenie.
Fizjoterapeuta zna się na biomechanice ludzkiej stopy najlepiej. Ma ją w małym palcu i nie patrzy tylko na twoje stopy. Spojrzy na ciebie szerzej. Bo może to, co wygląda na stopę nadmiernie pronującą, wcale takie nie jest. Może to kwestia złego ustawienia kolan, miednicy, etc. Od fizjoterapeuty dowiesz się więcej niż tylko „ma pan stopę pronującą”. Fizjoterapeuta rozłoży Twoją biomechanikę na części pierwsze, oceni całość, wskaże słabe punkty i zaproponuje ewentualne środki zaradcze. I zrobi to najlepiej. Koniec kropka.
Wady tego rozwiązania są dwa: pieniądze i dostępność. Pierwsze, bo wizyta u fizjoterapeuty (mniej lub więcej) kosztuje i raczej nikt, kto chce zaczynać przygodę z bieganiem nie zaczyna jej od konsultacji u fizjoterapeuty. Ja też nie zaczynałem. Ale jeśli masz możliwość, aby (na dowolnym etapie biegowej przygody) pod tym kątem obejrzał cię fizjoterapeuta to zrób to. Da ci to dużo więcej niż badanie stopy przeprowadzone w profesjonalnym sklepie biegowym.
Po drugie, nie każdy będzie miał możliwość skorzystania z badania fizjoterapeuty. Takich badań nie wykonuje się wszędzie i o ile nie mieszkasz w dużym mieście, prawdopodobnie będziesz musiał na nie dojechać. W małych miejscowościach takich osób i badań zwyczajnie brakuje.
Można w profesjonalnym sklepie biegowym
Badanie stopy i określanie typu stopy można wykonać też w profesjonalnych sklepach biegowych. W ten sposób w jednym miejscu masz możliwość i określenia typu stopy i od razu dobrania odpowiednich butów.
Metody badania są różne. Często polega ono na bieganiu po bieżni mechanicznej i jednoczesnym nagrywaniu kamerą jak układają się stopy podczas biegu. Obraz można później odtworzyć, zwolnić i obserwować klatka po klatce. Nazywa się to wideoanalizą. To samo można też zrobić bez użycia bieżni. Wtedy kamerą są oczy pracownika sklepu. Obserwuje on pracę kostek, stóp, kolan… Wszystkie metody sprowadzają się do tego samego: aby ocenić jak mocno stopa pronuje.
Wiele tutaj (tak jak wszędzie) zależy od czynnika ludzkiego. Bo niezależnie jakiej metody użyto, to niemal zawsze ostateczną interpretację podejmuje człowiek. Pamiętajmy jednocześnie, że pracownicy sklepów, choć mogą posiadać bardzo dużą wiedzę, najczęściej nie posiadają wiedzy stricte medycznej. Z niewielkimi wyjątkami nie są specjalistami od fizjoterapii ani ekspertami w dziedzinie biomechaniki ludzkiej stopy. W większości sytuacji są w stanie dokonać trafnej oceny, jednak w niektórych przypadkach mogą popełnić błąd.
Można samemu, czyli test mokrej stopy
Najtrudniej jest samodzielnie ustalić rodzaj stopy. W przypadku samooceny najczęściej możemy jedynie skorzystać z testu mokrej stopy. Polega to na odciskaniu mokrej boso stopy na jakiejkolwiek powierzchni, na której woda pozostawi ślad. Następnie, w zależności od wyglądu odcisku stopy, możemy w przybliżeniu określić swój typ stopy.
Największą wadą tego testu jest fakt, że test mokrej stopy tak naprawdę określa tylko wielkość łuku stopy. Taki test mało, albo nic nie mówi o tym jak zachowuje się stopa i jak pracuje kostka. Wysokość łuku ma powiązanie z typem stopy i często osoby z wąskim odciskiem stopy, a więc wysokim łukiem stopy, będą supinatorami. Natomiast osoby o szerokim odcisku, a więc niskim łuku stopy, będą pronatorami. Tak jest często, ale nie zawsze, więc wyciąganie ostatecznych wniosków tylko na podstawie odcisku stopy to duże uogólnienie.
Przykładem może być osoba posiadająca zarówno duże płaskostopie podłużne, jak i poprzeczne. W potocznym języku mówi się, że ma „platfusa”, jednak podczas ruchu jej kostka nie ulega nadmiernemu przechylaniu się do wewnątrz. W takiej sytuacji stopa jest neutralna, co oznacza, że nie wymaga butów ze specjalną stabilizacją. Poleganie jedynie na teście mokrej stopy, który sugeruje pronację, mogłoby skłonić ją do wyboru nieodpowiednich butów.
A jak nic nie wiesz i masz wątpliwości…
A co masz zrobić jak nie masz możliwości wizyty u fizjoterapeuty czy w profesjonalnym sklepie biegowym? Co jeśli nie chcesz popełnić błędu sugerując się testem mokrej stopy? Co jeśli masz wątpliwości czy jesteś ,,już” nadpronatorem czy masz ,,jeszcze” stopy neutralne?
Wtedy, bezpieczniejszym wyborem będą buty neutralne. Więcej można sobie zepsuć biegając w butach stabilizujących kiedy nie jest to uzasadnione, niż biegać w neutralnych kiedy masz nadpronację i potrzebujesz stabilizacji. W razie wątpliwości buty neutralne są zawsze bezpieczniejszym wyborem.
PS To jest aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w styczniu 2015 roku.
Paweł, a co myślisz o butach neutralnych z wkładkami typu superfeet przy nadpronacji i mocno „rozpłaszczającej” się stopie przy jej obciążaniu? Jest to jakieś rozwiązanie dla nadmiernych pronatorów, którzy z jakiegoś powodu wolą wybrać buty neutralne?
Wkładki, czy to SuperFeetu czy inne to dobre rozwiązanie. Wkładki na pewno lepiej podtrzymują stopę niż klasyczny but ze stabilizacją bo działają bezpośrednio na stopę – przytrzymują piętę i zapobiegają nadmiernej pronacji. But ze stabilizacją w podeszwie, wewnątrz jest nadal płaski i mocno rozpłaszczająca się (nadpronująca) stopa nie ma tego podparcia pod łukiem stopy. Wkładka to podparcie i stabilizację daje. W ten sposób biegacze ze stopami nadmiernie pronującymi mogą jak najbardziej biegać w butach neutralnych.
Kwestia tylko wybrać odpowiedni profil wkładki, która stopie pomoże i ją ustabilizuje, a nie będzie jej przeszkadzać.
A jak dobrac takie wkładki. Mi pieta ucoeka do środka do niszczy bit ale i przeszkadza w chodzeniu czy bieganiu.
Witam, wkładki jak najbardziej…Osobiście polecam FootWave, polska dobra marka oparta na badaniach podiatrów. Nie tylko sprzedają wkładki, ale profesjonalnie podchodzą do tematu, dobrze tłumacząc zasadę biomechaniki stóp i wpływu wkładki na ich ustawienie. W formie obrazkowej jeszcze lepiej przyswaja się takie terminy jak pronacja czy supinacja
Ja się zgadzam w kwestii wkładek. Sprawdziłem trzy firmy ale pozostałem przy tej polskiej marce footwave, o której pisze Klaudia. Używałem ich po kontuzji rozcięgna podeszwowego. Teraz mam dwa modele sports w których biegam i comfort do codziennego obuwia. Ustawiają odpowiednio stopę i chronią ją przed nadmierną pronocją i nadmierną supinacją i zgadzam się z Pawłem buty neutralne
Biegałem w butach neturalnych i co jakiś czas mialem problemy z łydkiami
Po badaniu w sklepie biegacza wyszło ze mam nadpronacje i polecono mi wkładki superfeet Od listopada biegam z nimi i wszystko gra. Od tego czasu nawet ból łydek mi się nie przytrafia.
Wczesniej co miesiąc lub dwa na tydzien lub wiecej byłem wyłączony z biegania.
Ja polecam te wkładki
Pozdrawiam
Super! Cieszę się że się nasze wkładki pomogły 🙂
Życzę wielu kilometrów i sukcesów już bez przerw na kontuzje!
Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć.
Przyznam się, ze na początku byłem sceptycznie nastawiony. Będąc w Warszawie pomyślałem, że wstąpie po jakieś buty, Okazalo się że wyszedłem z nowymi butami NB 880, wkładkami SuperFeet i informacją, ze samodzielnie kupione Lunarglide+5 nie były dla mnie.
Tak to jest jak sie samemu buty dobiera:)
Pozdrawiam
Witam,
Takie może problemy laika i amatora, ale może pomożęcie: Zacząłem biegać rok temu. Kupiłem sobie najpierw buty Nike Dart 10. Ostatnio biegam trochę częściej i regularniej (około 25 km tygodniowo) i chciałbym zacząć biegać jeszcze więcej i przygotowywać się do półmaratonu. Postanowiłem zaszaleć z butami (jak na mnie :)) i kupiłem Adidas Supernova Glide 7. A potem dowiedziałem się o pronacji i supinacji… Sprawdziłem stopę (włożyli mi ją w Asicsie w coś co stopę zeskanowało) i wyszła mi pronacja (6%). Z domowych metod sprawdzania to z odcisku stopy powiedziałbym, że bliżej mi do supinacji, a ze ścierania butów to jednak typowa pronacja. Sprawdziłem obie pary butów – „do stopy neutralnej lub supinującej”… Jakieś rady co z tym robić? Jakieś wkładki? A może nie przejmować się przy tym ile i jak szybko biegam (10km w około 47 min.)?
Pozdrawiam
Witam, jestem biegaczem a także piłkarzem i mam problem z rozcięgnem w lewej stopie, dokładnie pięta (stan przedostrogowy). Byłem już u dwóch ortopedów, którzy byli średnio pomocni, ale jeden z nich zaproponował zabieg fali uderzeniowej. Jestem po jednym z nich (zabieg bolący, ale po zabiegu wszystko w porządku, nawet bólu nie ma), zobaczymy jaki efekt będzie po kilku następnych. Chciałbym się spytać czy istnieją wkładki, które można do sportu nosić profilaktycznie, a uchronią przed takimi bólami/ostrogami pięty? Podkreślam, że PROFILAKTYCZNIE, aby uchronić się na przyszłość przed taką kontuzją. Pozdrawiam!
W tym przypadku to pytanie bardziej do fizjoterapeuty czy ortopedy bo wkładki wkładkom nie równe. Wiem natomiast, że wiele osób używa wkładek SuperFeet właśnie w celu profilaktyki przed problemami z rozcięgnem podeszwowym.
Cześć Paweł!
Przygodę z bieganiem zacząłem niedawno, bo w lutym tego roku i jak to na laika przystało decyzje w sprawie butów podejmowałem samodzielnie, które raczej nie były trafione, bo obecnie mam przerwe spowodowaną bólem w prawej stopie pod kostką po zewnętrznej stronie stopy, ale do rzeczy. Przy zakupie butów nigdzie nie znalazłem informacji dla jakiego typu stopy są te buty przeznaczone, czy jesteś w stanie mi podpowiedzieć? Chodzi o adiddas glide 7, supernova oraz Salomon Speedcross 3. Ból o jakim mówiłem mogę śmiało porównać do znanego chyba wszystim nam bólu, kiedy niechcący stopa nam się obsunie i całym ciałem staniemy na zewnętrznej krawędzi stopy, nie boli mocno, po prostu jest uciążliwe dla psychiki. Serdecznie pozdrawiam, do zobaczenia na leśnych ścieżkach!
Cześć! Supernova Glide 7 to but zdecydowanie do stopy neutralnej. Salomon Speedcross występował kiedyś w wersji z kontrolą pronacji, ale obecne edycje już są przeznaczone typowo dla neutrali.
Natomiast co do bólu pod kostką to nie mam pojęcia skąd się bierze. Może to jakieś lekkie naciągnięcie, może coś zmęczeniowego, a może coś innego. Jak nie przechodzi to dobrze by było alby to jakiś fizjoterapeuta zobaczył.
Witam
Kupiłem w sobotę buty KAYANO 21 do biegania w sklepie ASICSa . Dość często mi się zdarza, że na lewej stopie dostaje od wewnętrznej strony odcisk. Pani w sklepie powiedziała, że to dlatego, że mam pronacje i, że ona już to widzi jak stawiam stopy. W sklepie długo przymierzałem buty i wydawało mi się, że są idealne.
Niestety w niedziele po 7km treningu dostałem znowu odcisk :-(.
Może jakieś rady???
Jak patrze na teraz na test mokrej stopy to wg mnie mam stopę neutralną.
Cześć. Jestem koneserem butów z serii Kayano. Mogę ci odpowiedzieć na to pytanie. Zapewne odcisk powstaje z powodu Twojej neutralnej stopy. Jest to but wyjątkowo wygodny, kultowy, ale dla pronatorów.
Cześć Pawle,
Niedawno kupiłem asicsy surveyor 4 na wyprzedaży Waszego sklepu na Expo.
W sumie skusiła mnie kolorystyka i dobra cena tego buta. Wydaje mi się, że moja stopa układa się neutralnie podczas biegania( wcześniejsze buty to zamiennie lunarglide 6 lub mamut mtr201).
Po pierwszym teście asicsów na podbiegach moje stopy trochę podeszły burchlami i niw iem czy to wina za mocnej eksploatacji jak na pierwszy raz, czy źle dobranego obuwia. Ważę 95 kg:)
Witam. Jestem pilkarzem, w moim przypadku wyglada to tak ze lewa stopa jest supinacja ( duzy łuk ) a prawa jest pronacja (mały łuk ). Stało sie tak poniewaz nie mialem rehabilitacji po zlamaniu V kosci srodstopia prawej nogi. jestem prawonozny i bardzo zalezy mi aby do mojej prawej stopy wrócił duzy łuk, jak to zrobić ? bardzo proszę o rady i pomoc, pozdrawiam.
Nie mam zielonego pojęcia. Najlepiej jakbyś skontaktował się w fizjoterapeutą.
Wzrost 180 waga 104kg -bieganie 1h 3 razy w tygodniu na biezni
Prawa stopa normalna lewa ucieka na zewnatrz .
Co poradzisz w takim wypadku ???
Mialem nike wczesniej normalne -i napierdzielaly mnie piszczele plus czulem jak waga ciala atakuje moja lewa noge . Czulem ,ze stopa jest obciazona plus bol plecow .
Teraz zamowilem sobie ASICS Gel-Innovate 7.
Koles w sklepie stwierdzil ,ze beda dobre dla mnie.
Moze do tego jakies wkladki ??? czy moze pojsc z butami znowu na bieznie z kamera i zobaczyc jak funkcjonuja.
Witam.
Mam lewą nogę lekko pronującą a prawą lekko supinującą.Proszę o podanie butów ,które są ”najbardziej neutralne”.Dla szerokiej stopy.Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Nie ma czegoś takiego jak buty „najbardziej neutralne”. Szukaj w neutralnych, omijaj stabilizację i buty dla pronatorów. Ewentualnie przy dwóch różnych stopach możesz się zastanowić czy do butów neutralnych nie dobrać sobie wkładek.
Co do szerokich butów to z neutralnych warto zerknąć na Mizuno Wave Rider czy Wave Ultima. Mizuno generalnie robi buty o szerokiej cholewce.
Cześć Paweł.
Lewa stopa pronująca,a prawa neutralna. Buty Asics GT 2000. Czy dolegliwości z prawym biodrem mogą wynikać z pronacji lewej stopy? Jakie w przyszłości kupić buty? Ze stabilizacją ,czy neutralne+ jakieś wkładki? A jeśli już to jaki rodzaj tych wkładek? Gotowe,czy termo?
heeh ale wymyślili nazwy ciekawe ile ktoś za to kasy dostał, żeby platfusowi nie powiedzieć ,że ma platfusa to się zdrowych do kategorii neutralny przepycha i robi trzecią zdrowy inaczej , heh.
Cześć.
Mam może dość nietypowe pytanie jak na tutejsze warunki, ale interesowałby mnie dobór butów dla dziecka z pronacją. Moja córka (11 lat) lubi biegać, a ma płaskostopie i pięty uciekają jej też na zewnątrz. Ma więc mega pronację. Czy dla dzieci istnieją w ogóle buty do biegania uwzględniające tego typu wady? Chciałbym jej kupić odpowiednie buty, aby sobie krzywdy nie zrobiła. Ewentualnie może jakieś wkładki.
W butach dla dzieci raczej nie ma butów dla pronatorów. Co prawda miałem kiedyś w ręku jeden model Asicsa właśnie ze stabilizacją pronacji, ale to raczej wyjątki. Poza tym nawet u dorosłych sam but nie da rady ustabilizować stóp które pronują tak bardzo. Ja bym córkę zabrał do specjalisty od wkładek. Najlepiej takiego który wykona je na zamówienie i dostosuje je do jej układu stóp. Może to nie będzie najtańsze rozwiązanie, tym bardziej, że stopa jej cały czas rośnie, ale to będzie rozwiązanie najlepsze.
Pawle,
Bardzo dobrze, że poruszyłeś ten temat na łamach swego bloga, i że napisałeś, ze najlepszą osobą do określania cech fizjologicznych naszych stóp jest FIZJOTERAPEUTA.
Dodałbym od siebie: lub lekarz – ortopeda. Zadufanie sprzedawców „majęcych” w sklepie „sprzent” do badania nie zna granic! W Szczecinie w ogóle nie mieli „wontpliwości” co do swojej wiedzy wszelakiej na temat stóp (a umiałbym naśladować swój styl biegania sprzed 5 lat, zanim przeszedłem na śródstopie.. ), a synowi w Poznaniu sprzedali NIEWŁAŚCIWE buty! Skutek: bóle nóg, buty leżą w szafie, a syn nie biega… zraził się.
Bieganie potęguje nasze problemy lub tendencje występujące podczas chodzenia! Wszystkich zarozumialców-speców od supi-pro wysłałbym na Marsa!
biegowe pozdrowienia
Mam takie pytanie czy dla osób ze szpotawością kolan (ale nie bardzo nadmierną) i pronacją są zalecane jakieś konkretnego typu obuwia do biegania? Swoją drogą to nie wiem czy właśnie pronacja nie wpływa na kolana. Pytam dlatego, że ostatnio sobie uraziłem przy bieganiu więzadło poboczne piszczelowe i lekarz ortopeda stwierdził, że to szpotawość mogła się do tego przyczynić (choć oczywiście i inne czynniki mogły mieć na to wpływ, choćby pronacja). I teraz mam dylemat, bo chciałbym po wyleczeniu wrócić do biegania (amatorskiego) ale może dobrze byłoby mieć pewność co do doboru obuwia.
Pozdrawiam
Witam Pawle.
Powiedz mi jak mogę ocenić jaką dokładnie wkładkę potrzebuje. Krótki case:
– w kolarstwie prawa noga kręci „ósemki”
– wiem że mam rotacje miednicy a jedna noga nieznacznie dluzsza.
– sporo biegałem boso, naturalnie moja stopa biega tak jakby z pięty ( z całej stopy), na pewno nie z palców?
– to dobrze czy źle , czy biegając warto to robić z palców czy tak jak to robie jest ok?
Za moich czasów to się nazywało płaskostopie, a nie pronacja i leczyło się to poprzez podnoszenie palcami stóp woreczka z grochem z podłogi.
Witam Paweł,
Biegam od niedawna w butach o niezbyt dobrych parametrach:) Mam 105 kg i 195 cm. Pojawiły się klopoty z achillesem i biodrem.
Chętnie skorzystałbym z rady fizjoterapeuty. Do Poznania trochę daleko,ale do Warszawy mam najblizej. Znasz moze kogos dobrego w stolicy?
Pozdrawiam
cześć,
Czuję się jakbym się wypowiadał na forum dla AA 🙂
„mam na imię Piotrek i pronuję od niedawna”
U mnie pronacja pojawiła się po kilku latach biegania. Po prostu pewnego dnia po treningu poczułem ból z boku pięty a przy kolejnych wybieganiach wyraźnie czułem jak pięta ucieka do środka. Zaliczyłem fizjoterapeutę i 2 ortopedów szukając źródła bólu. Goście którzy wcześniej dobierali mi buty stwierdzili, że biegam inaczej niż 2 miesiące temu. Zostałem doposażony we wkładki do moich nimbusów i jakoś daję radę po asfalcie i leśnych ścieżkach.
Pytanie co z butami trailowymi? Czy powinienem iść w buty neutralne czy wybrać coś z NB lub Trabuco ASICS’a ze stabilizacją? Szukam butów na Beskidy i zimowe wybiegania po lasach.
Witam
Zaczynam dopiero swoją przygodę z bieganiem. Najpierw chciałabym zacząć od odpowiedniego obuwia. Po badaniu okazało się, że mam nadmierną pronację.
Czy może Pan wskazać jakieś konkretne modele butów?
Mam 170 cm i ważę 80 kg.
Będę wdzięczna za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Tak na szybko Brooks Adrenaline, Mizuno Wave Inspire, Asics GT-2000.
Najlepiej byłoby przymierzyć i porównać. Ewentualnie jeśli pronacja jest bardzo duża to można zastanowić się nad wkładkami stabilizującymi.
Cześć!
czy mógłbyś doradzić mi w kwestii butów do biegania? Niedawno delikatnie skręciłam stopę będąc na obcasie i nadal gdzieś tam odczuwam mięśnie, które uległy nadwyrężeniu (głównie po zewnętrznej stronie), póki co robię sobie przerwę w bieganiu. Ostatnio ubrałam na spacer moje kilkuletnie, różowo szare Nike Lunarglide 4 (biegam w nich na bieżni) i poczułam duży dyskomfort, aż musiałam ubrać inne buty… Co się okazało – uświadomiłam sobie, że mam „zjechaną” zewnętrzną część pięty. Jestem więc chyba tym tzw. supinatorem… I teraz zastanawiam się jakie buty byłyby najlepsze 3 razy w tygodniu na bieżnię, zważywszy na tę moją supinację. Chciałabym aby były wagowo takie jak te Linarglide, choć pewnie to kwestia przyzwyczajenia, podobnie jak w kwestii wysokości (Lunarglide mają chyba 11). Umówiłam się do ortopedy, może poleci mi też jakieś wkładki… Wracając do butów, wpadły mi w oko następujące modele: New Balance W1080SP6, Nike Air Zoom Vomero 11, ADIDAS RESPONSE / CQ0020, NIKE AIR ZOOM PEGASUS 34 / 880560-006, NIKE ODYSSEY REACT / AO9820-004, Nike Air Zoom Structure 21. Waże 65 kg. Czy mogłabym Cię prosić o poradę? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. 😉
Pozdrawiam,
Marta
U mnie ten problem znalazły panie fizjoterapeutki w Krakowie. Poszedłem z bólem kolana po tym jak zacząłem biegać. No a tam dowiedziałem się, że tak na prawdę mam problem ze stopą. Odkąd zmieniłem buty po ich poradach to przestało boleć i kolano i w ogóle lepiej mi się biega. bardzo je polecam jak ktoś w krk mieszka rehabilitacje.org.
Witam,
syn lat 18 od jakiegoś roku zaczął koślawić stopy a dokładnie pięty do środka , przez co bardzo niszczy buty , kolana tez wtedy jakoś tak dziwnie uciekaja mu troszke do środka
na badaniu okazało sie że ma stopy pronujące
pytam w sklepach sportowych o buty dla pronatorów to kady robi dziwne oczy i patrzy na mnie jak na kosmitkę , mówiąc nie mamy 😀
Jak dobrać obuwie 1- do użytku codziennego najlepiej sportowe , 2-do szkoły na w-f ?
jakie wkładki dokupić tak żeby było dobrze i te stopy tak nie uciekały
dziękuję za każdą podpowiedź