Salomon Genesis – nieprzekombinowana trailówka w różnorodny teren

8 maja 2024 6  min czytania
Salomon Genesis

Genesis to nazwa, która brzmi znajomo. W roku 2022 Salomon wprowadził na rynek model S/Lab Genesis, który był przełomowy, ponieważ był to pierwszy model marki Salomon z tak dużą amortyzacją. Dziś marka prezentuje jego „cywilną” wersję – Salomon Genesis, która nie jest w znaczący sposób gorsza – nadal oferuje tak samo doskonałą amortyzację, wytrzymałą cholewkę z materiału Matryx i klasyczną wszechstronną formę.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Salomon
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienny trail
  • cena regularna: 719 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
34/26 mm
drop: klasyczny
8 mm
bieżnik: agresywny
4,2 mm
szerokość cholewki: wąska
103,4 mm
waga: średnia
339 g

Przeznaczenie

Salomon Genesis to bardzo dobrze amortyzowany but do biegania w umiarkowanie wymagającym terenie. Idealnie sprawdza się na terenowych ścieżkach czy szutrowych drogach. Z powodzeniem można też zabrać go na górskie szlaki. Przeznaczony przede wszystkim dla biegaczy szukających uniwersalnego buta trailowego i dla osób dla których treningi na leśnych drogach i szlakach są codziennością. Oferuje komfortową i bezpieczną jazdę dla zarówno dla mniej wymagających biegaczy jak i tych bardziej zaawansowanych.

Salomon Genesis
  • bardzo dobra amortyzacja,
  • dobra stabilność i trzymanie w części piętowej,
  • wszechstronny bieżnik,
  • przewiewna i wytrzymała cholewka Matryx,
  • elastyczna podeszwa.
  • niewielka dynamika.

Buty do biegania Salomon – co jest co?

Podobnie jak wersja S/Labowa Genesis jest plasowany jako but z kategorii Technical, czyli przeznaczonej na techniczne szlaki i ścieżki leśne oraz górskie. W tym segmencie poza dwoma Genesisami mamy też model XA Pro 3D – czyli but z pogranicza butów do biegania w terenie oraz niskich butów trekkingowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie sprawdź zestawienie butów trailowych marki Salomon.

GO TOSPEED/
PULSAR
SPEED/
CROSS
TECHNICALULTRA
S/LABS/Lab PulsarS/Lab Pulsar SGS/Lab GenesisS/Lab Ultra
S/Lab Ultra 3 v2
PERFORMANCE
AND RACING
Sense Ride 5Pulsar Trail Pro 2
Pulsar Triail
Thundercross
Speedcross 6
Genesis
XA Pro 3D
Glide Max TR
Ultra Glide 2
OCASSIONALSupercross 4
RECREACTIONALAlphacross 5

Alternatywy dla Salomon Genesis

Salomon Genesis jest w gronie butów do biegania Salomona jednym z najbardziej amortyzowanych modeli, niemniej jednak nie jest to but maksymalistyczny. Od takich modeli jak Brooks Caldera czy Hoka Mafate Speed jest to but znacznie mniej miękki i jeśli szukasz maksimum miękkości to nie jest to but dla ciebie. To konkurent takich modeli jak Brooks Catamount, Nike Zegama czy Asics Trabuco.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Trabuco 1136/288300265749
Brooks Catamount 225/196275244729
inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max25/196300300869
Nike ZoomX Zegama37/334317265759
Salomon Genesis34/268269242719
Saucony Peregrine 1428/244261235699
REKLAMA

Podeszwa czyli amortyzacja, elastyczność i stabilność

Podeszwa Genesisów została wykonana z pianki EnergyFoam o dość dużej objętości – 34 milimetry pod piętą i 26 milimetry pod przednią częścią stopy. Na papierze to nieco więcej niż S/Lab Genesis ale podobnie jak on but oferuje bardzo miękki i komfortowy bieg. Ten poziom miękkości sprawdzi się u biegaczy o masie ciała do około 90 kilogramów, oraz tych szukających dużej (ale nie maksymalnej) ilości komfortu.

Salomon Genesis - Active Chasis

W konstrukcji buta nie zastosowano też żadnych dodatkowych elementów płytkowych. Nie znajdziemy tu ani włókna węglowego ani płytki/folii chroniącej przed ostrymi krawędziami. Tym samym but zapewnia dość dużo elastyczności. Czy dynamiki? Trochę też, co wynika z pewnego poziomu sprężystości pianki, ale nie jest to but wybitny pod tym kątem. Jego specyfika mówi – biegaj długo i bezpiecznie a ściganie zostaw innym.

Przedłużeniem podeszwy jest Active Chassis, czyli „skrzydełka” w części piętowej, które tworzą ramę stabilizującą stopę w tym miejscu. Trochę przypomina to rozwiązanie znane z miejskich butów ze stabilizacją. Zasada jest taka, że podniesione i dosyć sztywne „skrzydełka” zapobiegają uciekaniu pięty w jedną czy w drugą stronę. Dzięki temu ryzyko podkręcenia kostki podczas biegu jest nieco zmniejszone a but w momencie kryzysowym będzie próbował temu zapobiec i będzie stabilizował ruch stopy.

Salomon Genesis - amortyzacja

Bieżnik czyli przyczepność

Bieżnik w Genesisach to ContaGrip z 4,5-milimetrowymi kołkami – tak podaje producent. W rzeczywistości w moim pomiarze kołki okazały się minimalnie niższe i ich wysokość wyniosła 4,2 milimetra. Niemniej jednak jest to wysokość z gatunku dosyć agresywnej a jednocześnie uniwersalnej, czyli takiej która zapewni odpowiednią przyczepność na różnorodnym terenie. Sprawdzi się na twardym, skalistym szlaku jak i na bardziej łatwych trasach i szutrach. Spodziewam się, że w błotnistym terenie nie da rady.

Salomon Genesis - bieżnik

Cholewka czyli wytrzymałość, przewiewność i wygoda

Cholewka w Salomon Genesis wykonana została z materiału o nazwie Martyx – cienkiego syntetycznego tworzywa z dodatkiem włókien kevlarowych. Materiał ten jest znacznie cieńszy niż większość materiałów jakie można znaleźć w butach trailowych różnych producentów. Ma postać lekkiej siatki co zapewnia przewiewność, jednocześnie zachowując odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Ten materiał to jeden z największych plusów tego buta.

Z drugiej strony mamy zapiętek, który jest bardzo klasyczny ze standardowym wewnętrznym usztywnieniem opakowanym gąbką dla większego komfortu. To pewna zmiana w stosunku do S/Lab Genesisa, którego cholewka kończyła się jakby skarpetą z elastycznym kołnierzem. Tu jest klasycznie i bez niespodzianek przez co moim zdaniem but ten siądzie znacznie większej ilości biegaczy.

Salomon Genesis - toebox

Wnętrze buta jest dość standardowe. Luźno z przodu, stabilnie z tyłu. W zasadzie nie ma się do czego przyczepiać tylko należy mierzyć bo dopasowanie buta do stopy to kwestia indywidualna. Przestrzeń w przedniej części buta jest umiarkowana. Cholewka buta w najszerszym miejscu ma 103,4 milimetra czyli mniej więcej tyle ile można było się spodziewać a za wrażenie przestronności odpowiada też w pewnym stopniu lekki matryxowy materiał. Dodatkowo, sam czubek buta została wzmocniony tworzywem TPU, tworząc na czubku buta swoisty „zderzak”. Dzięki niemu palce są lepiej zabezpieczone przed przypadkowymi uderzeniami z zewnątrz.

Wreszcie… System sznurowania w Genesisach to znany i wyjątkowo praktyczny system sznurówek zaciskowych QuickLace. W skrócie, to cienka żyłka, którą ściągasz „zasznurowując” buta. Żyłka na tyle swobodnie porusza się w szlufkach, że jej nacisk rozkłada się samoistnie. Nadmiar żyłki, należy schować do specjalnej kieszonki w języku buta. Rozwiązanie lub zerwanie tej żyłki jest niezwykle trudne. To rozwiązanie zarówno szybkie w użyciu jak i bardzo wytrzymałe.

Salomon Genesis - cholewka

Waga, czyli nie za lekko, nie za ciężko

Według materiałów producenta męski Salomon Genesis waży 269 gramów a but damski 242 gramy. Natomiast według moich pomiarów, but w rozmiarze 12 US waży 339 gramów, czyli bardzo standardowo. Aktualna średnia masa buta do biegania w terenie na blogu to 338 gramów. Genesis jest raptem o gram cięższy niż średnia dla wszystkich trailówek.

Salomon Genesis - tył

Podsumowanie

Po nieco futurystycznym S/Lab Genesisie przyszedł Genesis – jego nieprzekombinowany i klasyczny odpowiednik. Jak się można spodziewać jest butem nieco mniej zaawansowanym technicznie i nieco cięższym. Tak jest zazwyczaj w zestawieniu butów S/Lab i klasycznych. Niemniej jednak choć jest to but prostszy to nadal dostajemy bardzo wytrzymałą matryxową cholewkę, dalej mamy sporo wszechstronnej przyczepności. Także sporo amortyzacji. Jednocześnie cena jest bardziej atrakcyjna a but jest bardzo „przekonujący” na stopie. Warto mu się przyjrzeć!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments