Saucony Freedom ISO 2 – but który daje wolność stopie

1 marca 2019 5  min czytania
Saucony Freedom ISO 2 - detal

Saucony Freedom 2 to następca buta który był moim objawieniem i odkryciem w roku ubiegłym. Bardzo przyjemna (i wcale nie mała) amortyzacja, sporo naturalności którą lubię a przede wszystkim bardzo dobrze „siadł” mi na stopie. Jego druga edycja to nadal ta sama specyfika.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2019
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: obniżony
4 mm
waga: średnia
314 g

Przeznaczenie

Freedom to but treningowy o dużej amortyzacji i bardzo naturalnej specyfice. Co to oznacza? Że z jednej strony może być traktowany jako but treningowy dla osób lżejszych (do 80kg) ponieważ zapewnia wystarczająco dużo amortyzacji. Z drugiej strony jego bardzo miękka cholewka, wysoka elastyczność i niski 4 mm drop sprawiają, że jest to but dla osób nieco bardziej zaawansowanych o dobrej technice biegu.

Saucony Freedom ISO 2
  • uniwersalność, sprawdzi się zarówno jako startówka, jak i but treningowy,
  • duża miękkość i amortyzacja,
  • bezszwowa, dobrze dopasowana cholewka w technologii ISOFIT,
  • bardzo dobra elastyczność podeszwy,
  • obniżony do 4 mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.
  • przez niski drop i wysoką elastyczność jest to but dla bardziej zaawansowanych,
  • wysoka cena.

Saucony – co dla kogo?

Wśród lekkich butów od Saucony to właśnie Freedom jest tym najlepiej amortyzowanym i najbardziej bezpiecznym. Te dwie właściwości sprawiają, że Freedom może być brany pod uwagę nawet jako drugi but (obok typowego buta treningowego) jako but startowy lub do szybszych jednostek treningowych.

 TRENINGOWESTARTOWESTARTOWE
STABILIZUJĄCE
największa
amortyzacja
Triumph  
bardzo duża
amortyzacja
Ride  
duża
amortyzacja
JazzFreedomLiberty
umiarkowana
amortyzacja
 Breakthru
Kinvara
 
mała
amortyzacja
 Fastwitch 
minimalna
amortyzacja
 Type A 
Saucony Freedom ISO 2 - tyłem

Alternatywy

Z tego samego powodu alternatywy dla Freedoma to buty z pogranicza butów treningowo-startowych oraz treningowych ale stosunkowo lekkich.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Adizero Boston 7202 g10 mm599 zł
Asics DynaFlyte 3257 g8 mm689 zł
Nike Epic React 2220 g10 mm639 zł
Saucony Freedom ISO 2258 g4 mm699 zł
REKLAMA

Co z tą lekkością?

Lekkość buta jest. Freedom ISO 2 w rozmiarze 12 US waży 314 gramów. O 4 gramów więcej od poprzednika co jest wkalkulowane w błąd pomiarowy. Można więc śmiało powiedzieć że lekkość Freedoma 1 jest kontynuowana we Freedomie 2.

Co pod spodem?

Podobnie jak waga niewiele zmienił się też but. Pod spodem podobnie jak w poprzedniku mamy piankę Everun. Występuje w butach Saucony na kilka sposobów. We Freedomach jest z niej wykonana całość podeszwy a więc amortyzacja jest taka sama niezależnie od tego o którym miejscu pod stopą mówimy.

Saucony Freedom ISO 2 - amortyzacja

Różnica w miękkości wynika tylko z dropu, czyli spadku pomiędzy piętą a palcami. Spadek ten jest na poziomie 4 mm, co sprawia, że stopa leży w bucie bardziej naturalnie niż w klasycznym obuwiu. Sprzyja to szybszemu i lepszej technice biegu. Tylko trzeba pamiętać o jednym. Samego Freedom nie sprawi, że będziesz biegać szybciej i lepiej technicznie.

Saucony Freedom ISO 2 - podeszwa detal

Pewną różnicę w porównaniu z poprzednikiem widać w ukształtowaniu podeszwy. Ma ona delikatne podniesienia na zewnętrznych krawędziach. Nie wpłyną one na właściwości całego buta ale każde takie podniesienie otacza stopę leżącą na podeszwie i sprawia że stopa leży bardziej stabilnie.

Podeszwa wykończona jest bieżnikiem z półprzezroczystej gumy. Dosyć gładkim i mało agresywnym a co za tym idzie najlepiej spisującym się na asfalcie i ubitych ziemnych drogach.

Saucony Freedom ISO 2 - bieżnik

Co na wierzchu?

Na wierzchu mamy cholewkę wykonaną z materiału przypominającego trochę tkane cholewki w adidasie czy Nike. Jest to bardzo miękka i elastyczna cholewka. Właściwie nie posiada dodatkowych usztywnień co ma za zadanie dawać wolność stopie w tym jak pracuje i jak się układa podczas biegu.

Saucony Freedom ISO 2 - toebox

W celu jej dopasowania do stopy w środku mamy coś na zasadzie wewnętrznej elastycznej skarpety połączonej z językiem. Na jej wierzchu znajduje się system ISO czyli miękkie i wyraźnie zaznaczone „skrzydełka” mające za zadanie po zasznurowaniu buta układać się do stopy. Nie ma tutaj ani krzty usztywnień a cała cholewka bazuje na naturalnym dopasowaniu do stopy.

Saucony Freedom ISO 2 - ISOfit

W środku znajduje się też całkiem sporo gąbkowych wypełnień. Jest ich nieco więcej niż w poprzedniku choć tamten i tak był pod tym kątem komfortowym butem. Tutaj gąbek w wykończeniu jest jeszcze więcej a co za tym idzie stopa będzie nimi otulona jeszcze bardziej.

Saucony Freedom ISO 2 - wnętrze

I tak jedyne jakkolwiek usztywnione miejsce cholewki to zapiętek. Zastosowano tutaj zewnętrzny zapiętek SupportFrame. Jest to rama trzymająca piętę w miejscu. Choć usztywnia nieco buta to jest też jak cały but dosyć elastyczna. Bez problemu można ją składać za pomocą dłoni. Podczas biegu będzie reagować tak samo. Będzie trzymać piętę w miejscu ale poza tym da jej dużo swobody.

Saucony Freedom ISO 2 - detal

Tak właśnie należy patrzeć na Freedoma. Pod katem wolności jaką daje. Poza tym że to miękki but z dużą amortyzacją to przede wszystkim jest to but który daje wolność stopie i bardzo dużo naturalności.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kaśka
Kaśka
6 lat temu

Kurczę, to wszystko brzmi mega dobrze! Akurat jestem na kupnie nowych butów (zaczyna się sezon, czas na coś nowego :D), będzie jak znalazł. Przymierzę, bo szukam właśnie czegoś bardziej naturalnego. Dzięki za polecenie

Zuza
6 lat temu

Wow, nie dość, że z pewnością są wygodne, to jeszcze nieźle się prezentują ;). Z pewnością dodadzą motywacji niejednej kobiecie ;p

A
A
5 lat temu

Cześć Paweł, czy Twoim zdaniem Freedom Iso lub iso 2, nadają się jako but do długich wybiegań (>21km, głównie asfalt) dla szczupłego biegacza (ok. 73 kg) biegającego ze śródstopia? Szukam takich własnie butów, chce zwiększyć kilometraż do 60 km tygodniowo i potrzebuję bezpiecznego ale mimo to żwawego buta do wybiegań. Ostatnio biegałem w Vazee Pace (wybiegania) i Zante (tempa i krótsze ale szybsze biegi). Teraz została mi tylko para Zante :). W zawodach nie startuję, biegam dla przyjemności biegania i lubię buty responsywne, dynamiczne. Nie lubię typowych bezpiecznych treningówek do klepania km-ów. Pozdrawiam, A.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Cześć Paweł, zastanawiam się nad kupnem Freedomów. Na asfalcie biegam głównie połówki i maratony czasami jakaś dyszka, ważę około 75 kg. Do tej pory biegałem w Ride zarówno na treningach jak i zawodach. Trochę obawiam się dropu 4 mm, ale w górach biegam w Peregrinach o takim dropie. Tylko, że to inne bieganie. Miesięcznie robię 300 – 400 km. Myślisz, że to dobry but dla mnie?

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Cześć Paweł. Jestem szczupłym wysokim biegaczem 195cm 84kg. Poszukuję buta typowo treningowego z dropem poniżej 8mm (biegam ze śródstopia). Gdyby triumph miał 4-6mm drop bralbym w ciemno. Czy ten but będzie mnie dobry? Na rynku nic nie ma poza Hoka Clifton ale sporo osób narzeka tam na odciski i wytrzymałość. Dzięki za radę.

Szymonek
Szymonek
5 lat temu

Witaj, Będzie kolejny model w 2020 roku?