Saucony Jazz 17 – sekcja, czyli co mamy w środku

9 sierpnia 2015 3  min czytania
Saucony Jazz 17 - ProGrid

Asics ma żel, Nike poduszki gazowe, adidas swojego boosta. A na czym swoją amortyzację opiera Saucony? W lepiej amortyzowanych butach na systemie PowerGrid, w tych mniej amortyzowanych na ProGrid. A co to ten ProGrid?! Ano pianka…

REKLAMA

Tym razem pod nóż trafiły buty Saucony Jazz 17. To taki najbardziej uniwersalny model Saucony. Taki domyślny. Z dobrą amortyzacją i dla stopy neutralnej. Z bardzo przewiewną cholewką. Pisałem o nim kilka miesięcy temu.

Teraz go przekroiłem i zastałem taki oto widok:

Saucony Jazz 17 - przekrój

Wzdłuż czyli co to i gdzie ProGrid

W podeszwie widać pełno kolorowych pianek i materiałów. Najwyżej znajduje się wewnętrzna wkładka, która po przecięciu jest koloru pomarańczowego. To takie wypełnienie buta i coś co daje miękkość i wygodę.

Pod nią mamy tą piankę której jest najwięcej to pianka EVA a dokładnie lekko zmodyfikowana nazywająca się Impulse EVA. To ona zapewnia amortyzację na większości powierzchni buta.

Pod piętą mamy niebieską SRC.

Pod częścią piętową mamy też flagową technologię amortyzującą w butach Saucony czyli ProGrid. Jest to połączenie gumy i polimeru amortyzujące i rozpraszająca wstrząsy. W porównaniu do klasycznej pianki EVA o 20% lepiej oddaje energię.

Saucony Jazz 17 - ProGrid

Jako że znajduje się pod piętą to też właśnie sprawia że najwięcej z tej miękkości skorzystają osoby lądujące na pięcie. Po zerwaniu lastingu (warstwy tworzywa stanowiącej spód cholewki złączony z podeszwą) widać, że na wierzchu pianka została uformowana w coś na kształt gofra.

Saucony Jazz 17 - ProGrid

W przekroju poprzecznym widać też jak pod piętą rozłożone są poszczególne pianki. A więc ProGrid bezpośrednio pod piętą. SRC w miejscu pierwszego kontaktu stopy z podłożem a więc na zewnętrznej krawędzi pięty. Reszta to EVA.

Z przodu natomiast nie mamy w Jazzach nic niezwykłego. Przekrój przez śródstopie jest nudny jak flaki z olejem. Cholewka jak cholewka. W podeszwie tylko EVA.

Saucony Jazz 17 - przekrój w poprzek

Z przodu za to ciekawszą rzecz widać, ale w przekroju wzdłużnym. Otóż tak jak podeszwa w butach do biegania (nie tylko Jazzach) jest ponacinana w poprzek tak aby mogła się zginać jak najlepiej, tak podeszwa w Jazzach jest też ponacinana także od środka. Zrywając lasting pod śródstopiem widać równoległe rowki które niemal odpowiadają nacięciom na bieżniku.

Saucony Jazz 17 - przód podeszwy

Tyle odnośnie podeszwy. Cholewka w Jazzach jest bardzo klasyczna i nie wyróżniająca się niczym specjalnym. Rzuca się w oczy gruby i mięsisty język. W rzeczywistości jego wnętrze stanowi gruba warstwa gąbki. Przy takiej poduszce nie ma szans by kogoś sznurowadła uwierały w wierzch stopy.

Saucony Jazz 17 - język

Reszta cholewki bardzo cienka i ażurowa. Po przecięciu widać jeszcze lepiej to co sprawia, że Jazzy to najlepiej wentylowane buty w jakich biegałem.

Tak cholewka od wewnątrz w wersji normalnej…

Saucony Jazz 17 - siateczka

A tak pod światło. Nie znam drugich butów z tak przewiewną i ażurową cholewką i nie sądzę aby w jakichś innych dało się osiągnąć taki efekt. To naprawdę najbardziej przewiewne buty w jakich biegałem.

Saucony Jazz 17 - siateczka

I na tym optymistycznym akcencie zakończymy…

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments