Saucony Kinvara 10 – startówka na maraton

Kinvara to jeden z bardziej lubianych butów treningowo-startowych. Wystarczająco miękki aby dla lekkich biegaczy służył jako codzienny but treningowy. Wystarczająco lekki aby tym szybszym z powodzeniem posłużył jako startówka nawet na dystansie maratonu.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – obniżony
4 mm
 
 
▪ waga – lekka
294 g
 
 
▪ cena katalogowa – 549 zł
549 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Kinvara to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach. Sprawdzi się u lżejszych osób które szukają lekkiego buta treningowego. Sprawdzi się u szybszych ponieważ jak na tak lekkiego buta ma całkiem sporo amortyzacji i zapewnia komfort nawet na dystansie maratonu. Sam zresztą pierwszy raz usłyszałem o Kinvarze właśnie przez pryzmat „startówki na maraton”.

Saucony Kinvara 10

W ramach ciekawostki warto też dodać skąd sama nazwa Kinvara wzięła swój początek. Mianowicie Kinvara to takie małe miasteczko gdzieś na zachodnim brzegu Irlandii. Miasteczko to ma też swoje małe lokalne tradycje biegowe. Jego nazwą uhonorowano jeden z lepszych butów biegowych, który zyskał uznanie na całym świecie.

Saucony – co dla kogo?

Kinvara jest jednym z lepiej amortyzowanych butów spośród „szybkich” Sauconów. Jeśli znasz i biegasz w takich modelach jak Triumph, Ride, Guide, Jazz, Hurricane to Kinvara będzie od nich wszystkich lżejsza, szybsza ale też mniej amortyzowana i bardziej wymagająca.

Z drugiej strony Saucony ma jeszcze szybsze i bardziej wymagające buty.

neutralneze wsparciem
duża
amortyzacja
FreedomLiberty
umiarkowana
amortyzacja
Breakthru
Kinvara
 
mała
amortyzacja
Fastwitch 
minimalna
amortyzacja
Type A 

Alternatywy

Alternatyw dla Kinvary może być kilka. Wszystkie dość lekkie, treningowo-startowe i z nieco niższym niż standardowym dropem. Pod kątem dropu wyłamuje się tutaj Adizero Boston, ale jest zbyt dobrym butem aby go pominąć.

modelwaga 9 USdropcena
adidas Adizero Boston 7202 g10 mm599 zł
Altra Escalante 1.5224 g0 mm599 zł
Hoka Cavu 2204 g4 mm499 zł
New Balance Zante Pursuit209 g6 mm449 zł
Nike Zoom Elite 10233 g8 mm419 zł
Saucony Kinvara 10221 g4 mm549 zł

Waga

Zacznijmy od wagi bo w przypadku butów startowych i treningowo-startowych ma ona znaczenie. Według materiałów producenta męska Kinvara waży 221 gramów a damska 190 gramów, co jest dość małymi wartościami. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 294 gramów. To nieco więcej niż średnia dla butów treningowo-startowych. Wśród podobnych do niego butów znaleźć można głównie konstrukcje lżejsze – Escalante 275 gramów, Adizero Boston – 278 gramów, NB Zante 280 gramów.

Saucony Kinvara 10 - zapiętek

Nie dajmy się też zwariować. Kinvara od swojej konkurencji jest raptem od 10 do 30 gramów cięższa. To nie jest decydująca różnica.

Cholewka na plus

Cała konstrukcja buta też jest dość lekka. Właściwie jedynym sztywniejszym elementem buta jest jego zapiętek. Ten podobnie jak w poprzednikach usztywniony został dodatkowym wewnętrznym wzmocnieniem. Trzyma stopę solidnie i to właściwie jedyne miejsce buta które tak solidnie trzyma stopę.

Saucony Kinvara 10 - wnętrze

To co trzyma stopę to też takie małe boczne wewnętrzne „poduszeczki”. Znajdują się po bokach wykończenia zapiętka a po założeniu na stopę znajdują się gdzieś pomiędzy piętą a kostką. Mając buta w ręku widać je doskonale. Mając buta na stopie czuć je… Właściwie ich nie czuć. Czuć że cały tył buta jest wykończony solidną ilością gąbek. Czuć miękkość, ale abym czuł że coś jeszcze dodatkowo otula moją piętę po bokach. Nie. „Poduszeczki” otulają ją nieinwazyjnie i poprawiają zarówno komfort jak i dopasowanie buta do stopy.

Saucony Kinvara 10 - cholewka

Dalej jest bardziej klasycznie. Cholewka wykonana jest z klasycznej siatki z małymi nacięciami poprawiającymi wentylację. Nie jest to „tkany” materiał jak we Freedomach czy Liberty ale i tak sprawia przyjemne wrażenie. Leży na stopie także bardzo przyjemnie i choć cholewka nie jest bardzo szeroka to czuć w nim sporo swobody. Materiał cholewki w porównaniu z delikatną siatką w Kinvarach 9 wygląda na dużo bardziej solidny.

Podobnie jest z językiem. Po pierwsze został bardzo gładko wszyty w cholewkę. Po drugie nie kombinowano tutaj i jest to zwykły klasyczny miękki język jakich wiele w butach biegowych

Saucony Kinvara 10 - toebox

Generalnie cholewka choć może bez wielu fajerwerków jest lepsza niż w poprzedniku.

W podeszwie bez zmian – niski drop i everun

Pod spodem mamy Everun a raczej mamy trochę everuna. Everun to najbardziej miękka i sprężysta pianka stosowana w butach do biegania Saucony. W Kinvarze znajdziemy ją w postaci dodatkowej wkładki wklejonej wewnątrz buta. Jest niestety dosyć cienka i jej wpływ na amortyzację i miękkość buta jest niewielki. Na pewno nie kluczowy z perspektywy całej podeszwy. Można ją za to bardzo łatwo zobaczyć wyjmując fabrycznie zamontowaną wkładkę.

Saucony Kinvara 10 - everun

Pozostała i główna część podeszwy to natomiast bardziej „zwykła pianka” EVA+. Jest jej nieco mniej niż w standardowych butach do biegania, co dodaje Kinvarze lekkości. Mniejsza ilość sprawia też, że but nie jest przesadnie miękki i nadaje się zarówno do startów jak i treningów. Wreszcie Kinvara ma mniejszą niż standardowe buty wysokość dropu. Z tyłu mamy 23 mm pianki, z przodu 19 mm. Razem daje to 4 mm drop, czyli różnicę między piętą a palcami. Niższy drop w połączeniu z mniejszą amortyzacją ale lepszą dynamiką to kolejna cecha dodająca mu szybkości.

Z butów treningowo-startowych o porównywalnej amortyzacji większość butów będzie miało nieco większy drop. Właściwie jedynym butem o jeszcze niższym dropie jest Altra Escalante 1.5.

Saucony Kinvara 10 - stabilizacja

W podeszwie po wewnętrznej stronie widać też coś co można wziąć za stabilizację. Specyficzne nacięcie w piance wygląda jakby w tym miejscu znajdował się element stabilizacji buta. Prawdę mówiąc trochę go przypomina i już można się zastanawiać czy czasem Kinvara nie dorobiła się stabilizacji. Nie. To dokładnie taka sama pianka jak w pozostałej części podeszwy. Kinvara jest butem zdecydowanie neutralnym.

Nie mogło zabraknąć też charakterystycznego „jodełkowego” bieżnika.
Sprawdzi się na asfalcie i chodnikach. Aby odchudzić buta i nadać mu wyścigowego charakteru został wykończony gumą węglową tylko w najbardziej newralgicznych miejscach podeszwy. Gumę taką znajdziemy pod piętą gdzie uderzenie o podłoże jest najsilniejsze i pod palcami, które są ostatnim punktem styku podczas obicia stopy do przodu.

Saucony Kinvara 10 - bieżnik

W dłuższej perspektywie fakt, że wytrzymałej gumy węglowej jest niewiele, może się przełożyć na mniejszą wytrzymałość buta. Elementy podeszwy nie osłonięte gumą węglową będą bardziej podatne na zużycie i ewentualne zniszczenie. Dlatego też bezpieczniej będzie korzystać z Kinvary wyłącznie w warunkach ulicznych. Natomiat poza asfalt wybierać się w innych butach.

Plusy

  • uniwersalność, sprawdzi się zarówno jako startówka, jak i but treningowy,
  • poza zapiętkiem mało usztywnień co daje sporo naturalności,
  • spora amortyzacja jak na but startowy,
  • obniżony do 4 mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.

Minusy

  • mała ilość gumy węglowej w bieżniku to potencjalnie krótsza żywotność bieżnika i buta.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *