Saucony Ride ISO 2 – co nowego?

26 października 2019 5 min czytania
Saucony Ride ISO 2 - tył buta

Ride to przedstawiciel najbardziej uniwersalnej klasy butów biegowych. Jest dobrą alternatywą dla osób nie lubiącej wielkiej pluszowej amortyzacji. Jest też dobrą alternatywą dla osób szukających w typowych treningówkach nieco niższego dropu. No i co mniej oczywiste… solidnego trzymania pięty i luzu w palcach.

Podstawowe informacje

 • marka: Saucony
 • rok premiery: 2019
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena detaliczna: 579 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
315 g

Przeznaczenie

Ride to przedstawiciel najbardziej uniwersalnej klasy butów do biegania. Przeznaczony do neutralnego typu stopy, z dobrą amortyzacją, o typowo asfaltowym przeznaczeniu i nie kosztujących (jak na buty biegowe) majątku. To czym wyróżnia się na tle swojej konkurencji to na pewno nieco niższy drop – 8 milimetrów i dosyć spora ilość miejsca z przodu buta.

Saucony Ride ISO 2

Plusy

 • duża ale nie przesadna amortyzacja,
 • bezszwowa cholewka z systemem ISO,
 • dużo miejsca na szerokość i wysokość w rejonie palców,
 • uniwersalne przeznaczenie,
 • lekkość, lżejszy niż konkurencyjne modele,
 • obniżony do 8 mm drop.

Minusy

 • brak wyraźnych minusów.

Saucony – co dla kogo?

Patrząc tylko na treningowo-asfaltową ofertę Saucony to Ride, jak na uniwersalny but przystało, jest pośrodku wszystkiego. Są buty o jeszcze lepszej amortyzacji – Triumph, są buty o nieco mniejszej amortyzacji – Jazz. Są też buty na podobnym poziomie amortyzacji ale o nieco większej stabilizacji – w pierwszej kolejności Guide, w drugiej Omni.

TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWE Z BARDZO
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
TriumphHurricane
bardzo duża
amortyzacja
RideGuideOmni
duża
amortyzacja
Jazz

Alternatywy

Ride jest tak uniwersalną asfaltową treningówką, że alternatywy dla niego można znaleźć wszędzie. A przynajmniej w każdej marce produkującej buty na asfalt.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarglide 19286 g10 mm599 zł
Asics Gel-Cumulus 21323 g10 mm579 zł
Brooks Ghost 12284 g12 mm499 zł
Mizuno Wave Rider 23290 g12 mm599 zł
Nike Pegasus 36263 g10 mm499 zł
Saucony Ride ISO 2278 g8 mm579 zł

Podeszwa czyli nie tak miękko jakby mogło się wydawać

Na nodze Ride może trochę zaskakiwać. Dlaczego? Dlatego, że wśród butów które są jego alternatywami, a co za tym idzie zapewniają podobny poziom amortyzacji, Ride jest w odczuciu jednym z twardszych jak nie najtwardszym butem. To nie boost w który wpada się jak w materac, albo Wave, który opakowany jest taką ilością pianek, że niewiele mu ustępuje. Ride oferuje amortyzację owszem, ale nieprzesadnie sprężystą. No chyba, że ja jestem za lekki aby tego buta ugiąć.

REKLAMA

Saucony Ride ISO 2 - amortyzacja

Bo amortyzacja jest i to całkiem solidna. Jak w większości butów Saucony bazuje na piance EVERUN – miękkim i sprężystym tworzywie wykonanym z tysięcy stopionych ze sobą kuleczek TPU. Jeśli opis ten przypomina wam piankę boost to nie wyprowadzę was z błędu. Nie jest to jednak tak proste rozwiązanie, że cała podeszwa wykonana została z tej pianki. Właściwie to pianka EVERUN stanowi niewielki procent całej podeszwy. Jej większość wykonana jest z pianki PWRFOAM, która jest modyfikacją pianki EVA, a sprężysty EVERUN to tylko ostatnia, najbliższa stopie, warstwa.

Saucony Ride ISO 2 - EVERUN

Materiału tego, zarówno w formie PWRFOAM jak i EVERUN jest dosyć dużo. Z tyłu pod piętą jest to 27 mm a w części przedniej 19 mm co nie odbiega od innych butów treningowych. Tak więc choć może nie jest pod stopą przesadnie sprężyście to izolacja od podłoża jest taka jak być powinna.

Saucony Ride ISO 2 - drop

Zerkając na grubość podeszwy z tyłu i przodu buta policzyć można też wysokość dropu, czyli spadku między piętą a palcami. W tym przypadku to 8 mm. To nieco mniej niż w większości „klasycznych” butów biegowych. Daje nieco bardziej naturalne ułożenie stopy ale praktycznej różnicy właściwie nie sposób poczuć. Jeśli nie biegałeś nigdy w butach z dropem mniejszym niż 10-12 mm i zastanawiasz się nad Ride to przestań. Nie zauważysz różnicy.

Cholewka czyli stabilnie z tyłu i luźno z przodu

Dopasowanie buta jest nieco zaskakujące. Mając na uwadze nieco niższy drop, niższą wagę a także znając naturalne podejście Saucony mogłem spodziewać się dosyć dużo swobody. A tu niespodzianka. Szczególnie z tyłu stopy. Tył buta to dosyć solidne trzymanie i prowadzenie stopy. Nie muszę zacząć biec aby poczuć, że tył Ride został bardzo solidnie usztywniony (a potem opakowany gąbkami) i nie pozwala przesunąć się pięcie na bok. Ani w jedną ani w drugą stronę.

Saucony Ride ISO 2 - tył buta

Dalej jest inaczej. W rejonie śródstopia mamy charakterystyczną żeberkową konstrukcję ISO. Generalnie chodzi tutaj o jak najlepsze dopasowania. Każda szlufka sznurowadeł zaczepia się o jedno żeberko a po zasznurowaniu żeberka te pracują razem z całą cholewką. Pod spodem oczywiście jest druga warstwa materiału, która zapewnia miękkie otulenie stopy. I to działa bardzo dobrze. Po zasznurowaniu but „siedzi” na stopie przyjemnie i nie ma się czego czepiać.

Najwięcej przestrzeni jest z przodu. Pod kątem szerokości jest dobrze. Nie przesadnie dobrze, bo są buty szersze w przedniej części, ale szeroko. Bardzo bużo przestrzeni jest natomiast nad palcami. Jest go na tyle dużo, że spokojnie można ruszać palcami i nie dotykać cholewki.

Saucony Ride ISO 2 - toebox

Waga raczej nieduża jak na treningówkę

W porównaniu do swoich konkurentów na półce Ride jest jednym z lżejszych butów. Według producenta but damski waży 249 gramów a męski 278 gramów. Weryfikując to w praktyce Ride 2 ISO w rozmiarze 12 US waży 315 gramów, co stawia go w gronie lżejszych butów o takim uniwersalnym asfaltowym przeznaczeniu.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments