Saucony Triumph ISO 4 – maksymalna amortyzacja ze szczyptą elastyczności

Saucony Triumph to but łączący dwie momentami sprzeczne rzeczy. Z jednej strony jest to but do biegania z maksymalną amortyzacją. Z drugiej, jak na tak miękkiego buta, jest stosunkowo elastyczny i naturalny. Jest też godną alternatywą dla najbardziej znanych „poduszkowców”.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – maksymalna
6/6
 
 
▪ drop – obniżony
8 mm
 
 
▪ waga – półciężka
375 g
 
 
▪ cena katalogowa – 699 zł
699 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Saucony Triumph to buty do biegania z maksymalną amortyzacją. Przeznaczone są dla najcięższych biegaczy oraz tych szukających maksymalnej amortyzacji i komfortu. To taki „poduszkowiec”, który za swój cel stawia sobie przede wszystkim miękkość i komfort. Pozostałe parametry są w jego przypadku trochę mniej istotne. Pod kątem typu stopy przeznaczone dla osób ze stopą neutralną.

Saucony Triumph ISO 4

Wśród butów Saucony jest to model o najlepszej amortyzacji. Można rzec, że najlepszy, bo na chwilę obecną Saucony nie ma lepiej amortyzowanego buta. Porównywalny z nim może być Hurricane, który od Triumpha różni się tylko elementem stabilizującym a co za tym idzie przeznaczony jest dla innego biegacza. W ten sposób Triumph jest przeznaczony dla osób ze stopą neutralną, a Hurricane jest butem przeznaczoną dla osób z nadmierną pronacją.

 treningowe
neutralne
treningowe
ze stabilizacją
treningowe
z dużą stabilizacją
największa
amortyzacja
TriumphHurricaneRedeemer
bardzo duża
amortyzacja
RideGuideOmni
duża
amortyzacja
Jazz 

Alternatywy

Jeśli chodzi o modele innych marek, z którymi może konkurować Triumph to jego najbardziej znanym konkurentem jest Asics Gel-Nimbus. Inni konkurenci to najlepiej amortyzowane a zarazem i najbardziej miękkie buty innych marek.

modelwaga 9 USdropcena
adidas Energy Boost318 g10 mm679 zł
Asics Gel-Nimbus 20306 g10 mm799 zł
Brooks Glycerin 15260 g10 mm629 zł
Nike Zoom Vomero 13306 g10 mm589 zł
Saucony Triumph ISO 4306 g8 mm699 zł

Miękki i elastyczny Everun

Od kilku lat głównym materiałem amortyzującym w butach Saucony jest Everun. Na samym początku swojej historii występował głównie jako dodatkowa wkładka wklejona pod właściwą wkładką. Aktualnie Saucony korzysta z kilku rozwiązań i kilku sposobów rozmieszczenia tej pianki. Saucony Triumph jako ten najlepiej amortyzowany ma takie jej ułożenie które zapewnia maksymalną amortyzację i komfort.

Oznacza to, że pianka występuje w dwóch miejscach. Po pierwsze jest to wklejona wkładka z Everun znajdująca się bezpośrednio pod stopą. Widać ją po wyjęciu klasycznej wkładki.

Saucony Triumph ISO 4 - Everun

Po drugie, znajduje się też w podeszwie środkowej na całej jej długości. W fakturze przypomina trochę boosta. W miękkości także, bo Triumphy są bardzo miękkimi butami. To jedne z tych gdzie jest nie tylko miękko, ale czuć jak ta miękkość pracuje pod stopą. Jeśli szukasz właśnie takiej „pluszowej” miękkości lub ważysz dużo, nawet 100 kg, to Triumphy będą dla Ciebie odpowiednie.

Przy tak dużej amortyzacji najczęściej mamy do czynienia z butem o małej elastyczności. W Triumphach jest inaczej. Nie ma w jego podeszwie dodatkowych plastikowych usztywniających mostków. Jest Everun, który jako materiał podeszwy jest bardzo elastyczny. W ten sposób, choć materiału pod stopą jest naprawdę sporo, to Triumph jest butem elastycznym. Pod tym kątem porównałbym go nawet do Energy Boosta – maksymalna miękkość i dobra elastyczność.

Saucony Triumph ISO 4 - amortyzacja

Kolejna rzeczą charakterystyczną jest obniżony drop, czyli różnica między piętą a palcami, który w przypadku Triumpha wynosi 8 mm. Niższy drop daje bardziej naturalne ułożenie stopy w bucie i pomaga w biegu z lądowaniem na śródstopiu. W przypadku tak dużej amortyzacji ciężko mówić o znacznej pomocy w biegu ze śródstopia, ale bardziej naturalne ułożenie stopy Triumph zapewnia. Tym bardziej, że większość butów z segmentu tych najlepiej amortyzowanych ma drop rzędu 10-12 milimetrów.

Bieżnik w Triumphach jest charakterystyczny dla Saucony. Wykonany z gumy węglowej i ułożony w „jodełkę”. Jak na but o przeznaczeniu asfaltowym jest też dosyć agresywny i można spodziewać się, że sprawdzi się także na mniej przyczepnych terenowych nawierzchniach.

Saucony Triumph ISO 4 - bieżnik

Dopasowany ISOFIT

Cholewka Triumpha wykonana jest z klasycznej siatki. Stosunkowo cienkiej więc but powinien zapewniać dobrą wentylację i oddychalność. Wykończona została bezszwowo co poprawia komfort i eliminuje ryzyko, że przeszycia spowodują dyskomfort lub problemy. Ma też ciekawą konstrukcję zwaną ISOFIT.

Saucony Triumph ISO 4 - ISOFIT

ISOFIT to taka konstrukcja cholewki, która zapewnia dopasowanie w rejonie śródstopia. Składa się z dwóch warstw. Tej widocznej na zewnątrz, która ma postać żeberek za które zaczepione są sznurowadła. Dzięki takiej konstrukcji każde „żeberko” może pracować i dopasować się do stopy niezależnie od pozostałych. Sznurowadłami tylko regulujemy sobie to dopasowanie.

Wewnątrz mamy drugą warstwę. Jednolitą i miękką. Ze zintegrowanym językiem. Ta wewnętrzna miękka warstwa to taka miękka otulina wokół stopy, która przede wszystkim zapewnia komfort. Jest też dosyć luźna i sama w sobie nie trzyma dodatkowo stopy. Za trzymanie odpowiada znajdujący się nad nią „żeberkowy” ISOFIT.

Saucony Triumph ISO 4 - wnętrze

But miękki jest nie tylko w rejonie śródstopia. Także bardzo miękko od wewnątrz wykończona została pięta. Mamy tu sporo gąbek i materiałów wypełniających przez co w odczuciu jest bardzo miękki i podobnie „pluszowy” jak podeszwa. Dodatkowo, jego środkowa część, która jest najbardziej narażona na przetarcia, została dodatkowo wykończona innym materiałem.

Plus dla Saucony za nierezygnowanie ze wzmocnienia buta na czubku dużego palca. Ten detal zaczął powoli znikać z butów biegowych. A szkoda, bo miejsce nad dużym palcem to jedno z bardziej newralgicznych w cholewce. Często to słaba cholewka w tym miejscu, w połączeniu np. z tendencją do zadzierania palucha do góry, powoduje przetarcia.

Saucony Triumph ISO 4 - czubek

Pod katem ilości miejsca w środku to Triumph zapewnia go całkiem sporo. Zresztą nie tylko z przodu. Cała cholewka jest stosunkowo szeroka przez co może być alternatywą dla osób o szerszych stopach.

Waga to 340 gram

Saucony Triumph w rozmiarze 12 US waży 375 gramów. W przypadku butów o tak dużej, wręcz maksymalnej amortyzacji, jest to parametr mało istotny, ale to duża waga. Nawet jeśli porównujemy Triumpha do butów z innych marek. Właściwie jedynym cięższym od niego jest Nimbus 20 (378 gram). Inne jego bezpośrednie alternetywy jak Vomero 13 (338 gram), Energy Boost (340 gram), Hoka Bondi (372 gramy) są lżejsze.

Saucony Triumph ISO 4 - detal

Plusy

 • bardzo duża miękkość i amortyzacja,
 • bezszwowa cholewka w technologii ISOFIT,
 • dobra elastyczność podeszwy,
 • obniżony drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.

Minusy

 • wysoka cena – 699 złotych,
 • wysoka waga.
REKLAMA

3 komentarze do “Saucony Triumph ISO 4 – maksymalna amortyzacja ze szczyptą elastyczności

 • 19.03.2018 o 21:15
  Permalink

  Buuuuuuuu, bez cięcia to nie recenzja 🙂

  Odpowiedz
  • 02.05.2021 o 21:14
   Permalink

   Paweł – moje Saucony Triumph po 2 latach już się wysłużyły. Skłaniam się w kierunku Mizuno Wave Rider 24…przy 96kg. ;). Jak wg Ciebie wyglądałby sparing Triumph vs Mizuno?

   Odpowiedz
 • 05.05.2019 o 20:11
  Permalink

  Paweł, czy to znaczy ze przez dużą porcję amortyzacji trudno jest biegać ze srodstopia w tym modelu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *