Skechers GoMeb Speed 3 – but, w którym dużo lepiej się biega niż wygląda

Kupić bym go nie kupił. Bo o ile charakterystyka mi by mogła przypasować to wizualnie nie miałby szans. Wykonanie jest takie niedopracowane i trochę plastikowe. W biegu natomiast jest dużo lepiej. Całkiem fajnie się układa na stopie. Całkiem nieźle pracuje podeszwa. Nie musiałem się nawet do tych butów specjalnie dopasowywać.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – obniżony
4 mm
 
 
▪ waga – lekka
250 g
 
 
▪ cena katalogowa – 449 zł
449 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Skechers GOmeb Speed 3 to but z kategorii lekkich treningowych czy też treningowo-startowych. Zresztą tak też Skechers dzieli swój biegowy asortyment na:

 • GOrun, czyli po prostu buty do biegania,
 • GOmeb, buty do szybszego biegania, startowe i startowo-treningowe,
 • GObionic, buty „naturalne” mające pracować dokładnie tak samo jak stopa,
 • GOfit, buty do fitnessu,
 • GOwalk, buty do chodzenia.

Skechers GOmeb Speed 3 są jak łatwo zgadnąć w tej drugiej grupie. Zresztą to też widać na pierwszy rzut oka. But w moim rozmiarze 12 US waży raptem 250 gram, jest lekki już w ręku i raczej pozbawiony usztywniaczy i grubej miękkiej podeszwy. Widać, że jest to raczej lekka konstrukcja niż ciężka treningówka wypakowana amortyzacją. Zresztą cała nazwa tej linii wzięła się od Meba Keflezighi – pochodzącego z Etiopii znakomitego amerykańskiego biegacza. W tym kontekście GOmeb to coś tak jakby „biegaj jak Meb”.

Skechers GOmeb Speed 3

Alternatywy dla GOmeb Speeda?

Alternatywami dla GOmeb Speed 3 będą raczej buty startowej jak:

 • Saucony Kinvara
 • Nike Zoom Streak
 • Puma Faas 300

A z butów w których biegałem to o dziwo podczas biegu mam bardzo poodbne odczucia co w:

Cholewka

Cholewka nie sprawia dobrego pierwszego wrażenia. Dla mnie but wydaje się taki plastikowy. Cholewka jest jakby taka trochę wymięta a na nią nałożone są świecące i błyszczące nadruki tworzące design. Jest ich sporo przez co but wrażenie sprawia słabe.

Skechers GOmeb Speed 3 - cholewka

Ale są też plusy. Plusem na pewno jest fakt, że cholewka jest bardzo cienka i przewiewna. Nie czuć może żeby w środku hulał wiatr ale w racji swojej cienkości zapewnia bardzo dobrą wentylację. Plusem jest też w dużej części bezszwowe wykończenie cholewki. Szwy praktycznie nie występują. Największy przeszywa dużą „eskę” na zapiętku.

Skechers GOmeb Speed 3 - tyłem

W środku też jest gładko i bezszwowo. Nie ma nadmiernej ilości szwów, nie ma dziwnych przeszyć. Obcierać i uwierać nie ma co. Tym bardziej że cholewka sama w sobie jest bardzo zwiewna, a od wewnątrz widać jej dziurkowaną strukturę.

Ciekawią mnie natomiast detale konstrukcyjne. Po wyjęciu, a raczej po lekkim wyrwaniu, wklejonej wkładki widać trzy szwy. Dwa po bokach i jeden przez środek. Nic to nie zmienia w konstrukcji buta, ale to taki drobiazg, którego jak do tej pory w butach do biegania nie widziałem. Najczęściej szwy są tylko dwa, po bokach.

Skechers GOmeb Speed 3 - wnętrze buta

Inną rzeczą, która praktycznie nie zdarza się w butach innych marek to fakt, że do butów dołączone były dodatkowe, pomarańczowe sznurówki. Te zamienne są jakby nieco bardziej grube i mięsiste. Można przełożyć. Można mieć w jednym bucie czarne, w drugim pomarańczowe.

Skechers GOmeb Speed 3 - dodatkowe sznurówki

Zapiętek raczej miękki. Wewnątrz czuć lekkie usztywnienie ale nie jest one tak sztywne jak w większości butów do biegania. Da się je wyczuć w palcach, ale da się je też bez większego problemu zginać i składać w palcach. A skoro da się to robić w ręku to też stopa będzie mogła pracować i zapiętek się podda ruchowi stopy.

Skechers GOmeb Speed 3 - zapiętek

Jak cholewka sprawuje się w praktyce? Całkiem nieźle. Dopasowanie śródstopia jest umiarkowane i mogłoby być dla mnie lepsze ale nie jest źle. But trzyma się dobrze a delikatny luz po prostu sobie jest. Reszta też jest wygodna i but dobrze się dopasowuje do stopy, nie uwiera, nie obciera i nie krępuje ruchów. Zapiętek jest mało inwazyjny i nie usztywnia przesadnie stopy. Co ciekawe, wrażenia w GOmeb Speed 3 mam bardzo podobne co w New Balance 1980 Zante.

Skechers GOmeb Speed 3 - od góry

Podeszwa

Podeszwa w lekkich butach treningowych podeszwa najczęściej jest prostsza i jednolita. Tak też jest w Skechersach. Podeszwa składa się z jednego rodzaju, umiarkowanie miękkiej, pianki.

Podobnie do cholewki również nie sprawia pozytywnego pierwszego wrażenia. Chociażby przez znajdujące się na niej trzy czarne paski. Komponują się z resztą designu. W rzeczywistości to po prostu pianka pomalowana na czarno. Takie malowanie pianki nie jest niczym nowym i występuje w wielu modelach wielu różnych marek. Tutaj tylko zostało wykonane trochę niedbale. Z bliska sprawia to słabe wrażenie.

Skechers GOmeb Speed 3 - detal podeszwy

Amortyzację Skechers GOmeb Speed 3 zapewnia umiarkowaną. W butach nie jest ani bardzo miękko ani bardzo twardo. Z wszystkich butów do biegania jakie mam te są z tych bardziej twardych. Przez to raczej ich nie polecę cięższym biegaczom. Tym lżejszym natomiast tak. Mogą być całkiem niezłą alternatywą jako but treningowo-startowy.

Bieżnik w Skechersach też jest oryginalny. Nie mamy w nim żadnych linii przetaczania, rowków podobnych do samochodowej opony, innej gumy pod piętą a innej pod śródstopiem. Bieżnik w GOmeb Spped 3 to takie rozmieszczone tu i ówdzie kółka z twardszej gumy. W środku podeszwy jest też sporej wielkości otwór. Przez te wszystkie otwory podeszwa jest lekka, co przekłada się w dużej części na lekkość całego buta.

Skechers GOmeb Speed 3 - bieżnik

Przyczepność jest w sumie bez zarzutu. Biegałem w Skechersach po asfalcie. Bez uwag. Trzymałem się a cała podeszwa zachowywała się jak najbardziej poprawnie. Biegałem w Skechersach po duktach leśnych. Bez uwag, choć im nawierzchnia gorsza to i w Skechersach biegało się gorzej. Generalnie najlepiej spisuje się na asfalcie.

Tak się zgina… a nie powinien

Na sam koniec taka ciekawostka konstrukcyjna butów Skechers GOmeb Speed 3. Przy delikatnym zgięciu całego buta podeszwa zgina się poprawnie i mniej więcej pod śródstopiem. Tak jest w każdych butach biegowych i Skechers niczym się tu nie wyróżnia. Natomiast jak zegniemy go trochę mocniej, to but łamie się w kompletnie niespodziewanym miejscu – w połowie.

Skechers GOmeb Speed 3 - zgięcie buta

Jak dla mnie coś tu jest nie tak. Wiadomo, że w prawdziwych warunkach but nie ma szansy tak się zgiąć i złamać ale elastyczność cholewki z przodu buta powinna być mniej więcej równomierna. Tutaj nie jest.

Podsumowując

Moje pierwsze spotkanie z marką Skechers budzi różne emocje. Z jednej strony but Skechers GOmeb Spped 3 sprawia słabe pierwsze wrażenie. Cholewka wygląda na taką plastikową i niedopracowaną. Za dużo w niej świecących elementów i dodatków. W podeszwie można znaleźć niedokładnie pomalowane elementy. Dodatkowo zgina się w zupełnie niespodziewanym miejscu. Generalnie biorąc go do ręki w sklepie raczej bym tego buta nie kupił.

Drugą stroną medalu jest samo bieganie. Tutaj but sprawuje się o wiele lepiej niż wygląda. Jest bardzo fajny bo lekki i praktycznie nie czuję, że mam go na stopie. Jak dla mnie mógłbybyć bardziej dopasowany w śródstopiu ale nie jest źle. Fajnie się w nim biega po asfalcie i ubitych ziemnych drogach. Fajnie się w nim też biega szybsze odcinki bo nie przeszkadza, nie ciąży i daje taką dynamikę jakiej można oczekiwać. Nie nadaje się do lasu ale też nie jest to but do biegania po lesie. Generalnie w biegu sprawuje się lepiej – jak normalny lekki but do biegania.

Podsumowując jakbym miał ocenić pierwsze wrażenie i wygląd to 1,5/5 komfort biegania 4/5. Wypadkowa jest umiarkowana.

REKLAMA

2 komentarze do “Skechers GoMeb Speed 3 – but, w którym dużo lepiej się biega niż wygląda

 • 15.08.2015 o 18:56
  Permalink

  A gdzie można takie buciki w sensie skechersa przymierzyć? W sklepie biegacza ich nie macie 😉

  Odpowiedz
  • 18.08.2015 o 10:43
   Permalink

   Nie wiem. W tej chwili chyba jeszcze w żadnym sklepie stacjonarnym ich nie ma. Kiedy, gdzie i czy będzie nie wiem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.