adidas Adizero Boston 6 – ideał buta treningowo-startowego

30 listopada 2018 5  min czytania
Adidas Adizero Boston 6

Bostonów 6 mam dwie pary. Jedną używałem jako podstawowy but startowy w niemal całym 2018 roku. Drugą parę… (w innym kolorze) zostawiam sobie na starty w roku 2019. Dlaczego? Bo leży tak idealnie, że szybko mogę nie znaleźć nic lepszego. Alternatywą na chwilę obecną są tylko niemal identyczne Bostony 7. Je też biorę go w ciemno.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 599 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: lekka
278 g

No i co z tym rozmiarem?

Przed zakupem wątpliwości były. Przede wszystkim jeśli chodzi o rozmiar. Bo wszystko poza rozmiarem od samego początku leżało mi idealnie. Nie było ani za miękko, ani za twardo. Ani za ciasno, ani za luźno. Tylko ten rozmiar. Przód buta jest tak ścięty, że w swoim standardowym rozmiarze 12 US miałem wątpliwości, czy nie mam za małych butów. Mierząc 12,5 US miałem wątpliwości czy butów nie mam za dużych. Nosz…

Adidas Adizero Boston 6

Zasięgnąłem języka osób, które w Bostonach biegają. Wszyscy, włącznie z tym najbardziej znanym z nich czyli Łukaszem Oskierko, mówili – bierz ten rozmiar co zawsze. Pobiłem się z myślami kilka tygodni. Znów od Oskiera usłyszałem – bierz ten co zawsze. A potem jakiś rok temu wszedłem w posiadanie pierwszej pary.

W dłuższej perspektywie rozmiarówka okazała się strzałem w dziesiątkę. W 2018 w Bostonach startowałem na dystansach od piątki do półmaratonu i ani przez chwilę nie miałem wątpliwości co do rozmiaru. Tak więc czy to w „szóstkach” czy w „siódemkach” jeśli masz wątpliwość czy brać ten rozmiar co w pozostałych butach biegowych czy większy, bierz ten sam.

Adidas Adizero Boston 6 - cholewka

Dla kogo?

Boston jak cała linia Adizero to linia butów startowych i treningowo-startowych. Nie są to typowe miękkie ubijacze setek kilometrów. Są to mniej lub bardziej zadziorne wyścigówki. To którą powinieneś wybrać zależy przede wszystkim od prędkości jakie rozwijasz i wyników w jakie celujesz. Samo wybranie „najszybszego” buta nie sprawi. że będziesz najszybszy.

Boston jest tym najbezpieczniejszym spośród butów Adizero i to czuć. Szczególnie wtedy kiedy założy się na nogę dwa flagowe buty z tej linii czyli Boston i Adios. Adios wydaje się twardym butem w porównaniu do Bostona. I tak jest… A Adiosy to wcale nie te najbardziej zadziorne wyścigówki. W linii Adizero są jeszcze lżejsze i jeszcze bardziej wymagające modele – Takumi oraz Sub2.

 PRZEZNACZENIEAMORTYZACJAWAGA
Adizero Bostontrening/startyumiarkowana244 gram
Adizero Adiosstartymała226 gram
Adizero Takumistarty (zaawansowani)bardzo mała170 gram
Adizero Sub2starty (zaawansowani)bardzo mała160 gram

Bezpieczna startówka

Bezpieceństwo Bostona wynika z samej konstrukcji buta. Boston jako ten najbezpieczniejszy z linii Adizero ma najwięcej pianki boost pod piętą. To jedna z zasadniczych różnic miedzy Bostonem a Adiosem. W Bostonach najwięcej amortyzacji jest z tyłu. W Adiosie jest ona przesunięta bardziej do przodu. Dlatego właśnie Boston jest tą bezpieczną startówką. Dzięki dość sporej amortyzacji pod pietą jest bezpieczny nawet kiedy do idealnej techniki nam daleko i w pewnym momencie biegnąc „walimy z pięty”. Jest jeszcze jedno określenie które bardzo w kontekście Bostona mi się spodobało. Boston to startówka, która wybacza braki w technice.

Adidas Adizero Boston 6 - amortyzacja

Moje wybacza, bo wiem, że nie biegam dobrze technicznie. Prawdę mówiąc to gdyby mi na tym bardzo zależało to miałbym nad czym pracować aby dążyć do ideału. Boston natomiast jest dla mnie wystarczająco bezpieczny zarówno na piątce w tempie 4:10 min/km, dysze po 4:20 min/km czy na półmaratonie w tempie 4:35 min/km. Na żadnym z tych dystansów nigdy nie miałem problemu związanego z brakiem amortyzacji.

Jeśli chodzi o bieżnik jest to but typowo asfaltowy i nie przypominam sobie abym używał go gdziekolwiek poza asfaltem, kostką brukową czy tartanem. Nawet jak czasami było mokro trzymał się wystarczająco dobrze i nie przypominam sobie ani jednej sytuacji abym w Bostonach stracił przyczepność. Nie biegałem tylko w nich w deszczu ale… takie warunki to zupełnie inna historia.

Adidas Adizero Boston 6 - bieżnik

Dobrze dopasowana

W kontekście cholewki w Bostonach pojawia się najczęściej określenie – dobrze dopasowana. Dla wielu osób Boston jest tak dopasowany, że jest najzwyczajniej w świecie zbyt wąskim butem.

Taka jest już specyfika tego buta. Cholewka jest generalnie dość wąska. Przód buta jest ścięty dość mocno. To sprawia, że w środku nie ma wiele miejsca na palce. To też wywoływało moje (i nie tylko moje) wątpliwości co do rozmiaru. Ale jak już na wstępie zaznaczyłem – nie ma co przesadzać. Jeśli to kolejna para butów adidasa to bierz ten sam rozmiar co zawsze.

Adidas Adizero Boston 6 - toebox

Z takich drobiazgów podobają mi się też sznurówki. Są płaskie i lekko chropowate. Od samego początku sprawiały wrażenie takich, co nigdy się nie rozwiązują podczas biegu. Zapewne tak nie jest i znajdzie się choćby jeden biegacz, który musiał zatrzymać się aby zawiązać rozwiązane Bostony, ale to nie ja. Ja w swojej ich pierwszej parze ani razu nie miałem tego problemu. Mam nadzieję, że właśnie nie zapeszyłem…

Pisząc o butach często piszę też o jego tylnej części i zapiętku. W Bostonach nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Zapiętek nie jest może imadłem trzymającym stopę idealnie prosto, ale zapewnia wystarczającą sztywność i ilość trzymania. Wewnątrz nie znajdziemy też przesadnie wielu gąbek jak w typowym bucie treningowym, ale ich ilość jest wystarczająca aby zapiętek leżał dobrze i wygodnie.

Adidas Adizero Boston 6 - detal

Waży tyle ile powinien

Adidas Adizero Boston 6 w rozmiarze 12 US waży 278 gramów. Jest to oczywiście dużo niższa wartość niż standardowy but do biegania. Wśród butów treningowo-startowych nie odbiega natomiast od podobnych tego typu butów konkurencji. Nike Zoom Elite 10 waży 270 gramów. New Balance Zante 280 gramów. Boston waży tyle ile powinien ważyć but treningowo-startowy.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
6 lat temu

Świetna, szczegółowa recenzja – prawdziwa kopalnia informacji! Oglądałam te buty w sklepie, ale miałam właśnie te wątpliwości, co Ty – że będą za ciasne. Po Twojej recenzji chyba wrócę i jeszcze raz przemyślę sprawę 😉 Pozdrowienia!

Jelon
Jelon
6 lat temu

Bardzo dobra recenzja. Trenowałem już w Bostonach i dla mnie to świetne buty treningowe (na start wolę jednak Adios Boost albo Adios Race. Jedno jeszcze muszę przyznać: Bostony wyglądają teraz naprawdę kozacko! 🙂

Robert
Robert
6 lat temu

Dla mnie ten model ma jedną zasadniczą wadę, podobnie jak Adios – nie jest dostępny w rozmiarze 49 1/3!!! To jest mega dziwna polityka adidasa…

Deco
Deco
6 lat temu

Witam. Przymierzam się do zakupu siódemek. Jeśli chodzi o rozmiar to w zwykłych butach US 8,5. Biegowe zawsze brałem o pół rozmiaru większe czyli 9. Te buty adidasa będą moimi pierwszymi z tej marki. Dalej zostawać przy rozmiarze 9?

Vince
Vince
6 lat temu

Czy dla biegacza około 85 kg będzie to dobra startowka? Biegam W supernova glide i chciałbym spróbować coś „szybszego”.
Pozdrawiam

Marzena
Marzena
6 lat temu

Witam. Mam dylemat odnośnie Boston Adizero 7, jeśli chodzi o rozmiar. Pisał Pan, że wział 6 w rozmiarze co inne choć wrażenie było iż są na styk. Pytanie me czy po czasie jakoś się ułożyły, rozbily, bo mam zakupione 7 i w skarpecie mam wrażenie iż są prawie na styk. Nie chcę iż używać na dłuższe dystanse niż 5km, bo chodzi mi bardziej w nich o start na czas.

Marzena
Marzena
6 lat temu

Dziękuję za odpowiedź, zakupiłam też rozmiar większe, jest mniej scisku ale uważam iż zdecydowanie ciut za duże, pozostanę zatem przy tych na styk.

Bostony 7-ki jak z wytrzymałością
Bostony 7-ki jak z wytrzymałością
4 lat temu

Mam pytanie bo szukam buta typowo treningowo-startowego ( startowego w sensie na szybsze jednostki treningowe do treningów od maratonu po 10km). Biegam na poziomie 36min na 10km. Połówkę 1godz 22min a maraton poniżej 3godz i szukam właśnie modelu na te 1700km z haczykiem. W Kinvarze 7-kach zrobiłem 2740km. Aczkolwiek moja piórkowa waga 65kg przy 185cm może tu mieć decydujące znaczenie. Czy po Bostonach 7-kach też mieliście jako ich użytkownik podobną wytrzymałość. Czy sporo przed 2 tyś się skończyły?