adidas Solarcontrol 2 – jeśli szukasz kontroli w butach biegowych

16 października 2023 7  min czytania
adidas Solarcontrol 2

Adidas Solarcontrol 2 to w zasadzie delikatnie zmodyfikowany model Solarcontrol. Tak samo dobrze amortyzowany, tak samo stabilny. Tylko jego ,,heavy userzy” zauważą w nim jakieś zmiany. To but będący cały czas bliźniakiem znanego i lubianego Solarglide, aczkolwiek oferujący od nieco większą kontrolę ruchu stopy i stabilizację. W ofercie marki adidas to obecnie jeden z dwóch, obok modelu Adistar CS, but z kategorii stabilizacji.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
33/23 mm
drop: klasyczny
10 mm
bieżnik: płaski
1,5 mm
szerokość cholewki: szeroka
108,0 mm
waga: ciężka
372 g

Przeznaczenie

adidas Solarcontrol 2 to but dobrze amortyzowany. Stworzony z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach, takich jak asfaltowe drogi, chodniki czy szutrowe ścieżki. To doskonały wybór dla osób, których masa ciała nie przekracza 90 kilogramów i które szukają buta co codziennego biegania. Jest to też but przeznaczony przede wszystkim dla osób szukających zwiększonej stabilizacji i posiadaczy stóp nadmiernie pronujących, czyli tych, których kostki podczas ruchu przekoślawiają się do środka.

adidas Solarcontrol 2

Plusy

  • dobra amortyzacja,
  • bardzo dobra stabilność,
  • dużo miejsca w części przedniej (w 10% najszerszych butów treingowych),
  • przyczepny bieżnik z gumy Continental.

Minusy

  • duża waga (w 12% najcięższych butów treningowych),
  • dosyć sztywna podeszwa.

Buty do biegania adidas – co jest co?

Jeśli nazwa Solarcontrol wydaje Ci się podobna do Solarglide, to jesteś na właściwym tropie. Otóż, Solarcontrol to praktycznie to samo co Solarglide, ale z dodatkową warstwą stabilizacji. Technicznie różnią się tylko ułożeniem warstw pianek EVA/boost w podeszwie środkowej. W modelu Solarcontrol pianki są ułożone tak, aby dodatkowo stabilizować stopę.

Warto zaznaczyć, że nie jest to maksymalnie czy chociażby bardzo dobrze amortyzowany but biegowy. Jego amortyzacja jest dobra, ale jeśli potrzebujesz czegoś jeszcze lepiej amortyzowanego zwróć uwagę na Adistar CS 2.

O wszystkich modelach dowiesz się więcej z naszego zestawienia butów do biegania adidas.

TRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
TRENINGOWE
maksymalna
amortyzacja
Ultraboost Light
bardzo duża
amortyzacja
Adistar CS 2.0
Solarcontrol 2
Solarboost 5
Adistar 2.0
Solarglide 6
4DFWD 2
duża
amortyzacja
Supernova 2

Alternatywy dla adidas Solarcontrol 2

Uniwersalnych butów do biegania ze stabilizacją jest znacznie mniej niż tych neutralnych. Niemniej jednak większość szanujących się marek butów biegowych oferuje buty z tego segmentu. Wybór ten jest jednak znacznie mniejszy. Jeśli chcesz wiedzieć jakich modeli szukać odwiedź nasze zestawienie butów do biegania ze stabilizacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarcontrol 233/2310323272699
Asics GT-1000 12b.d.8267235614
Asics GT-2000 1123/158275250749
Brooks Adrenaline GTS 2324/1212286258699
Hoka Arahi 629/245269216699
Mizuno Wave Inspire 1936/2412305245719
New Balance 860 v13b.d.10309243699
Saucony Guide 1635/278271221689
REKLAMA

Amortyzacja umiarkowana

Konstrukcja tego buta to w zasadzie powtórzenie tego co widzieliśmy w poprzedniku. Pod kątem technologicznym nie znajdziemy tutaj nic czego nie znalibyśmy z dotychczasowych modeli.

Podeszwa niezmiennie to dwie warstwy pianek. Nieco niżej jest ta lepiej amortyzująca, czyli Boost. To pianka wykonana na TPU, czyli termoplastycznego poliuretanu i mająca postać małych kulek porównywalnych w swoim wyglądzie do styropianu. Jest miękka i reaktywna, a w porównaniu do pianki EVA, charakteryzuje się wydłużoną trwałością. W konstrukcji Solarcontrol jest to pianka odpowiadająca przede wszystkim za amortyzację i dlatego też znajduje się bliżej, twardego podłoża.

adidas Solarcontrol 2 - podeszwa

Dalej od podłoża a bliżej stopy znajduje się druga warstwa pianki. Tym razem jest to warstwa pianki EVA i prawdopodobnie tak samo jak w poprzedniku jest to pianka EVA podwójnej gęstości. Pianka EVA jest znacznie sztywniejsza od pianki Boost i pełni rolę stabilizującej platformy, na której leży się stopa. Można to porównać do to formy, która trzyma stopę w miejscu.

Z punktu widzenia konstrukcyjnego w podeszwie jest zarówno dużo miękkiej amortyzacji jak i sztywnej stabilności. Tworzy to podeszwę o dużym, ale nie bardzo dużym stopniu miękkości i amortyzacji.

adidas Solarcontrol 2 - boost

Stabilizacja i kontrola

Stabilizacja nadpronacji rozwiązana została też w klasyczny sposób. Otóż element z pianki EVA jest znacznie wyższy po stronie przyśrodkowej niż odśrodkowej. Oznacz to, że podeszwa buta od wewnątrz jest znacznie sztywniejsza niż od zewnątrz. W sytuacji kiedy stopa próbuje się nadmiernie przekoślawić do wewnątrz, sztywna podeszwa nieco blokuje ten ruch. Krótko mówiąc, jest to but stworzony przede wszystkim dla pronatorów. Pamiętajmy też, że żaden element stabilizacyjny w butach, czy to marki adidas czy innej marki, nie jest rozwiązaniem stuprocentowym. Stabilizacja może trochę ograniczyć nadpronację, ale jej nie zniweluje całkowicie.

Trzecim elementem podeszwy środkowej był i jest technologia LEP 2.0, która zastąpiła wcześniejszy system Torsion. Jest to rodzaj plastikowego mostka, który łączy przednią i tylną część podeszwy. Jego elementy widać pomiędzy dwoma typami pianek. Jego zadaniem jest ograniczanie ruchów skrętnych i zapewnienie odpowiedniej stabilności. Podobnie jak warstwa pianki EVA, element ten jest asymetryczny. Dzięki temu zwiększa wsparcie po stronie przyśrodkowej i pomaga w kontroli nadmiernej pronacji.

adidas Solarcontrol 2 - L.E.P.

Ogólnie rzecz biorąc w adidas Solarcontrol 2 jest więcej sztywności i stabilności niż amortyzacji. To czuć, bo ciężko zachwycić się jego amortyzacją. W porównaniu do najlepiej amortyzowanych modeli jest to amortyzacja dosyć siermiężna. Z racji objętości podeszwy i ilości materiału amortyzującego odpowiednia dla biegaczy o masie ciała do 90 kilogramów. To typowa uniwersalna treningówka do codziennego treningu, niezbyt twarda ani niezbyt miękka. Jednakże wraz z mniejszą miękkością dostajemy bardzo dużo stabilności i kontroli, co ujęte jest nawet w nazwie tego modelu. Ten but da sobie radę zarówno codziennych rozbiegań, jak i treningów maratońskich.

Bieżnik solidny jak zawsze

But klasycznie wykończony jest bieżnikiem wykonanym z gumy Continental. Jego faktura jest raczej płaska, nacięcia gumy są dosyć drobne. To w zupełności wystarcza do radzenia sobie w miejskich warunkach. Co więcej, jak pokazuje praktyka guma Continental, zapewnia solidną przyczepność na mokrych miejskich powierzchniach, co czyni ten but niezłym wyborem podczas deszczowej pogody. Continental cechuje się też większą wytrzymałością i odpornością na ścieranie.

adidas Solarcontrol 2 - bieżnik

Bieżnik ma charakterystyczny design. Stanowi jeden ciągły fragment gumy, który obejmuje znaczną część powierzchni buta, z ,,okami”, przez które widać piankę boost. To rozwiązanie nadaje mu odpowiednią elastyczność i nieco ogranicza wagę buta. Choć akurat niska waga to nie jest zaleta tego modelu…

Lżejszy ale nadal ciężki

Pierwsza edycja Solarcontrol nie słynęła z niskiej wagi, a była wręcz jednym z najcięższych butów treningowych na blogu. W edycji numer dwa jest nieco lepiej. Męski adidas Solarcontrol 2 według materiałów producenta waży 323 gramy, czyli o 17 gramów mniej niż poprzednik. Damski Solarcontrol 2 waży 272 gramy, czyli o 14 gramów mniej niż poprzednik. But w moim rozmiarze waży natomiast 372 gramy, czyli o 30 gramów mniej niż poprzednik. Nie są to małe wartości, ale jest trochę lżej niż w poprzedniej edycji.

Porównując tę wartość do ogółu butów biegowych okazuje się, że jest to but ciężki. Dokładniej – biorąc pod uwagę buty treningowe do biegania po twardych ulicznych nawierzchniach jest to but będący w 12% najcięższych na blogu.

adidas Solarcontrol 2 - detal

Warto tu też napisać, że nie ma co demonizować wagi pojedynczego buta. W przypadku butów do codziennego biegania nie jest to parametr, na który patrzymy w pierwszej kolejności. Owszem, miło jest mieć mniej buta na stopie, ale w przypadku butów do codziennego biegania ważniejsza jest amortyzacja, stabilność, bezpieczeństwo i ogólnie pojęta wygoda. I to przez pryzmat tych aspektów powinieneś wybierać but do codziennego biegania.

Cholewka wzmocniona

Cholewka w Solarcontrol 2 wykonana jest z klasycznej technicznej dwuwarstwowej siatki. W rejonie śródstopia jest ona też wzmocniona dodatkowymi ,,pasami” mającymi poprawić trzymanie stopy przez cholewkę. To dosyć logiczne i naturalne w butach do biegania z kategorii stabilizujących. Stopień przewiewności i wentylacji cholewki jest na dobrym poziomie, ale nie jest to but, który oferuje wybitnie przewiewną cholewkę.

adidas Solarcontrol 2 - toebox

Oferuje za to dużo miejsca w części przedniej. Zarówno w odczuciu jak i na papierze. Szerokość buta w (moim rozmiarze) w najszerszym miejscu wynosi 108 mm. Nie jest to bardzo dużo, ale w gronie butów treningowych na twarde uliczne nawierzchnie jest to wartość zdecydowanie powyżej średniej. Solarcontrol 2 jest tym samym w 10% najszerszych butów treningowych. Jeśli więc szukasz buta z większą ilością miejsca na palce to może to być właśnie adidas Solarcontrol 2.

Tył klasyczny z klasycznym wewnętrznym usztywnionym zapiętkiem, który ogranicza ruch w kostce na boki. Działa tak jak powinien działać. Trzyma tak jak powinien trzymać. Warto też zaznaczyć, że działa tu nie tylko samo usztywnienie zapiętka. Ważna jest też stabilna i szeroka platforma pod stopą, która trzyma stopę w miejscu, ograniczając jej tendencję do przekrzywiania się w stronę środka.

adidas Solarcontrol 2 - cholewka

Podsumowanie

W adidas Solarcontrol 2 nie znajdziemy nic nowego w porównaniu z poprzednią edycją. To nadal dosyć ciężki i raczej nieco twardszy but do codziennego biegania po twardych ulicznych nawierzchniach. Do jego zalet należy większa ilość miejsca na palce, niezłe trzymanie stopy i dużo stabilności. Jeśli taka charakterystyka jest dla Ciebie odpowiednia lub jeśli szukasz stabilnego buta dla pronatorów to jest to model do rozważenia. Choć, moim zdaniem, nie do zachwycania się.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments