Asics Gel-Cumulus 17 – co nowego?

O poprzedniku czyli Asics Gel-Cumulus 16 pisałem, że jest to „klasyka Asicsa”. Teraz klasyka ta powraca w odświeżonej formie i nadal z bardzo dobrą amortyzacją. Dodatkowo jest to forma, w której ilość szwów została znacznie ograniczona. Zmiana ta wiele buta nie zmienia, ale całość wygląda teraz o wiele lżej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12 US – 369 g
369 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 10 mm
10 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 519 zł
519 zł
 
 
 

Przeznaczenie

Pod kątem technicznym nowy Asics Gel-Cumulus 17 skierowany jest do tego samego biegacza co poprzednik. Jest to but dla stopy neutralnej o bardzo dużej amortyzacji. W głównym trzonie butów treningowych Asicsa Cumulus plasuje się na drugim miejscu wśród butów neutralnych tuż za Nimbusem. Oznacza to, że tylko Nimbus jest butem o większej amortyzacji.

Asics Gel-Cumulus 17

Alternatywami dla Cumulusa mogą być takie buty jak:

Cholewka

Główną zmianą w cholewce Cumulusów jest fakt, że w nowym modelu wykonana jest w dużej części bezszwowo. Poprzednik był wykończony za pomocą szwów i niemal każdy element cholewki był do niej przyszyty. Przeszycia widoczne też były od wewnątrz buta. Teraz Cumulus podobnie jak Nimbus idzie w kierunku bezszwowości. Teoretycznie mniejsza ilość szwów to mniejsze ryzyko obtarć i podrażnień, ale ja bym tej roli bezszwowości nie demonizował. Bezszwowe Cumulusy wyglądają lepiej i lżej od poprzeszywanego w każdą stronę poprzednika.

Asics Gel-Cumulus 17 - cholewka

Zmiany w wykończeniu widać też od wewnątrz, bo tutaj but też wykończony jest bardziej gładko. W poprzedniku dało się zauważyć więcej szwów.

Asics Gel-Cumulus 17 - wnętrze

Zapiętek wysoki i bardzo sztywny, co akurat jest standardem w najlepiej amortyzowanych modelach, nie tylko Asicsa. Trzyma piętę mocno i zapewnia dużą stabilność podczas lądowania pięty na podłożu. Jest na tyle sztywny, że w ręku nie da się go złożyć do środka ani wygiąć w żadną stronę.

Asics Gel-Cumulus 17 - zapiętek

Natomiast jeśli ktoś nie lubi/nie potrzebuje mocnego usztywnienia w pięcie i lubi jak stopa sama może popracować to w Cumulusach może czuć się niekomfortowo.

Z tyłu na zapiętku mamy też element odblaskowy. W poprzedniku również był, ale w nieco innym kształcie. Więcej elementów odblaskowych nie znalazłem. Natomiast jeśli ktoś chce mieć Cumulusa i być bardzo dobrze widoczny to dostępna jest też wyposażona w dużą liczbę odblasków, wersja Lite-Show.

Asics Gel-Cumulus 17 - odblaski

Podeszwa

W podeszwie w Cumulusach nie nastąpiły znaczące zmiany. Nadal konstrukcja podeszwy opiera się na tej kanapkowej (zwanej FluidRide) strukturze składającej się z:

 • SpEva, to pianka umiejscowiona najwyżej czyli najbliżej stopy, jest mniej miękka i trochę cięższa od Solyte,
 • GEL, czyli flagowe i standardowe tworzywo amortyzujące Asicsa,
 • Solyte, czyli druga lżejsza od SpEva pianka znajdująca się poniżej żelu,
 • AHAR, czyli twarda odporna na ścieranie guma węglowa. Z niej wykonany jest bieżnik buta.

I taką też konstrukcję widać namacalnie. Mamy dwie pianki. Ta fioletowa wyżej to SpEva, ta biała niżej to Solyte:

Asics Gel-Cumulus 17 - FluidRide

Mamy GEL, który umiejscowiony jest w trzech miejscach. Najbardziej rzuca się w oczy pod piętą:

Asics Gel-Cumulus 17 - GEL pięta

Ale jest też na zewnętrznej krawędzi śródstopia:

Asics Gel-Cumulus 17 - GEL przód

Trzeciego miejsca umiejscowienia żelu nie widać, bo trzecie miejsce to miejsce pod śródstopiem. Dokładniej to w okolicy drugiej kości śródstopia. Tak więc w Cumulusach żel jest i z tyłu i z przodu i amortyzuje stopę niezależnie od tego czy ktoś biega z pięty czy bardziej ze śródstopia.

Gel-Cumulus 17 pozostał w odczuciu bardzo miękkim butem. Porównując miękkość czy pracę podeszwy z Cumulusem 16 nie odczuwam praktycznie żadnej różnicy. Jeśli ktoś biegał w Cumulusach 16 i chciałby biegać w Cumulusach 17 to przesiądzie się na te buty bez większego problemu.

Asics Gel-Cumulus 17 - bieżnik

Bieżnik jest bardzo podobny do poprzednika. Skrócona została linia Gudance Line, która ma prowadzić stopę podczas przetaczania. Ciekawie z bliska wygląda też sam bieżnik. W większości butów jest gładki z odpowiednio umiejscowionymi rowkami. W Cumulsach natomiast jego elementy są pofalowane przez co styka się z podłożem mniejszą powierzchnią. A przynajmniej tak będzie się stykał na początku, bo z czasem każda guma się zaczyna ścierać i bieżnik stanie się bardziej płaski.

Asics Gel-Cumulus 17 - bieżnik detal

Cena

Cena Cumulusa 17 pozostała bez zmian i cały czas w pierwszej cenie kosztuje 519 złotych.

Waga

Często słyszy się że nowy but jest „jeszcze lżejszy”. Nie w przypadku Cumulusa 17. W tym przypadku but zwiększył swoją wagę w stosunku do poprzednika o 17 gramów. Poprzedni Gel-Cumulus 16 ważył 352 gramów. Nowy Gel-Cumulus 17 waży 369 gramów. Różnica ta choć na wadze dosyć wyraźna w przypadku tak miękkiego buta w praktyce raczej będzie niewyczuwalna.

Podsumowując

Asics swoje flagowe modele dopracował już do takiego stopnia, że ciężko spodziewać się w nich diametralnych zmian. W Cumulusach główną zmianą jest bardziej bezszwowa cholewka która dodaje butom wizualnej lekkości. Poza tym wszystkie kluczowe elementy zostały na swoim miejscu i nadal jest to bardzo miękki but do biegania kolejnych kilometrów.

REKLAMA

26 komentarzy do “Asics Gel-Cumulus 17 – co nowego?

 • 22.07.2015 o 13:26
  Permalink

  fajnie ze o tym piszesz. Ja biegam w butach New Balance 1080 o których wspomniałeś, rzeczywiście odznaczają się bardzo dużą amortyzacją dla stopy neutralnej, czuć tą amortyzację, na dłuższych biegach ma to jeszcze większe znaczenie, tym bardziej na twardych nawierzchniach

  Odpowiedz
 • 27.07.2015 o 20:49
  Permalink

  A jest jakiś większy sens zmieniać buty kiedy od zawsze biegam w Cumulusach i nigdy nie miałem problemów?! Zacząłem od trochę przypadkiem kupionych Cumulusów 12 lub 13. Potem biegałem w numerku 15 i teraz mam 16. W każdym biegało mi się bardzo dobrze.

  Z jednej strony chciałbym spróbować coś innego, a z drugiej mi po prostu pasuje ta linia butów.

  Co sądzisz?

  Odpowiedz
  • 27.07.2015 o 22:13
   Permalink

   Osobiście lubię zmieniać buty i próbować co chwilę coś nowego, ale jak miałbym ci coś polecać to skoro ci się tak dobrze biega w Cumulusach to zostań przy tym modelu. Jakbyś rozważał kupienie drugiej pary na zmianę z Cumulusem to możesz eksperymentować. A jak masz kupić jedną parę to najpewniejsze będzie pozostanie przy sprawdzonym już modelu.

   Odpowiedz
  • 31.10.2015 o 18:29
   Permalink

   Mam dokładnie to samo. Wcześniej biegałem w innym markach ale zawsze coś mi nie pasowało. Mam szeroką stopę i sporo z tym problemów. A to jedne za wąskie, a to drugie za szerokie. Nawet wśród Asicsów np Nimbusy mi nie pasowały. A Cumulusów miałem już 4 pary i wszystko gra. Teraz chciałem z ciekawości kupić coś innego, ale pewnie nie będę ryzykował…

   Odpowiedz
 • 04.01.2016 o 23:16
  Permalink

  Namówiłeś mnie 🙂 Cumulus 17 będzie kolejnym modelem po 12 i 15 na który się przesiądę.

  Odpowiedz
 • 26.02.2016 o 19:02
  Permalink

  A ja mam takie pytanie, mam do wyboru w tej samej cenie Cumulus 16 i Cumulus 17, z tą różnicą, że kolor 17 mi nie odpowiada tak jak 16. Czy jednak zdecydować się na te 17, pomimo swojej awersji do srebrnego buta, czy dużo strace wybierając jednak 16?

  Odpowiedz
  • 10.03.2016 o 21:25
   Permalink

   To model juniorski, nie mający dużo wspólnego z „normalnym” Cumulusem. Na pewno wykonany jest ze słąbszych materiałów i bez tak zaawansowanych technologi. Więcej ciężko mi powiedzieć bo nigdy w buty juniorskie się nie zagłębiałem.

   Odpowiedz
   • 12.03.2016 o 14:26
    Permalink

    Zatem które buty wydają się najlepsze ? Mam ograniczony budżet w granicach 300zł. Ważę 60kg, biegam wyłącznie po asfacie ok. 30-40km tygodniowo, stopa raczej neutralna.
    1. zalando.pl/asics-gel-trounce-3-obuwie-do-biegania-stabilnosc-turquoise-silver-pink-glow-as141a0br-l11.html?size=40
    2. zalando.pl/asics-gel-zaraca-4-obuwie-do-biegania-neutralne-as141a0b3-l12.html
    3. zalando.pl/asics-patriot-8-obuwie-do-biegania-amortyzacja-azalea-silver-as141a0bn-j11.html
    4. zalando.pl/asics-patriot-7-obuwie-do-biegania-amortyzacja-as141a08r-q12.html
    5. zalando.pl/nike-performance-flex-experience-4-obuwie-do-biegania-lekkosc-n1241a0d5-g11.html
    6. zalando.pl/nike-performance-zoom-fly-2-obuwie-do-biegania-amortyzacja-n1241a0cc-k14.html

    Nie wiem czy któreś z tych butów są w ogóle warte uwagi, ale w sklepach w tej cenie nie mogę niczego znaleźć lub nie pasują. Może Ty Pawle masz coś innego do zaproponowania jeszcze?
    Proszę o odpowiedź

   • 12.03.2016 o 14:30
    Permalink

    jeszcze takie znalazłam. Przepraszam za tak dużą ilość
    7. zalando.pl/nike-performance-dual-fusion-x-2-obuwie-do-biegania-amortyzacja-n1241a0eb-g11.html?size=40

   • 12.03.2016 o 20:27
    Permalink

    Dual Fusion też będzie dobry 🙂 To but porównywalny z Oberonem, o którym pisałem wcześniej.

   • 12.03.2016 o 20:26
    Permalink

    Wszystko zależy czego od butów oczekujesz. Z tej piątki którą przedstawiłaś odrzuciłbym tylko zdecydowanie Flex Experience – mam wrażenie że to bardziej but na fitness niż do biegania. Nike Zoom Fly i Asics Zaraca to buty treningowo-statowe. Fajny lekki ale też ze stosunkowo małą amortyzacją.

    Natomiast ostatnie dwa, czyli Partiot oraz Trounce to typowe buty treningowe. Cięższe ale też lepiej amortyzowane i w ten sposób najbardziej bezpieczne. Patriot jest butem najbardziej podstawowym w Asicsie i ma z tej dwójki mniejszą amortyzację. Trounce jest lepszy. Ma większą amortyzację, ale ma też stabilizację dla nadpronatorów. W przypadku kiedy masz stopę neutralną tej stabilizacji nie potrzebujesz i może ona w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko kontuzji.

    Jeśli natomiast chciałabyś buta na poziomie Trounce, ale bez tej (niekoniecznie potrzebnej) stabilizacji to polecam model Oberon (tak jak i Trounce jest na zalando): zalando.pl/asics-gel-oberon-10-obuwie-do-biegania-amortyzacja-as141a0av-q11.html i jak znajdziesz go w swoim rozmiarze to będzie najlepszy w tych dotychczas wymienionych.

    Czy bym coś poza nimi mógł polecić?! Przychodzą mi do głowy jeszcze takie modele jak Puma Faas 600 i Saucony Jazz, które też można w dobrych cenach znaleźć.

   • 12.03.2016 o 21:52
    Permalink

    Dziękuję zatem wybiorę Oberona lub Dual Fusion. Najbardziej zależy mi na amortyzacji ponieważ wcześniejsze buty wyglądały mniej więcej tak jak Flex Experience i złapałam po nich kontuzję, boli mnie strasznie stopa przy wspinaniu się na palce, a teraz nawet przy normalnym chodzeniu.
    Mam jeszcze jedno pytanie. Noszę rozmiar 39, czy rozsądnie będzie gdy zamówię te buty w rozmiarze 40 ?
    Ostatnio 39.5 okazały się za małe ale wiem, że każde buty są inne ;//

 • 04.04.2016 o 13:53
  Permalink

  Czy te cumulusy będą dobre dla osoby o wadze pomiędzy 70-75 kg?

  Odpowiedz
 • 10.04.2016 o 07:27
  Permalink

  Hej 🙂 Ja z kolei mam około 85 kg wagi i biegam około 30 km tygodniowo. Czy cumulusy zdadzą egzamin? Jestem dość wysoki (ok. 186 cm) i jak na mezomorficznego mężczyznę jest to waga raczej normalna, jednak jak na biegacza jestem raczej dość ciężki. A nimbusy są dla mnie za drogie i niestety nie podoba mi się kolorystyka… Czy cumulusy dadzą tu radę? Czy jednak szukać bitów innej marki z największą amortyzacją np. Nike vomero?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
  Przemek

  Odpowiedz
   • 11.04.2016 o 13:22
    Permalink

    Serdecznie dziękuję za pomoc i rozwianie wątpliwości! Chyba się w takim razie na nie zdecyduję 😉 Zwłaszcza, że zakochałem się w wersji o granatowo-niebieskiej kolorystyce ;-D Pozdrawiam!

 • 04.07.2016 o 23:10
  Permalink

  Paweł,
  mam prośbę o doradzenie, które buty wybrać.
  Mam stopę neutralną, waga 68-70 kg, dystans do 20 km w czasie 1:45 h, do 3 razy w tygodniu. Obecnie mam New Balance M590GY3, które mi odpowiadały.

  Teraz chcę się przesiąść albo na ASICS GEL-CUMULUS 17 albo na NIKE AIR ZOOM PEGASUS 33. W zasadzie obydwa buty mają podobne parametry i zastosowania, ale coś mi podpowiada, że ASICS to gwarancja jakości i specjaliści od biegania. Który but byś mi polecił?

  Odpowiedz
  • 05.07.2016 o 20:06
   Permalink

   Ciężko tak uogólnić i mówić, że ASICS to gwarancja jakości. Na tym poziomie i Asics i Nike to bardzo solidne buty i tak na prawdę decydują indywidualne niuanse. Pod kątem wagi i Twojego kilometrażu obydwa będą dobre i obydwa będą bardziej amortyzowane od NB590.

   Jedyne, ale to minimalne, moje wskazanie jest na Pegasusa. NB590 to but stosunkowo elastyczny, bez przesadnych systemów stabilizujących. Z tej dwójki to teoretycznie Pegasus jest butem minimalnie bardziej elastycznym i dlatego może Twojej stopie bardziej odpowiadać. Ale to minimalne wskazanie. Tak naprawdę to najlepiej jakbyś obydwa przymierzyć i sprawdził w którym się lepiej czujesz 🙂

   Odpowiedz
 • 18.07.2016 o 11:19
  Permalink

  Czy buty ASICS GEL-CUMULUS 17 wytrzymają deszczową pogodę? Czy jednak przemokną i lepiej wybrać ASICS GEL-CUMULUS 17 G-TX?

  Czy takie buty nadają się również do wycieczek pieszych w lecie, zamiast butów trekingowych? Trekkingi bardzo mocno mnie obtarły podczas upałów i wolałabym jakieś lżejsze i bardzie przewiewne buty.

  Mam małą pronację (supinację) – może poleci mi Pan jednak jakieś inne buty?

  Poniżej wklejam linki:

  zalando.pl/asics-gel-cumulus-17-g-tx-obuwie-do-biegania-amortyzacja-royal-burgundy-onix-pink-glow-as141a0b7-g11.html

  zalando.pl/asics-gel-cumulus-17-obuwie-do-biegania-amortyzacja-as141a0at-q11.html

  Odpowiedz
 • 26.10.2016 o 17:57
  Permalink

  Paweł,
  jakie buty doradziłbyś dla kobiety 50+…. biegam po asfalcie, ale nie więcej niż 3-4 km, jak się zmęczę to ćwiczę; przysiady z wyskokami, plank i takie tam różne inne świczenia także z jogi assany, potem biegiem z powrotem… w tych samych butach. Doradź mi, proszę, które buty kupić aby to wszystko połaczyć ….cena nie gra roli.
  Wiekie dzięki 🙂

  Odpowiedz
 • 11.05.2017 o 10:34
  Permalink

  Panie Pawle,
  Szukam butów stabilniejszych od Nike Pegasus 32 ale bardziej dynamicznych od Asics GT-1000 (w tych czuje jakby za duże przyciąganie ziemskie :))
  Stopa neutralna. Czy Cumulusy mogą być dobrym wyborem? Może jakieś inne?
  Treningi robię w urozmaiconym terenie sporo miękkich nawierzchni ale też asfalt.

  Odpowiedz
  • 12.05.2017 o 07:17
   Permalink

   Cumulus jest konstrukcyjnie podobnym butem do GT-1000 i nie wiem czy to przyciąganie nie będzie nadal dla Ciebie zbyt duże 🙂 Ja bym bardziej poszedł w stronę Saucony Ride czy Mizuno Wave Rider.

   Odpowiedz
 • 27.11.2017 o 21:51
  Permalink

  zastanawiające jest jedno..szukam opinii w necie ale realnych nie reklam..nagla natrafiam na opinie biegaczy na temat cumulusów 16-17-18-19
  ja biegam w 17 po roku dziury (wychodzi na to ze to stnadard) kazdy mówi że 17-18 siateczka na palcach bardzo szybko sie przeciera…FAKT..(czemu nikt o tym nie pisze otwarcie)
  dalej strasznie narzekają na 19 ż esztywna , ze za wysoka..że nie da sie biegac ..nie jest tak wygodna jak poprzednicy..nagle okazuje sie ze 16 była najlepsza..więc jak to naprawde jest..czy tez nalezy sie liczyć z tym że takie buty musza byc raz na rok???a przeciez nie biegam za dużo bo robie to dla siebie 7km 3x w tyg to żaden szał??musze kupić nowe i mam dylemat wielki…bo jak mam kupic nowe i znów albo dziury albo cos nie bedzie pasowało bo sporo osób pisze ze 19 to nieporozumienie..jak to więc jest?? myśle o nibusach ale czy i tu nie wtopię..czy nie wydam kasy by zaraz sie zawieźc nie chodzi o pierwsze wrażanie a o trwałośc buta..bo póki co jak dla mnie asics sa najwygodniejsze..mówie o sporej amortyzacji..a biegałam a karrimorach i adidasach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *