Asics Gel-Kayano 23 – co nowego?

1 września 2016 5  min czytania
Asics Gel-Kayano 23

Asics Gel-Kayano to klasyka nie tylko wśród butów Asicsa. To buty o bardzo dobre amortyzacji i stabilizacji. Są też wyznacznikiem tego czego można się spodziewać w najbliższym czasie w innych butach Asicsa. A w najnowszej edycji zmian jest całkiem sporo.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2016
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 749 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: ciężka
380 g

Pod kątem przeznaczenia w najnowszej edycji Kayano nic się nie zmieniło. Nadal jest to but z bardzo dobrą, a wręcz największą w Asicsie amortyzacją. Nadal jest to but z dodatkową stabilizacją. Sprawdzi się i u tych którzy z racji wagi czy własnych upodobań potrzebują bardzo miękkiego buta jak i tych którzy mają nadpronację a ich stopy podczas biegu uciekają do środka.

Asics Gel-Kayano 23 pojawił się w sprzedaży 1 września 2016 roku zarówno w wersji damskiej jak i męskiej.

Asics Gel-Kayano 23

Jego najbliższymi konkurentami w modelach z innych marek mogą być np.:

  • Brooks Adrenaline GTS
  • New Balance 1260
  • Nike Zoom Odyssey
  • Saucony Hurricane ISO

Podeszwa z pianką FlyteFoam

Przede wszystkim zmianie uległy pianki z których zbudowana jest podeszwa Kayano. Tak jak w poprzedniku zbudowana jest w technologii FluidRide czyli kilkuwarstwowej, składającej się z pianek o różnych parametrach. Najwyżej mamy najmniej miękką (ale za to najbardziej stabilną SpEVA). Na dole natomiast mamy FlyteFoam. Zupełnie nową piankę, która według producenta jest o 55% lżejsza od tradycyjnej pianki EVA.

Pianka FlyteFoam pojawiła się na rynku wraz z premierą MetaRunów. Teraz wchodzi to bardziej klasycznych modeli i zapewne za jakiś czas możemy spodziewać się jej w kolejnych modelach tej marki.

Asics Gel-Kayano 23 - FlyteFoam

Pomiędzy dwoma warstwami pianki tradycyjnie mamy wkładki żelowe. Z zewnątrz jakby trochę mniejsze niż w poprzednim modelu. Znajdują się natomiast dokładnie w tych samych newralgicznych miejscach czyli pod piętą i po zewnętrznej stronie śródstopia.

Całościowo but zapewnia bardzo dobrą i najlepszą w Asicsie amortyzację. W butach jest bardzo miękko. Szczególnie czuć to pod piętą gdzie podeszwa bardzo mocno się ugina i pracuje pod piętą. Dla osób szukających wyśmienitej amortyzacji – mocny kandydat.

Cholewka też jest inna

Zmiany nie ominęły cholewki. Tak samo jak w poprzedniku jest bezszwowo wykończona. Składa się też z dwóch warstw materiału. Zewnętrzna, laserowo ponacinana to „opakowanie”, pod nią mamy elementy wzmacniające i trzymające stopę. Pod spodem znajduje się natomiast gładka wewnętrzna cholewka mająca bezpośrednią styczność ze stopą.

Asics Gel-Kayano 23 - cholewka

Wewnętrzna cholewka jest też wykończona gładko i bezszwowo. Materiał ten przykrywa tez wszelkie łączenia i inne elementy chlewki. W środku nie ma nic co mogłoby uwierać czy podrażniać stopę. Samo wykończenie też jest bez zarzutu. Wszystkie elementy są połączone dobrze, zszyte równo i wykonanie buta wygląda bardzo solidnie. W bucie będącym topowym w swojej marce nie powinno być inaczej.

Asics Gel-Kayano 23 - wnętrze

Szkoda chyba tylko jednego drobiazgu – tradycyjnego języka. Przy tak gładkim wykończeniu wewnątrz i przy gładkiej wewnętrznej cholewce język mógłby być z nią zintegrowany. Wtedy komfort w środku byłby jeszcze większy.

Bardzo dobre jest natomiast dopasowanie. W odczuciu cholewka Kayano 23 jest stosunkowo dobrze dopasowana do stopy i na pewno węższa niż w Nimbusie 18.

Stabilizacja – jakby mocniejsza

Za stabilizację i trzymanie stopy w bucie odpowiadają trzy elementy. Zapiętek, który w Kayano 23 ma postać zewnętrznego szkieletu zwanego Clutch Counter. Szkielet ten jest bardziej rozbudowany i ma mniej pustych przestrzeni niż w poprzednim modelu. Dzięki temu jest mniej elastyczny i mniej poddaje się naciskom. Trzymanie pięty będzie w nim nieco mocniejsze niż w poprzedniku.

Asics Gel-Kayano 23 - tyłem

Podobnie jest w podeszwie z mostkiem Trusstic. Ma on ograniczać ruchy skrętne buta. Ten element również został minimalnie zmieniony i jest większy. Szczególne od wewnętrznej strony. Ciężko to zweryfikować ale minimalnie większe usztywnienie spowoduje że podobnie jak w przypadku zapiętka, kontrola buta nad niepożądanymi skrętami bocznymi będzie większa.

Asics Gel-Kayano 23 - Trusstic

W Kayano mamy też Dynamic Duomax czyli specyficzna konstrukcję samej podeszwy która po stronie wewnętrznej buta jest mniej miękka niż po zewnętrznej. Dzięki temu but nie ma tendencji przekoślawiania się do środka i sprawdzi się u osób z nadpronacją.

Asics Gel-Kayano 23 - Dynamic Duomax

Całościowo Kayano zapewnia bardzo podobny lub minimalnie większy poziom stabilizacji od swojego poprzednika. Poszczególne elementy zostały  tylko wzmocnione czy też rozbudowane przez co stabilizacja i kontrola ruchu stopy w Kayano 23 będzie tylko większa.

Bieżnik bez większych zmian

W bieżniku zmieniło się najmniej. Składa się z klasycznych dla Kayano segmentów z klasycznymi poprzecznymi nacięciami. Klasycznie przez środek poprowadzona została też linia Guidance Line która ma pomagać w przetoczeniu buta.

Asics Gel-Kayano 23 - bieżnik

Jest to też bieżnik asfaltowy i wykonany z twardej węglowej gumy, która nawet na asfalccie ściera się bardzo wolno. Bieżnik jest też na tyle głęboki że poza typowo twardymi nawierzchniami jak asfalt czy kostka brukowa da sobie radę także na ziemnych i szutrowych drogach.

Waga jednak wyższa

Wbrew temu że pianka FlyteFoam ma być o 55% lżejsza od EVA i zapewnień o lekkości Kayano 23 waży dużo. Według materiałów producenta jest to 300 gram. Według mojej wagi i postawionego na niej buta w rozmiarze 12 US jest to 380 gram. Dużo jak na buty do biegania.

Dużo też jak na Kayano ponieważ dwie poprzednie edycje były lżejsze. Kayano 21 ważyło 373 gramów, a Kayano 22 tylko 360 gramów. Na pocieszenie warto natomiast powiedzieć, że przy tak dużej amortyzacji i stabilizacji nie robi to specjalnej różnicy czy but waży 350 czy 380 gramów.

Asics Gel-Kayano 23 - detal
REKLAMA

Podsumowanie

Pod kątem przeznaczenia cały czas jest takie samo. Jest to but z największą amortyzacją i bardzo dobrą stabilizacją. Przeznaczony dla najcięższych lub dla tych którzy z różnych innych względów tak dużej amortyzacji i stabilizacji potrzebują.

Technicznie natomiast Kayano idzie cały czas do przodu. W zeszłym roku zobaczyliśmy pierwsze Kayano z bezszwową cholewką. W tym mamy w nim nową piankę w podeszwie. To wszystko posuwa buta technicznie do przodu. I na te zmiany też warto patrzeć bo ani się obejrzymy to nowe rozwiązania z Kayano pojawią się też w innych modelach.

Plusy

  • bardzo dobra, największa w Asicsie amortyzacja
  • bardzo dobra stabilizacja i trzymanie stopy
  • bezszwowa cholewka

Minusy

  • wysoka cena
  • duża waga (380 gram w rozm. 12 US)
  • mała elastyczność
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
18 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Endru098
Endru098
8 lat temu

W co myślisz o zakupie modelu z 2015r.? , cena zapewne byłaby sporo niższa szczególnie w promocji ale pytanie jaka jest jest wg Ciebie różnica w jakości i czy warto dopłacać do amatorskiego biegania

Endru098
Endru098
8 lat temu

Dzięki. Tak zrobiłem z newbalance, kupiłem 870 v3 model 2015 w momencie kiedy był juz nowy model. Sluza mi juz ponad rok. A w sierpniu Przebiegłem swój miesięczny rekord 100 km 🙂 pisze to u Ciebie bo po części jesteś „ojcem” tego sukcesu dzięki

Luk
Luk
8 lat temu
Reply to  Endru098

Ja co roku czekam właśnie na modele z poprzednich lat. Można je kupić czasem dużo taniej a to praktycznie to samo co nowości. Nie ma sensu dopłacać.

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

Witam, biegałem w Kayano21, teraz w Nimbus16. Obydwa bardzo dobre i komfortowe buty do biegania. Jedyny minus jaki widzę w tych modelach to stosunkowy szybko przecierający się materiał wewnątrz cholewki na pięcie. I to nie jest tylko moja obserwacja. Kolega rownież biega w Nimbusach 17 i ma dokładnie taki sam problem.

roki89
roki89
8 lat temu
Reply to  Mariusz

Dokładnie… z tym przecieraniem to święte słowa… mi w 18 przetarło się po 5 miesiącach, musiałem wkleić w to miejsce gąbkę… ps but świetny i jak pisali przedmówcy, najlepiej kupować serię do tyłu, zmian nie ma olbrzymich a różnica w cenie bardzo znacząca…

Martyna
Martyna
8 lat temu

Witam.
Ja również jestem użytkowniczką „21” i jest mi z nimi dobrze 🙂 Pytanie kiedy czas na zmiany? Po jakim przebiegu powinno się zmienić buty? Zapiętek wytarty, podeszwa trochę zdeptana od nadmiernej pronacji, ale na liczniku dopiero 800km.

Jacek
Jacek
8 lat temu

Witam. Bardzo proszę o poradę odnośnie zakupu nowych butów do biegania. Szukam obuwia dla stopy z nadmierną pronacją na teren zróżnicowany. Moja waga to 90 kg. przy wzroście 195 cm. Czy Asics Gel Pulse 8 sprawdzą się, a może celować w droższy model Kayano 23? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Jacek
Jacek
8 lat temu

Paweł… a co myślisz o tym że asics podaje dla GT 2000 ograniczenie wagowe 80 kg.? Jest to istotne czy raczej nie? Tak naprawdę dla mojej wagi to chyba tylko kayano. Pozdrawiam.

Dorota
Dorota
8 lat temu

Witam zaczynam swoją historię z bieganiem ale chciałabym się do tego przygotować a wiem ze podstawą jest dobre obuwie. Mam 168 cm wzrostu i wagę 60 kg stopa neutralna jakie buty byś mi doradził. Biegam zazwyczaj w parku po utwardzonej nawierzchni.
Dzięki z góry za poradę
Dorota

krzysztof
krzysztof
8 lat temu

Witaj
Paweł zastanawiam sie na kupnem Asics Gel-Kayano 23, tylko nie wiem czy to dobre rozwiązanie do tej pory biegam na GT 2000
ogólnie są ok, ale dla mnie mają jeden problem odnośnie pięty….
strasznie mocna mnie obcierają do momentu jak się dopasują, mam yeż problem w szybkim przecieraniu się zapiętek…
i sam nie wiem co zrobić ostatnio miałem przyjemność ULTRA BOOST ST
fajna amortyzacja ….sam nie weim co wybrac
w GT 2000 biegam od 3 lat i są super tylko ten problem…..
waże około 77 kg wiec buty dobrane idealnie ….

krzysztof
krzysztof
8 lat temu

Dziekuję Paweł
BUTY DO BIEGANIA ADIDAS ULTRA BOOST ST
Decyzja podjęta BUTY DO BIEGANIA ADIDAS ULTRA BOOST ST
mam nadzieję że się nie zawiodę
mam jakiś rabat więc cena nie zetnie mnie z nóg 😉

Małgorzatka
Małgorzatka
7 lat temu

Witam poszukuję butów do biegania. Biegam codziennie od wiosny do lata
pokonując 10-12 km. Od jesieni i całą zimę biegamy trzy cztery razy w
tygodniu. Biegam od trzech lat i potrzebuje dobrych butów do biegania dotychczas biegam w asics cumulus 18 ale chyba się już wysłużyły i przód się przetarł.