Asics Gel-Kayano 22 – co się zmieniło? Przede wszystkim cholewka!

5 września 2015 5 min czytania
Asics Gel-Kayano 22 - bokiem

O Kayano 21 swego czasu pisałem że „rewolucji nie będzie”. O Kayano 22 już tego nie napiszę, bo zmiany w najnowszym modelu są spore. Świetna, miękka i stabilizująca podeszwa została. Spore zmiany odbyły się natomiast w cholewce, która po raz pierwszy w Kayano została wykończona bezszwowo. Nowe Kayano już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Asics
  • rok premiery: 2015
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena detaliczna: 719 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: ciężka
360 g

Kayano to marka. Kayano to taki synonim buta doskonałego. Zdarzają się ludzie, którzy choć dopiero zaczynają biegać i pojęcie tego jakie buty będą dla nich najlepsze mają nikłe, to kojarzą nazwę Kayano. Gdzieś, kiedyś, od kogoś słyszeli, że Kayano jest najlepszy. Wzięło się to też z długiej tradycji tego buta. W tym roku pojawia się jego 22 edycja. Czy można po raz 22 zrobić coś nowego? Można!

Można po po raz pierwszy wykończyć cholewkę bezszwowo.

Asics Gel-Kayano 22 - bokiem

Przeznaczenie, czyli dla kogo?

Asics Gel-Kayano 22 to but stricte treningowy dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Posiada bardzo dużą amortyzację i bardzo dużą stabilizację. Przeznaczony jest dla osób które potrzebują bardzo miękkiego i bezpiecznego buta. Takie Kayano jest od zawsze.

Alternatywy? Proszę bardzo. Alternatywami są inne najlepiej amortyzowane modele dla stopy nadmiernie pronującej w swoich markach:

Cholewka

W cholewce w Kayano zaszły największe zmiany. Pierwsze co to po raz pierwszy buty tej linii zostały wykonane w technologii bezszwowej. Poprzednik był ostatnim takim klasycznym poprzeszywanym Kayano. Nowy 22 jest pierwszym wykończonym w dużej części bezszwowo. Z zewnątrz przeszycia są tylko w rejonie zapiętka.

Dzięki temu wygląda lżej, bardziej gładko i paradoksalnie dla osób przyzwyczajonych do Kayano – wygląda na mniej zaawansowanego buta.

Asics Gel-Kayano 22 - cholewka

Wierzch to wierzch. Dla komfortu dużo ważniejsze jest wykończenie w środku. Tym razem również zaglądając do środka mamy bezszwowe wykończenie. Tam gdzie kiedyś były przeszycia, dziś mamy gładki materiał. Przechodzą przez niego tylko takie sztywniejsze paski, których nie widać z zewnątrz, a które poprawiają trzymanie śródstopia. Znajdują się po obydwu stronach cholewki. Dzięki takiemu wykończeniu nowe Kayano i lżej wygląda i jest bardziej komfortowe. Dla mnie cholewka to duża zmiana na plus.

Asics Gel-Kayano 22 - środek

Fajnie natomiast, że zostały drobiazgi. Została „łezka” na czubku buta chroniąca przed wydarciem dziury dużym paluchem. Wykończona bezszwowo w postaci naklejonego elementu. W poprzedniku łezka została dodatkowo wykorzystana do zamieszczenia elementu odblaskowego. W nowym modelu jest wykonana bardziej nie pozornie.

Asics Gel-Kayano 22 - czubek buta

Apropo odblasków. Te jak przystało na „bezpieczne buty” w Kayano 22 znajdziemy duży  i dobrze widoczny odblask na pięcie.

Amortyzacja

Amortyzacja w Kayano jest bardzo podobna to tej stosowanej w poprzedniku. Również oparta jest na trójwarstwowej konstrukcji podeszwy zwanej FluidRide. Składa się ona z trzech warstw. Wyżej i najbliżej stopy mamy mniej miękką ale bardziej sprężystą piankę SpEVA, niżej czyli bliżej ziemi mamy bardzo miękką piankę SoLyte. Pomiędzy nimi jest żel – najlepiej amortyzujące tworzywo stosowane w butach Asicsa.

W Kayano konstrukcję widać choćby bardzo dobrze pod piętą. Niebieska pianka to SpEVA, biała pianka to Solyte, natomiast pomiędzy nimi znajduje się zielony żel.

Asics Gel-Kayano 22 - pięta

Drugie miejsce gdzie widać elementy żelowe to zewnętrzna strona śródstopia. W poprzedniku były to trzy małe elementy. Teraz są dwa i są trochę inaczej ukształtowane. Nie sądzę aby ta zmiana miała jakiekolwiek znaczenie jeśli chodzi o amortyzację.

Kayano nadal pozostaje flagowym modelem z największą ilością amortyzacji.

Stabilizacja

W stabilizacji nastąpiły chyba najmniejsze zmiany. Kayano jest przede wszystkim butem z bardzo dobrą stabilizacją dla osób ze stopą nadmiernie pronujacą. Dlatego też jego wewnętrzna część podeszwy została wzmocniona pianką o większej gęstości (twardości). Dzięki temu but nie poddaje się aż tak w przypadku kiedy stopa ucieka (pronuje) nadmiernie do środka. Element ten w Kayano i kilku innych modelach nosi nazwę Dynamic Duomax.

Asics Gel-Kayano 22 - Dynamic Duomax

Za stabilizację i stabilność stopy odpowiada również zapiętek. W Asics Gel-Kayano 22 podobnie jak w poprzedniku ma on formę zewnętrznego zapiętka. Wygląda solidnie i masywnie, niemniej jednak w odczuciu nie jest tak sztywny jakby się mogło wydawać. Da się stosunkowo łatwo ściskać w dłoni,

Asics Gel-Kayano 22 - zapiętek elastyczność

oraz minimalnie składać do środka.

Asics Gel-Kayano 22 - zapiętek

Dzięki temu będzie stopę trzymał pewnie a jednocześnie zapewni jej minimum ruchu tak by mogła pracować.

Mostek pod śródstopiem tak samo sztywny i masywny jak w poprzedniku. Elastyczność poprzeczna jest w Kayano minimalna. Ale taka jest w większości tak dobrze amortyzowanych i stabilizowanych butów i taka też była w poprzednim modelu. Kayano ma przede wszystkim stabilizować stopę.

Asics Gel-Kayano 22 - mostek

Generalnie w Gel-Kayano 22 zmian są tylko kosmetyczne. Jeśli ktoś był zadowolony ze stabilizacji jaką oferował poprzedni model to tutaj będzie dokładnie tak samo.

Bieżnik

Cóż można powiedzieć o bieżniku? Bieżnik jest bardzo podobny do tego z poprzedniego Kayano i wielu innych Asicsów. Dla lepszej odporności na ścieranie wykończony twardą gumą AHAR+. Widzimy charakterystyczne nacięcia i linię prowadzącą od pięty aż po palce. Jest to bieżnik przede wszystkim asfaltowy, ale na szutrowych drogach czy leśnych duktach też da radę.

Asics Gel-Kayano 22 - bieżnik
REKLAMA

Waga

Asics Gel-Kayano 22 w rozmiarze 12 US waży 360 gramów. To wartość umiarkowana jak na buty w tej klasie. To też wartość o 12 gramów mniejsza od poprzedniego modelu Kayano 21 i kierunek zmian jest dobry. Bo zachowując tę samą amortyzację i stabilizację dostajemy buta lżejszego.

Podsumowując

W pierwszej chwili pomyślałem że Kayano 22 to tylko kosmetyczna poprawka Kayano 21. Tak było poprzednim razem. Tym razem jednak zmiany są szersze. Kayano zmieniło się znacznie wizualnie i technologicznie. Zmianę tą spowodowała zupełnie nowa, pierwszy raz w Kayano, po części bezszwowa cholewka. To tutaj jest zmiana i to tutaj mamy największą różnicę. Cała techniczna reszta czyli amortyzacja i stabilizacja pozostały na takim samym, bardzo wysokim poziomie.

Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
24 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
8 lat temu

My tu gadu, gadu o cholewkach a zbliża się Maraton Warszawski. Raportów treningowych za lipiec i sierpień nie ma. Biegasz coś jeszcze, czy rezygnujesz ze startu? Pozdrawiam

Vantis
Vantis
3 lat temu

Witaj Paweł, Twój tekst wpadł mi w ręce w samą porę! Biegam w Kayano 17, które kupiłem w 2011 roku i już chyba dłużej się nie da, nawet truchtając nieregularnie, 3-4 razy w tygodniu. Którego następcę byś polecił? Nie musi być najnowszy, pewnie poprzednik ma korzystniejsza cenę:)
Z góry wielkie dzięki i serdeczne pozdrowienia!
Tomek

Tomek
Tomek
3 lat temu

Serdeczne dzięki Faktycznie poszukam sobie starszej wersji chociażby ze względu na rozmiarówkę, nie powinno być tu niespodzianki. Ponieważ na wadze >100 kg to kayano wydaje mi się sprawdzonym rozwiązaniem jeśli chodzi o amortyzację, stabilizację, a u mnie dodatkowo pronację . Pozdrawiam!

Vantis
Vantis
3 lat temu
Reply to  gość

Dzięki wielkie! Spróbuję sobie zatem poszukać starszych wersji Kayano, chociażby ze względu na rozmiar, nie powinno być niespodzianki. Na wadze >100 kg, zatem amortyzacja, stabilizacja, a w moim przypadku jeszcze pronacja wysoce pożądane .
Pozdrawiam, Tomek

Andrzej
8 lat temu

Paweł, a kiedy słów kilka na temat butów Under Armour? Osobiście używam teraz SpeedForm Gemini i jestem bardzo zadowolony, ale z drugiej strony mam ograniczone porównanie 🙂
Pozdr. Andrzej – ebieganie.com

Lukasz
Lukasz
8 lat temu

Hej, dzieki za bardzo fajny test. Mam pytanie odnosnie rozmiarowki: Czy rozmiar Kayano 21 rowna sie rozmiarowi Kayano 22?

Tomek
Tomek
8 lat temu

Hej, Mógłbyś powiedzieć czy Kayano 22 nie będzie za miękki do mojej wagi 70kg? W sklepie obsługa stwierdziła, że właśnie ten model najlepiej stabilizuje moją stopę podczas biegu ale przymierzałem również Brooks Ravenna 6 i w tym drugim miałem trochę lepsze czucie buta na podbiciu (mam wysokie) i wydawał mi się szybszy 🙂 Który możesz polecić? Pozdrawiam

Tomek
Tomek
8 lat temu

Dziękuję bardzo i Pozdrawiam

Mateusz
Mateusz
8 lat temu

Jestem świeżym biegacze i „wciągnąłem” juz prawie wszystkie Twoje wpisy. Moje gratulacje! Urzekł mnie neutralny styl i tematy, które odpowiadają na tabuny pytań, które zadają sobie nowicjusza, tacy jak ja. Tak trzymaj!
Zastanawiałem się nad butem treningowo-startowym, ale przy moich 93kg chyba jednak postawię na opisywany tutaj Kayano.

króilk
króilk
8 lat temu

… i płuca 🙂

Sławek
Sławek
8 lat temu

Paweł, czy jeśli mam stopę neutralną mogę biegać w tym modelu? Ty go opisujesz jako but dla pronatorów, w ofercie sklepów internetowych jest opisany jako dla pronatorów i neutralnych.
Nie ukrywam, że już zamówiłem ten model, choć jeszcze nie dotarł więc sprawa jest świeża i ewentualny zwrot lub wymiana wchodzą w grę. Szkoda, że przed zamówieniem nie przeczytałem Twojego artykułu o pronacji i supinacji, bo wtedy pewnie wziąłbym inny model. Niestety również później wklepałem w Necie model swoich obecnych butów Asics Sky Speed 2. Okazuje się, że to z kolei model dla neutralnych i supinatorów. To są moje pierwsze buty do biegania i przy zakupie w ogóle nie brałem pod uwagę żadnej pronacji czy supinacji, bo zwyczajnie nie miałem o tym bladego pojęcia. Nie ukrywam, że biega mi się w nich bardzo dobrze. Nigdy nie miałem żadnej kontuzji, nie bolały mnie kolana, stawy skokowe czy biodra. Łącząc to wszystko w całość wydaje mi się, że Kayano nie są dla mnie choć do tej pory myślałem, że Kayano to model dla każdego 🙂 Zwłaszcza, że raz mierzyłem w sklepie Kayano 20 i miałem wrażenie jakby ktoś zrobił odlew z moich stóp i uszył mi buty na miarę. Ale co innego jest zrobić kilka kroków po sklepie, a co innego biegać na codzień. Co myslisz i czy ewentualnie możesz jakiś inny model polecić?

Sławek
Sławek
8 lat temu

Dzięki za odpowiedź.
Odpisuję trochę poniewczasie, bo idąc za Twoją sugestią wymieniłem Kayano na proponowane przez Ciebie Cumulusy 17 i chciałem je sprawdzić zanim coś odpiszę. Z zamiany jestem BARDZO zadowolony, choć pewnie nigdy już nie dowiem się jak czułbym się w Kayano chyba, że powstanie model stricte neutralny 🙂
Jeszcze przed wspomnianą wymianą sprzedawca stwierdził, że Kayano 22 jest jak najbardziej dedykowany dla stopy neutralnej i żadna kontuzja nie grozi mi w związku z używaniem tego modelu. Ponadto, że istnieje coś takiego jak tzw. „PRONACJA ZMĘCZENIEOWA”, czyli pronacja pogłębiająca się wraz z przyrostem ilości kilometrów podczas treningu (tu padła wartość ponad 10 km). Generalnie chodziło o to, że im więcej kilometrów tym stopy (z powodu ogólnego zmęczenia) uciekają bardziej do środka więc obuwie ze stabilizacją jest wskazane.
Czy takie zjawisko faktycznie istnieje? Bo szczerze mówiąc nic takiego u siebie nie zauważyłem.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, rekordu kilometrażowego, rekordów życiowych, żadnych kontuzji itp. itd. 🙂

janusz
janusz
8 lat temu

a jak się mają brooksy adrenaliny 15 względem kayano? do tej pory biegam w kayano 20, są niezłe, moja waga ok +/- 90kg. ostatnio usłyszałem o brooksach, z jednej strony mam na nie ochote ale nie mam pojecia jak będą sie zachowywać? jak je oceniasz?

Rafal
Rafal
7 lat temu

Czy rozmiar odczuwalny Kayano 22 jest identyczny do K21 ? Pytam bo w zeszłym sezonie zaminilem K 19 na K 21 i jakby wersja 21 odczywam ze jest minimalnie mniejsza od 19 może przez inną ochronę Palucha
R

krzysztof
7 lat temu

Są już nowe kaynao – z nowym numerem, czy warto gonić za nowościami, czy nie warto?