Asics Gel-Pulse to but z gatunku tych „defaultowych” czyli tych w umiarkowanej cenie, dobrze amortyzowanych, ale bez super, hiper amortyzacji. To taki but który można polecać w ciemno, jeśli szuka ktoś dobrego buta do biegania w niewygórowanej cenie. Poza tym Pulse łączy w sobie wszystkie klasyczne rozwiązania Asicsa.
Podstawowe informacje
Dane techniczne
Przeznaczenie
Jego najnowsza ósma generacja zmienia się niewiele. Nadal można spodziewać się miękkiego i wygodnego buta. Nadal z bardzo dobrą amortyzacją. Zmienia się tylko jego cholewka, która z roku na rok zostaje odchudzana ze szwów przez co wygląda lepiej.

Patrząc na sensacyjną szóstkę od Asicsa model Gel-Pulse jest tym „najsłabszym” z butów neutralnych. Owszem z trójki Nimbus, Cumulus, Pulse ma najmniej amortyzacji, ale nadal jest to but nastawiony na amortyzację i miękkość.
TRENINGOWE | TRENINGOWE STABILIZUJĄCE | |
---|---|---|
największa amortyzacja | Asics Gel-Nimbus | Asics Gel-Kayano |
bardzo duża amortyzacja | Asics Gel-Cumulus | Asics GT-2000 |
duża amortyzacja | Asics Gel-Pulse | Asics GT-1000 |
Alternatywy dla Gel-Pulse to inne buty o dobrej amortyzacji dla stopy neutralnej:
- adidas Response Boost
- Brooks Aduro
- Mizuno Wave Legend
- New Balance 880
- Saucony Jazz
Niemniej jednak to właśnie model Asicsa jest w tym segmencie najbardziej znany i najczęściej wybierany.
Amortyzacja
Pod kątem konstrukcji podeszwy jest to cały czas stary dobry Pulse. Podeszwa wykonana została z pianki SpEVA oraz elementów GEL-u. GEL, czyli najbardziej miękkie i najlepiej amortyzujące tworzywo Asicsa znajduje się pod piętą po stronie zewnętrznej oraz pod śródstopiem w postaci małego, płaskiego, okrągłego elementu. Cała reszta to pianka SpEVA.

Amortyzacji but zapewnia dużo i większości biegaczy jego amortyzacja powinna wystarczyć. But jest też opisywany jako „do 70 kilogramów”, czego nie trzeba się kurczowo trzymać. Jak ważysz 75 to też spokojnie będziesz mógł w nich biegać. Poza tym Twoja waga to nie wszytko. Ważny jest też kilometraż, technika, nawierzchnia po jakiej biegasz… Niemniej jednak Gel-Pulse, nie jest przeznaczony dla osób o dużej masie ciała i potrzebujących bardzo dużej amortyzacji. Przy większej wadze warto sięgnąć po coś z wyższej półki jak choćby Cumulus czy Nimbus.

Bieżnik
Podeszwa i bieżnik w Gel-Pulse klasyczna i bardzo uniwersalna. Przeznaczona typowo na asfalt, ale da sobie radę też na ziemnych drogach. Wykończona jest klasycznie gumą węglową AHAR+, która ma zapewnić wysoką odporność bieżnika na ścieranie.
W podeszwie mamy też, kolejne charakterystyczne rozwiązanie spod znaku Asics, czyli linię Guidance Line. Linię, która poprowadzona jest zgodnie z ruchem przetaczania stopy i która ma pomagać w przetaczaniu buta. Generalnie but jeśli chodzi o podeszwę i bieżnik jest identyczny z poprzednikiem.

Stabilizacja
Gel-Pulse jest butem dla stopy neutralnej, a więc nie ma dodatkowej stabilizacji dla nadpronatorów. Niemniej jednak jak na but neutralny jest bardzo stabilny i jest jednym z tych które stopę trzymają najmocniej. Dodatkowo ma jeden z najsztywniejszych zapiętków jakie można znaleźć w butach do biegania. Piętę i całą stopę będzie trzymał bardzo mocno. Pod kątem stabilności – super!

Pod katem swobody i zapewnienia stopie możliwości do pracy – niekoniecznie. W każdym razie w Pulse’ach czuć tą stabilność i jeśli ktoś lubi bardziej elastyczne buty to może nie czuć się w nim dobrze.
Apropos zapiętka. Na jego powierzchni z tyłu mamy całkiem spory element odblaskowy.
Cholewka
W cholewce w tej edycji zaszły największe zmiany i z te zmiany należy się w tej edycji plus. Przede wszystkim z zewnątrz została ograniczona ilość szwów. Logo tygrysich pazurów jest nadal połączone przeszyciami, ale wygląda lepiej. Bezszwowo połączone jest za to wzmocnienie z przodu buta. Przez to (oraz przez całkiem przyjemną dla oka kolorystykę) but wygląda dużo lepiej i lżej niż wcześniejsze modele z tej linii.

W środku zmiany są mniejsze, ale też widoczne. Przede wszystkim nie mamy w Gel-Pulse’ach bezszwowego i totalnie nie inwazyjnego wnętrza cholewki. W śródstopiu widać łączenia materiału, widać szwy ale jest też ich minimalnie mniej. Na pewno jest ich mniej z przodu w rejonie palców, co może przełożyć się na większy komfort. Nie ma co natomiast przesadzać z bezszwowością.

Waga w dół!
Pisałem, że Gel-Pulse wygląda lżej i faktycznie jest lżejszy, dużo lżejszy. Waga nowego Pulse tym razem miło mnie zaskoczyła. Pulse 8 w rozmiarze 12 US waży „tylko” 367 gramów czyli o całe 40 gramów mniej niż swój poprzednik, który był najcięższym butem treningowym jaki miałem w rękach. Z taką masą nadal jest jednym z cięższych butów w swojej klasie, ale już nie przeraża swoją masą.

Podsumowanie
Po najnowszej edycji Gel-Pulse, która właśnie trafiła do sprzedaży, nie oczekiwałem wielkich zmian. To nadal ten sam, bardzo uniwersalny model, który może być wybierany jako taki „default” w Asicsie. Najnowsza edycja jest bardzo podobna do poprzedniej, ale dwie rzeczy zmieniły się na plus. Po pierwsze zmniejszyła się ilość szwów na zewnątrz buta, co przekłada się na jego wygląd. Po drugie but waży dużo mniej od swojego poprzednika przy zachowaniu tych samych parametrów i właściwości.
Plusy
- dobra amortyzacja
- cholewka z mniejszą ilością szwów niż w poprzedniku
- wygoda i miękkość
- stabilność i dobre trzymanie stopy
- but jest o 40 gram lżejszy niż poprzednik
Minusy
- mała elastyczność i sztywny zapiętek dużo systemów stabilizujacych co nie każdemu musi odpowiadać
- niska dynamika
Przymierzam się do zakupu Pulse’ów, ale mam dylemat, którą odsłonę wybrać.
W sumie na 8-kę nie chcę wydawać aż tyle kasy (w końcu nowość), a widzę z 6 i 7 można kupić w podobnej cenie. Czy jest jakaś sensowna różnica „technologiczna” pomiędzy 6 i 7?
No chyba, że coś innego (do 300zł) możesz polecić. Biegam ok roku (niecałe 500km). Średnie dystanse: 5-10km (2-4x w tygodniu); Stopa: neutralna/spinująca; Waga: 65kg; Poprzednie/obecne buty: Asics GEL-Pursuit
Technologicznej różnicy bardzo dużej nie ma. Najnowszy jest z tych trzech edycji najlżejszy i ma cholewkę z najmniejszą ilością szwów. Konstrukcja podeszwy i amortyzacja została bez zmian.
Też myślałem o tych butach, ale moja waga to 79 kg. Biegam na dystansach od 7 do 15 km do 3 razy w tygodniu. Stopa neutralna lekko supinująca. Biegam po asfalcie, płytach betonowych, rzadko trafia się miękka nawierzchnia. Czy moja waga jest za duża na ten but, jeśli tak to jaki inny? Obecnie biegam w Duramo 7. Z amortyzacji jestem zadowolony, ale kupiłem niewłaściwy rozmiar i po prostu muszę zmienić buty.
Spokojnie 🙂 Twoja waga nie jest za duża i myślę, że to właśnie Gel-Pulse będzie najlepszy. Poza tym to o wiele lepiej amortyzowany but od Duramo.
Kupiłem Adidasy Supernova Glide 8, cena podobna. Jestem zadowolony, w poprzednich drętwiała mi lewa stopa po 50 minutach. Skusiła mnie ich legendarna trwałość. Szkoda mi trochę tych Duramo, bo to moje pierwsze buty do biegania i nie zniechęciły mnie do tego sportu, wręcz przeciwnie. Biegałem w nich pół roku, trochę się męcząc przez nieprawidłowy rozmiar, ale po wyczyszczeniu nie widać w ogóle śladów zużycia, nawet najmniejszych. Liczę na to, że 8 będą przynajmniej tak samo trwałe. Asicsy ładniejsze, ale to w sumie nie ma dla mnie większego znaczenia. 🙂
Fajny blog. Pozdrawiam
JA zaczynałem biegać przy wadze 83 kg. Teraz ważę 89 kg i nie specjalnie widzę problemy. Buty amortyzują lepiej niż większość które zakładałem (prócz Nimbusa i Cumulusa na których trochę szkoda mi kasy przy w miarę częstych wymianach 1500-3000 km). Obecnie w pierwszym modelu mam 2300 km. Amortyzacja już dużo słabsza, bieżnik nieźle starty, przedarty materiał przy pięcie z tyłu…. (jakby ktoś był chętny mogę podesłać zdjęcie). Obecnie używam ich na spacer i do siedzenia w biurze (dobra wentylacja, stopa się tak nie poci). a w nowych Gel Pulse 7 -> 200 km… wyglądają jak nówki poza sznurówkami które mi koty trochę podrapały 🙂
Witam Cie Pawle. Ostatnio zawziecie poszukuje nowych butow do biegania. Po wyszukaniu wielu modeli, zastanawiam sie nad zakupem tego wlasnie modelu Asics’ów. Mój ostatni model to Asics Nimbus 15, które wytrzymały dwa lata. Na tym etapie przygotowywuje sie to połmaratonu. Ważę 65 kilo. Twoim zdaniem ten model bedzie odpowiedni ? Bo szukam czegoś z odpowiednia dla mnie amortyzacja i jak najkorzystniejsza ceną. Liczę na twoją sugestie. Pozdrawiam.
Cześć. Myślę, że tak. Pulse będzie mniej miękki niż (nowy) Nimbus, ale przy wadze 65kg jego amortyzacja będzie wystarczająca. Jeśli znajdziesz w dobrej cenie to możesz się jeszcze zastanowić nad Cumulusem. Pod kątem amortyzacji jest pomiędzy Pulse a Nimbus.
Generalnie wybierałbym z tej dwójki Pulse-Cumulus. Obydwa dobre pod kątem amortyzacji i obydwa na tyle podobne do Nimbusa, że ryzyko że coś będzie nie tak jest małe.
Dziekuje bardzo za odpowiedz ! 🙂
Ponieważ mieszkam w Grecji, modele cumulus sa w granicach 90 euro, a Gel Pulse 8 za 60. Wlasnie tez znalazlem Adidasy Supernova Glide Boost 7 za 70 euro, o których sporo czytalem na twojej stronie i chyba lepiej w nie zainwestowac. Jaka jest twoja opinia na ten temat ?
http://www.nespo.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=289102
Z góry bardzo dziękuje za twoje opinie oraz uwagi ! 🙂
Glide Boost to but jeśli chodzi o amortyzację porównywalny z Cumulusem. Jeśli ja miałbym wybierać z tej dwójki to wybór jest jeden – Glide. Dla mnie wygrywa wytrzymałością. Tym bardziej, że możesz je kupić za mniej niż Cumulusa.
Witam. czy przy wadze 84kg nie będzie problmu w bieganiu w bucikach asisc gel pulse 8 .w opisach buta pisza ze waga docelowa do tego modelu wynosi 70-75 . jak to wygląda dokładnie?
Waga biegacza podana przy butach pokazuje niejako stopień ich amortyzacji. Dlatego jedne buty są opisane dla 70-75kg a inne dla +80 kg. W praktyce jeśli nie masz nadwagi i masz niezłą technikę biegu to Pulse dadzą sobie radę.
Witam. Podpinam się do komentarza Łukasza, moja waga to obecnie 93 kg do wzrostu 185 cm. Wiec nie jest tak źle 🙂 Czy buty opisane wyżej nadały by się dla mnie czy muszę szukać innych?
Jeśli biegasz stosunkowo mało to tak, ale gdybym miał polecić ci buty to szukałbym w butach o trochę większej amortyzacji. W Asicsie byłby to model Gel-Cumulus a w innych markach Nike Pegasus, Saucony Ride czy Brooks Ghost.
Szukając butów możesz też zerknąć do tego zestawienia.
Zmieniłem z Duramo 7 na Pulse 8 i tak:
– wady (jak dla mnie): toporny, mam dużo luzu w przedniej części stopy, ciężki
– zalety: nie obciera i dobrze trzyma piętę kiedy biegam po nierównym terenie
dodatkowo po szybkich treningach bolą mnie łydki i jakoś łącze to ze zmianą butów – chociaż powodów może być kilkanaście i buty nie mają tu znaczenia.
Cumulusy 17, które przymierzyłem kila dni temu, dają o wiele lepsze wrażenie na nodze przynajmniej w sklepie 🙂 zaś Fuzex dobrze opinał stopę i w odczuciu był bardziej surowy.
Proszę o opinię – ww Asics czy może MIZUNO SYNCHRO MD 2?
Nigdzie nie mogę znaleźć opinii nt tych Mizuno. W Mizuno podoba mi się fakt, że są szersze – bardziej mi to odpowiada.
Cenowo są podobne ~230 zł. Biegam 3* w tygodniu, asfalt, waga 73-75.
Biegałem w Pulse 6, teraz mam Pulse 8. Osobiście uważam, że są gorsze. Przód butów w Pulse 6 jest zaokrąglony a 8 są dłuższe ale za to zwężone. Powoduje to, że od czasu do czasu wracam po biegu z odciskami na zewnętrznych palcach. Pulse 6 miały dużo więcej miejsca z przodu na palce. Nogę chyba mam raczej szeroką. Pulsów więcej nie kupię.
Pawle. Pewnie milion razy Cie ktos o to pytal, czyli o rozmiar buta. Niestety popelnilem szkolny blad biegacza, czyli kupilem fajne buty, ale w rozmiarze tak jak do chodzenia, czyli (USA 8.5, EUR 42, 26,5 cm). Oczywiscie okazaly sie za male. Lewa stope mam nieco wieksza i zdecydowanie przy bieganiu dobijam palcami do czuba buta. Prawy wlasciwie jest ok, choc minimalnie tez czuje te palce na czubie buta. Teraz pytanie czy kupic minimalnie wieksze czyli (USA 9.0, EUR 42.5, 27.0 cm) czy jednak 1,5 rozmiaru wieksze, 1 cm – (USA 9.5, EUR 43.5, 27.5 cm)?
Wiem, ze buty niby do 70 kg, ale tak jak pisales z tymi indeksami roznie jest. Generalnie poki co nie chce wydawac wiecej na buty niz w okolicach 200 zl.
Buty: Asics Gel-Pulse 8 Blue
Waga: 85 kg
Wzrost 180 cm