Brooks Launch 9 – balans pomiędzy treningiem a startem

15 października 2022 5  min czytania

Brooks Launch 9 to treningowo-startowy but, w którym nie znajdziemy fajerwerków. Na półce z butami nie przykuwa oka. W dobie porozrastanych do granic absurdu sztywnych podeszw oferuje niższy profil i umiarkowaną amortyzację, która pozwoli stopie popracować nieco bardziej niż w wysokich maksymalistycznych startówkach.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 499 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: lekka
255 g

Przeznaczenie

Brooks Launch 9 to treningowo-startowy but do biegania po twardych nawierzchniach. Sprawdzi się na asfaltowych drogach, chodnikach, szutrowych drogach. Lekkość, dynamika i umiarkowana, niezamulająca amortyzacja to też cechy, dzięki którym sprawdzi się także podczas szybszego biegania. Launch może być butem do biegania na co dzień dla lekkich osób szukających uniwersalnego buta, jak i butem do szybszych treningów (nawet na stadion) dla wszystkich pozostałych.

Brooks – co jest co?

Teoretycznie Launch jest butem, który Brooks kategoryzuje jako but ,,speed”, czyli dla osób chcących biegać szybko. Praktycznie moim zdaniem jest to but mający zarówno sporo z butów treningowych jak i startowych. Jeśli treningowe, miękkie buty typu Glyceriny, Ghosty, Adrenaliny są dla Ciebie za miękkie i na swój sposób za bardzo ,,zamulające”, to Launch będzie niezłą, wartą sprawdzenia opcją. Podobnie ma się rzecz jeśli najbardziej zaawansowane startówki pokroju choćby Hyperionów są zbyt wymagające, to Launch będzie bardzo bezpieczną opcją.

Wreszcie jest to bardzo dobry „szybszy but” dla osób nie lubiących coraz bardziej powszechnego w butach maksymalizmu.

POZIOM
AMORTYZACJI 
TRENINGOWO-
STARTOWE
TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
ZE STABILIZAJĄ
największa GlycerinGlycerin GTS
bardzo dużaHyperion Tempo GhostAdrenaline GTS
dużaLaunch
Launch GTS
Trace

Alternatywy

Brooks Launch cały czas jest wierny starej filozofii buta treningowo-startowego, w którym dynamikę osiągało się głównie przez odchudzenie buta, czyli zabranie zbędnych i mniej istotnych elementów, a także zastosowanie mniejszej ilości (często też twardszej, a jednocześnie bardziej sprężystej) pianki. Butów w tym starym, klasycznym stylu jest coraz mniej.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Asics Novablast 3253 g8 mm679 zł
Brooks Launch 9232 g10 mm499 zł
Hoka Mach 5232 g5 mm699 zł
Nike Rival Fly 3240 g8 mm449 zł
Saucony Kinvara 13213 g4 mm569 zł

Amortyzacja

Amortyzacja w Launchach jest dobra, ale nieprzesadna. Odpowiednia dla biegaczy o masie ciała do około 80 kilogramów. Raczej nie więcej, choć to zawsze kwestia indywidualna. Warto też na wstępie powiedzieć, że nie jest i nie będzie to but, który będzie urzekał miękkością. Pod stopami mamy dość amortyzacji, aby było bezpiecznie. Mamy też relatywnie dużo sprężystości, aby podczas szybszego biegu but nie zamulał. Przyjemne połączenie.

Osiągnięte zostało to jedną pianką – BioMoGo DNA, z której wykonana jest cała podeszwa. Niespodzianką może być jej wysokość. Choć nie ma tu gigantycznej miękkości, to według producenta w Launchach mamy 36 milimetry wysokości pod piętą i 26 milimetry wysokości pod przednią częścią stopy. To wartości duże i porównywalne z najbardziej miękkimi ,,poduszkowcami”. Nawet taka konserwatywna linia butów jak Brooks Launch powoli rośnie. Porównując go z Launachami sprzed kilku sezonów jest to wyższy i zdecydowanie bardziej miękki but.

Stabilność

Launche są butem neutralnym i co do zasady przeznaczonym dla osób ze stopami neutralnymi lub supinującymi. Co do praktyki jest to bardzo stabilny but. Nieprzesadzona amortyzacja tworzy stabilną podstawę, sztywne usztywnienie schowane pod gąbkami zapiętka tworzy ramy, w których leży pięta. Pod przednią częścią stopy podeszwa jest lekko poszerzona i wychodzi za obrys cholewki, co też sprzyja stabilności. W Launchach można poczuć się stabilnie.

Gdyby jednak komuś stabilności nadal brakowało to model ten występuje także w wersji ze stabilizacją. Nazywa się Launch GTS i jest przeznaczony dla osób ze stopą nadmiernie pronującą lub neutralną. Model Launch GTS od Launch różni się obecnością systemu GuideRails, czyli dodatkowych ,,szyn” jeszcze bardziej stabilizujących stopę w bucie.

REKLAMA

Bieżnik

Bieżnik w Launach 9 jest umiarkowanie agresywny jak na buty przeznaczone na twarde nawierzchnie. Sprawdzi się w zasadzie wszędzie – na asfalcie, na chodnikach, na ziemnych i szutrowych drogach. Z perspektywy wykorzystania Launcha jako buta na codzienne miejskie i okołomiejskej treningi da radę wszędzie.

Gumy na podeszwie jest dużo, co sprzyja temu aby but wytrzymał jak najwięcej kilometrów. Jeśli już mówimy o wytrzymałości to żywotność Launcha jest raczej ,,treningowa” niż ,,startowa” i wynosi około 1000 kilometrów.

Trzymanie i komfort

Komfortu w cholewce jest sporo. Wbrew ,,startowemu” charakterowi but nie był i nie jest wyzuty z miękkich gąbek i cienkich materiałowych wykończeń. W zasadzie jedynym bardziej wysublimowanym elementem cholewki jest cienki i płaski język. Reszta to klasyczna cholewka wykonana z technicznej siatka o dobrej przewiewności i wentylacji. Wraz z gąbkami zapewnia sporo komfortu i… to tyle. Ciężko w tej komfortowej prostocie doszukiwać się unikalnych rozwiązań.

Wewnątrz miejsca jest umiarkowana ilość. W butach biegowych, szczególnie tych najbardziej amortyzowanych treningówkach, jest z reguły więcej miejsca. W typowych startówkach jest bardziej wąsko. Launch pod tym względem także wypada trenignowo-startowo. Tak… po środku, ale jeśli spojrzymy tylko ,,szybkie” buty różnych marek to Launch może jawić się jako ten trochę szerszy niż większość.

Waga lekka

Wielokrotnie padało tu określenie lekko, więc pora sprawdzić jak to jest z tą lekkością. Otóż, według materiałów producenta, męski Brooks Launch 9 waży 232 gramy, damski waży 201 gramów. Jest to wystarczająco mało, aby powiedzieć o nim, że jest lekki. Dodatkowo lekkość Launcha czuć po założeniu na stopy. Wszystko się zgadza.

W moim rozmiarze 12 US but waży natomiast 255 gramów, co też predysponuje go do nazywania go lekkim. Może nawet bardzo lekkim. Porównując jego masę z wszystkimi butami na blogu okazuje się, że Launch mieści się w 10% najlżejszych butów na blogu. To bardzo ładny wynik.

Podsumowując

Brooks Launch 9 to prostota bo ciężko znaleźć w nim coś za co można go pokochać. Nie ma też nic za co można by go znienawidzić. Wszystko co oferuje jest na dobrym poziomie, a kluczowy w nim jest balans pomiędzy zastosowaniem treningowym a startowym, choć moim zdaniem jest to but w większej części na codzienny trening, niż na start. Wreszcie, jak na szybkie buty na stopie, leży bardzo miękko i przyjemnie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
2 lat temu

Cześć. Jak według Ciebie wypada w porównaniu do Adidas Boston i Asics Noosa pod kątem szerokości w śródstopiu, dynamiki i startu w maratonie?

Janusz
Janusz
2 lat temu

Dzięki!

pat
pat
1 rok temu

Czy planuje Pan recenzje wersji 10? Lub 10 gts?

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu

A co powiedziałby Pan, żeby użyć tych butów jako butów na wielodniową wędrówkę w terenie na pewno nie górskim, ale różnorodnym: las, asfalt, chodnik? Wybieram się w trasę na Camino z Porto do Santiago – 14 dni marszu po około 25 km dziennie.

Aleksander
Aleksander
1 rok temu

jak pan uwaza launch 9 nadaje sie na zalozenie go w maratonie ?