Czasami można przeczytać, że ze starych butów można wyczytać wszystko. Typ stopy, sposób biegania itp, itd. Prawda jest trochę mniej entuzjastyczna, bo najczęściej ciężko na ich podstawie aż tak dużo wywnioskować. Na pewno nie da się w ten sposób określić jednoznacznie typu stopy. Aczkolwiek stare i zużyte buty czasami dostarczają informacji przy zakupie nowych.
Dlatego warto je ze sobą zabrać do sklepu.
Co oznacza pięta wytarta na zewnątrz?
Zacznę od małego dementi – starta pięta po zewnętrznej stronie nie oznacza stopy supinującej. Starta pięta bardziej po stronie zewnętrznej to naturalne zjawisko. Stopa przygotowując się do pierwszego kontaktu z ziemią, naturalnie przechyla się do wewnątrz (supinacja) . Ląduje w ten sposób na zewnętrznej krawędź podeszwy. Dopiero potem dostawiana jest reszta stopy i następuje (mniejsza lub większa) pronacja. Tak więc starcie podeszwy po zewnętrznej stronie nie świadczy o niczym. Możesz mieć zarówno stopę supinującą, neutralną lub pronującą.

Czasami, ale to bardzo czasami, zdarzają się osoby które stawiają już w pięcie stopę po stronie wewnętrznej. Wtedy mówimy że taki ktoś pronuje już w momencie lądowania. Takich osób jest bardzo mało. To mniej niż jedna osoba na sto. Zdecydowana większość niezależnie od typu stopu ląduje i ściera piętę po zewnętrznej stronie.
Co oznacza wytarty bieżnik pod przodostopiem?
Tutaj widać najmniej. Teoretycznie w przedniej części but powinien być starty najbardziej pod dużym palcem skąd naturalnie następuje wybicie stopy. Teoretycznie im bardziej bieżnik starty od wewnętrznej strony buta tym większa tendencja stopy do nadpronacji. Zużycie bieżnika po stronie zewnętrznej świadczy natomiast o stopie supinującej. W praktyce natomiast różnice są często bardzo subtelne i ciężko jednoznacznie coś z nich wywnioskować.

Z tym starciem pod śródstopiem i zużyciem buta jest też jeszcze taki problem, że guma z której wykonane są bieżniki butów treningowych jest dosyć wytrzymała i aby zużyć go w takim stopniu aby coś jednoznacznie stwierdzić potrzeba zazwyczaj o wiele więcej czasu niż wytrzymują pianki zapewniające amortyzację. But zazwyczaj staje się „wyklepany” na długo wcześniej niż następuje znaczne wytarcie podeszwy.
Dlaczego stare buty krzywo stoją?
Czasami dużo widać stawiając buty na płaskiej powierzchni i patrząc na nie z tyłu. Jeśli przekrzywiają się do wewnątrz to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że masz stopę nadmiernie pronującą. W końcu same się tak nie przekrzywiły! Natomiast jeśli będą stały prosto (lub mniej więcej prosto) oznacza to, że prawdopodobnie masz stopę neutralną. Jeśli będą się przekrzywiać na zewnątrz prawdopodobnie mamy do czynienia z supinacją.
Tak np. może wyglądać but, w którym biegała osoba z nadmierną pronacją (koślawiąca kostki):

Warto też zwrócić uwagę na jakie buty patrzymy. Jeśli patrzymy na buty neutralne to sprawa jest prosta. Przekrzywienie butów do środka oznacza nadmierną pronację, proste ustawienie – stopy neutralne a przekrzywienie na zewnątrz – supinację.
Jeśli patrzymy na buty ze stabilizacją to trzeba pamiętać, że buty stabilizujące od wewnętrznej strony mają twardszą i mniej uginającą się podeszwę. Dzięki temu jeśli komuś stopa nadmiernie pronuje (ucieka do wewnątrz) to but koryguje ją lekko na zewnątrz. W takim przypadku przekrzywienie buta do środka może nie być widoczne. Natomiast, jeśli ktoś nie nadpronuje i ma stopy neutralne, to but ze stabilizacją może mu prowadzić stopy na zewnątrz i but będzie stał przekrzywiony na zewnątrz (odwrotnie niż na powyższym zdjęciu).
Prozaiczna rzecz, czyli rozmiar
Czasami warto wziąć ze sobą stare buty lub zajrzeć do nich tylko dlatego aby upewnić się, że kolejne wybierzesz we właściwym rozmiarze. Rozmiarówka w butach biegowych jest inna i to normalne, że w butach biegowych masz zupełnie inny rozmiar niż na co dzień. Można też zapomnieć jaki rozmiar masz w butach biegowych. Wielokrotnie zdarzało się nawet, że klient mówił, że np. biega w 44, a potem oglądaliśmy jego stare buty i okazywało się, że nie były to buty w rozmiarze 44 a 45. Jeśli w danym modelu buta w danym rozmiarze przez setki kilometrów nic się nie działo, nie pojawiały się problemy z palcami, paznokciami czy piętami możemy założyć, że to rozmiar właściwy. Mamy bazę co do wyboru właściwego rozmiaru buta w kolejnej parze.

Odwracając sytuację jeśli w butach w danym rozmiarze występowały jakieś problemy, można je spróbować skorygować za pomocą butów w innym rozmiarze. Najbardziej „jasny” przykład takiego działania to czarne paznokcie, które są najczęściej efektem zbyt małego rozmiaru butów. Wystarczy wybrać większy. Jako doradcy, często zaglądamy do starych butów po to aby zobaczyć w jakim są rozmiarze. Chyba, że buty są już tak zużyte, że metka jest nieczytelna…
PS Jest to aktualizacja wpisu oryginalnie opublikowanego w grudniu 2015 roku.
Pawle.
Myślę, że trzeba by jeszcze dołożyć ocenę samej wkładki, a właściwie odcisków na niej. W moim przekonaniu to jest bardzo istotna informacja zarówno o dopasowaniu buta do stopy, o pronacji, sposobie przetaczania, jak i o głównych miejscach obciążeń przy lądowaniu/przetaczaniu/odbiciu.
Wszystko fajnie, a jak orzekoślawia się jedna stopa, to sprzedajecie jeden but utwardzany, a drugi nie?
Albo neutralne, albo ze wsparciem. Wszystko zależy od danego przypadku i od tego jak stopy się układają. W przypadku dużej dysproporcji pomiędzy stopami często najlepszym wyborem będą buty neutralne (bez wsparcia) i dobranie/wykonanie do nich wkładek stabilizujących stopy.
A jak mam wytarte wnętrze tam gdzie pięta od strony wewnętrznej to jest to stopa supinująca?
Tylko po wytarciu ciężko stwierdzić, ale jeśli wycierasz wnętrze buta od strony wewnętrznej to znaczy, że stopa prawdopodobnie ucieka do wewnątrz. A to nadpronacja a nie supinacja.
To jakie mam buty kupić przy nadpronacji. Salomony speedcrossy 3 nie nadają się już do biegania.
witam,
mam powtarzający się następujący problem: co dwa-3 miesiące mam do wyrzucenia buty, gdyż przecieram je aż do dziury na śródstopiu. Buty do biegania, tenisówki, trapery. Co może być przyczyną i jak temu zapobiegać w przyszłości
Mam supinacje
Kupiłem buty bates delta 8
Mam w nich wkladke ics.
W jakiej pozycji powinienem ustawić wkladke…?
Proszę o pomoc
Mi pięty ścierają się od zewnątrz ale nie pośrodku tylkoz prawej krawędzi pięty.
U zdecydowanej większości osób buty ścierają się „od zewnątrz” i jest to jak najbardziej normalne zjawisko. Ludzka stopa jest tak skonstruowana, że ląduje na swojej zewnętrznej krawędzi.
ciekawy artykul. zainspirowal mnie do przyjrzenia sie swoim butom. praktycznie wszystkie podeszwy w idealnym stanie (przebieg 500km+) oprocz pegasusow turbo, ktorych uzywam tylko na zawodach i w ktorych pieta w prawym bucie okazala sie byc… wygieta/wykrecona/uklepana? podeszwa nie tworzy jednej plaszczyzny. pod palcami rowno a pod pieta bardziej „ubite” od zewnetrznej strony. od wewnetrznej jest jej zdecydowanie wiecem. tak jakby caly but sie wykrecil. czy powinienem sie martwic? lewy but jest ok.
chcac je troche rozprostowac, zabralem je na poranny trening i nabilem PB. jak zyc?
Ktoś ukradł Twój test razem ze zdeciami.
https://rehasanka.pl/wkladki-ortopedyczne-warszawa/
Dziękuję za czujność i informację 🙂 Po interwencji i przeprosinach zdjęcie i fragment tekstu zostały usunięte.
Oglądając swoje buty stwierdzam, że w każdej z par szybciej zużywa mi się lewy but. Bieżnik w lewym bucie pod sródstopiem jest znacznie mocnej zużyty od tego w prawym bucie. I tak w każdej posiadanej parze!!! Znaczy to że mam lewa nogę dłuższą?!
Witam.
Jaki rodzaj płaskostopia mam jeśli wszystkie buty mam wykrzywione do wewnętrznej strony.
Ciężko powiedzieć. Wykrzywianie butów do wewnątrz sugeruje płaskostopie podłużne, ale najlepiej byłoby to potwierdzić u fizjoterapeuty lub ortopedy.