Hocki Klocki – czyli z czego składa się Asics Gel-Kayano 25

9 sierpnia 2018 4 min czytania
Asics Gel-Kayano 25 - budowa

To jeden z najlepiej amortyzowanych i bardziej zaawansowanych modeli butów do biegania na rynku. Choć może z zewnątrz tego nie widać jego podeszwa składa się z wielu różnych elementów: materiałowych, piankowych, żelowych i gumowych. Zaraz Wam wszystkie pokażę.

REKLAMA

Wszystkie elementy Kayano 25 razem ważą 316 gramów. Jeśli podzielimy buta na trzy główne elementy rozkład ten wygląda następująco:

  • 139 gramów czyli 44% wagi buta to cholewka na którą składa się materiał cholewki, zapiętek i wkładka.
  • 126 gramów czyli 40% wagi buta to podeszwa środkowa na którą składają się pianki i żel zapewniające amortyzację oraz mostek stabilizujący Trusstic.
  • 51 gramów czyli 16 % wagi buta waży podeszwa zewnętrzna czyli ta zapewniająca kontakt z podłożem. Składają się na nią wszystkie mniejsze i większe elementy gumy Ahar.
Asics Gel-Kayano 25 - budowa

Cholewka, czyli Jacquard Mesh

Zaczynamy od samej góry czyli od cholewki. Można by co prawda rozebrać jeszcze ją na mniejsze kawałki, ale chociażby z racji tego, że jest bezszwowa stanowi jeden element. Oderwana od podeszwy, która jest jej podstawą i zapiętka, który usztywnia jej tylną część traci swoją formę i jest bardzo miękka.

Waży 86 gramów co stanowi 27% wagi całego buta.

Asics Gel-Kayano 25 - cholewka

Meta Clutch

Zewnętrzny zapiętek Meta Cluth to plastikowy element obejmujący piętę z zewnątrz. Usztywnia on buta w tylnej części i poprawia trzymanie stopy. To też jeden z elementów stabilizacji w modelu Kayano.

Waży 28 gramów co stanowi 9% wagi całego buta.

Asics Gel-Kayano 25 - Meta Clutch

Wkładka

Ostatnim i najmniej skomplikowanym elementem cholewki buta jest wewnętrzna wkładka. Jest to gąbkowe wykończenie chroniące stopę przez wewnętrznymi szwami i poprawiające komfort.

Waży 25 gramów co stanowi 8% wagi całego buta.

Asics Gel-Kayano 25 - wkładka

FlyteFoam Propel

Podeszwa w Kayano wykonana jest warstwowo. Górna jej część to pianka FlyteFoam Propel. Jest to bardziej sprężysta odmiana pianki FlyteFoam. Z niej wykonana jest zdecydowana większość podeszwy. W jej przedniej części mamy też  poprzeczne nacięcia zwiększające elastyczność.

Waży 72 gramów co stanowi 23% wagi całego buta i 57% podeszwy środkowej.

Asics Gel-Kayano 25 - Flytefoam Propel

FlyteFoam Lyte

Dolna warstwa podeszwy Kayano to pianka FlyteFoam Lyte. W porównaniu z FlyteFoam Propel jest bardziej miękka i nieco lżejsza. Asics chwiali się tym że pianka FlyteFoam jest o 55% lżejsza od „standardowej” EVA. Pianka ta z racji swojej miękkości znajduje się wyłącznie w tylnej części podeszwy. Z racji, że Kayano jest butem ze stabilizacją nadpronacji to właśnie tutaj znajduje się element stabilizacji Dynamic Duomax.

Waży 31 gramów co stanowi 10% wagi całego buta i 23% podeszwy środkowej.

Asics Gel-Kayano 25 - Flytefoam Lyte
REKLAMA

Rearfoot GEL

Czyli wstawka żelowa pod piętą. Znajduje się po zewnętrznej stronie pięty i sięga aż pod centralny punkt pięty. Jest to najlepiej amortyzujący materiał stosowany w Asicsie i umieszczany jest w najbardziej kluczowych miejscach podeszwy.

Waży 11 gramów co stanowi 3% wagi całego buta i 9% podeszwy środkowej.

Asics Gel-Kayano 25 - Gel rearfoot

Forefoot GEL

Czyli wstawka żelowa pod śródstopiem. Ma postać malutkiego, bardzo malutkiego okrągłego twistera znajdującego się mniej więcej pod pierwszą kością śródstopia.

Waży 1,5 grama co stanowi 0,5% wagi całego buta i 1,2% podeszwy środkowej.

Asics Gel-Kayano 25 - Gel forefoot

Guidance Trusstic

Mostek Trusstic to plastikowy element znajdujący się w połowie podeszwy. Przez swoją sztywność ogranicza ruchy skrętne podeszwy i poprawia stabilność buta. Razem z MetaClutch czyli z zapiętkiem jest to element stabilizacji w Kayano.

Waży 11 gramów co stanowi 3% wagi całego buta i 9% podeszwy środkowej.

Asics Gel-Kayano 25 - Gudance Trustic

Ahar Plus

Guma będąca wykończeniem podeszwy. W przypadku Kayano jest to osiem gumowych elementów które razem tworzą bieżnik buta. Choć objętościowo bieżnik nie zajmuje dużo przestrzeni jest to stosunkowo ciężki element buta.

Waży 51 gramów co stanowi 14% wagi całego buta.

Asics Gel-Kayano 25 - bieżnik
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
5 lat temu

A może by tak „rozpruć ” MIZUNO WAVE INSPIRE 13

Karol
Karol
4 lat temu
Reply to  Adam

Witam
Zastanawiam sie nad zakupem tego modelu Kayano 25 lecz nie jestem pewien czy bedą one odpowiednie dla mnie gdyż mam lekką supinacje rozważam również zakup buta adidas ultra boost parley lub Brooks Ghost 12 . Zdaje sobie sprawę, że dobrór obuwia to indywidualna sprawa, lecz jednak prosił bym o poradę który z tych butów sprawdziły by się najlepiej na asfalcie i twardym piachu na dystansach do max 15km. Z góry dziękuję za odpowiedź.