Hoka Bondi 8 – ,,poduszkowiec” po raz ósmy

23 września 2022 6 min czytania
Hoka Bondi 8

Hoka od zawsze kojarzyła się z submaksymalną i maksymalną amortyzacją. Bondi to natomiast crème de la crème tej amortyzacji – najbardziej amortyzowana Hoka jaką można sobie wyobrazić. Najnowsza edycja doczekała się kilku delikatnych zmian, ale wrażenie wręcz rozleniwiającej miękkości zostało.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 679 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
33/29 mm
drop: obniżony
4 mm
wysokość bieżnika: niska
1,4 mm
szerokość cholewki: średnia
106,6 mm
waga: ciężka
386 g

Przeznaczenie

Hoka Bondi 8 to maksymalnie amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach – ulicach, chodnikach, a także szutrówkach. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie potrzeba maksimum amortyzacji na długim dystansie. Dość powiedzieć, że jest to but, który bardzo często można spotkać także na biegach 12-, 24-godzinnych i dłuższych. Skoro tam daje radę, to da radę na każdym dystansie. Poradzi sobie też z niemal dowolnie ciężkim biegaczem. Nawet tym ważącym około 100 kilogramów. Nie ma co po nim oczekiwać tylko dynamiki, ale nie do tego został stworzony.

Hoka Bondi 8

Hoka – co jest co?

Patrząc na polski rynek to jest to jedyna tak miękka i tak amortyzowana Hoka. Na rynku zachodnim dostępna jest jeszcze Gaviota, która jest odpowiednikiem modelu Bondi ze stabilizacją. Na naszym rynku Bondi postrzegany jest (słusznie) jako bardziej amortyzowany brat Cliftona, ewentualnie Kawany.

GLIDE:
treningowe
neutralne
GLIDE:
treningowe
stabilizujące
FLY:
szybkie
największa amortyzacjaBondi
Bondi X
Gaviota
bardzo duża amortyzacjaClifton
Kawana
ArahiCarbon X
duża amortyzacjaRincon Mach
umiarkowana amortyzacjaRocket X

Alternatywy

W gronie alternatyw dla Hoki Bondi mamy całą gamę ,,poduszkowców” innych marek. Czym się na ich tle wyróżnia Bondi? Połączeniem wysokiej amortyzacji z pewną dozą sztywności zapewniającej stabilność i przyjemne przetoczenie od pięty na palce. W większości butów na tym poziomie amortyzacji nie mamy tak przyjemnego przetoczenia.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Ultraboost 22333 g10 mm799 zł
Asics Gel-Nimbus 24290 g10 mm819 zł
Brooks Glycerin 20286 g10 mm699 zł
Hoka Bondi 8306 g4 mm679 zł
Mizuno Wave Sky 5310 g8 mm669 zł
New Balance 1080 v12293 g8 mm749 zł
Nike Invincible Run 2253 g10 mm829 zł

Amortyzacja czyli maks

Dużo, a nawet bardzo dużo podeszwy, to znak wszystkich Hok, a w przypadku Bondi jest to widoczne jeszcze bardziej, bo podeszwy mamy jeszcze więcej. Pod piętą są to 33 milimetry, a pod przednią częścią stopy są to 29 milimetry pianki CMEVA. Oferuje ona bardzo dużo miękkości, wyczuwalnej szczególnie w przedniej części, co akurat nie zawsze jest oczywiste, nawet w mocno amortyzowanych butach. W tylnej części 33 milimetry to natomiast nie aż tak wysoka wartość jakiej można było się spodziewać patrząc na buty z zewnątrz.

Hoka Bondi 8 - amortyzacja

Hoki, w tym także Bondi, mają wokół krawędzi podeszwy podniesioną krawędź, która ogranicza przesuwanie się pięty na boki. Dzięki temu stopa leży niżej (a podeszwa jest niższa) niż może wydawać się z zewnątrz. Nie jest to jednak tylko zabieg designerów, ale także poprawiający stabilność buta. W Bondi nie dość, że mamy dużo pianki to jeszcze pianka ta tworzy szeroką (szerszą niż cholewka) platformę oraz właśnie poprzez podniesione krawędzie tworzy ramę w której leży stopa. Z butów o takim poziomie amortyzacji i tak wysokiej podeszwie to jedna z najbardziej stabilnych opcji na rynku.

Podeszwa oferuje też wyczuwalny Meta-Rocker, czyli ,,łódkowate” wyprofilowanie podeszwy. Pozwala ono płynnie przetaczać stopę od pierwszego kontaktu na tylnej krawędzi pięty, aż po wybicie z czubków palców. Jest to bardzo przyjemne uczucie i pewne wsparcie ze strony buta. W innych modelach powiedziałbym, że to wyprofilowanie wpływa też na większą dynamikę, ale mamy tu za dużo buta, za dużo miękkości. Ewentualna dynamika jest przy okazji.

Hoka Bondi 8 - przetoczenie

Bezpieczeństwo swoje waży

Dużo podeszwy i potężny but to i jego waga nie będzie piórkowa. Bondi musi ważyć i swoje waży. Według producenta waży 306 gramów but męski i 252 gramów but damski. W moim rozmiarze 12 US, czyli 46 2/3, jest to 386 gramów, dzięki czemu jest w 5% najcięższych butów na blogu. Nie brzmi to optymistycznie, ale jest dla tego faktu pewne usprawiedliwienie….

W przypadku najbardziej amortyzowanych butów nieco większa masa nie jest problemem, bo za nią idzie większa amortyzacja, bezpieczeństwo i komfort. Bondi dodatkowo nadrabia płynnym wyprofilowaniem, które sprawia, że but wydaje się lżejszy i nie aż tak ciążący na stopach.

Hoka Bondi 8 - tyłem
REKLAMA

Klasycznie asfaltowy

Bieżnik w Bondi jest bardzo standardowy dla butów tej marki i mało agresywny. Guma pokrywa podeszwę tylko w najbardziej newralgicznym miejscach i mamy sporo miejsc gdzie pianka nie jest zabezpieczona gumą. Jak cały but stworzony jest do spokojnego i niezbyt wymagającego biegu przede wszystkim po twardych ulicznych nawierzchniach. W takich warunkach Bondi czuje się najlepiej.

Poza asfaltowymi drogami, na szutrówkach w lekkim lesie, też nie jest źle, aczkolwiek im bardziej w las tym bardziej zaczyna mi Bondi (mam poprzednika, ale spodziewam się znaczących zmian pot tym kątem) doskwierać jednak objętość i potężność tego buta. Clifton jest wtedy lepszym wyborem.

Hoka Bondi 8 - bieżnik

Cholewka ze zmienionym zapiętkiem

Cholewka nie przeszła drastycznych zmian. Wykonana jest z cienkiej technicznej siatki zapewniającej optymalną (czyli taką w sam raz) wentylację. Wszelkie połączenia w obrębie przedniej części but wykończone są bezszwowo, co jest standardem w tej klasie butów i wpływa na brak miejsc, w którym cholewka mogłaby podrażniać stopę.

Wewnątrz miejsca też jest całkiem sporo. Przednia cześć buta (mowa o standardowej szerokości D) jest zarówno dość szeroka jak i wysoka. Palce mają całkiem sporo komfortu, choć mam wrażenie, że poprzednik był nieco szerszym butem. Cały czas można jednak przestrzeń w modelu Bondi kontrastować z przestrzenią w Cliftonach. Bondi dla osób lubiących trochę więcej miejsca, Clifton dla osób lubiących miejsca trochę mniej.

Hoka Bondi 8 - czubek

W rejonie śródstopia już tak szeroko nie jest. Nawet wąsko, ale to kwestia indywidualna. W moim przypadku Bondi oferuje takie dopasowanie jak lubię – całkiem przestronie w palcach i pewnie, bez zbędnych luzów w rejonie sznurowania. Oczywiście jeśli dla kogoś to cały czas za mało, można szukać (niestety raczej nie w Poslce) Bondi 8 w szerokości Wide oraz X-Wide.

Zapiętek został przebudowany w porównaniu z poprzednikiem i jest to największa zmiana pomiędzy starą a nową edycją tego modelu. W Bondi 8 jest on nadal mocno usztywniony, mocno trzymający piętę, ale… Jego kształt uległ zmianie. Stał się trochę bardziej zaokrąglony. Zmianie uległ też gąbkowy kołnierz otulający kostkę dookoła. Z technicznego punktu widzenia ciężko powiedzieć, czy to zmiany na plus czy na minus. To zbyt indywidualna kwestia. Niemniej jednak jeśli dużo biegałeś w Bondi 7 i jesteś przyzwyczajony do takiego a nie innego trzymania stopy to w Bondi 8 będzie trochę inaczej.

Hoka Bondi 8 - tył

Podsumowując

Jeśli szukasz komfortowej limuzyny do spokojnego wożenia się ,,po dzielni”, to Bondi będzie bardzo dobrym wyborem. Zapewni odpowiednio dużo płynnego komfortu, bezpieczeństwa. Nie musisz się w nim rozpędzać, wystarczy że chcesz biegać spokojnie, ale długo. W Bondi 8 można naprawdę długo!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MARIUSZ
MARIUSZ
1 rok temu

Witam. Jeśli biegam ze śródstopia, czy wówczas wysokość dropu ma duże znaczenie. Drugie pytanie :czy amortyzacja w bucie jest wykorzystana gdy biegnę po miękkim podłożu (a może ona tylko nam przeszkadza jeśli jest za duża). Pozdrawiam..

Jarek
Jarek
1 rok temu

Witam
Jak dlugo mozna uzywac tych butow?
Ja standartowo biegam pomiedzy 1000-1200km w danej parze, czy przy tych butach tez taka ilosc obowiazuje?

Adrian
Adrian
1 rok temu

Witam czy te buty nadają się do stopy pronującej? Dziekuje

Piotr
Piotr
1 rok temu

Szukam zamiennika do nimbus 25. Myśle o bondi 8 ewentualnie clifton 9. A może coś zupełnie innego?

Last edited 1 rok temu by Piotr
Piotr
Piotr
1 rok temu

Mam bardzo wąska stopę.
Wiec co? Bondi 8?

czeslaw
czeslaw
7 miesięcy temu

niestety Ale porównując bondi 7 do bondi 8 to bondi 8 jest trwalszy o 50%

czeslaw
czeslaw
7 miesięcy temu

Przepraszam twardszy