Hoka Kawana – ,,luka” pomiędzy Cliftonem a Bondi

28 marca 2022 6  min czytania
Hoka Kawana

Jak sama Hoka mówi model Kawana jest to model, który wypełnia lukę pomiędzy modelami Cliftonem i Bondi. Kawana to dobra propozycja kiedy Clifton jest dla Ciebie za wąski. Albo kiedy Bondi jest dla Ciebie… zbyt miękki, pancerny i rozleniwiający. Wtedy właśnie wchodzi Kawana, cała na biało.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 629 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość: średnia
30/25 mm
drop: obniżony
5 mm
waga: średnia
330 g

Przeznaczenie

Kawana to but treningowy z bardzo dużą amortyzacją przeznaczony dla osób biegających przede wszystkim po twardych nawierzchniach – chodnikach i ulicach. Jak większość butów treningowych oraz podobnie do Cliftona i Bondi, model ten nie boi się też terenu podmiejskiego. Na szutrowych drogach czy nawet w lesie, pod warunkiem trzymania się głównych w miarę równych dróg, też da sobie radę. Jak podaje producent, Kawana to też but, który może łączyć zastosowania zarówno biegowe jak i fitnessowe.

Hoka Kawana

Plusy

  • dobra amortyzacja
  • geometria podeszwy ułatwiająca przetaczanie
  • dużo szerokości z przodu
  • szeroka, stabilna konstrukcja

Minusy

  • sztywność i niewielka elastyczność podeszwy

Hoka – co jest co?

Gdzie jest Kawana napisałem już we wstępie – między Cliftonem a Bondi. W praktyce dużo bardziej na stopie przypomina Cliftona i to raczej do niego powinna być porównywana. Wreszcie jest to but ulokowany po stronie butów treningowych neutralnych. W tym segmencie znajduje się coraz więcej modeli o dość podobnej specyfice co może nie ułatwiać wyboru.

TRENINGOWE
SZYBKIE
TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaBondi XBondiGaviota
bardzo duża amortyzacjaKawana
Clifton,
Clifton Edge
Arahi
duża amortyzacjaMach,
Carbon X
Rincon 

Alternatywy

Kawanie najbliżej jest do Cliftona i jeśli miałbym szukać dla niego alternatyw to byłyby to te same buty, które są alternatywami dla Cliftona, a więc Pegasus, Ghost i reszta. Biorąc pod uwagę, że bardzo często w kontekście Kawany mówi się o uniwersalności i nie tylko biegowym zastosowaniu to właściwie konkurent najbardziej uniwersalnego ,,buta do wszystkiego”, czyli Pegasusa.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas SoalrGlide 4318 g10 mm599 zł
Asics Gel-Cumulus 23280 g10 mm599 zł
Brooks Ghost 14281 g12 mm549 zł
Hoka Kawana283 g5 mm629 zł
Mizuno Wave Rider 25275 g12 mm599 zł
NB 880 v11298 g10 mm529 zł
Nike Zoom Pegasus 38261 g10 mm499 zł
Saucony Ride 14266 g8 mm599 zł
REKLAMA

Amortyzacja

Kawana to but podobny do Cliftona pod kątem wysokości/grubości podeszwy. To raptem 1 mm różnicy pomiędzy oboma modelami, Kawana jest tym butem minimalnie wyższym. Mamy tutaj 30 mm pianki z tyłu i 25 mm pianki pod przednią częścią stopy. Sporo, ale wcale nie gigantycznie dużo patrząc na to że najwyższe buty biegowe to prawie 40 mm grubości pianki. Ta pianka to CMEVA, czyli bardziej sprężysta odmiana pianki EVA (stosowanej chociażby we wspominanym Cliftonie).

Hoka Kawana - amortyzacja przód

Kawana oferuje miękkość typową dla buta treningowego – dużą i nadająca się nawet dla nieco cięższych biegaczy, ważących nawet około 90 kilogramów. Dla najcięższych cały czas mamy Bondi. Dodatkowo, mamy tutaj charakterystyczną dla Hoki kołyskę. Oznacza to, że podeszwa buta jest mocno zaokrąglona zarówno z przodu jak i z tyłu. Pozwala to na bardzo płynne przetaczanie buta i stopy z pięty na palce. Z tego powodu podeszwa Kawany jest sztywna i mało elastyczna, ale dzięki temu pomoc ze strony buta w przetaczaniu stopy jest duża.

Hoka Kawana - amortyzacja

Agresywne wyprofilowanie

Takie pomocne wyprofilowanie występuje w zdecydowanej większości butów Hoki, ale porównując Kawanę z innymi modelami jest to but o dosyć agresywnej geometrii. I nie mowa tutaj tylko o widocznym na pierwszy rzut oka to niesymetrycznym ..jaskółczym ogonie”. Podkreśla on inne wyprofilowanie (i niebanalny design), ale aż takie jego wysunięcie do tyłu nie ma praktycznego znaczenia i zastosowania. Gdyby je spiłować, but od strony praktycznej prawdopodobnie nie zmieniłby się.

Hoka Kawana - jaskółczy ogon

Agresywność objawia się za to w dosyć mocnym zaokrągleniu podeszwy szczególnie pod tylną częścią buta. Czuć ją stojąc bo Kawana sama chce ,,lecieć do tyłu” co jest potwierdzeniem, że profil podeszwy jest mocniejszy niż ten w Cliftonach czy Bondi. Przypomina mi ten z Rinconów, bo tam wrażenie ,,lecenie do tyłu” było podobne. Rincon to też but o nieco szybszej charakterystyce, więc można się spodziewać, że przy większych prędkościach i bardziej żwawym bieganiu Kawana również będzie spisywała się dobrze. A przynajmniej lepiej od Cliftona i Bondi.

Hoka Kawana - bieżnik tył

Bieżnik bez zaskoczeń

Bieżnik w Kawanach nie odbiega od tego jaki możemy spotkać w pozostałych dobrze amortyzowanych Hokach. Charakterystyczna kostka wzmocniona gumą z przodu i z tyłu podeszwy. Guma w tych miejscach ma za zadanie chronić podeszwę przed zużyciem w najbardziej newralgicznych miejscach – pod piętą tam gdzie lądujemy i pod śródstopiem tam gdzie następuje wybicie. Jest to klasyczne typowe rozwiązanie do biegania po asfaltowych i ziemnych ubitych drogach.

Warto też zwrócić uwagę na szerokość, która jest ponadprzeciętna (większa niż w Cliftonach). Widać to z góry kiedy to podeszwa nieco ,,wylewa” się na boki i tworzy szeroką i bardzo stabilną platformę dla stopy. Pod kątem stabilności Kawany są na pewno na plus.

Hoka Kawana - bieżnik

Cyferki czyli waga i drop

Podobnie jak w innych modelach Hoki w Kawanach jest dosyć lekko. W rozmiarze 9 US but waży 283 gramy w moim rozmiarze 12 US waży 330 gramów. To mniej więcej tyle ile można się spodziewać po dobrze amortyzowanym bucie treningowym i dosyć mało jak na but o takiej przerośniętej podeszwie. Ale przerośnięte buty o niskiej wadze to domena Hoki. Porównując to do dwóch sąsiednich modeli czyli Cliftona i Bondi to Kawana zgodnie z zapowiedziami znajduje się w luce pomiędzy nimi. Clifton jest lżejszy – 250 gramów, Bondi jest cięższy – 303 gramy w rozmiarze 9 US.

Drop to standardowe dla Hoki 5 milimetrów. Wystarczająco nisko, aby stopa leżała bardziej naturalnie niż w klasycznych butach gdzie mamy 10-12 milimetrów. Jednocześnie na tyle daleko do 0 mm, aby nie obciążać zbytnio ścięgna Achillesa. Poza tym przy miękkiej podeszwie o wysokości około 3 centymetrów obniżenie dropu do 5 mm nie jest żadnym problemem.

Hoka Kawana - waga

Szerokość i cholewka

Szerokość to chyba coś co najbardziej zwraca uwagę porównując Kawanę z Cliftonem. Bo to przede wszystkim dużo szerszy but w przedniej części niż flagowy Clifton. Tam gdzie w Cliftonie palce mają miejsca za mało to w Kawanie mają go nieco z zapasem. Różnica jest znaczna i Kawana w przedniej części oferuje dość dużo miejsca na palce.

Hoka Kawana - cholewka

Technicznie natomiast jest dość standardowo – materiał cholewki to techniczna siatka z perforacjami i nacięciami. Pod kątem grubości dosyć standardowa co powinno zapewnić odpowiednią wentylację w ciepłe dni i odpowiednią ciepłotę w te chłodniejsze.

Trzymanie w tylnej części jest dobre. Wewnątrz zapiętka znajdziemy klasyczne usztywnienie trzymające piętę oraz technologię FootFrame. To charakterystyczne podniesienie krawędzi podeszwy, które tworzy swoiste ,,korytko” pod stopą. Lekki rant wokół podeszwy ogranicza ruchy boczne i jest niejako przedłużeniem usztywnionego zapiętka, który znajduje się w cholewce. Ostatnim elementem trzymania i stabilności zapiętka są poduszeczki które znajdują się w jego wnętrzu. Działają trochę jak swoiste ,,trzymadełka” dla kości piętowej.

Hoka Kawana - wnętrze

Podsumowując

Jak mogę to najkrócej podsumować Kawanę? To ciekawa propozycja mieszcząca się gdzieś pomiędzy Cliftonem a Bondi, choć w praktyce dużo więcej jest w nim z Cliftona – podobna miękkość i podobna, choć nie identyczna, specyfika. Ja mógłbym te dwa modele użytkować naprzemiennie. Natomiast jeśli ktoś zna i biega w Cliftonach i jest już nimi lekko znudzony to Kawana może być ciekawą i interesującą odmianą.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
2 lat temu

Super wpis 🙂 dobrze się czyta. Pozdrawiamy!

pepe
pepe
2 lat temu

W 6-letnim poszukiwaniu buta idealnego nareszcie znalazłem Kawana. Dodam, że mam problem z rozcięgnem podeszwowym.

Remik
1 rok temu

Świetny artykuł. Aktualnie przechodzę na redukcję z 88 kg i moje aktualne buty do biegania są nieco twarde i mają wentylację od spodu, co trochę przeszkadza biegając po deszczu. Przyda mi się ten wpis przy wyborze nowych butów 🙂

tomi
tomi
7 miesięcy temu

Gdzie Ty sprawdzales ta szerokosc? But jest duzo wezszy od Cliftona…

tomi
tomi
7 miesięcy temu

Popatrz sobie na dane pomiarów bo wypisujesz bzdury i wprowadzasz ludzi w błąd.

tomi
tomi
7 miesięcy temu

Nie trzeba robic pomiarow, wystarczy ubrac oba buty, w Cliftonie totalny komfort, a Kawana ledwie miesci mi stope na szerokosc.
Ale zeby nie byc golosnownym, prosze dokladne prownanie i pomiary:

https://runrepeat.com/hoka-kawana

https://runrepeat.com/hoka-clifton-9

Kawana: 93.9mm
Clifton: 95.8mm

tomi
tomi
7 miesięcy temu

Ty chyba nie poważny jesteś. Kupiłem te buty bo zasugerowałem się Twoją nie prawdziwą informacją i okazały się za ciasne. Mam Cliftona i są ok, a w tych ledwie mieści mi się noga po szerokości. Realne pomiary, również pokazują, że Kawana jest węższa, a Ty nadal swoje. Nowy level wyparcia z zaprzeczeniem…

rylpasz
rylpasz
3 miesięcy temu

stopa jak dupa każdy ma swoją, zgadzam się z Pawłem nie zawsze techniczne pomiary odzwierciedlają rzeczywiste odczucie w bucie.