Hoka Mach X – niezwykle przyjazny, miękki i szybki but

20 września 2023 7 min czytania
Hoka Mach X

Model Mach cieszył się uznaniem na rynku ze względu na jego lekkość, przyjemną dynamikę i płynne odczucia pod stopą. Niemniej jednak, nie był to but, który wyróżniał się wyjątkową amortyzacją lub dynamiką. Teraz czas na jego kolejne wcielenie – Mach X, który korzysta z dobrodziejstw płytki z tworzywa Pebax.

Podstawowe informacje

 • marka: Hoka
 • rok premiery: 2023
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowo-startowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: tempo/interwały
 • cena detaliczna: 999 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: wysoka
39/34 mm
drop: obniżony
5 mm
waga: lekka
297 g

Przeznaczenie

Hoka Mach X to buty treningowo-startowe przeznaczone do biegania po twardych nawierzchniach. Doskonale sprawdzają się podczas intensywnych treningów, pomagając rozwijać prędkość. Charakteryzują się stabilnością podczas wolniejszych biegów, a także wyjątkową responsywnością podczas przyspieszeń. Mogą być używane jako obuwie do codziennego biegania, szczególnie dla biegaczy o masie ciała do 90 kilogramów. Jednak dzięki swojej wszechstronności, Mach X stanowi także dobry wybór jako but startowy dla tych, którzy preferują biegi w umiarkowanym i szybkim tempie.

Hoka Mach X

Plusy

 • bardzo dobra amortyzacja
 • przewiewna, dobrze oddychająca cholewka
 • bezpieczny przy wolnym tempie biegu
 • responsywny i dynamiczny przy szybkim biegu,
 • stabilny pomimo posiadania wkładki z tworzywa

Minusy

 • wysoka cena
 • wysoka waga, jeśli porównujemy go do innych „szybkich” butów (w 14% najcięższych)

Hoka – co jest co?

W gamie szybkich butów Hoka dostępnych jest obecnie pięć modeli. Co ciekawe, tylko jeden z nich nie posiada konstrukcji płytki czy to z włókna węglowego czy innego tworzywa. Mowa tu o modelu Mach, bez „iksa”. Mach X oraz Bondi X to buty łączące funkcje treningowe i startowe. Różnica między nimi polega głównie na ilości zastosowanej amortyzacji. Bondi X to z grubsza but karbonowy przeznaczony dla biegaczy o większej masie ciała, przekraczającej 90 kilogramów. Hoka Mach X jest natomiast stworzony z myślą o biegaczach ważących do 90 kilogramów.

TRENINGOWO-STARTOWE
I STARTOWE
duża dynamikaMach 5
bardzo duża dynamikaBondi X
Mach X
maksymalna dynamikaCarbon X 3
Rocket X

Alternatywy

Połączenie wysokiej amortyzacji z pewnym stopniem dynamiki obserwujemy w coraz większej ilości modeli. Ten segment butów do biegania będzie tylko rósł.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Adizero Boston 1237/30,56,5267227749
Asics Magic Speed 336/297218184849
Brooks Hyperion Max34/268221189799
Hoka Mach X39/345266227999
Nike Zoom Fly 5b.d.8286242799
Saucony Endorphin Speed 336/288229204799

Amortyzacja bardzo dobra

Konstrukcja podeszwy w modelu Mach X jest zbliżona do wzorca typowego dla butów karbonowych. Składa się ona z dwóch warstw pianki, między którymi umieszczona jest płyta z tworzywa. Wysokość podeszwy oraz grubość pianki wynosi odpowiednio 39 milimetrów pod piętą i 34 milimetry w przedniej części buta. To właściwie maksimum, które spotyka się w butach do biegania.

Podeszwa buta została stworzona z wykorzystaniem technologii PROFLY+, co oznacza połączenie dwóch warstw pianek o zróżnicowanych gęstościach. Bezpośrednio pod stopą znajduje się bardziej responsywna i elastyczna pianka PEBA. Niżej, pod płytką, znajduje się warstwa twardszej pianki EVA. Pomiędzy tymi dwiema warstwami pianek umieszczona jest pełnowymiarowa płytka z tworzywa Pebax, która dzięki swojej sprężystości ma zapewniać dynamikę biegu.

Hoka Mach X - amortyzacja

W praktyce, odczucia pod stopą są naprawdę komfortowe. Odczuwa się wysokość podeszwy, ale nie jest to uciążliwe. Poczuć można delikatną miękkość, chociaż but nie jest aż tak miękki jak niektóre modele. Jego amortyzację można opisać jako bardzo dużą, ale jednocześnie zrównoważoną. Co ciekawe, mimo miękkości, można także z łatwością uzyskać przyjemne odbicie. Osoby, które preferują miękkie buty, oraz biegacze o wadze do 90 kilogramów powinni być zadowoleni z tego modelu.

Dynamika bardzo zrównoważona

To co jest wyczuwalne to też lekki kołyskowy profil, który pozwala przyjemnie przetaczać stopę z pięty na palce. Jednakże nie jest to profil bardzo agresywny. Jeśli lądujesz na pięcie Mach X pozwoli Ci to robić dokładnie tak jak robiłeś. Nic na siłę.

Gdzieś tam w środku jest też płytka z włókna Pebax jednakże niewidoczna i niewyczuwalna bezpośrednio. Jej obecność można jednak zauważyć w postaci zwiększonej sztywności buta na linii pięta-palce. Czy płytka zapewnia turbodoładowanie przy każdym kroku? Odpowiedź jest dwuznaczna. Tak, ponieważ but pozwala na płynną pracę stopy podczas szybkiego biegu i przyjemne odbicie. Nie, ponieważ brak mu efektu odbicia znanego z karbonowego modelu Rocket X 2. Podobnie jak amortyzacja poziom dynamiki jest tu dosyć zrównoważony.

Hoka Mach X - dynamika

Mach X wyróżnia się też jako but niezwykle przyjazny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ogólną specyfikę butów z płytkami. W przypadku większości z nich, szybkość i stabilność nie zawsze idą w parze. To „przypadłość” typowa dla butów startowych z włóknem węglowym, które kładą nacisk na szybkość a niekoniecznie na stabilność. W efekcie, wiele z nich może nieprzyjemnie wpływać na ustawienie stopy i nie zachowuje się stabilnie podczas wolniejszych biegów. Jednakże, ten model jest inny…

REKLAMA

Hoka Mach X nie ma karbonu, ma bardziej elastyczną płytkę Pebax i doskonale współpracuje ze stopą, niezależnie od tego, czy planujesz spokojny trucht, czy też szybki bieg. Podczas truchtu, wyczuwalna sztywność nie jest uciążliwa. Chociaż… delikatnie podpowiada, aby podkręcić tempo. W momencie, gdy przyspieszasz, zarówno profil buta, jak i ukryta w jego wnętrzu płytka zaczynają coraz bardziej wpływać na twoją wydajność. Do pracy nad szybkością, biegów ciągłych w drugim zakresie, interwałów but ten będzie doskonałym wyborem.

Bieżnik do miejskiego ścigania

Bieżnik w butach Mach X został wykonany z gumy Durabrassion. Jest to typowa konstrukcja przystosowaną do biegania po asfaltowych powierzchniach miejskich. Taki płaski i mało agresywny rodzaj bieżnika doskonale sprawdzi się na drogach asfaltowych, chodnikach oraz równych, utwardzonych szutrówkach w okolicach miasta. Należy jednak zaznaczyć, że w trudnym terenie leśnym nie będą one najlepszym wyborem. Szkoda też marnować jego specyfikę na bieganie w terenie.

Hoka Mach X - bieżnik przód

Warto również zwrócić uwagę na znaczną ilość gumy umieszczonej pod przednią częścią stopy, w przeciwieństwie do mniejszej ilości gumy pod częścią piętową. To jasny sygnał, że mamy do czynienia z butami o bardziej szybkim charakterze, idealnymi do rozwijania prędkości na płaskim terenie.

Hoka Mach X - bieżnik tył

Cholewka bardzo komfortowa

Cholewka Mach X została stworzona z dwuwarstwowej technicznej siatki. Co ciekawe, producent podaje że jest to materiał w 100% wykonany z surowców z recyklingu. Choć nie jest to kluczowy aspekt pod względem jakości i funkcjonalności butów, cieszy fakt, że producenci butów zwracają uwagę na ekologię.

Wnętrze buta jest komfortowe i przyjemne. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem rozmiaru, śmiało możesz sięgać po ten, który zazwyczaj nosisz! Nie ma się też co zastanawiać nad przewiewnością cholewki. Jest to but z ponadprzeciętnie przewiewną cholewką.

Hoka Mach X - toebox

Dopasowanie cholewki bardzo dobre. Zasługa to zarówno samego kształtu cholewki jak i tego, że w rejonie sznurowania język został zintegrowany z cholewką. Pozwala to zarówno na jego nieprzesuwanie na boki podczas biegu. Zapewnia także bardzo dobre dopasowanie do stopy i jej trzymanie. W moim przypadku jest to trzymanie na tym poziomie, że bez sznurowania sznurówek but nie ma zamiary ze stopy spaść. Oczywiście nie polecam biegania bez zawiązanych sznurówek.

Język buta jest cienki , odchudzony, co jest charakterystyczne dla szybkich butów. Jest przewiewny jak cała cholewka i doskonale współgra z lekkim systemem sznurowania, który stosuję. W przypadku osób o wyjątkowo wąskiej stopie i mocnym zasznurowaniu buta może teoretycznie powodować to nieco ucisku na grzbiet stopy. Niemniej jednak, uważam, że to raczej sporadyczny problem, choć możliwy w niektórych przypadkach.

Zapiętek jest solidny i tradycyjnie wzmocniony wewnątrz. Skutecznie utrzymuje stopę w miejscu. Mimo imponującej objętości podeszwy, ten but zapewnia wyjątkową stabilność i pewność na każdym kroku. Bez względu na to, czy preferujesz spokojne bieganie, czy też chcesz osiągnąć maksymalną prędkość, możesz być pewien, że będzie zapewniał stabilność, którą potrzebujesz.

Hoka Mach X - cholewka

Waga nie najniższa

Według materiałów producenta but męski w rozmiarze 10 US waży 266 gramów. But damski w rozmiarze 8 waży 227 gramów. Wydaje się, że to mało. Ale nie do końca jest to taki lekki but.

W moim rozmiarze 12 US Hoka Mach X waży 297 gramów, co jest wartością tuż poniżej granicy 300 gramów, kiedy mogę mówić o lekkim bucie. Choć do rekordowej lekkości brakuje mu dużo. W gronie wszystkich butów do biegania po twardych (asfaltowych) nawierzchniach na blogu jest blisko średniej i znajduje się w 34 % najlżejszych. Nie jest to wynik imponujący.

Natomiast jeśli porównamy jego wagę z innymi szybkimi butami (do których Mach X się zalicza) okazuje się butem dosyć ciężkim. W gronie startówek i butów treningowo-startowych plasuje się w 14 % najcięższych. Objętość jednak swoje waży.

Jeśli walczysz o urywanie sekund możesz się tym przejmować, ale wtedy albo już masz albo powinieneś zakupić jedne z butów startowych. Jeśli potraktujesz Mach X tak jak jak powinieneś go potraktować czyli jako szybki but treningowy to dosyć duża waga nie będzie problemem. Naprawdę ta konstrukcja daje się bardzo mocno rozpędzić i nie sądzę abyś zdążył pomyśleć, że jest ociężała.

Hoka Mach X - detal

Podsumowanie

Można się przyczepić do kilku drobiazgów. Waga mogłaby być niższa. Bieżnika mogłoby być więcej w części piętowej. Niemniej jednak w porównaniu z ogromem zalet tego modelu te wady mocno bledną. Hoce udało stworzyć się bardzo zacną konstrukcję. Szybką, ale nie tak aby amator i zupełnie początkujący biegacz miałby się w niej nie odnaleźć. Miękką do codziennego treningu ale zachęcającą jednocześnie do nabrania prędkości. Przyjazną, niezależnie od tego jaki trening chcesz w nich wykonywać.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments