Kiedy but do biegania jest za mały?

Pisałem już jak wybrać dobry rozmiar butów do biegania, czas zastanowić się jakie symptomy oznaczają, że but lub buty w których biegasz są zbyt małe. Wbrew pozorom jest kilka dosyć łatwo zauważalnych znaków. Jakich?

REKLAMA

Za mały kiedy czujesz, że cholewka ciśnie cię w palce?

Najprostsza rzecz, którą możesz zweryfikować już na etapie wyboru butów. Złota zasada wyboru butów mówi, że but powinien mieć około 0,5-1 centymetr luzu między czubkami palców a cholewką. I to wtedy kiedy stoisz, bo błędem jest ocenianie rozmiaru buta do biegania na siedząco. Zapewnia to odpowiednią przestrzeń na pracę stopy podczas biegu i komfort. Brak tego zapasu to proszenie się o kłopoty. Pomyśl też jak mogą się czuć Twoje ściśnięte palce, po godzinie biegu!

Powinieneś wybrać większy rozmiar

Buty do biegania - New Balance

Za mały kiedy regularnie masz problem z odciskami i czarnymi paznokciami

Czarne paznokcie oznaczają, że coś poszło nie tak. Najczęściej jest to po prostu but w rozmiarze zbyt małym, bez właściwego zapasu. Ten błąd masowo popełniają początkujący biegacze. Być może zapas w butach biegowych jest, wydaje się odpowiedni, nie cisną cię w palce, ale podczas biegu stopa pracuje i rozpłaszcza się na tyle, że to nadal troszkę mało. Choć tego nie czujesz, to czubki palców i paznokci naciskają na materiał cholewki i po setkach i tysiącach kilometrów mikrourazów dochodzi do znacznie większego problemu. Być może model buta, w którym biegasz, ma nieodpowiedni kształt do Twojej stopy. A być może następnym razem powinieneś wybrać rozmiar jeszcze o pół centymetra większy!

Za mały kiedy regularnie przedzierasz cholewkę na czubku buta

Czasami mówię, że pół biedy pół biedy jeśli uszkodzi się but a nie stopa. W przypadku za małych butów i braku przestrzeni wewnątrz dochodzi do sytuacji kiedy nadmierny nacisk palców i paznokci powoduje rozrywanie się materiału cholewki. W efekcie już po miesiącu, dwóch czy trzech, but wygląda cały czas jak nowy za to z dziurami na palcach. Rozumiem, że możesz lubić dopasowane buty, ale upierając się przy „dopasowaniu” musisz się liczyć, że niemal każde buty będą Ci się bardzo szybko przecierały na palcach. Nie mówiąc o tym, że same palce też mogą cierpieć.

Najlepsze rozwiązanie jest jednocześnie najprostsze – większy rozmiar butów.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.