Mizuno Wave Inspire 20 – jeden z bardziej stabilnych butów do biegania

30 maja 2024 6 min czytania
Mizuno Wave Inspire 20

Mizuno Wave Inspire to klasyk, wśród butów do biegania ze stabilizacją. Owszem, trochę konserwatywny, ale jednocześnie oferujący bardzo dobrą amortyzację i solidną stabilność. Obydwie te cechy to znaki charakterystyczne marki Mizuno. Za obydwa te parametry w znacznej części odpowiada płytka Wave. Ale nie tylko. Co jeszcze można znaleźć w tym modelu?

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Mizuno
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: nadmiernie pronująca
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena regularna: 719 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: wysoka
36/24 mm
drop: klasyczny
12 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
2,1 mm
szerokość cholewki: szeroka
107,1 mm
waga: średnia
354 g

Przeznaczenie

Mizuno Wave Inspire 20 to bardzo dobrze amortyzowane buty przeznaczone do codziennego biegania po twardych nawierzchniach. Idealnie sprawdzą się w warunkach miejskich i podmiejskich, gdzie trzeba pokonać asfaltowe ulice, chodniki z kostki brukowej lub polne drogi poza miastem. Czy nadają się do lasu? Tak, jeśli biegasz głównie po głównych, szutrowych ścieżkach. Wave Inspire 20 to także buty ze stabilizacją, co oznacza, że są skierowane przede wszystkim do osób z nadmierną pronacją stóp, czyli tych, które koślawią do wewnątrz.

Mizuno Wave Inspire 20
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • bardzo dobra stabilizacja i trzymanie tylnej części buta,
 • komfortowa i miękka cholewka,
 • solidny, uniwersalny bieżnik.
 • dość ciężki (w 31% najcięższych treningówek)
 • mocno rozbudowany „obcas”, który nie wszystkim może odpowiadać

Mizuno – co jest co?

Model Inspire to odpowiednik, a w zasadzie bliźniak, bardzo uniwersalnego i popularnego modelu Rider. Oba oferują porównywalny poziom amortyzacji odpowiedni dla biegaczy o wadze do około 90 kilogramów. Różnią się natomiast stopniem wsparcia: Rider jest przeznaczony przede wszystkim dla osób o stopach neutralnych, natomiast Inspire dla osób z nadmierną pronacją.

W całym portfolio butów do biegania Mizuno jest to but z kategorii propulsive, czyli tych nieco bardziej sprężystych (i przy okazji sztywniejszych). Przeciwieństwem jest tutaj segment floating, czyli buty bez sztywnej płytki Wave a zarazem o bardziej „pluszowej” amortyzacji.

Więcej o butach do biegania Mizuno możesz przeczytać w tym zestawieniu.

 FLOATING
NEUTRAL
FLOATING
STABILIZACJA
PROPULSIVE
NEUTRAL
PROPULSIVE
STABILIZACJA
największa amortyzacjaWave SkyWave Horizon
bardzo duża amortyzacjaWave SkyriseWave Rider
Wave Ultima
Wave Inspire
duża amortyzacjaWave RevoltWave Kizuna
Wave Prodigy
Wave Equate

Alternatywy

W wielu innych markach (choć nie w każdej) można znaleźć buty do biegania po twardych nawierzchniach, które oferują dodatkową stabilizację. Firmy takie jak Asics, Brooks, Saucony i New Balance produkują modele zaprojektowane specjalnie z myślą o biegaczach potrzebujących większego wsparcia. Dzięki temu biegacze mogą cieszyć się większym komfortem i bezpieczeństwem, niezależnie od tego, czy biegają po chodnikach, asfalcie czy betonie.

Więcej o poszczególnych modelach dowiesz się z zestawienia butów treningowych ze stabilizacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarcontrol 233/2310323272699
Asics GT-1000 12b.d.8267235614
Asics GT-2000 1236/288267234749
Brooks Adrenaline GTS 2324/1212286258699
Hoka Arahi 734/295281228719
Mizuno Wave Inspire 2036/2412304246719
Nike Zoom Structure 2530/2010322263629
Salomon DRX Bliss34/268266222779
Saucony Guide 1635/296269232709
REKLAMA

Amortyzacja duża i dość sztywna

Za amortyzację, w modelu Inspire 20 odpowiada w największym stopniu miękka pianka Mizuno Enerzy. Ilość pianki a co za tym idzie wysokość podeszwy w Inspire to 36 milimetrów pod piętą i 24 milimetry pod przodostopiem. To dość dużo, ale buty o tym poziomie amortyzacji mają podeswy o takiej wysokości.

Mizuno Wave Inspire 20 - Enerzy

Oprócz pianki w podeszwie Inspire 20 znajduje się również system Wave – charakterystyczna plastikowa fala widoczna w tylnej części buta. Wykonana z materiału Pebax fala jest sztywniejsza niż otaczająca ją pianka, dzięki czemu utrzymuje podeszwę w ryzach i zwiększa jej ogólną stabilność. W przypadku butów Inspire 20 mamy też do czynienia z bardziej stabilną odmianą płytki Wave, która ma inny kształt niż w modelach neutralnych. Po stronie przyśrodkowej jest grubsza i sztywniejsza, co pomaga ograniczyć przekoślawianie kostek do wewnątrz podczas biegu.

Przy okazji sam Wave wpływa też na to, że Inspire nie jest tak aż tak miękki, jak mogłoby się wydawać. W części piętowej może być też wyczuwalny charakterystyczny „obcas”, który może nie przypaść do gustu biegaczom szukającym bardzo płynnego i miękkiego przetoczenia pod piętą. Niemniej jednak model ten oferuje wysoki poziom amortyzacji i radzi sobie nawet z biegaczami o wadze około 90 kilogramów. Lżejsi biegacze również oczywiście mogą skorzystać z jego amortyzacji i stabilności. Nic nie stoi na przeszkodzie.

Mizuno Wave Inspire 20 - system Wave

Bieżnik agresywny jak na asfaltówkę

Bieżnik w Mizuno Inspire 20 składa się z dużej ilości gumy, pokrywającej niemal całą powierzchnię podeszwy, z wyjątkiem charakterystycznej bruzdy biegnącej wzdłuż podeszwy. Jak na buty przeznaczone na twarde nawierzchnie, a Inspire taki jest, jest to bieżnik dosyć głęboki. Kosteczki bieżnika mają maksymalnie 2,1 milimetra wysokości co jest ponadprzeciętną wartością. Dzięki wyższym kostkom but będzie dobrze trzymał się także w terenie podmiejskim i leśnym gdzie będzie liczył się delikatny „chwyt”.

Niemniej jednak jest to but przeznaczony przede wszystkim do biegania w warunkach miejskich i okołomiejskich. Najlepiej sprawdzi się na asfaltowych drogach, chodnikach i szutrach.

Mizuno Wave Inspire 20 - bieżnik

Cholewka równie stabilna co podeszwa

Cholewka jest dość klasyczna. Wykonana z technicznej siatki o całkiem dobrej wentylacji. Na jej zewnętrzną powłokę naniesione są nadruki z tworzywa przypominające siatkę. Stanowią usztywnieniem cholewki, jej wzmocnienie oraz mogą dawać trochę więcej trzymania stopy w tym rejonie. Wyglądają dobrze i na swój sposób elegancko. W niezwracający uwagi sposób wzmacniają cholewkę buta.

Jednocześnie w środku jest dość przestronnie. W najszerszym miejscu cholewka ma 107,1 milimetra szerokości co jest wartością powyżej przeciętnej i wskazującą, że mamy do czynienia z nieco szerszym (ale nie bardzo szerokim) butem do biegania. Wewnątrz także jest przestronnie choć w części na palce wydaje się dość standardowo – ani za szeroko ani za wąsko.

Mizuno Wave Inspire 20 - toebox

W części tylnej – stabilnie, ale tego można się spodziewać po tym modelu. W zapiętku mamy sztywne wewnętrzne usztywnienie, które trzyma piętę w miejscu i zapewnia niewątpliwie dużo stabilności. Ten klips w cholewce to niejako uzupełnienie stabilnej podeszwy z systemem Wave, który znajduje się pod stopą. Rozwiązania te dają dużo stabilności ale też trochę toporności, bo stabilna tylna część buta daje się „poczuć” podczas biegu.

Oczywiście zapiętek od wewnątrz wykończono dużą ilością gąbek przez co jest też miękko i komfortowo. Jest dokładnie tak jak powinno być w komfortowej treningówce do codziennego biegania. Nic dodać, nic ująć.

Mizuno Wave Inspire 20 - cholewka

Waga cały czas spora

Według materiałów producenta but męski waży 304 gramów, a damski 246 gramów. To w zasadzie tyle samo co jego poprzednik. W moim rozmiarze 12 US także waga jest bardzo zbliżona. Mizuno Wave Inspire 20 waży 354 gramów. To cały czas nie jest mało. Porównując co ze ogółem butów biegowych okazuje się, że pod kątem wagi Inspire 20 znajduje się w 31 % najcięższych butów na blogu. Oczywiście spośród tych przeznaczonych to treningowego biegania po twardych nawierzchniach.

Nie jest to oczywiście powód do darcia szat bo jest o dwadzieścia kilka gramów więcej niż średnia dla tego samego segmentu butów. W przypadku buta treningowego na co dzień, który będzie użytkowany głównie podczas wolnych, spokojnych biegów nie jest to kluczowa różnica. Podczas wyboru kluczowy powinien być szeroko pojęty komfort, odpowiednie dopasowanie do stopy a nie nawet dwadzieścia gramów różnicy, których nie poczujesz mierząc buty.

Mizuno Wave Inspire 20 - detal

Podsumowanie

W Mizuno Wave Inspire 20 dużo jest klasyki. Klasyczny system Wave, który ma już ponad dwadzieścia lat. Cholewka z technicznej siatki. Dużo, charakterystycznej dla tej linii butów do biegania stabilności. Inspire w dwudziestej edycji nie zaskakuje, ale kontynuuje to co działa od lat. To też cały czas but z bardzo mocno rozbudowaną stabilizacją pięty, co nie wszystkim odpowiada, lecz jeśli właśnie szukasz buta mocno usztywnioną piętą, to warto na niego zerknąć. A może nawet przymierzyć w sklepie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments