New Balance 860 v5 – co nowego?

26 lutego 2015 5  min czytania
New Balance 860 - cholewka

Model New Balance 860 v5 to jeden z tych modeli w których nigdy raczej nie będę biegał. To model dla osób z nadpronacją i to taką znaczną. To też model na którym bardzo lubię wyjaśniać jak działa stabilizacja w butach, bo jest zbudowany tak, że dobrze widać konstrukcję podeszwy. Taki był 860 w wersji czwartej i taki też jest 860 w wersji piątej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: New Balance
  • rok premiery: 2015
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 459 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: klasyczny
12 mm
waga: średnia
351 g

Przeznaczenie

Aby rozwiązać zagadkę przeznaczenia modelu 860 należy tak jak zawsze w New Balance zerknąć do ich nomenklatury. Ostatnie dwie cyfry oznaczają linię i niejako typ stopy dla jakiej buty są przeznaczone. Sześćdziesiątka to modele dla stopy nadmiernie pronującej. I to bym powiedział że bardzo nadmiernie. Bo dla lekkich nadpronatorów jest linia 70. Linia 60 to linia dla osób które pronują jak cholera.

Pierwsza liczba natomiast oznacza zaawansowanie i ilość amortyzacji. Osiem to sporo, ale w tej linii jest jeszcze przede wszystkim model 1260 który tej amortyzacji ma jeszcze dużo więcej. A więc 860 to mocna stabilizacja dla stóp mocno nadpronujących i dobra ale nie największa amortyzacja.

New Balance 860

Cholewka

Technicznie o cholewce 860 można powiedzieć niewiele. Brak w niej tych czasami kosmicznie ponazywanych technologii niemniej jednak zastosowano w niej kilka dobrych rozwiązań. Większość jest znanych z poprzedniego modelu, ale…

W porównaniu do poprzednika zmniejszyła się ilość przeszyć cholewki. W rejonie palców szew nadal został ale logo NB czyli „enka” na boku cholewki nie jest już w ogóle poprzeszywana. Kiedyś logo było wręcz naszyte na cholewkę. Teraz już nie jest. To taka mała zmiana ale na plus a przy okazji but bez tych szwów wygląda lepiej.

New Balance 860 - przód buta

W rejonie śródstopia da się zauważyć dodatkowy element cholewki trzymający śródstopie. Był w poprzedniku i jest w nowym modelu. To ten żółty pasek widoczny przez cholewkę i zakończony szlufką sznurowadeł. Po zasznurowaniu poprawia trzymanie śródstopia. Rozwiązanie proste, działające i nie zdziwiłbym się gdyby New Balance nazwało go jakąś technologią. Inni producenci mają w tym miejscu mniej oczywiste rozwiązania, wymyślają im angielkie nazwy i nazywają je technologiami

New Balance 860 - cholewka

Zapiętek sztywny i twardy. Na pierwszy rzut oka tak samo sztywny i trzymający piętę jak w większości butów do biegania. Z tyłu na napiętku jest jeszcze tajemniczy napis Async Counter który sugeruje że zapiętki wykonane są asynchronicznie. Nie mam pojęcia co to znaczy i czy faktycznie w tym przypadku coś znaczy. Zapietki wygladaja klasycznie i symetrycznie.

New Balance 860 - tył buta

Wiadomo natomiast co znaczy napis „Made in UK” na metce pod językiem. Otóż, New Balance 860 v5 jak i część innych najbardziej zaawansowanych butów tej marki wykonana została w Wielkiej Brytanii.

Podeszwa

Poprzedni model 860 to but który najczęściej brałem do ręki kiedy chciałem komuś pokazać jak wygląda podeszwa w butach stabilizujących. Podeszwa w butach stabilizujących ma najczęściej od wewnątrz duży element z twardszej pianki czy twardszego tworzywa, który ma podpierać stopę od wewnątrz. W New Balance 860 widać go doskonale.

New Balance 860 - strona wewnętrzna

Ten element to Medial Post – warstwa mocnej, sprężonej pianki. Z trzech pianek użytych do wykonania podeszwy środkowej ta jest zdecydowanie najtwardsza. Ona ma podpierać łuk stopy i zapobiegać aby stopa nadmiernie skręcała do wewnątrz.

Ale to nie koniec.

W NB 860 mamy też piankę Acteva Lite. To ta podstawowa pianka z której wykonana jest większość podeszwy. Lekka, bardziej miękka niż Medial Post, dobrze amortyzująca i odporna na zgniecenia. Gdzie jest Acteva w New Balance 860? Wszędzie tam gdzie pianka ma kolor niebieski. A więc od wewnątrz tam gdzie nie ma Medial Post i na zewnątrz nad pianką… Abzorb

Abzorb to trzecia i ostatnia z pianek stosowana w 860. Najlepiej amortyzująca i najbardziej miękka z tych użytych w 860. Znajduje się po zewnętrznej stronie podeszwy i w 860 ma kolor biały.

New Balance 860 - strona zewnętrzna

Tak więc generalnie podeszwa w NB 860 zbudowana jest bardzo klasycznie i prosto jak na buty dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Od wewnątrz mamy najtwardszą piankę, która będzie zapobiegać uciekaniu stopy do wewnątrz. Na zewnątrz mamy najbardziej miękką piankę która ma sprawiać że stopa będzie przetaczać się bardziej po zewnętrznej krawędzi. Pomiędzy nimi jest pianka pośrednia. Całość to takie najbardziej klasyczne rozwiązanie dla nadpronatorów, które ma sprawiać, że stopa będzie przetaczać się bardziej po zewnętrznej stronie.

Dodatkowym elementem zabezpieczającym stopę i but przed ruchami skrętnymi jest system TBeam czyli sztywny plastikowy mostek znajdujący się między śródstopiem i piętą. Jest on uzupełnieniem stabilizacji znajdującej się w podeszwie.

New Balance 860 - bieżnik


Podeszwa i bieżnik wykończony jest twardą i odporną na ścieranie gumą węglową Ndurance. Guma ta stosowana była w 860 v4 i stosowana też jest w wielu innych modelach New Balance.

Waga

New Balance 860 v5 w rozmiarze 12 US wazy 351 gramów co jest takim standardem jak na but treningowy asfaltowy. W przypadku tych treningowo stabilizujących to też mniej więcej średnia wartość. Asics GEl-Kayano 21 i GT-2000 3 ważą więcej. Nike Lunarglide 5 ważą mniej. Zoom Structure 16 sprzed kilku lat w którym biegałem bardzo długo ważył dolanie tyle samo. Generalnie są buty i cięższe i lżejsze i ważące tyle samo.

Cena

Cena taka sama jak poprzednika czyli 459 złotych.

REKLAMA

Na koniec…

New Balance 860 to taki trochę chyba niedoceniany model. Bo jak ktoś szuka maksymalnej stabilizacji to lepszy tzn. lepiej amortyzowany, będzie NB 1260. Jeśli ktoś szuka fajnego lekkiego buta ale nie potrzebuje aż tak dużej stabilizacji – wybierze np. NB 870, czyli odpowiednik tego modelu dla osób z mniejszą nadpronacją. Model 860 jest pośrodku. Waży więcej, najwyższej amortyzacji nie ma ale dla osób z mocno nadpronującą stopą będzie dobrą propozyacją.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
9 lat temu

Dzięki za ten test. Kupiłem te buty, jako oczywistego następcę modelu 767 sprzed 8 lat. 767 są wspaniałe, nie do zdarcia i idealnie wygodne. Niestety, muszę powiedzieć, że jestem delikatnie zawiedziony modelem 860v5. Jestem 86 kg platfusem z dość mocną pronacją, dodatkowo różnie stopy się układają (prawa inaczej „działa” niż lewa). W 860tkach mam wrażenie, że stopy mi uciekają – buty sobie, stopy sobie, mimo że sznuruję je bardzo mocno. Paski plastikowe pod literką N, które niby mają trzymać śródstopie w miejscu robią taką robotę, że mam OGROMNE BĄBLE bo te paski wrzynają się w spód stopy. Oprócz tego, mam wrażenie że jednak zbyt mocno zapadam się w nich na piętach i doznaję kontuzji prostowników kolan… w 767 w ogóle tych mięśni nie czuję.. Teraz zastanawiam się, czy dać tym butom szansę (na razie wybiegałem może z 50km) czy jednak poszukać czegoś innego.

Marcin
Marcin
8 lat temu

Witam,

Właśnie poszukuje butów do ultramaratonu 115 km. Trasa głównie asfalt, ale w grę wchodzą również treningi rzędu ok 50-100 km tygodniowo. Ostatnio po badaniu stylu stawiania stopy wyszło, że mam lekką pronację (małą na prawej, trochę większą na lewej nodze). Zastanawiam się nad dwoma modelami NB 870 albo 1260. Dlatego kieruje do was pytanie, które z tych butów polecilibyście ze względu na i ich jakość i specyfikę biegu do którego trenuje.

Pozdrawiam

P.S. Czym się różnią NB 870BW4 od NB 870BY4 ?

Kazek
Kazek
8 lat temu

Paweł, co poleciłbyś dla mnie, mocnego pronatora? Waga 86-88 kg, podeszwa mocno ścierana tył od zewnątrz, przód od wewnątrz. Zauważyłem, że w tańszych modelach (ostatnio z lidla) podeszwa była starta już po 200 km… Do tego zaczyna się pojawiać ból biodra. Na co w moim przypadku zwracać większą uwagę: stabilizację czy amortyzację? Biegam po leśnych duktach (60%) ale także po chodnikach (40%). Pod uwagę biorę modele 860 i 1260. Co byś zaproponował – ewentualnie jakiś inny model?
Pozdrawiam.

Przemyslaw
Przemyslaw
7 lat temu

Witam biegałem ostatnio w Brooks Adrenaline 16 czy zmieniając na New Balance 860 będzie to ta sama kategoria buta