New Balance 880 v14 – biegowy „wół roboczy” made in NB

23 czerwca 2024 6 min czytania
New Balance 880 v14

Jaki but w ofercie butów biegowych New Balance łączy bardzo dobrą amortyzację, wszechstronne miejskie i około miejskie zastosowanie i bezpieczeństwo na co dzień? New Balacne 880! Ten, o którym wielokrotnie pisałem, że jest bardzo niedocenianym modelem. Prawdopodobnie dlatego, że nie jest aż tak miękki jak 1080 ani szybki jak buty z serii SuperComp. Jednakże kiedy potrzebujesz ,,woła roboczego” na co dzień to właśnie 880 spisze się najlepiej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: New Balance
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: neutralna
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
wysokość bieżnika: niska
1,3 mm
szerokość cholewki: wąska
102,1 mm
waga: lekka
298 g

Przeznaczenie

New Balance 880 v14 to bardzo dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach, takich jak ulice, chodniki, parkowe alejki i ścieżki. Jego amortyzacja sprawia, że jest idealny dla biegaczy ważących do około 90 kilogramów oraz dla lżejszych, którzy poszukują dużego komfortu. Najlepiej sprawdzi się do codziennego biegania w warunkach miejskich i podmiejskich. Dla większości amatorskich biegaczy może być on jednym uniwersalnym butem do niemal każdego typu biegania.

New Balance 880 v14
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • dobra stabilność,
 • przewiewna cholewka,
 • bardzo wytrzymały bieżnik,
 • bardzo dobre dopasowanie do stopy,
 • niska waga (wśród 9% najlżejszych butów treningowych).
 • niewielka dynamika,
 • nie dla posiadaczy szerokich stóp.

New Balance – co dla kogo?

Przeznaczenie tego modelu można częściowo odczytać z jego nazwy. Numer 880 oznacza dwie rzeczy: liczba 80 wskazuje na but treningowy, a 800 określa klasę i poziom amortyzacji. Najlepiej amortyzowanym w tej kategorii modelem butów do bieganie jest model 1080. Model 880 jest od niego niewiele słabszy i to także but treningowy o wyższym, ale nie najwyższym poziomie amortyzacji.

Podobnie wygląda sytuacja z modelem 860, który należy do tej samej klasy i poziomu amortyzacji, ale oferuje większą stabilizację. Jest on przeznaczony głównie dla osób z nadmierną pronacją stóp. Liczba 60 oznacza w tym przypadku but treningowy ze stabilizacją.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj koniecznie do zestawienia butów biegowych New Balance.

TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacja1080 v13
More v4
Vongo v6
bardzo duża amortyzacja880 v14860 v13
duża amortyzacja680 v8 

Alternatywy

New Balance 880, jako uniwersalny but treningowy, ma wiele alternatyw, takich jak popularne modele Brooks Ghost czy Nike Pegasus, oraz mniej znane opcje. Trudno jednak wskazać element, w którym 880 szczególnie się wyróżnia. Mimo to warto go rozważyć, szukając stabilnego buta biegowego do codziennego użytku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dobrze amortyzowanych butach do codziennego treningu, koniecznie zajrzyj do naszego zestawienia butów treningowych.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Supernova Rise36/2610284242799
Asics Gel-Cumulus 2537/298253222749
Brooks Ghost 1535/2312286258649
Hoka Clifton 932/275248205699
Mizuno Wave Rider 2738/2612280270699
New Balance 880 v14b.d.8270209699
Nike Zoom Pegasus 4137/2710297251649
On Cloudsurfer 732/2210245205799
Saucony Ride 1735/278282238709
REKLAMA

Amortyzacja duża, stabilność także

Za amortyzację w New Balance 880 v14 odpowiada przede wszystkim pianka Fresh Foam X – najbardziej miękka i najbardziej wytrzymała pianki stosowana w butach treningowych tej marki. Od lat flagowym modelem z tą pianką jest model 1080. Jak pisałem wyżej 880 jest drugi w kolejności a pianki ma trochę mniej. Ale… Według informacji producenta mamy tu o 2 milimetry pianki więcej pod częścią piętową w stosunku do swojego poprzednika. Niemniej jednak producent nie udostępnia oficjalnej wysokości podeszwy.

Warto też zauważyć, że struktura podeszwy także uległa pewnej zmianie. W dwóch poprzednich edycjach modelu 880 czyli w v12 i v13 podeszwa składała się z pianek o dwóch gęstościach. Głównie pod tylną częścią stopy był Fresh Foam X a pod przednią był element z pianki FuelCell. Jednolita podeszwa z pianki to novum w tym modelu.

New Balance 880 v14 - Fresh Foam X

Odczuwalna amortyzacja i miękkość w tym bucie jest bardzo duża, ale co niektórych ucieszy nie mamy do czynienia z podeszwą o miękkości galarety. But też od pierwszych chwil wydaje się mocno izolujący od podłoża i raczej nie będziemy wyczuwać każdego kamyka biegnąc po szutrowej drodze. Podobnie jak w poprzednich edycjach wyczuwana tu też jest pewna stabilność i pewność w stawianiu kolejnych kroków. To but dla osób, które cenią sobie nie tylko amortyzację, ale też bezpieczne trzymanie i stabilność. Jeśli chodzi o wagę biegacza, but model 880 v14 przeznaczony jest dla osób ważących do około 90 kilogramów. Szczególnie tych lądujących mocno na pięcie.

Oczywiście, jak to zwykle bywa przy kostrukcjach, które w dużym stopniu stawiają na bezpieczeństwo wokół kostki, nie jest to but bardzo dynamiczny. Spokojne bieganie? Tak. Nieco szybsze? Owszem! Natomiast im szybciej tym może być gorzej. Choć oczywiście warto pamiętać, że nie ma „szybkich” butów – są tylko szybcy biegacze.

New Balance 880 v14 - tyłem

Bieżnik asfaltowy z dużą ilością gumy

Bieżnik w New Balance 880 v13 jest umiarkowanie agresywny. Faktura gumowych elementów bieżnika wykonanych z gumy N-Durance ma 1,3 milimetra głębokości co jest mniej więcej standardem dla tego typu obuwia. Bieżnik jednak wydaje się na znacznie bardziej agresywyny w czym zasługa delikatnych rowków w samej piance poza elementami gumowymi. Taki bieżnik doskonale sprawdzi się na asfaltowych ulicach, chodnikach i utwardzonych drogach. W lekkim terenie także da sobie radę, o ile nie są to wąskie, kręte ścieżki pokryte korzeniami i błotem a szerokie szutrówki. Duża ilość gumy, która pokrywa dużą część podeszwy, to też większa wytrzymałość i ochrona pianki przed uszkodzeniami.

New Balance 880 v14 - bieżnik

Cholewka przewiewna, ale niezbyt szeroka

Cholewka wykonana jest z technicznej siatki, która jest podobna do tych stosowanych w innych butach biegowych. W porównaniu do poprzedniego modelu wydaje się bardzo zbliżona. Jej grubość jest umiarkowana i klasyczna dla tego typu butów do biegania.

Szerokość buta jest nie duża. W najszerszym miejscu cholewki to 102,1 milimetra co plasuje go w gronie butów raczej wąskich niż szerokich. Tak też jest w praktyce, gdzie znacznie bardziej wyczuwalne jest dopasowanie niż swobodna przestrzeń. Śródstopie trzymane jest tu bardzo solidnie, ale nie niekomfortowo. Pięta trzymana jest podobnie – wąsko, stabilnie, ale zarazem komfortowo. Dla wąskich stóp i tych standardowych będzie to zapewniało przyjemne dopasowanie. Natomiast posiadacze szerokich stóp mogą mieć z tym dopasowaniem problem.

New Balance 880 v14 - toebox

Z tyłu, jak już pisałem stabilnie bo do szerokiej i dość sztywnej w tym miejscu podstawy pod stopą mamy tu stabilne opakowanie także wokół stopy. Rozwiązanie jest klasyczne – wewnątrz cholewki znajduje się sztywny zapiętek w formie klipsa, typowy dla butów treningowych do codziennego użytku. Aby zwiększyć komfort, sztywny zapiętek otoczono dużą, ale nie przesadną, ilością gąbek. Dzięki temu but oferuje miękki i stabilny „kołnierz” wokół pięty, co zapewnia zarówno miękkość, jak i stabilność, zgodnie z oczekiwaniami od butów tego typu.

New Balance 880 v14 - cholewka

Waga niska jak na buty do codziennego treningu

Według materiałów producenta, but męski waży 270 gramów, a damski 209 gramów, co jest wartościami znacznie niższymi niż poprzednik. Patrząc na te dane New Balance 880 v14 jest nawet o kilkadziesiąt gramów lżejszy niż poprzednik. W moim rozmiarze 12 US jest tak samo. Poprzednik ważył 333 gramy. Najnowszy 880 v14 waży 298 gramów. To mniej niż tyle ile powinna średnia waga dla butów biegowych.

Jeśli spojrzymy tylko na buty do spokojnego, codziennego biegania po twardych nawierzchniach, masa 298 gramów umieszcza go w 9% najlżejszych butów do biegania. To wynik imponujący. W swojej klasie – dobrze amortyzowanych butów do codziennego biegania – to jedna z najlżejszych opcji.

New Balance 880 v14 - detal

Podsumowanie

Jeśli jakiś but do biegania marki New Balance można określić mianem ,,wołu roboczego”, to będzie to właśnie 880 – dobrze amortyzowany, ale nie za miękki, aby się w nim nie ,,utopić”. Pozwoli pobiec szybciej ale to codzienne bieganie jest tym w czym czuje się najlepiej. Jeśli mu się bliżej przyjrzeć to wiele rzeczy zostało zaprojektowanych pod kątem bezpieczeństwa, stabilności i wytrzymałości. Model 880 v14 nie musi być bardzo cool, wystarczy że daje dużo komfortu w codziennym bieganiu. Znacznie obniżona masa buta jest tu dodatkowym atutem.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments