Nike Zegama 2 – udoskonalona trailówka z Kraju Basków

16 lipca 2024 7  min czytania
Nike Zegama 2

Szukasz najbardziej miękkiego i komfortowego modelu butów trailowych Nike? Właśnie znalazłeś! To inspirowany baskijskim szlakiem – Nike Zegama 2, która jest udoskonaloną wersją pierwszej edycji. Korzysta z samych najlepszych rozwiązań jak pianka ZoomX czy bieżnik Vibram MegaGrip. Zwraca uwagę też nieco futurystycznym wyglądem ze stuptutem wokół kostki, który daje jeszcze więcej dopasowania do stopy. To but dla tych, którzy w terenie lubią komfort i przyczepność jednocześnie.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena regularna: 829 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość: średnia
36/32 mm
drop: obniżony
4 mm
bieżnik: uniwersalny
3,7 mm
szerokość cholewki: szeroka
107,8 mm
waga: ciężka
366 g

Przeznaczenie

Nike Zegama 2 to maksymalnie amortyzowany but do biegania w trudnym terenie, w tym także w górach. Dzięki ogromnej ilości pianki, but ten sprawdzi się zarówno na najdłuższych biegach ultra jak i w komfortowym bieganiu na znacznie krótszych dystansach. Będzie też doskonałym wyborem dla biegaczy ceniących sobie ponadprzeciętny komfort. Najlepiej spisze się w umiarkowanie trudnym i raczej suchym terenie.

Nike Zegama 2
  • bardzo duża i miękka amortyzacja,
  • przyjemna sprężystość i dynamika,
  • dobre dopasowanie do stopy,
  • przyczepny uniwersalny bieżnik.
  • nie największa stabilność podeszwy,
  • cholewka mogłaby być bardziej przewiewna,
  • raczej nie dla osób o szerokich stopach.

Buty do biegania Nike – co jest co?

Nike w swojej ofercie ma pięć modeli butów trailowych. Jeden przeznaczony na mieszany trail, czyli Pegasus Trail, który sprawdza się zarówno w lekkim terenie, jak i w mieście. Jeden to Ultrafly, czyli terenowa startówka z płytką z włókna węglowego – to propozycja dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Są też trzy modele typowo trailowe: Terra Kiger, Wildhorse i Zegama. Różnią się między sobą amortyzacją i tym co oferują. Terra Kiger to doskonałe czucie podłoża połączone z przyczepnością. Jednakże jest to but raczej na krótsze dystanse. Wildhorse to dobrze amortyzowany i uniwersalny but do biegania zarówno w górach jak i lasach. Zegama to natomiast coś dla osób, które szukają olbrzymiego komfortu i czegoś co sprawdzi się nawet na najdłuższych dystansach.

Zarówno o butach terenowych jak i pozostałych modelach dowiesz się więcej z naszego zestawienia butów do biegania marki Nike.

STARTOWE/
BIEGI GÓRSKIE
BIEGI GÓRSKIELAS, DROGI SZUTROWE
biegi ultraZegama
długie dystanseUltraflyWildhorsePegasus Trail
krótkie dystanseTerra Kiger

Alternatywy dla Nike Zegama 2

Wyjątkowo miękka Zegama konkuruje z maksymalistycznymi butami terenowymi innych marek. Może być też alternatywą dla najbardziej rozpoznawalnego modelu tego segmentu, czyli Hoką Speedgoatem. Ale butów terenowych o tak dużej amortyzacji jest na rynku więcej. Chcesz się o nich dowiedzieć więcej? Sprawdź zestawienie butów terenowych z maksymalną amortyzacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Altra Olympus 533/330318289759
Brooks Caldera 734/286300278699
Hoka Speedgoat 640/355278232699
Hoka Mafate Speed 433/284295241849
New Balance More Trail v339,4/35,44322260849
Nike ZoomX Zegama36/324320264829
Salomon S/Lab Genesis30/228269242929
REKLAMA

Amortyzacja: maksymalna

Podeszwa Zegamy została w całości wykonana z pianki ZoomX – najbardziej miękkiej i najbardziej responsywnej pianki używanej przez Nike. Ta pianka jest znana głównie z zaawansowanych butów startowych z wkładką karbonową, takich jak Alphafly Next% i Vaporfly Next%, ale z sezonu na sezon jest używana coraz szerzej. W butach trailowych Nike jest używana w startowym Ultrafly oraz właśnie w Zegamie.

Nike Zegama 2 - ZoomX

Pianki jest dużo a podeszwa w Zegamie ma 36 milimetrów z tyłu i 32 milimetry z przodu. Jest też bardzo miękka i sprężysta, zapewniając wyjątkowy komfort pod stopami, który rzadko jest spotykany w butach terenowych. Ten poziom amortyzacji będzie wystarczający nawet podczas biegania bardzo długich dystansów. Będzie idealny dla biegaczy, którzy poszukują maksymalnego komfortu, w tym także tych najcięższych, ważących nawet do 100 kilogramów. Dzięki wyjątkowo miękkiej piance, Zegama sprawia, że nawet najbardziej wymagające trasy stają się znacznie łatwiejsze do pokonania.

Stabilność: nie największa

Podobnie jak w poprzednim modelu obawę może budzić stabilność, a raczej jej niewystarczająca ilość, co wiąże się z bardzo wysoką miękkością podeszwy. Minusem każdej tak wysokiej a jednocześnie miękkiej i plastycznej podeszwy jest fakt, że stopa leżąca na niej ma większą możliwość „pływania” na boki. Może to powodować mniejszą stabilność buta w porównaniu z tymi o nieco twardszej podeszwie. Mogą to szczególnie odczuwać biegacze mający tendencję do nadmiernej pronacji. Tak miękka podeszwa w części tylnej może ją jeszcze dodatkowo pogłębiać. To nie będzie dobre!

Nike Zegama 2 - Vibram

Dynamika: zaklęta w ZoomX

Warto również wspomnieć o dynamice podeszwy, która jest wyraźnie wyczuwalna dzięki piance ZoomX. Ta pianka zapewnia nie tylko miękką amortyzację, ale również wysoką responsywność i sprężystość. Szczególnie pod przednią częścią stopy odczuwalne jest przyjemne odbicie, co może przydać się na bardziej płaskich terenowych odcinkach, umożliwiając szybsze bieganie. Na bardziej płaskich odcinkach wyczuwalny jest też delikatny ,,rocker”, czyli wyprofilowanie pomagające przetaczać stopę z pięty na palce. To kolejny element sprawiający, że Zegama ma w sobie trochę szybszego i bardziej dynamicznego charakteru.

Nike Zegama 2 - amortyzacja

Bieżnik: poprawiony i przyczepny

Bieżnik to coś do czego można było mieć największe zastrzeżenia i coś co najbardziej się zmieniło w tym modelu. W modelu Nike Zegama 2 za przyczepność odpowiada bieżnik Vibram MegaGrip o kołkach o zmierzonej wysokości 3,7 milimetra. Kołki są dosyć luźno rozstawione niemniej jednak nie jest to bieżnik bardzo ,,zadziorny”. Raczej uniwersalny. Klasycznie dla butów trailowych ząbki w części przedniej ustawione są tak aby zapewniać przyczepność na podbiegach (lub podejściach) a w części tylnej na zbiegach (lub zejściach). Różnicę powinna robić tutaj też mieszanka gumy, która cechuje się dużą przyczepnością.

Nike Zegama 2 - bieżnik

Niemniej jednak jest to but o przeznaczeniu raczej suchym i w założeniu najlepiej spisze się na długich, szutrowo kamienistych trasach. Sama nazwa tego buta wzięła się właśnie od tego typu terenu i biegu Zegama Aizkorri rozgrywanego w Kraju Basków.

Cholewka: dopasowana i wcale nie tak przewiewna

Cholewka w Zegamie jest wykonana z klasycznej technicznej siatki o umiarkowanej grubości co trochę gryzie się z butem stworzonym pod Zegamę, która jest jednak rozgrywana w dość wysokich temperaturach. Osoby szukające bardzo dużej przewiewności mogą być jego wentylacją wręcz rozczarowane, choć mogę się mylić.

Nike Zegama 2 - toebox

Jej cechą szczególną jest też niski stuptut otaczający kostkę, który w pewnym stopniu ogranicza dostawanie się piasku, kamyków i innych niepożądanych elementów do wnętrza buta. Jest bardzo miękki i nieinwazyjny po założeniu. Jednocześnie to właśnie między innymi dzięki takiemu a nie innemu rozwiązaniu jest to but, który zakłada się nieco trudniej niż buta z klasyczną cholewką i bez elastycznego stuptuta.

Przód Zegamy 2 jest delikatnie wzmocniony. W porównaniu do poprzedniego modelu przedni ,,zderzak” jest trochę mniejszy. Miejsca na palce jest w nim całkiem dużo, a szerokość buta w najszerszym miejscu to 107,8 milimetrów, co jest wartością ponadprzeciętną.

Dość szeroka przednia część kontrastuje z dość wąską częścią środkową i tylną. W rejonie sznurowadeł but jest mocno dopasowany i siedzi bardzo pewnie nawet na dość standardowej stopie. W części tylnej jest także wąsko i pewnie. Dla większości biegaczy o węższych lub standardowych stopach przestrzeń wewnątrz będzie optymalna. Dla osób o szerokich stopach… No cóż, z racji węższej cholewki i stuptuta utrudniającego zakładanie butów nie będzie to dobry  but.

Nike Zegama 2 - cholewka

Waga: powyżej średniej

Według danych producenta, but waży 320 gramów w wersji męskiej i 264 gramów w wersji damskiej, co nie jest oszałamiająco niską wagą butów biegowych. W moim rozmiarze 12 US, czyli 46 EU Nike Zegama 2 waży 366 gramów, co także nie pozwala nazwać go butem lekkim. To też o 25 gramów więcej niż ważyła poprzednia edycja.

Nike Zegama 2 nie wypada też lekko w porównaniu ze swoją konkurencją. W porównaniu do wszystkich terenowych butów do biegania, plasuje się wśród 23% najcięższych modeli. W porównaniu do but ów terenowych o maksymalnej amortyzacji jest nieco lepiej, ale nadal to ciężki but plasujący się w 31% najcięższych. Nadrabia sprężystością i miękkością ale nie jest to super miękki but.

Nike Zegama 2 - detal
REKLAMA

Podsumowanie

Nike udoskonaliło swój najbardziej miękki but trailowy i wydaje się, że w dobrym kierunku. Oferuje niesamowitą miękkość, która jest wyjątkowa w kategorii butów trailowych i to jest coś co tego buta wyróżnia. Dzięki temu jest dobrą propozycją nawet do biegów ultra. Znacznie poprawiony został bieżnik, który zapewnia teraz lepszą przyczepność niż ten z poprzedniku, niemniej jednak jak nazwa Zegama wskazuje jest to but raczej na suchy i twardy trawil. Główną wątpliwością jest tylko cholewka. Jak na buta mającego swoje korzenie w Kraju Basków wydaje się dość ciepła. Może nawet zbyt ciepła.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments