Nike Zoom – co nowego w butach Nike?

Wraz ze zbliżającym się sierpniowym czempionatem biegowym w Pekinie Nike Running przygotowało nową odsłonę modeli z rodziny Zoom – butów opartych na systemie amortyzacji w postaci poduszki gazowej. W jej skład wchodzą Zoom Pegasus 32, Zoom Elite 8, Zoom Stucture 19, Zoom Vomero 10 oraz Zoom Odyssey.

REKLAMA

Dwa z tych modeli, czyli Nike Zoom Vomero 10 i Nike Zoom Pegasus 32 są już w sprzedaży. Jeden z nich – Nike Zoom Elite 8 – właśnie się na rynku pojawił. Dwa ostatnie, czyli Nike Zoom Structure 19 i Zoom Odyssey dopiero się pojawią.

Co je łączy?

Łączy je na pierwszy rzut okaz design, który w każdym z tych butów z racji użycia tych samych technologii w cholewce jest podobny. Owe technologie to flymesh, czyli siateczka nawiązująca to tej tkanej znanej z Flyknitów. Oraz flywire – żyłki mające poprawiać trzymanie śródstopia.

Dodatkowo wszystkie w podeszwie mają poduszki gazowe Nike Zoom. Są one różnie rozmieszczone, w zależności od przeznaczenia i charakterystyki buta. Poza poduszkami mamy piankę Cushlon – bardziej miękką od Lunalrlona i stosowaną najczęściej właśnie w kompozycji z poduszkami Zoom.

Na sam koniec w dwóch z tych butów mamy użytą piankę Lunarlon – tą znaną dotychczas tylko z butów z serii Lunar jak LunarGlide czy LunarEclipse. Pianka Lunarlon jest troszkę mniej miękka, ale za to bardziej sprężysta i to zapewne dla tego nowe Vomero 10 nie jest tak miękkie jak Vomero 9, które oparte było tylko na poduszkach i Cushlonie.

Największą ciekawostką jest w tym wszystkim jest jednak Zoom Oddysey – but którego dotychczas nie było… Ale od początku…

Nike Zoom Vomero 10

Zoom Vomero 10 to kolejna już odsłona jednego z najbardziej miękkich butów na rynku. W porównaniu do poprzedniego Vomero 9 jest trochę mniej miękki ale za to troszeczkę bardziej dynamiczny. To wszystko przez zastosowanie pianki Lunarlon, której w poprzedniku jej nie było. Niemniej jednak nadal jest to but z bardzo dużą amortyzacją. Poduszki gazowe w tym modelu umieszczone są dwie – jedna pod śródstopiem, druga pod piętą.

Dlatego też Vomero jest najlepiej amortyzowanym butem dla stopy neutralnej od Nike. Nic lepiej amortyzowanego w Nike w tej chwili nie ma.

Nike Zoom Vomero 10

Nike Zoom Pegasus 32

Zoom Pegasus to klasyka Nike’a. To ten but który ja nazywam „defaultowym” i jak nie wiem w czym biegać biegam w Pegasusach. Cholewka jak we wszystkich butach linii zoom wykonana z flymeshu z dodatkiem flywire. W podeszwie natomiast mamy najbardziej standardową konstrukcję Nike’a czyli poduszkę gazową tylko pod piętą oraz wyłącznie piankę Cushlon.

Dzięki temu Pegasus daje dobrą, ale nie przesadną amortyzację i jest takim „butem dla każdego”.

Nike Zoom Pegasus 32

Nike Zoom Elite 8

Elity to szybsza wersja Pegasusa. Zbodowana bardzo podobnie do niego. Też z jedną poduszką gazową i pianką Cushlon. Różnią się jednak umiejscowieniem poduszki. W Pegasusach jest ona pod piętą co preferuje biegaczy ladujących na pięcie. W Elite jest pod śródstopiem co preferuje biegaczy lądujących na śródstopiu i poprawia dynamikę buta. Elite to zdecydowanie najszybszy przedstawiciel linii Zoom.

Nike Zoom Elite jest też najlżejszym z linii Zoom i może być używany jako but treningowo-startowy.

Nike Zoom Elite 8

Nike Zoom Odyssey

Zoom Odyssey to but którego dotychczas w linii zoom nie było. To też największa niewiadoma. To but którego wcześniej nie było. Odyssey to taki Vomero ze stabilizacją. W podeszwie podobnie jak w Vomero mamy dwie poduszki gazowe – jedna pod piętą, jedna pod śródstopiem. Mamy też dwie pianki – Cushlon i Lunarlon. Rzeczą która odróżnia Odyssey od Vomero jest Dynamic Support czyli stabilizacja dla stopy nadmiernie pronującej. W Vomero nie było. Tutaj jest.

Dlatego też Oddysey to but z największą amortyzacją dla stopy nadmiernie pronującej.

Nike Zoom Odyssey

Nike Zoom Structure 19

Tak samo jak neutralne Vomero będzie miało swój stabilizujący odpowiednik czyli Odyssey tak model Structure jest odpowiednikiem Pegasusa. Również z jedną poduszką gazową (pod śródstopiem) i tylko na piance Cushlon. Dodatkowo posiada system Dynamic Supprot, który stabilizuje stopę przy nadmiernej pronacji.

Jest to but z bardzo dobrą amortyzacją dla stopy nadmiernie pronującej.

Nike Zoom Structure 19

Podsumowując

W linii Zoom mamy pięć modeli które stanowią kompletną ofertę wśród butów treningowych. Mamy trzy modele dla stopy neutralnej:

 • Zoom Vomero,
 • Zoom Pegasus,
 • Zoom Elite.

Mamy dwa modele dla stopy nadmiernie pronującej:

 • Zoom Odyssey,
 • Zoom Structure.

Mamy też buty o różnym stopniu amortyzacji:

 • największej:
  • Zoom Vomero,
  • Zoom Odyssey.
 • bardzo dobrej:
  • Zoom Pegasus,
  • Zoom Structure.
 • dobrej:
  • Zoom Elite.

W ten sposób linia Nike Zoom staje się sama w sobie kompletna i będzie można w niej znaleźć buty niezależnie od typu stopy czy ilości potrzebnej amortyzacji.

REKLAMA

6 komentarzy do “Nike Zoom – co nowego w butach Nike?

 • 23.07.2015 o 11:02
  Permalink

  Jeżeli chodzi o strukturę buta, jego stabilność i wytrzymałość to wg mnie bardzo dobrze wypadają New Balance, dzieki temu że sa lekkie biega się bardzo przyjemnie, czuje się jakbym biegał bez butów, na boso, tylko z lepszą amortyzacją, żadnych kontuzji, naciągnięć czy bólu śródstopia.

  Odpowiedz
  • 23.07.2015 o 12:35
   Permalink

   To już jest sprawa indywidualna. Jednemu bardziej odpowiadają buty NB innemu Nike. Grunt to biegać w butach w których Ty sam się dobrze czujesz.

   Odpowiedz
 • 09.04.2016 o 12:42
  Permalink

  Mam pytanie o buty Nike dla stopy stopy spinującej ale lądującej na śródstopiu.
  Czy najlepszy będzie model z poduszką właśnie w sródstopiu i z najmniejszą stabilizacją, czyli Nike Zoom Elite 8 lub Vomero?

  Odpowiedz
  • 10.04.2016 o 19:54
   Permalink

   Z dwójki Vomero – Elite lepszy będzie Elite. Jest lżejszy i bardziej dynamiczny. Poduszka pod śródstopiem też będzie ci pomagać. Natomiast Vomero to but z gatunku tych bardzo amortyzowanych (tak duża amortyzacja z tyłu jest dla ciebie zbędna), cięższych i bardziej trzymających stopę.

   Jeśli już to alternatywą dla Elite do biegania ze śródstopia może być coś z nowej linii Free a dokładniej Nike Free Distance.

   Odpowiedz
   • 11.04.2016 o 08:37
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź. Z tego, co czytam Elite są raczej na sezon jesień/zima, więc mogą być za ciepłe na lato, przymierzę się do tych Free Distance.

 • 20.10.2016 o 11:48
  Permalink

  A gdzie w tej linii plasuje się NIKE ZOOM WINFLO ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *