Procenty – gdyby miały rację to buty już dawno same by biegały

31 lipca 2019 4 min czytania
44 więcej przyczepności

Znacie to… Czytacie, że nowy Maksimus 14 jest o 12% lżejszy od poprzednika, o 25% lepiej oddaje energię i zapewnia 44% więcej przyczepności. Świetnie myślisz. Muszę go mieć!

REKLAMA

Jak to ludzie w pustakach biegali!

Ale zaraz, zaraz… Maksimus 13 który stoi przeciorany przy drzwiach czekając na kolejny trening był lżejszy od poprzednika o 18 procent. A poprzednik od poprzednika poprzednika o kolejne 22 procent. Cofając się w ten sposób cofniemy się do pierwszego Maksimusa, który był hucznie otrąbioną rewolucją w bieganiu. Czternaście lat temu zdobył kilka prestiżowych nagród z Shoe Of The Year ‘06 włącznie. Jeśli natomiast każda kolejna edycja tego buta była o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent lżejsza, lepiej oddająca energię i bardziej przyczepna to Maksimus 1 powinien być średniej wielkości pustakiem powleczonym z jednej strony wysoce śliską emalią.

Czy był? Nie sądzę…

44 więcej przyczepności

Cyfry zawsze ładnie wyglądają

Dlaczego tak nie było? Dlaczego choć marketingowcy mówią że każda kolejna edycja buta jest o ileś tam procent lepsza, szybsza, miększa to but sprzed 14 lat nie jest pustakiem? Dlatego, że choć buty zmieniają się na lepsze to i tak najlepiej wyglądają procenty w materiałach promocyjnych. Dlatego, że cyfry zawsze działały lepiej na wyobraźnię i przekaz niż same słowa. Cyfra niejako wzmacnia sam przekaz. Powiedz, że…

Maksimus 14 o 25 procent lepiej oddaje energię podczas biegu!

brzmi to niebo lepiej niż…

Maksimus 14 lepiej oddaje energię podczas biegu!

W pierwszej chwili pomyślisz WOW! Super buty! Twoja podświadomość zestawi Maksimusa 14 z twoim starym Maksimusem lub z jakimś innym butem jaki znasz! WOW! Skoro te są o tyle procent lepsze to musi to być COŚ! Musi się w nich rewelacyjnie biegać! Chcę je mieć!! Muszę je mieć!!!

Po chwili prawdopodobnie zaczniesz myśleć i zadasz pytanie…

25 lepiej oddaje energię

Procent od czego?!

No właśnie, od czego?

Od czego ten but o 25% lepiej oddaje energię?

Od czego jest 44% bardziej przyczepny?

Od poprzedniego modelu?

Od innego modelu? Tylko którego?

Od pantofli dyrektora kreatywnego?!

A może od moich domowych kapci?!

Bez punktu odniesienia i powiedzenia „od czego” podawanie procentów jest bezwartościowe. Procent to z zasady sposób zapisu stosunku dwóch wartości. A więc czegoś do czegoś. Procent głosów w wyborach to głosy na daną partię do ogółu głosów. Procent alkoholu w trunku to ilość czystego etanolu do objętości napoju. Może być też procent, który może być większy od 100% czyli wykonanie 200% normy (wykonana produkcja do zakładanego celu).

Jeśli nie ma punktu odniesienia to procenty są bezwartościowe. Równie dobrze można napisać że but jest o „12% lżejszy” jak i że zapewnia „44% więcej przyczepności”. Jeśli nie podano w odniesieniu od czego jest lżejszy czy bardziej przyczepny to skąd wiadomo, że tak jest?!

12 procent lżejszy

Procent czego?!

Waga to jedyne co w przypadku nowego, lepszego Maksimusa 14 można zweryfikować. Zważę nowy model buta, zważę stary model i już wiem czy na pewno ten nowy jest o 12% lżejszy.

Podobnie jest z innymi wartościami policzalnymi nie wyrażanymi w procentach. Kiedy widzę, że nowy model buta jest lżejszy od poprzednika o 11 gramów to jest to konkretna wartość. Mogę to sprawdzić. Jak widzę, że nowa edycja buta ma o 2 mm niższy drop lub jest tańsza o 20 złotych, to także są to bardzo konkretne informacje.

Jak natomiast zmierzyć oddawanie energii? Jak zmierzyć responsywność? Jak zmierzyć przyczepność? W laboratoriach producentów się da, jednak mało kto ma takie laboratorium pod ręką. W warunkach praktycznych nie sposób tego zweryfikować. Są to tak abstrakcyjne parametry, że mogą przyjąć każdą wartość. Dodając do tego szczyptę marketingu każdy but może być o kilkanaście procent bardziej oddający energię. Każdy może być o kilkadziesiąt procent bardziej przyczepny.

Dlatego właśnie nic nie stoi na przeszkodzie aby nowy Maksimus 14 był o 25% lepiej oddający energię i zapewniał 44% więcej przyczepności.

Czterdzieści cztery procent więcej przyczepności!!

Muszę go mieć!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Kiedy premiera Maksimusa? Gdzie go kupić 😉