Nike Zoom Elite 8 – co nowego?

Linia Zoom przez Nike jest określana jako „speed”, czyli szybka. Większość z nich to jednak buty raczej nastawione na amortyzację niż na szybkość. Najmniej amortyzowanym, najlżejszym ale też najszybszym z nich jest Nike Zoom Elite. Aktualnie w wersji ósmej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
4/6
 
 
▪ drop – obniżony
8 mm
 
 
▪ waga – średnia
318 g
 
 
▪ cena katalogowa – 549 zł
549 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Co i dla kogo?

Nike Zoom Elite jak ja to lubię określać – taki szybszy Pegasus. Oparty o podobną amortyzację co Pegasus czyli na jednej poduszce gazowej w podeszwie i piance Cushlon. Różnica między tymi dwoma butami jest jedna i zasadnicza. W Pegasusach poduszka gazowa znajduje się pod piętą przez co bardziej nadaje się dla biegających z pięty. W Elite natomiast poduszka gazowa jest z przodu przez co bardziej nadaje się do biegających ze śródstopia. A biegając ze śródstopia biega się lepiej i szybciej. Stąd też Elite jest tym najszybszym z całej linii Zoom.

Cała główna, obecnie promowana linia zoom to 5 modeli. Trzy do stopy neutralnej i dwa z dodatkowym wsparciem, dedykowane przede wszystkim nadmiernym pronatorom.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaZoom VomeroZoom Odyssey
bardzo duża amortyzacjaZoom PegasusZoom Structure
duża amortyzacjaZoom Elite 

Elite to ten trzeci, ten z najmniejszą amortyzacją ale najlepszą dynamiką. Tak jest od samego początku a aktualna edycja tego buta ma już numer 8:

Nike Zoom Elite 8

Co w bucie, czyli technikalia

Wizualnie wygląda podobnie do pozostałych modeli Nike Zoom. To trochę mylące i czasami sam nie jestem w stanie na szybko odróżnić szczególnie Vomero od Structure. W ubiegłych latach Nike bardziej różnicował wygląd swoich modeli. Natomiast w tej chwili nie tylko wygląd ale i rozwiązania są takie same. W Elitach mamy to samo co w większości innych butów z linii Zoom:

 • Flywire czyli te cienkie żyłki mające trzymać dodatkowo śródstopie. Dla mnie to system trochę przereklamowany. Jeśli but będzie dobrze dopasowany do stopy to będzie. Jeśli nie to nawet Flywire nie pomoże.
 • Nike Zoom – czyli poduszka gazowa. Jak już pisałem w Elite jest jedna i umiejscowiona jest poprzecznie pod śródstopiem.
 • Cuslon – pianka z której składa się większość podeszwy tego buta. Stosunkowo miękka.
 • Drop 8 mm – minimalnie obniżony ale w połączeniu z niezłą amortyzacją i stabilną piętą ten o kilka milimetrów niższy drop nie sprawia, że czujemy się w nim bardziej naturalnie niż w butach z 10 czy 12 milimetrowym dropem.
 • Waga według materiałów producenta – 270 gramów – najmniej spośród linii Zooom, to też znak tego że jest to but do szybszego biegania. Im mniejsza masa tym mniej ciąży na stopie.

Pierwsze wrażenie

Generalnie nowy Elite to ewolucja. Technologicznie wielkich różnic nie widać bo poduszki Zoom, Flywire, niższy drop jak w Elitach były tak nadal są. Zmieniła się cholewka i choć nowe buty linii Zoomy wyglądają podobnie to Elite 8 z nową cholewką sprawiają lepsze wrażenie niż poprzednia wersja. Flymeshowa cholewka dodatkowo wygląda lżej.

Wspólnym mianownikiem nowej linii Zoom jest szybkość. Można polemizować o szybkości w przypadku Vomero, ale Elite to zupełnie coś innego. Elite był i jest tym najszybszym z liniiZoom. Z powodzeniem może posłużyć jako but treningowy do szybszych treningów czy jako but treningowo-startowy.

REKLAMA

10 komentarzy do “Nike Zoom Elite 8 – co nowego?

 • 03.11.2015 o 14:45
  Permalink

  Pawle, Elite nie jest najszybszy z całej linii Zoom – na pewno „szybsze” są Nike Zoom Streak LT oraz Nike Zoom Streak 5 🙂 Ale to tak gwoli ścislości 🙂
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 31.07.2016 o 13:04
  Permalink

  Czy jest jakaś znacząca różnica między Elite 8 a Elite 7?

  Odpowiedz
   • 03.08.2016 o 17:51
    Permalink

    Czyli wszystkie systemy, amortyzacja, dynamika taka sama tylko inny kolor i wygląd? Pytam o te 7(około 270zł)bo mogę wydać max 280-300zł. Jeżeli tak, to pozostaje mi wybrać między elite 7 (bo 8 nigdzie nie spotkałem za 300zł) a coś z zaproponowanego Adidas Response Boost ( i tu się pojawia kolejne pytanie mianowicie jaka jest różnica między 2.0 M a 23 techfit m?)…które polecasz z tych 3 modeli?

   • 03.08.2016 o 18:30
    Permalink

    Pytanie o różnice w Response Boost wycofuję (doczytałem to na Twojej stronce 🙂 )

    Adidas Response BOOST M29770 w cenie 189zł więc chyba warto je wybrać? Czy może jednak elite 7?

   • 06.08.2016 o 20:46
    Permalink

    Myślę też o Supernova Glide 7/8 może Energy boost. Nie wiem kompletnie co wybrać a za niecały miesiąc półmaraton..

 • 01.08.2016 o 14:19
  Permalink

  a jak się ma poziom amortyzacji w Elite 8 do amortyzacji w butach określanych mianem treningowe ale innych producentów?

  Odpowiedz
  • 02.08.2016 o 17:56
   Permalink

   Elite ma raczej sporą amortyzację, ale rozłożoną dosyć nietypowo. Z tyłu jest tylko (trochę twardsza) pianka. Z przodu w tej piance jest ta dodatkowa (miękka) poduszka. Tyle technicznie, ale generalnie but jest miękki podobnie do innych modeli czy to Nike czy innych producentów.

   Odróżnia go natomiast właśnie ta amortyzacja z przodu pod śródstopiem. Nie ma na naszym rynku drugiego modelu (poza Nike) który jest tak nastawiony na amortyzację z przodu stopy. W każdych innych butach jeśli amortyzacja rośnie to rośnie też ilość pianek/systemów pod piętą a nie pod śróstopiem.

   Odpowiedz
   • 14.12.2016 o 14:21
    Permalink

    Nike Pegasus 33 już ma tę poduszkę z przodu. Po przymierzeniu miałem dziwne uczucie – poduszka przy próbie buta odznaczała się pod stopą, „jakby coś zostało na podeszwie”
    nie mogłem się przełamać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *