On Cloudsurfer Trail – asfaltówka z terenową przyczepnością

23 lipca 2024 6  min czytania
On Cloudsurfer Trail

Podział na buty do biegania po drogach i do biegania po szlakach w terenie jest dość jasny. Co jednak jeśli Twoim idealnym terenem do biegania jest szutrowa droga w parku leśnym? Droga równa, wygodna, ale jednak terenowa. Najlepiej, aby but na taką nawierzchnię łączył miejską wygodę i przewiewność z terenową przyczepnością. Tym właśnie próbuje być nowy model od marki On, czyli Cloudsurfer Trail.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: On
  • rok premiery: 2024
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienny trail
  • cena regularna: 799 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: obniżony
7 mm
bieżnik: uniwersalny
2,4 mm
szerokość cholewki: standard
106,1 mm
waga: średnia
323 g

Przeznaczenie

On Cloudsurfer Trail to buty do biegania, które oferują znakomitą amortyzację, idealne zarówno na szutrowe drogi w parkach i lasach, jak i utwardzone drogi. Są one przeznaczone dla biegaczy, którzy biegają na co dzień zarówno w mieście, jak i poza nim, dzieląc te trasy mniej więcej po połowie. Cloudsurfer Trail zapewnia komfort zarówno na asfaltowych, jak i szutrowych nawierzchniach. Nie sprawdzi się w trudnym terenie i na górskich szlakach.

On Cloudsurfer Trail
  • bardzo dobra amortyzacja,
  • uniwersalność (zarówno w las jak i na asfaltową drogę),
  • wszechstronny bieżnik,
  • komfortowa cholewka.
  • niewielka stabilność,
  • mało wzmocnień cholewki jak na but terenowy,
  • zbyt delikatny do zastosowań górskich.

Buty do biegania On – co jest co?

Cloudsurfer Trail to odpowiednik modelu przeznaczonego na asfaltowe grogi który nazywa się Cloudsurfer. Obydwa modele oferują podobny poziom amortyzacji, wystarczający dla biegaczy do około 90 kilogramów masy ciała. Jednocześnie w ofercie modeli terenowych On jest to jedyny model przeznaczony na teren mieszany. W praktyce jest to but na lekki trail. Idealny do biegania po szutrowych drogach w parkach i lasach.

Więcej o modelach tej marki dowiesz się z zestawienia butów biegowych On.

TEREN
MIESZANY
ALL
TERRAIN
TECHNICAL
maksymalna
amortyzacja
bardzo duża
amortyzacja
Cloudsurfer TrailCloudultra
duża
amortyzacja
CloudvistaCloudventure
umiarkowana
amortyzacja
Cloudventure Peak

Alternatywy dla On Cloudsurfer Trail

Buty do biegania zazwyczaj dosyć jasno dzielą się na te miejskie asfaltowe i te do biegania w trudnym terenie. Takich hybryd, które są butem w zasadzie butem asfaltowym z głębszym bieżnikiem nie ma wiele. Od lat najbardziej naturalnymi propozycjami jest Hoka Challenger oraz Nike Pegasus Trail.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Hoka Challenger 731/265252218699
Nike Pegasus Trail 537/27,59,5300243649
On Cloudsurfer Trailb.d.7b.d.b.d.799
On Cloudvista33/277280235749
Salomon Sense Ride 529/218293247619
REKLAMA

Amortyzacja jak w asfaltówce

Amortyzacja w Cloudsurfer Trail jest na bardzo zbliżonym poziomie co w jego asfaltowym odpowiedniku. Podeszwa Cloudsurfera jest wykonana z jednego bloku pianki Helion, jednej z najmiększych i najlżejszych pianek stosowanych w butach marki On i zapewnia doskonałą amortyzację i miękkość. Chmurkowa konstrukcja podeszwy działa na dwa sposoby: amortyzuje dzięki miękkości pianki oraz umożliwia piance „pracowanie” dzięki specjalnym przestrzeniom, które zwiększają komfort biegania. Jest to zdecydowanie model treningowy, idealny do codziennego, wolniejszego biegania. Niemniej jednak na też to co jest bardzo przyjemne w asfaltowym Cloudsurferze – jego podeszwa zapewnia płynne i przyjemne przetoczenie, które dodaje mu kapkę dynamiki.

On Cloudsurfer Trail - amortyzacja

Otwory w podeszwie buta terenowego mogą budzić wątpliwości. Łatwo sobie wyobrazić, że bieganie w terenie spowoduje ich zapychanie się błotem, ziemią i innym brudem. Choć częściowo jest to prawda, doświadczenia z innymi modelami o podobnej konstrukcji pokazują, że problem ten jest raczej sporadyczny. Owszem, brud i kurz będą się gromadzić, ale zapychanie się otworów jest mało prawdopodobne. Ponadto, but ten jest przeznaczony do biegania w lekkim terenie, takich jak parki i leśne drogi, a nie do biegania po błotnistych szlakach.

Jedynym elementem, którego może brakować jest stabilność w tylnej części buta, która nie jest wybitna. Jeśli nie masz problemu z pronacją kostek i zazwyczaj prowadzisz stopę prosto, prawdopodobnie nie zauważysz tego mankamentu. Jednakże, jeśli Twoja pięta ma tendencję do niestabilnych ruchów na boki, Cloudsurfer Trail z bardzo miękką i uginającą się podeszwą może te ruchy pogłębiać. W terenie może być to dosyć niebezpieczne i jeśli szukasz butów zapewniających większą stabilizację kostki, raczej nie poleciłbym tego modelu.

On Cloudsurfer Trail - Swiss Engineering

Ogólnie taka specyfika jak Cloudsurfer Trail najlepiej spisze się w lekkim trailu na szutrowych drogach, które są raczej płaskie i niezbyt wymagające pod katem stawiania stóp. Im trudniejszy teren, bardziej nierówny lub wymagający przeskakiwania po różnych powierzchniach tym jego specyfika będzie sprawdzała się gorzej.

Bieżnik na lekki trail, park i miasto

W Cloudsurfer Trail zastosowano więcej gumy bieżnika niż w wersji asfaltowej. Ma to oczywiście za zadanie zwiększenie jego wytrzymałości i przyczepności. Bieżnik jest umiarkowanie agresywny, składający się z umiarkowanie dużych ale niezbyt wysokich kostek. Mają maksymalnie 2,4 milimetra wysokości. To niedużo jak na buty do biegania w terenie i jednocześnie dość sporo jak na buty do biegania w terenach miejskich.

On Cloudsurfer Trail - bieżnik

Dlatego też taki bieżnik sprawdzi się najlepiej podczas biegania zarówno na ziemnych podmiejskich drogach a jednocześnie jeśli musisz do tych dróg dobiec ulicą to też da sobie radę i będziesz czuł się w nich jak w swoich ulubionych miejskich treningówkach. Jednak nie jest to but do biegania na przełaj czy po górach – im trudniejsze warunki, tym będzie mniej skuteczny i bezpieczny. On Cloudsurfer Trail to terenowy but, w którym możesz również komfortowo biegać po mieście.

Cholewka tylko nieco solidniejsza niż w „asfaltówkach”

Cholewka Cloudsurfera Trail przypomina konstrukcję butów miejskich – jest więc miękko i przewiewnie z małą ilością wzmocnień charakterystycznych dla butów o znacznie bardziej trailowym przeznaczeniu. Zewnętrzny materiał to klasyczna techniczna siatka z dużymi oczkami, a wewnętrzny to jednolity materiał, który miękko otula stopę. Jak przystało na markę On wnętrze jest bardzo dobrze wykończone a wszystkie łączenia są gładko wykończone, bez względu na to, czy chodzi o boczną stronę, tylną część, czy okolice języka buta.

On Cloudsurfer Trail - toebox

Wnętrze buta zapewnia nieco więcej niż wystarczającą ilość miejsca. Szerokość buta w najszerszym miejscu cholewki to 106,1 milimetra co jest wartością powyżej średniej. Wewnątrz też jest miejsca powyżej średniej, co może przydać się szczególnie przy nieco dłuższych dystansach.

Jak przystało na buta trailowego, cholewka została wzmocniona w newralgicznych miejscach. Przód buta jest wyposażony w gumowy „zderzak” chroniący palce przed urazami. W tylnej części również znajdują się delikatne wzmocnienia, zapewniające dodatkową ochronę i stabilność. Choć wzmocnień nie ma zbyt wiele, to dla uniwersalnej hybrydy buta terenowego i asfaltowego jest to wystarczające. Dzięki temu zapewni nieco więcej wytrzymałości kiedy zbiegniesz z miejskich dróg w leśne czy parkowe alejki.

On Cloudsurfer Trail - sznurowanie

Waga średnia

Według producenta, męski On Cloudsurfer Trail waży 275 gramów, a damski 233 gramy. W moim rozmiarze 12 US waga wynosi 323 gramów, czyli o 38 gramów więcej niż jego asfaltowy odpowiednik. To mniej niewiele mniej niż średnia wartość dla butów do biegania w terenie, która aktualnie wynosi 338 gramów. Statystycznie model ten mieści się w 44% najlżejszych terenówek na blogu.

On Cloudsurfer Trail - zapiętek

Podsumowanie

On Cloudsurfer Trail to jedna z niewielu hybryd pomiędzy butem terenowym a asfaltowym. Jako but w teren nie traci on niczego pod względem amortyzacji – wciąż oferuje amortyzację na poziomie buta asfaltowego, zamkniętą w terenowym opakowaniu. Dodatkowo ma kilka akcentów, które pomagają w terenie jak większa kostka bieżnika i zmodyfikowana cholewka. Może być dobrą propozycją dla tych, którzy szukają buta terenowego, w którym można również komfortowo biegać po mieście.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments