Saucony Peregrine 7 – amortyzacja i niski drop w terenie

Terenowe Saucony to nie tylko najbardziej pancerny Xodus. To też kilka lżejszych modeli wśród których jednym z ciekawszych jest Peregrine. Z miękką pianką EVERUN w podeszwie i 4 mm bywa czasem nazywany terenową Kinvarą.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
4/7
 
 
▪ stabilizacja – umiarkowana
4/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12US – 314 g
314 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 4 mm
4 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 499 zł
499 zł
 
 
 

Czy ja sam bym go „terenową Kinvarą” nazwał? Raczej nie zaryzykowałbym, ale dla osób szukających lżejszego i bardziej naturalnego buta terenowego Peregrine będzie idealny. Niski drop – jest. Niska waga – jest. Przy tym wszystkim ma całkiem sporo pod pod stopą i nieźle amortyzuje. Siódma edycja, którą można znaleźć w sklepach wygląda tak.

Saucony Peregrine 7 - bokiem

Alternatywy

Takie połączenie czyli 4 mm drop i niezła amortyzacja nie jest oczywiste i też niełatwo wskazać konkurencję. Wybrałem trzy.

 wagadropcena
Brooks Mazama305g6 mm499 zł
Nike Wildhorse 3344 g8 mm469 zł
Mizuno Wave Hayate 39 mm499 zł
Saucony Peregrine 7314 g4 mm499 zł

Co w nim mamy?

Zacznę nietypowo od dołu. Bieżnik jest tym co najbardziej się w Peregrinach rzuca w oczy. Prawdopodobnie także dlatego, że projektanci wymyślili aby wykonany był z pomarańczowej gumy. Jest stosunkowo głęboki, agresywny i składa się z dużej ilości małych sześciokątnych kołków. Te w przedniej części buta nachylone są do tyłu aby trzymać się podłoża na podejściach. Te z tyłu nachylone są do przodu aby trzymać się na zejściach. Tak uformowany jest bieżnik wielu butów terenowych.

Saucony Peregrine 7 - bieżnik

Pod bieżnikiem znajduje się kolejna rzecz charakterystyczna dla butów terenowych czyli EBO – External Bedrock Outsole. Jest to twarda i elastyczna płytka chroniąca przed ostrymi krawędziami czyhającymi na szlaku. Nie sprawi, że nie będziemy kompletnie czuć podłoża ale sprawi, że bieg po ostrych krawędziach będzie bardziej komfortowy.

Saucony Peregrine 7 - EBO

W samej podeszwie rzuca się też w oczy niski drop. Został obniżony aż do 4 mm co raczej w butach terenowych nie występuje i stawia go w gronie dwóch najbardziej płaskich terenowych butów jakie miałem. Te dwa to również 4 milimetrowe Terra Kiger 2 i Mix Master Tuff.

Jest to w ten sposób świetna propozycja dla osób które chcą biegać w terenie w bardziej naturalnych butach niż te z dropem 10 czy 12 mm. Tutaj mamy 4 mm co sprawia że w odczuciu but jest płaski.

Saucony Peregrine 7 - drop

Niezależnie od niskiego dropu Peregrine ma też całkiem niezłą (jak na terenówkę) amortyzację. W środku można znaleźć także dodatkową warstwę EVERUN – lekkiej pianki, która według informacji producenta ma do 83% zwrotu energii. W poprzedniku warstwa tej pianki znajdowała się tylko pod piętą w Peregrine 7 mamy ją na całej długości buta – od pięty aż po palce. W ten sposób but zyskał na amortyzacji szczególnie w przedniej części stopy.

A w cholewce?

Cholewka wygląda solidnie. Z daleka może wyglądać delikatnie, ale została usztywniona i wzmocniona. W rejonie sznurowania materiał został wzmocniony tworzywem TPU i tworzy wytrzymały szkielet trzymający stopę. Mocowanie sznurowań (choć kolorowe szlufki mogą sugerować coś innego) jest również osadzone bezpośrednio w tym sztywnym i solidnym szkielecie.

Trochę bardziej miękka jest cholewka z przodu buta. Nie jest to zwykła meshowa siateczka a coś w rodzaju siatki zgrzanej z malutkich cienkich żyłek. Wygląda solidnie a przy tym ma niezłą elastyczność i nie łamie się podczas pracy buta.

Saucony Peregrine 7 - cholewka

W środku bardzo przyjemnie. Właściwie to bardzo przyjemne bo wewnętrzna cholewka to zupełnie inna powłoka niż ta na zewnątrz. Jednolicie gładka i bez przeszyć, daje dużo komfortu. Język, także został komfortowo zintegrowany z cholewką co poza wygodą sprawia, że w terenie nic z błotem czy piachem nie przeciśnie się między cholewką a językiem do środka. A każdy kto biegał w terenie wie jak bardzo wkurzać mogą małe przypadkowe drobinki które znajdą się w bucie…

Saucony Peregrine 7 - wnętrze

Z tyłu w zapiętku znaleźć można jeszcze jeden drobiazg poprawiający komfort i wytrzymałość – wzmocniony materiał zapiętka. Dzięki takiemu wykonaniu zapiętek ma być bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju przetarcia. Takie rozwiązanie jak dotychczas widziałem głównie w Brooksach.

Saucony Peregrine 7 - zapiętek

Waga

Ta oficjalna podawana za stroną saucony.pl wynosi 266 gram. Ta realna dla rozmiaru 12US wynosi 314 gramów. Jest to umiarkowana waga jak na but biegowy i niska jak na but do biegania w terenie, które najczęściej są cięższe a nawet dużo cięższe.

Saucony Peregrine 7

Plusy

 • agresywny bieżnik,
 • solidna wzmocniona TPU cholewka,
 • miękka i komfortowa chlewka wewnętrzna,
 • niezła amortyzacja jak na tak lekką terenówkę,
 • niski drop – 4 mm.

Minusy

 • brak.
REKLAMA

7 thoughts on “Saucony Peregrine 7 – amortyzacja i niski drop w terenie

 • 15.06.2017 o 14:58
  Permalink

  Może ktoś polecić jakieś buty dla pronatorów do biegania w terenie? Niestety w mojej okolicy brak takiego asostymentu (poza Kalenji do których nie jestem przekonany a chciałbym mieć jakieś porównanie).

  Odpowiedz
  • 17.06.2017 o 09:16
   Permalink

   A musisz mieć koniecznie buty dla pronatora? W terenie stopa co chwilę ląduje pod trochę innym kątem, często nie ma pełnego przetoczenia od pięty do palców i stabilizacja która działa w butach asfaltowych traci sens. Dlatego większość butów terenowych jest bez stabilizacji, neutralnych.

   W ostatnich latach widziałem tylko FujiTrabuco w wersji ze stabilizacją (dla pronatorów) ale Asics też chyba wycofał się z tego pomysłu bo już tego modelu dawno nie widziałem w sprzedaży.

   Odpowiedz
   • 27.11.2019 o 11:14
    Permalink

    Czy planujesz Paweł recenzje Saucony Peregrine iso 8 zastanawiam się na nimi i Xdodus i nie wiem które wybrać do biegania w Karkonoszach.

 • 04.08.2017 o 11:20
  Permalink

  Czy te buty mają system odprowadzania wody? Takie coś jak ma Reebok All Terrain i Salomon Speedcross? Wydaje mi się, że to bardzo istotne w butach terenowych i dziwię się, że nie stało się to standardem u wszystkich producentów.

  Odpowiedz
  • 06.08.2017 o 07:28
   Permalink

   Z tego co mi wiadomo to SpeedCrossy nie mają systemu odprowadzania wody.

   Reebok AllTerrain – tak. Ma te kanaliki, przez które woda się wylewa i działa to świetnie w biegach OCR.

   Peregrine mają budowę podobną do SpeedCrossa. Siatka jest mocniejsza, bez żadnych membran, więc woda powinna w miarę szybko uciekać przez cholewkę. Kanalików w stylu AllTerrain w Peregrinach nie ma.

   Odpowiedz
 • 23.08.2017 o 13:55
  Permalink

  Czy one nadadzą sie dla szerokiej stopy, bo takich butów szukam. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 05.10.2017 o 19:32
  Permalink

  Tak. Mam i buty i szeroką stopę. Porównując np. ze SpeedCrossami zdecydowana różnica.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *