Saucony Xodus ISO 3 – terenówka wagi ciężkiej

Ważyłem go dwa razy. Za każdym razem waga pokazywała 455 gramów czyniąc go zdecydowanie najcięższym butem do biegania. Do tego nie można odmówić mu przyczepności i solidności. To prawdziwy „czołg” do biegania w terenie.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
6/7
 
 
▪ stabilizacja – duża
5/7
 
 
▪ waga rozmiaru 12US – 455 g
455 g
 
 
▪ spadek pięta-palce – 4 mm
4 mm
 
 
▪ cena katalogowa – 599 zł
599
 
 
 

Przeznaczenie

Patrząc na solidność tego buta i jego agresywny bieżnik widać że jest to but stworzony do wszystkiego. Sprawdzi się przy długim bieganiu w terenie z racji swojej bardzo dobrej amortyzacji. Sprawdzi się też w terenie błotnym z racji głębokiego i agresywnego bieżnika.

Saucony Xodus ISO 3

Alternatywy

Xodus łączy trochę nieoczywiste elementy. Jest to bardzo dobra amortyzacja, niski drop oraz głęboki bieżnik. Z tego też powodu grono potencjalnych konkurentów ma dosyć uszczuplone.

modelwaga 9USdropcena
Altra Olympus 3.0303 g0 mm659 zł
Hoka One One Challenger ATR254 g5 mm569 zł
Hoka One One Speedgoat 2278 g5 mm599 zł
Saucony Xodus ISO 3366 g4 mm599 zł

Waga

Biorąc Xodusa w rękę czuć, że mamy do czynienia z ciężkim butem. Według materiałów producenta waży 366 gramów. W moim rozmiarze 12US waży 455 gramów! Ile?! Dotychczas najcięższy but na blogu Under Armour FatTire w rozmiarze 12US ważył 422 gramy.

Xodus jest najcięższym butem do biegania jaki miałem w rękach i oczywiście także najcięższym butem terenowym.

Podeszwa

Xodus jest jednym z lepiej amortyzowanych butów do biegania w terenie. Zdecydowana większość jego podeszwy wykonana jest z pianki Everun – tej samej która jest podstawą miękkich i dobrze amortyzowanych butów na asfalt. Jest jej tutaj dodatkowo dużo. Wysokość buta pod piętą to 26 a pod przodostopiem 22 milimetry.

Saucony Xodus ISO 3 - everun

Sprawia to że Xodus daje tak dobrą i miękką amortyzację, że sprawdzi się nawet u cięższych biegaczy szukających przede wszystkim komfortu na długich i trudnych szlakach.

Wysokość 26 mm pod piętą i 22 mm pod przodostopiem daje też niski 4 milimetrowy drop. Obniżony drop daje bardziej naturalne ułożenie stopy w bucie. To także jest coś czym Xodus wyróżnia się wśród butów terenowych. Właściwie tylko tak specjalistyczne marki jak Hoka One One czy Altra, mają w swojej ofercie buty terenowe łączące dużą amortyzację i obniżony drop.

Saucony Xodus ISO 3 - run everywhere

Z drugiej strony nie zapominajmy o wysokiej amortyzacji przez co w praktyce nie czuć obniżonego dropu. Czy jest do 4 mm czy byłoby to 8 mm but układałby się na stopie podobnie. Niemniej jednak wewnątrz stopa leży bardziej naturalnie.

W przypadku Xodusa warto też wspomnieć o bieżniku. Składa się z wielu dosyć głębokich 6 mm kołków. Daje bardzo dobrą przyczepność nawet w trudnym błotnistym terenie. Większość butów terenowych o dużej amortyzacji ma nieco płytszy, mniej przyczepny bieżnik. Za to buty o podobnie głębokim bieżniku mają najczęściej dużo mniejszą amortyzację. Xodus łączy w ten sposób dwie rzeczy, które nieczęsto są spotykane razem – głęboki, przyczepny bieżnik i wysoki poziom amortyzacji.

Saucony Xodus ISO 3 - bieżnik

Cholewka

To już trzecia edycja Xodusa z cholewką w technologii ISO. ISOfit to specyficzna żeberkowa konstrukcja w rejonie śródstopia która opina stopę i dopasowuje się do niej. Każde żeberko ISO może pracować oddzielnie i oddzielnie do stopy się dopasowywać.

Saucony Xodus ISO 3 - cholewka

Poniżej żeberek ISOfit mamy w Xodusach jednolitą i dosyć grubą cholewkę. Wykonana jest też w formie skarpety a więc nie mamy w niej klasycznego języka. To z jednej strony poprawia komort i dopasowanie bo wnętrze buta jest gładkie i wygodne. Z drugiej strony ma też aspekt praktyczny bo nic przez łączenia języka i cholewki nie dostanie się do środka.

Cholewka wykonana jest z gęstej siatki i wzmocniona w wielu miejscach. Mamy tutaj wzmocnienie na wierzchu nad dużym palcem. Mamy wzmocnienie ciągnące się po bokach. Wreszcie wzmocnieniem jest też sama konstrukcja ISO, która także wykonana jest ze wzmocnionego materiału.

Saucony Xodus ISO 3 - toebox

Ilość miejsca z przodu na palce jest wystarczająca. Przy bardzo dobrym dopasowaniu buta w rejonie śróstopia oraz pięty but daje całkiem sporą ilość miejsca na palce. Nie nazwałbym go przesadnie szerokim ale luzu mam wystaczającą ilość zarówno na długość jak i na wysokość. W przypadku Xodusa nie ma też potrzeby aby wybierać buty większe niż inne buty biegowe. Moja standardowe 12 US leży dobrze i nie mam co do tego wątpliwości.

Z tyłu buta mamy zewnętrzny zapiętek, który jest dosyć niski i wygląda dosyć naturalnie. To tylko pozory bo tył buta jest solidnie usztywniony i dobrze trzyma stopę. Tylko sam wysunięty w górę czubek zapiętka jest miękki. Reszta trzyma stopę bardzo solidnie.

Saucony Xodus ISO 3 - tyłem

Plusy

 • bardzo duża amortyzacja jak na but terenowy,
 • wzmocniona cholewka w technologii ISOFIT,
 • obniżony do 4mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy,
 • dobre trzymanie stopy,
 • głęboki i przyczepny bieżnik.

Minusy

 • wysoka cena – 599 złotych,
 • bardzo wysoka waga (najcięższy dotychczas but na blogu).
REKLAMA

5 myśli na temat “Saucony Xodus ISO 3 – terenówka wagi ciężkiej

 • 16.05.2019 o 19:34
  Permalink

  Cześć.
  Mam pytanie, który z modeli lepiej sprawdzi się w przypadku ostrogi piętowej: Xodus ISO 3, Brooks Ghost 11 czy Mizuno Wave Ultima 11?

  Odpowiedz
 • 23.06.2019 o 19:53
  Permalink

  Cześć
  Kupiłem Xodus 2 gtx. Problem polega na tym że na dystansach powyżej 10km czuję ból w śródstopiu. Co może być przyczyną?

  Odpowiedz
  • 03.02.2020 o 20:09
   Permalink

   Może za mocne wiązanie jeżeli można to tak nazwać 😉 Na pierwszym treningu miałem podobnie 😉

   Odpowiedz
 • 04.06.2020 o 23:38
  Permalink

  Używam od dwóch lat Xodusów iso3 i jestem zachwycony. Niestety, juz trochę je zdarłem i podziurawiłem. Nie mogę nigdzie znaleźć ich w sklepach. Znalazłem tylko gtx . Słyszałem, że to nie jest dobry but na długie biegi w terenie, bo się nic z niego nie wydostanie i jak mi się spoci noga, albo coś jednak wpadnie, to będzie problem.
  Będę wdzięczny za opinię.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *