Under Armour Charged Bandit 3 – lekka treningówka od Undera

4 grudnia 2017 4  min czytania
Under Armour Charged Bandit 3 - zapiętek

W pierwszej chwili biorąc do ręki ma się wrażenie że to idealny but na zimę. Czarna cholewka. Ciemno szara podeszwa. Na półce przypomina typowo jesienne i wodoodporne buty ze stajni Nike. W rzeczywistości to but z nieco innej kategorii – lekkiej treningowej.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Under Armour
  • rok premiery: 2017
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 439 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
294 g

Przeznaczenie

Wbrew temu jak wygląda nie jest butem wodoodpornym. Czy przypominając . Myślę, że to raczej zbieg okoliczności i pochodna faktu, że kolorystyka którą mam w ręku pojawiła się w sprzedaży jesienią.

Under Armour Charged Bandit 3

Ciekawostką jest fakt, że w zestawie z butami dostajemy także inne, jasnoszare sznurówki. Gdyby komuś nie odpowiadała aż tak ciemna wersja Bandita może ją nieco rozweselić jaśniejszymi sznurówkami.

Przeznaczenie

Bandit to but z kategorii lekkich treningowych. Nie jest tak ciężki jak typowa „treningówka” bo w rozmiarze 12 US waży 294 gram. Amortyzację ma dobrą, ale nie przesadną. Jest gdzieś pomiędzy miękkimi poduszkowcami a twardymi startówkami. Optymalny biegacz dla nich to taki ważący do 80 kilogramów. No może nawet trochę więcej.

Under Armour Charged Bandit 3 - detal

Sprawdzi się reż u osób które robią wszystko i potrzebują buta zarówno do biegania raz czy dwa razy w tygodniu jak i innych aktywności.

Alternatywy

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Asics DynaFlyte 2252 g8 mm689 zł
Brooks Launch 4278 g10 mm449 zł
New Balance Zante 3250 g6 mm469 zł
Under Armour Bandit 3260 g8 mm439 zł

Co w bucie?

Wbrew pozorom w Bandicie jest więcej dobrego niż widać w tej ciemnej kolorystyce. Cholewka wykonana jest z siateczki, ale nie klasycznej meshowej lecz przypominającą Nike’owy Flyknit. Jest lekko sztywny i złożony z ciasno splecionych włókien. Sprawia bardzo solidne wrażenie i jest to lepszy materiał niż ten stosowany w poprzedniku. Od wewnętrznej strony cholewka jest inna i wykonana z gładkiego, miękkiego materiału.

Under Armour Charged Bandit 3 - cholewka

Język rozwiązany jest klasycznie. Można się uczepić, że mógłby być zintegrowany z cholewką ale to drobiazg. Choć z drugiej strony wtedy tworzyłby razem z cholewką bardzo ciekawą jednolitą powłokę.

Under Armour Charged Bandit 3 - góra

Bardzo charakterystyczny jest zapiętek. Na zewnątrz widać wyraźnie plastikowy klips będący jedynym usztywnieniem tej części buta. Może wyglądać groźnie ale jest stosunkowo elastyczny. Wewnątrz zapiętek pozbawiony jest gąbek (jest tylko lekki rant wokół krawędzi zapiętka) i wyprofilowany na kształt ludzkiej pięty. Dzięki temu zapewnia inne dopasowanie niż w większości butów. Z początku może się wydać inny, ale to główne z powodu swojej „inności”. Po kilku treningach leży idealnie. Bardzo pododbny zapiętek był w Gemini 2. W tamtym modelu też miałem wątpliwości których pozbyłem się po pierwszych kilku treningach.

Under Armour Charged Bandit 3 - zapiętek

W środku jest tradycyjnie ale gładko i bezszwowo. Jak wcześniej wspomniałem to co na zewnątrz jest materiałem przypominającym Nike’owy Flyknit w środku jest miękką i gładką powierzchnią. Na pewno komfortową dla stopy. Komfortowo wszyty jest również język a jedyne miejsce gdzie potencjalnie może się coś dziać są boczne łączenia języka z cholewką. Ale nie demonizowałbym tego bo znam równie dużo komfortowych butów ze zintegrowanym językiem jak i bez niego.

Podeszwa wykonana jest z jednego dużego kawałka pianki Charged. Daje dobrą i komfortową amortyzację ale nie jest to but z kategorii tych najbardziej miękkich. Powinien sprawdzić się u wszystkich z wyjątkiem tych którzy dużo ważą i szukają maksymalnej amortyzacji.

Under Armour Charged Bandit 3 - amortyzacja

Warto też zauważyć, że drop w Banditach został obniżony do 8 milimetrów. Dzięki temu stopa w bucie leży bardziej płasko i naturalnie co przekłada się też na bardziej naturalny ruch. Niemniej jednak w praktyce 8 milimetrów w Bandicie nie będzie się bardzo różniło od 10 czy 12 milimetrów w klasycznym bucie.

Na samym końcu mamy typowo asfaltowy bieżnik. Wzmocniony jest gumą węglową i jest stosunkowo płytki. Jego przeznaczeniem są przede wszystkim chodniki, asfaltowe drogi i inne ubite nawierzchnie.

Under Armour Charged Bandit 3 - bieżnik

Plusy

  • dobra amortyzacja,
  • gładka i bezszwowa cholewka,
  • dobre dopasowanie buta do stopy,
  • niewysoka cena.
REKLAMA

Minusy

  • specyficzne ukształtowanie buta szczególnie w części zapiętka może nie być na początku komfortowe.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
beti
beti
6 lat temu

najlepsze buty ! bezkonkurencyjne 🙂