Asics Gel-Cumulus 18 – mały krok w przód legendy

Cumulusa przedstawiać specjalnie nie trzeba. To jeden z bardziej popularnych modeli butów do biegania. Z bardzo dobrą amortyzacją. W nowej edycji 18 zmiany amortyzacji są kosmetyczne. Zmienia się po raz kolejny cholewka i wreszcie można powiedzieć że Cumulusy wykończone są bezszwowo.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo duża
5/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
378 g
 
 
▪ cena katalogowa – 549 zł
549 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Cumulus to but treningowy o bardzo dużej (ale nie maksymalnej) amortyzacji. Jest też butem przeznaczonym dla biegaczy ze stopą neutralną. Wreszcie jest modelem bardzo uniwersalnym. Z powodzeniem sprawdzi się jeśli ma być jedną parą butów do biegania.

Asics Gel-Cumulus 18

W matrixie Asicsa znajduje się pomiędzy jeszcze bardziej miękkim i topowym Nimbusem a bardziej podstawowym i słabiej amortyzowanym Gel-Pulse.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaAsics Gel-NimbusAsics Gel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaAsics Gel-CumulusAsics GT-2000
duża amortyzacjaAsics Gel-PulseAsics GT-1000

Alternatywy

Natomiast szukając alternatyw w innych markach można znaleźć bardzo wiele alternatyw. Są to często równie popularne i znane modele jak:

modelwagadropcena
adidas Supernova Glide 8345 g10 mm499 zł
Asics Gel-Cumulus 18378 g10 mm549 zł
Brooks Ghost 8342 g12 mm499 zł
Mizuno Wave Rider 19332 g12 mm549 zł
Nike Zoom Pegasus 33331 g10 mm459 zł
Saucony Ride 8328 g8 mm489 zł

O większości z nich możecie przeczytać w tym zestawieniu.

Co się zmieniło czyli cholewa

Cumulus jest na tyle ugruntowanym modelem, że nie przechodzi rewolucyjnych zmian. To co się w nim zmienia w ostatnich latach to cholewka. Jeszcze edycja numer 16 była wykończona w sposób wymagający dużej ilości szwów. Kolejna edycja była pierwszą po części bezszwową. Najnowszą już można uznać za bezszwową. Bezszwowo wykończony został przód buta.

Asics Gel-Cumulus 18 - czubek palców

Oraz reszta cholewki w rejonie śródstopia. Wszystkie łączenia są bezszwowe, gładkie i dobrze wykończone.

Asics Gel-Cumulus 18 - cholewka

Przekłada się też na komfort. Mniej szytych łączeń na wierzchu oznacza też mniej szytych łączeń wewnątrz buta. Cumulus 18 pod tym względem wypada bardzo dobrze i w środku cholewka jest gładka i bezszwowa. Miejsca potencjalnych otarć zostały ograniczone do minimum.

Asics Gel-Cumulus 18 - wnętrze

Tak gładkie i dobre wykończenie Cumulusa widzę pierwszy raz.

Stabilność i stabilizacja

Asics Gel-Cumulus 18 to but przeznaczony dla osób ze stopą neutralną. Nie ma dodatkowej stabilizacji dla pronatorów. Jest za to konstrukcja, która dosyć mocno trzyma stopę i daje jej dużą stabilność.

Asics Gel-Cumulus 18 - detal

Mamy więc wysoki, sztywny i mocno trzymający stopę zapiętek. Mamy w śródstopiu plastykowy mostek GuidanceTrusstic, który usztywnia buta i poprawia przetaczanie stopy. Dla osób ceniących sobie stabilność i bezpieczeństwo są to dobre rozwiązania.

Dla kogoś szukającego pewnej dozy swobody, naturalności i elastyczności – niekoniecznie.

Co się nie zmieniło czyli podeszwa

Podeszwa przeszła tylko kosmetyczne zmiany. Nadal jest to but o bardzo dobrej amortyzacji a konstrukcja podeszwy oparta jest o wielkowarstwowy FluidRide.

Asics Gel-Cumulus 18 - FluidRide

Na samym dole (biała) mamy najbardziej miękką piankę Solyte. Najwyżej mamy mniej miękką SpEVA. Pomiędzy nimi w strategicznych miejscach jest GEL. W przypadku Cumulusa znajduje się pod piętą (widać z zewnątrz), po zewnętrznej stronie śródstopia (widać) i pod śróstopiem (nie widać). Razem te trzy elementy tworzą bardzo miękką i dobrze amortyzującą podeszwę.

Asics Gel-Cumulus 18 - GEL

Generalnie ta skomplikowana konstrukcja jest bardzo miękka w odczuciu. Czuć jak pracuje pod piętą, czuć jak pracuje pod śródstopiem. Zapewnia bardzo dobrą amortyzację, niekoniecznie dynamikę. Sprawdzi się przy cięższych biegaczach oraz tych którzy lubią bardzo miękkie buty. Także osoby znające Cumulusa z poprzednich edycji też nie powinny być zaskoczone. But nie przeszedł rewolucji i na nodze zachowuje się bardzo podobnie do poprzednich edycji. Można brać w ciemno.

Bieżnik

Bieżnik w Cumulusach też nie uległ zmianie. Jest typowo asfaltowy, wykonany z odpornej na ścieranie gumy i, czego nie widać z daleka… karbowany.

Asics Gel-Cumulus 18 - bieżnik

To nie gładka jednolita powierzchnia tylko naprzemienne fale. Taki sam bieżnik był w poprzednim modelu Cumulusa i różnica jeśli chodzi o przyczepność była zdecydowanie odczuwalna na plus. But wręcz kleił się do podłoża. Nowy Cumulus 18 też będzie butem o bardzo dobrej przyczepności.

Asics Gel-Cumulus 18 - bieżnik detal

Waga, cały czas rośnie!

Zmienia się też z roku na rok waga Cumulusów. Model 16 ważył 352 gramy, model 17 ważył 369 gramów a Asics Gel-Cumulus w rozmiarze 12 US waży 378 gramów. Dużo jak na Cumulusa i dużo jak na buty o porównywalnej klasie przeznaczenia i amortyzacji.

Podsumowanie

Podsumowując nowy Asics Gel-Cumulus to kolejny kroczek w przód tego modelu. To z czego był znany i za co ceniony czyli duża amortyzacja, bezpieczeństwo i stabilność w nim pozostały bez zmian i biegający w Cumulusach nie będą nowym butem zaskoczeni. Zmieniła się na plus cholewka. Po raz pierwszy Cumulus jest butem bezszwowym co powinno sprawić że będzie wygodniejszy. Bezszwowy wygląda też lepiej.

Plusy

 • bardzo dobra amortyzacja
 • bezszwowa cholewka
 • wygoda i miękkość
 • stabilność i dobre trzymanie stopy
 • przyczepny bieżnik

Minusy

 • dużo systemów stabilizujacych co nie każdemu musi odpowiadać
 • niska dynamika
 • duża waga buta
REKLAMA

14 komentarzy do “Asics Gel-Cumulus 18 – mały krok w przód legendy

 • 28.12.2016 o 14:06
  Permalink

  But ASICS Cumulus 18 – po pół roku użytkowania rozpad się, codzienne 5 kg i sobotnio-niedzielnie 14 kg – wykończyły to obuwie. Bardzo niska jakość materiałów, przy wyjątkowej wygodzie i niesamowitej amortyzacji .

  Odpowiedz
 • 04.01.2017 o 21:35
  Permalink

  Literówka (mam nadzieję): powinno być „plastikowy mostek” a nie plastykowy.

  Odpowiedz
 • 03.03.2017 o 16:03
  Permalink

  w moim przypadku wytrzymały dokładnie miesiąc – rozdarty element przodu z powodu „dużego palca” (rozdarcie dokladnie na wysokości tego palca – buty dobrane prawidłowo co do wielkości (minimalnie większe niż długość stopy, żeby bieg był wygodny. Biegam ok. 50 km. na tydzień. Potiwerdzam – bardzo wygodny but, ale materiały klasy niskiej. Przykra sprawa, jak niemiec auto – płakałem , gdy oddawałem (szkoda bylo fajnych bucików).

  Odpowiedz
 • 03.05.2017 o 12:58
  Permalink

  Model damski Buty po dwóch miesiącach już się przetarły na pięcie w środku, biorąc przeznaczenie tychże butów na długie wybiegania to ja akurat zrobiłam dopiero 200 km. Jakość asicsa ulega już dużym wątpliwością, mąż miał nimbusy i to samo się stało aczkolwiek po roku, a te nawet nie wytrzymały 2 msc. Nie polecam i opiniujcie te buty jak i markę bo firma asics gubi już swą jakość, a im więcej będzie szczerych komentarzy to może firma się zreflektuje i po pierwsze poprawi jakość co do ceny.

  Odpowiedz
 • 25.05.2017 o 12:46
  Permalink

  Buty kupiłem bo ten artykuł mnie do nich bardzo zachęcił. Poprzednio używałem model 16, w którym przebiegałem ponad 1100 km. W cumulus 18 , po 250 km zrobiła się dziura na dużym paluchu. Buty są prawidłowo dobrane i widzę, że dużo osób spotkał ten sam problem.
  Jestem rozczarowany… Nie polecam, szkoda pieniędzy.

  Odpowiedz
 • 01.12.2017 o 14:49
  Permalink

  Potwierdzam, mojej żonie zrobiła się dziura w miejscu dużego palca po ok 5-6 mies. To mogło być jakieś 300km. Zdecydowanie nie polecam bo jest to but treningowy czyli raczej z przeznaczeniem większej żywotności. Obecnie buta nie kupiłbym nawet za 200zł.
  Walczę teraz z reklamacją w sklepiebiegacza, której nie chcą mi uznać co dziwne bo do sklepu nic nie mam (kupiłem już tam z 7 park obuwia biegowego) w końcu to producent zrobił but a nie sklep. Jak będę miał feedback w sprawie gwarancji to dam znam znać. Szkoda bo z innymi modelami Asicsa nie było problemów i ewidentnie problem jest z tą nową siateczną.
  Czy nie wiecie czy tą siatkę mają też Nimbusy? Jak to wygląda w Cumulusach 19? No jak nie wstawią tam wzmocnienia to porażka.

  Odpowiedz
  • 30.12.2017 o 18:05
   Permalink

   Poszukaj rzeczoznawcy niech sporządzi opinię .Jeśli ta będzie dla ciebie korzystna możesz ubiegać się od sklepu zwrotu kosztów.Duża część osób odpuszcza gdy pierwsza reklamacja jest nieuznana.Ja uważam że jeśli kupujesz flagowy but Asicsa to powinien on wytrzymywać więcej niż przysłowiowy but z Lidla.Jeśli pomimo opinii odrzucą ci reklamację udaj się do Rzecznika Konsumentów który w twoim imieniu skieruje sprawę do sądu.Mnie który biegałem w 15,16 ,17 cumulus 18 wyleczył z produktów firmy Asics.Powodzenia

   Odpowiedz
 • 02.01.2018 o 21:09
  Permalink

  Szanowni Państwo. Jestem amatorem i biegam wyłącznie dla siebie. Regularnie 35-40 km tygodniowo. Poprzednio miałem Cumulusy 16 i ten sam problem (jedna dziura duży palec prawej stopy). Buty mam celowo o pół rozmiaru większe (44,5). Obecnie w Cumulus 18 obok dziur na OBU dużych palcach (szewc podkleił gumowe łatki od dołu – ratując mi buty), doszło przetarcie na prawej pięcie od środka… (jak u tej pani). Nie wiem czy kupię kolejne Asicsy. Raczej pójdę do konkurencji. Kupiłem je po badaniu stóp w Intersporcie (lepiej trzymały mi piętę niż Adidas Boost). Nie reklamuję, szkoda mi nerwów i czasu, chciałbym zaapelować tylko do firmy Asics do słuchania konsumentów i wzmocnienia strefy dużych palców.

  Odpowiedz
 • 12.05.2018 o 18:23
  Permalink

  W moich (po ponad 600 km) również zrobiła się dziurka nad dużym palcem… szkoda, bo bardzo mi odpowiada ten model (jeśli chodzi o wygodę i wygląd). Nie mam ochoty na reklamowanie i nerwy. Wolę kupić nową parę, a tą oddać do szewca, żeby dziurkę załatał (będą robiły jako para na wyjątkowo złą pogodę).

  Odpowiedz
 • 20.06.2018 o 12:52
  Permalink

  Poprzednio miałem Asics Cumuls 17, jednak z powodu przetarć na wysokości dużego palca przeszły na wcześniejszą emeryturę i leżą sobie w kącie jako nienadające się do występów w miejscach publicznych. Drugi raz się skusiłem, tym razem Asics Cumulus 18 (po fajnej cenie) – już jednak widać minimalne przetarcie na prawym (ok.1000 km). Gdyby nie ten problem, buty oceniłbym bardzo wysoko. Żadnych otarć na stopie (80 km tygodniowo).

  Trzeci raz Asicsa raczej nie kupię. Zastanawiam się nad zamiennikiem. Mam nadzieję, że na blogu znajdę podpowiedź.

  Odpowiedz
  • 24.06.2018 o 05:37
   Permalink

   Zamienniki dla Cumulusa? Już podpowiadam. Sprawdź takie modele jak:
   – Adidas Supernova/SolarGlide,
   – Brooks Ghost,
   – Mizuno Wave Rider,
   – Nike Zoom Pegasus,
   – Saucony Ride.

   Odpowiedz
 • 02.01.2019 o 23:56
  Permalink

  But wygodny do biegania , lekko odczuwalne śródstopie około 15 km biegu. Jakość słaba po dwóch miesiącach i 208 km przetarcie na wysokości dużego palca w prawym bucie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.